Modna elewacja na miarę XXI wieku
Jakie możliwości doboru elewacji budynków mają współcześnie inwestorzy? Właściciele prywatnych nieruchomości wybierają najczęściej pomiędzy tynkiem a drewnem (na szczęście coraz rzadziej widujemy niemodny już siding). Z kolei deweloperzy czy właściciele obiektów użyteczności publicznej obok tynków nierzadko decydują się też na różne nietypowe i efektowne rozwiązania, np. blachy perforowane, panele ceramiczne czy płyty elewacyjne laminowane HPL. Wśród nowatorskich pomysłów na wykonanie elewacji coraz popularniejsze stają się też kosze gabionowe wypełnione na przykład kamieniami lub starymi cegłami, które są świetnym sposobem na podniesienie walorów wizualnych budynku.

Ekologiczna elewacja – kamień, stara cegła, dachówka
Gabiony najpowszechniej kojarzone są z budownictwem inżynieryjnym. Nic w tym dziwnego, skoro najczęściej wykorzystuje się je właśnie do budowy murów oporowych, jako umocnienia skarp, zboczy, osuwisk czy do ochrony brzegów rzek. Z biegiem czasu architekci i projektanci dostrzegli w tym ekologicznym materiale ogromny potencjał, zarówno w sensie konstrukcyjnym, jak i designerskim. Z gabionów zaczęto wznosić ściany wolnostojące, bariery dźwiękochłonne, ogrodzenia posesji.

 

elewacje z gabionówfot. BLER

 

– Możliwości projektowania przeróżnych kształtów, wymiarów i ustawień koszy sprawiają, że coraz częściej gabiony stosuje się jako mocny, trwały i stabilny materiał elewacyjny – mówi Jarosław Słomka z firmy BLER S.C., która wyspecjalizowała się w produkcji paneli i koszy gabionowych.
Choć najczęściej widujemy gabiony wypełnione kamieniem naturalnym (granit, otoczaki, bazalt, kamienie polne), to nic nie stoi na przeszkodzie, aby popuścić wodze fantazji i zastosować inne wypełnienie. Dla miłośników rozwiązań ekologicznych i bardzo stylowych jednocześnie świetnym rozwiązaniem może być na przykład wypełnienie koszy gabionowych starą, tłuczoną cegłą, dachówkami czy gruzem. Taka nowoczesna i pomysłowa elewacja z pewnością przyciągnie wzrok, nadając budynkowi charakteru i stylu.

Kosze ogrodzeniowe z profili ceowych
– Pierwszą i najważniejszą zaletą koszy ogrodzeniowych jest ich idealnie prosta płaszczyzna i lico, co zagwarantowane jest dzięki konstrukcji wykonanej z ocynkowanych ogniowo profili ceowych 20 x 8 x 2 mm i pionowego drutu fi 4,8 mm – podkreśla Jarosław Słomka.

 

elewacje z gabionówfot. BLER

 

W porównaniu do koszy zgrzewanych łączonych sprężynami, wytrzymałość takiej elewacji po montażu jest dwukrotnie większa. Dwukrotnie szybsze jest też tempo prac, gdyż kosze zgrzewane możemy montować po 1m², tymczasem kosz ogrodzeniowy składa się z odcinków 4m². Tym samym skraca się też czas pracy ekipy montażowej, a w efekcie – obniżają koszty ponoszone przez inwestora.
Kosze ogrodzeniowe są wzmacniane zaprojektowanymi przez firmę BLER specjalnymi łącznikami stabilizacyjnymi „klik-klak”. Dzięki temu, że w profilu ceowym po ocynkowaniu nie trzeba już wiercić żadnych otworów, wyeliminowane jest ryzyko wystąpienia korozji. Takie kosze ogrodzeniowe zapewniają też stabilizację i idealną szerokość gabionu, w odróżnieniu od koszy zgrzewanych, w których często dochodzi do wypuklenia powierzchni.

 

elewacje z gabionówfot. BLER

 

– Warto też podkreślić, że nasze kosze ogrodzeniowe są o ok. 20% tańsze od koszy zgrzewanych, uwzględniając zarówno cenę samego wyrobu, jaki i sposób jego montażu. Naszym klientom zapewniamy pomoc zarówno w doborze najlepszego rozwiązania, jak również w zakresie współpracy z firmą, która specjalizuje się w montażu elewacji gabionowych – podsumowuje Jarosław Słomka.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.bler.eu/pl/

44-100 Gliwice , ul. Sowińskiego 5, woj. śląskie
tel. 506979794,