O czym pamiętać przy ogradzaniu działki?
Oczywiście podczas doboru ogrodzenia, które ma nam posłużyć przez wiele lat, nie można brać pod uwagę tylko i wyłącznie ceny – choć bez wątpienia w wielu przypadkach to właśnie czynnik ekonomiczny gra najważniejszą rolę.
Przede wszystkim musimy zastanowić się, czy nasze ogrodzenie ma spełniać jedynie funkcję symboliczną, oddzielając przestrzeń naszej działki od otoczenia, czy ma np. zminimalizować ryzyko włamania lub ochronić przed ciekawskimi spojrzeniami.
Materiał, z jakich wykonane zostanie ogrodzenie, musi być dopasowany nie tylko do stylu domu, ale również do najbliższego otoczenia i zabudowy wokół. Trzeba też pamiętać o tym, że ogrodzenia są szczególnie wystawione na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych – deszczu, słońca, śniegu, wiatru, muszą więc być mocne, trwałe i stabilne. A najlepiej jeszcze (i najwygodniej), jeśli nie musimy ich często konserwować – jak ma to np. miejsce w przypadku drewnianych płotów.
Podczas budowy ogrodzenia nie wolno też zapominać o odpowiednim zaplanowaniu już na etapie realizacji inwestycji miejsca na bramę wjazdową, furtkę, śmietniki, co pozwoli uniknąć późniejszych czasochłonnych i pracochłonnych przeróbek.

 

ogrodzenia gabionowe kalmet gabiony zamiast ogrodzeniafot. Kalmet

 

Gabiony w budownictwie
W dzisiejszych ekoczasach szczególną popularnością cieszą się takie rozwiązania, które choć w pewnym stopniu wykorzystują materiały naturalne, jak drewno czy kamień. Jednym z nich są gabiony, czyli stabilne konstrukcje
przestrzenne wykonane z siatek zgrzewanych – z drutu stalowego w powłoce cynkowo-aluminiowej, zapewniającej im doskonałe zabezpieczenie  antykorozyjne. Dzięki wypełnieniu koszy różnego rodzaju surowcami (a możliwości są tu naprawdę ogromne), sprawdzają się w wielu różnych zastosowaniach.
Gabiony jeszcze kilka lat temu kojarzone były głównie z budownictwem inżynieryjnym. Zresztą do tej pory są chętnie wykorzystywane m.in. do budowy murów oporowych, zabezpieczeń skarp, ścian wolnostojących, pokryć elewacji lub barier dźwiękochłonnych. Stosowane są również w drogownictwie oraz wodnych inwestycjach infrastrukturalnych.
Z czasem okazało się jednak, że dzięki możliwości zaprojektowania różnorodnych wymiarów, kształtów, jak również dowolnego ustawienia (jedne na drugich lub w ciągu), gabiony doskonale funkcjonują również w zastosowaniach prywatnych, np. jako ogrodzenie posesji.

 

kalmet ogrodzenia gabionowe fot. Kalmet

 

Zalety ogrodzeń gabionowych
Co przemawia na korzyść ogrodzenia gabionowego? Przede wszystkim unikalne walory estetyczne. Np. znajdujące się w ofercie firmy Kalmet ogrodzenia gabionowe Kalmet Stone pozwalają na tworzenie niezwykle oryginalnych konstrukcji wypełnionych kamieniem (najczęściej są to: granit, gnejs, bazalt, kamienie polne, otoczaki), drewnem lub na przykład kulami i bryłami z kolorowego szkła, które podświetlone dają bardzo ciekawy efekt. Gabiony otwierają też pole do popisu dla inwestorów, którzy mogą je wypełnić np. starymi tłuczonymi dachówkami i zastosować nie tylko jako ogrodzenie, ale również jako elewację budynku.
Zaletą ogrodzeń gabionowych Kalmet Stone jest również brak ograniczeń co do podłoża, na którym mają stanąć. Można z nich budować modułowe ogrodzenia, co pozwala na ustawianie ich w każdym terenie.
Warto rozważyć postawienie ogrodzenia z gabionów, jeśli nie lubimy poświęcać wiele czasu na prace konserwacyjne. Takie ogrodzenie i bez tych zabiegów jest bardzo trwałe, wytrzymałe, ponadto doskonale tłumi hałasy.
Ogrodzenia wykonane z gabionów zaskakują swoją oryginalnością i naturalnością. Dobry projekt i właściwie dobrane wypełnienie gabionów wzbogacają walory estetyczne posesji i jej otoczenia. Dzięki temu, że są bardzo proste w montażu, przyspieszają również czas realizacji inwestycji.

 

ogradzanie działki gabionami gabionfot. Kalmet

 

Gabiony jako mała architektura
Możliwości wykorzystania gabionów są ograniczone tylko i wyłącznie wyobraźnią projektantów. A ponieważ tej im na ogół nie brakuje, spotkać można przeróżne, nieraz bardzo śmiałe, nowoczesne i jedyne w swoim rodzaju projekty.
W zastosowaniach prywatnych obok ogrodzeń produkt ten sprawdzi się doskonale jako elementy szeroko rozumianej małej architektury, np. ścianki działowe w ogrodzie, jako schody, pergole, mostki i pomosty, elementy grilla, moduły altanek ogrodowych, siedziska, stoły i ławki ogrodowe, obramowania ścieżek, grządek, klombów i rabat, kwietniki, dekoracje, podpory roślin, pojemniki na odpady czy kompostowniki.

 

gabiony dekoracjafot. Kalmet

 

Panele ogrodzeniowe Kalmet
W ofercie firmy Kalmet nie tylko gabiony pozwalają na bardzo wszechstronne wykorzystanie. Ciekawym pomysłem jest np. połączenie ich z panelami Kalmet typu C, zastosowanie tzw. „podmurówki gabionowej” oraz wypełnienie przeróżnymi materiałami. Panele Kalmet typu C to najbardziej wytrzymała mechanicznie propozycja wśród oferowanych przez firmę wyrobów  panelowych, stosowana najczęściej do wypełniania bram i furtek. Zastosowanie ceownika jako elementu poziomego paneli gwarantuje bardzo dużą sztywność i stabilność. Ponadto panele te są doskonale zabezpieczone antykorozyjnie i łatwe w montażu. Możliwości wkomponowania ich w otoczenie poszerza również malowanie wg palety RAL.
Z kolei system paneli Kalmet Basic to doskonały sposób na ogrodzenie prywatnej posesji oraz – podobnie jak w przypadku paneli Kalmet typu C – również do wypełniania bram i furtek. Z powodzeniem stosowane są również przy zabezpieczaniu budynków użyteczności publicznej, obiektów
sportowych oraz terenów przemysłowych. Produkowane są z drutu stalowego w powłoce cynkowej i malowane wg palety RAL. Zaletami takiego rozwiązania jest duża trwałość dzięki doskonałym zabezpieczeniom antykorozyjnym oraz prostota montażu.

 

gabiony firmy kalmet kalmet gabionfot. Kalmet

 

Panele i gabiony z historią
Firma Kalmet w branży metalowej działa od 1988 roku. Od ponad dwudziestu pięciu lat zajmuje się produkcją akcesoriów oraz urządzeń górniczych, będąc jednocześnie ich kluczowym dostawcą na rynek krajowy i niemiecki.
Ostatnie dziesięć lat to okres intensywnego rozwoju oraz rozszerzania działalności produkcyjnej i usługowej.
W ofercie firmy znajdują się również wyroby stalowe dla potrzeb przemysłu:
– energetycznego: kadzie transformatorowe ( do 20 t);
– budowlanego : komponenty maszyn drogowych do walców drogowych, zwyżek, koparek i podnośników;
– motoryzacyjnego: pojemniki, raki do transportowania części samochodowych.
Nacisk na jakość przekłada się również na troskę o bezpieczeństwo wszystkich oferowanych przez firmę produktów, której gwarancją są uzyskane dopuszczenia, aprobaty techniczne oraz certyfikaty.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.gabiony-kalmet.com.pl

44-100 Gliwice, ul. A. Gaudiego 3, woj. śląskie
tel. 322307897, 327753485,