Tynk elewacyjny, drewno, płytki klinkierowe… trudno nie oprzeć się wrażeniu, że te materiały stosowane na elewacjach trącają nudą, jeśli porównać je z efektownymi elewacjami gabionowymi.
– Każda wykonana z gabionów elewacja jest niepowtarzalna dzięki różnorodnym wypełnieniom koszy. W naszej ofercie znajduje się cała gama kamieni, m.in. gnejs, porfir, diabaz, granit, dolomit, bazalt, piaskowiec i kamień szklany. Ich różne kształty i odcienie kolorystyczne pozwalają na uzyskanie bardzo oryginalnych efektów wizualnych Możliwe jest też zastosowanie w gabionach płyt z betonu architektonicznego, który w ostatnich latach stał się jednym z najmodniejszych materiałów stosowanych na zewnątrz i w aranżacjach wnętrz – mówi Maciej Sroka z firmy Gabeco.

 

ogrodzenia elewacje z gabionów ogrodzenia elewacje z gabionówfot. Gabeco

 

Podobnie ma się rzecz z ogrodzeniami z gabionów, które stają się coraz chętniej wybieraną alternatywą dla metalowego płotu czy drewnianych sztachet. Są łatwe w montażu, a dzięki zabezpieczeniu ocynkiem ogniowym – po zamontowaniu nie wymagają konserwacji. Duże możliwości swobodnego kreowania ich wizualnej strony daje też opcja proszkowego pomalowania (po ocynku) na dowolny kolor, przez co jeszcze łatwiej można dopasować ogrodzenie czy elewację z gabionów do otoczenia.
Z elewacjami i ogrodzeniami z drewna gabiony wygrywają trwałością, stopniem zapewnianej przez nie izolacyjności akustycznej, wyeliminowaniem konieczności okresowych prac konserwacyjnych. Nic dziwnego, że wykonane z gabionów ogrodzenie czy elewacja coraz częściej stają się ważnym elementem otaczającej nas przestrzeni i wyznacznikiem dobrego designu, elegancji i nowatorskiego podejścia do materiałów budowlanych. Widujemy je przy posesjach w zabudowie jednorodzinnej, przy kompleksach wielorodzinnych, jak również wokół obiektów użyteczności publicznej. Nie bez znaczenia jest też ekologiczny aspekt gabionów, które wypełnić można materiałami „z odzysku”, np. pochodzącą z rozbiórki cegłą.

 

ogrodzenia elewacje z gabionów ogrodzenia elewacje z gabionówfot. Gabeco

 

Gabion gabionowi nierówny – nie kupuj kota w worku
Decydujące się na ogrodzenie z gabionów czy elewację gabionową, trzeba zwrócić uwagę na kilka aspektów użytkowych, które zagwarantują nam bezproblemową eksploatację przez długie lata. Jednym z nich jest stalowa konstrukcja kosza, która stanowi niewielką część w całości inwestycji, ale ma decydujący wpływ na to, jak długo gabion nam posłuży. Zdecydowanie wyższą trwałość mają gabiony, które – tak jak w Gabeco – są skonstruowane z mocnej spawanej – a nie zgrzewanej – siatki.
– Wszystkie nasze produkty są zabezpieczone antykorozyjnie metodą ogniową, odpowiadając normie PN-EN ISO 1461. Z kolei elementy montażowe, które ze względów technicznych nie mogą być ocynkowane ogniowo, są wykonane ze stali nierdzewnej klasy A2. Trwałość gabionów zapewnia też staranna obróbka końcowa po procesie cynkowania. Ułatwia ona montaż i poprawia estetykę wykonanego w ten sposób ogrodzenia czy elewacji – wyjaśnia Maciej Sroka.
Należy też pamiętać, że w zmiennych warunkach materiał cały czas pracuje. Dlatego firma Gabeco opracowała innowacyjną formę zabezpieczenia poprzecznych elementów spinających gabion (tzw. stężenia), które eliminują ryzyko odkształcania kosza, nawet podczas zmian temperaturowych w okresie zima-lato.

 

ogrodzenia elewacje z gabionów ogrodzenia elewacje z gabionówfot. Gabeco

 

Autorski pomysł producenta – gabiony bezpieczne i estetyczne
Możliwości techniczne są dziś ogromne, co otwiera szerokie pole do popisu dla inwencji twórczej z gabionami w roli głównej. Dotychczas w wykorzystywaniu gabionów pojawiało się jedno „ale”.
– Stosowane przez producentów gabionów narożnikowe połączenia dwóch ceowników skręcane pod kątem 90 stopni z zastosowaniem jednej śruby, to rozwiązanie mało bezpieczne. Przez to, że łatwo zranić się metalowymi elementami połączonymi pod kątem prostym, gabiony te nie nadają się np. na place zabaw – mówi Maciej Sroka z firmy Gabeco. – Inną kwestią jest niska estetyka takich połączeń – dodaje.
Wychodząc naprzeciw rosnącym oczekiwaniom klientów, firma Gabeco opracowała i opatentowała nowatorskie rozwiązanie, którego nie znajdziemy w ofercie żadnego innego producenta gabionów – tzw. bezpieczny narożnik. Ma on przede wszystkich sprawić, aby ostre naroża koszy gabionowych nie stanowiły zagrożenia, a także – nadać im nowy, bardziej atrakcyjny wygląd. Innym aspektem jest też wprowadzenie dzięki takiemu połączeniu modułowości systemów gabionowych przy ich łączeniu. Na czym polega innowacyjność tego rozwiązania?
– Bezpieczny narożnik koszy gabionowych jest skręcany za pomocą śrub (podwójnie) do pozostałych ścianek kosza, co pozwala formować  kosze przestrzenne o przeznaczeniu do stosowania w budowie np. ogrodzeń gabionowych (samodzielnych ścian) czy elewacji gabionowych – wyjaśnia Maciej Sroka.

 

ogrodzenia elewacje z gabionów ogrodzenia elewacje z gabionówfot. Gabeco

 

Dzięki temu, że jest to rozwiązanie całkowicie bezpieczne, sprawdzi się też ono w małej architekturze ogrodowej, gdzie gabiony wykorzystywane są np. jako ławki, klomby, wiaty itp., a także w parkach, na skwerach czy w miejscach użyteczności publicznej.

Z pełną ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.gabeco.pl

 

32-083 Balice, ul. St. Kmity 11 , woj. małopolskie
tel. 600320121,