Ogrodzenia i elewacje z gabionów

Gabiony z autorskim pomysłem

Jeszcze kilka – kilkanaście lat temu poza wąskim gronem specjalistów mało kto kojarzył, czym są gabiony, wykorzystywane częściej w inżynierii lądowej niż w budownictwie mieszkaniowym. Dziś, gdy architektura coraz chętniej sięga po nieoczywiste materiały, pojawiła się też przestrzeń na bardziej kreatywne wykorzystanie metalowych koszy z wypełnieniem z kamieni, tłuczonych cegieł czy szkła. Wokół nas coraz częściej widujemy więc nietuzinkowe elewacje gabionowe czy ogrodzenia z gabionów, a producenci mają coraz więcej pomysłów, dzięki którym produkt nieustannie ewoluuje. Świetnym przykładem mogą być bezpieczne naroża – autorski projekt producenta gabionów – firmy Gabeco.

Tynk elewacyjny, drewno, płytki klinkierowe… trudno nie oprzeć się wrażeniu, że te materiały stosowane na elewacjach trącają nudą, jeśli porównać je z efektownymi elewacjami gabionowymi.
– Każda wykonana z gabionów elewacja jest niepowtarzalna dzięki różnorodnym wypełnieniom koszy. W naszej ofercie znajduje się cała gama kamieni, m.in. gnejs, porfir, diabaz, granit, dolomit, bazalt, piaskowiec i kamień szklany. Ich różne kształty i odcienie kolorystyczne pozwalają na uzyskanie bardzo oryginalnych efektów wizualnych Możliwe jest też zastosowanie w gabionach płyt z betonu architektonicznego, który w ostatnich latach stał się jednym z najmodniejszych materiałów stosowanych na zewnątrz i w aranżacjach wnętrz – mówi Maciej Sroka z firmy Gabeco.

 

ogrodzenia elewacje z gabionów ogrodzenia elewacje z gabionówfot. Gabeco

 

Podobnie ma się rzecz z ogrodzeniami z gabionów, które stają się coraz chętniej wybieraną alternatywą dla metalowego płotu czy drewnianych sztachet. Są łatwe w montażu, a dzięki zabezpieczeniu ocynkiem ogniowym – po zamontowaniu nie wymagają konserwacji. Duże możliwości swobodnego kreowania ich wizualnej strony daje też opcja proszkowego pomalowania (po ocynku) na dowolny kolor, przez co jeszcze łatwiej można dopasować ogrodzenie czy elewację z gabionów do otoczenia.
Z elewacjami i ogrodzeniami z drewna gabiony wygrywają trwałością, stopniem zapewnianej przez nie izolacyjności akustycznej, wyeliminowaniem konieczności okresowych prac konserwacyjnych. Nic dziwnego, że wykonane z gabionów ogrodzenie czy elewacja coraz częściej stają się ważnym elementem otaczającej nas przestrzeni i wyznacznikiem dobrego designu, elegancji i nowatorskiego podejścia do materiałów budowlanych. Widujemy je przy posesjach w zabudowie jednorodzinnej, przy kompleksach wielorodzinnych, jak również wokół obiektów użyteczności publicznej. Nie bez znaczenia jest też ekologiczny aspekt gabionów, które wypełnić można materiałami „z odzysku”, np. pochodzącą z rozbiórki cegłą.

 

ogrodzenia elewacje z gabionów ogrodzenia elewacje z gabionówfot. Gabeco

 

Gabion gabionowi nierówny – nie kupuj kota w worku
Decydujące się na ogrodzenie z gabionów czy elewację gabionową, trzeba zwrócić uwagę na kilka aspektów użytkowych, które zagwarantują nam bezproblemową eksploatację przez długie lata. Jednym z nich jest stalowa konstrukcja kosza, która stanowi niewielką część w całości inwestycji, ale ma decydujący wpływ na to, jak długo gabion nam posłuży. Zdecydowanie wyższą trwałość mają gabiony, które – tak jak w Gabeco – są skonstruowane z mocnej spawanej – a nie zgrzewanej – siatki.
– Wszystkie nasze produkty są zabezpieczone antykorozyjnie metodą ogniową, odpowiadając normie PN-EN ISO 1461. Z kolei elementy montażowe, które ze względów technicznych nie mogą być ocynkowane ogniowo, są wykonane ze stali nierdzewnej klasy A2. Trwałość gabionów zapewnia też staranna obróbka końcowa po procesie cynkowania. Ułatwia ona montaż i poprawia estetykę wykonanego w ten sposób ogrodzenia czy elewacji – wyjaśnia Maciej Sroka.
Należy też pamiętać, że w zmiennych warunkach materiał cały czas pracuje. Dlatego firma Gabeco opracowała innowacyjną formę zabezpieczenia poprzecznych elementów spinających gabion (tzw. stężenia), które eliminują ryzyko odkształcania kosza, nawet podczas zmian temperaturowych w okresie zima-lato.

 

ogrodzenia elewacje z gabionów ogrodzenia elewacje z gabionówfot. Gabeco

 

Autorski pomysł producenta – gabiony bezpieczne i estetyczne
Możliwości techniczne są dziś ogromne, co otwiera szerokie pole do popisu dla inwencji twórczej z gabionami w roli głównej. Dotychczas w wykorzystywaniu gabionów pojawiało się jedno „ale”.
– Stosowane przez producentów gabionów narożnikowe połączenia dwóch ceowników skręcane pod kątem 90 stopni z zastosowaniem jednej śruby, to rozwiązanie mało bezpieczne. Przez to, że łatwo zranić się metalowymi elementami połączonymi pod kątem prostym, gabiony te nie nadają się np. na place zabaw – mówi Maciej Sroka z firmy Gabeco. – Inną kwestią jest niska estetyka takich połączeń – dodaje.
Wychodząc naprzeciw rosnącym oczekiwaniom klientów, firma Gabeco opracowała i opatentowała nowatorskie rozwiązanie, którego nie znajdziemy w ofercie żadnego innego producenta gabionów – tzw. bezpieczny narożnik. Ma on przede wszystkich sprawić, aby ostre naroża koszy gabionowych nie stanowiły zagrożenia, a także – nadać im nowy, bardziej atrakcyjny wygląd. Innym aspektem jest też wprowadzenie dzięki takiemu połączeniu modułowości systemów gabionowych przy ich łączeniu. Na czym polega innowacyjność tego rozwiązania?
– Bezpieczny narożnik koszy gabionowych jest skręcany za pomocą śrub (podwójnie) do pozostałych ścianek kosza, co pozwala formować  kosze przestrzenne o przeznaczeniu do stosowania w budowie np. ogrodzeń gabionowych (samodzielnych ścian) czy elewacji gabionowych – wyjaśnia Maciej Sroka.

 

ogrodzenia elewacje z gabionów ogrodzenia elewacje z gabionówfot. Gabeco

 

Dzięki temu, że jest to rozwiązanie całkowicie bezpieczne, sprawdzi się też ono w małej architekturze ogrodowej, gdzie gabiony wykorzystywane są np. jako ławki, klomby, wiaty itp., a także w parkach, na skwerach czy w miejscach użyteczności publicznej.

Z pełną ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.gabeco.pl

 


Liczba odwiedzin: 100 | Data publikacji: 2018-02-26

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


26.01.2018 | Systemy budowlane

Zabezpieczenia skarp nasypów, ogrodzenia, elewacje, mury oporowe… Gabiony to produkt, który dziś znajduje tyle zastosowań, ile jest różnorakich potrzeb. Czy są jakieś ograniczenia co do ich stosowania? Zasadniczo nie, ale trzeba pamiętać o jednym. Gabion gabionowi nierówny, co dotyczy nie tylko jakości zastosowanych przez producenta materiałów, ale także samej technologii produkcji. Razem z ekspertami z firmy Geotica podpowiadamy, gdzie i kiedy sprawdzą się konkretne rozwiązania.

18.12.2017 | Elewacje

Już o dłuższego czasu mamy okazję obserwować, jak zmienia się architektura wokół nas, a surowe materiały – kamień, stal, szkło stają się znakami rozpoznawczymi XXI wieku. Jednym z ciekawszych elementów przestrzeni są dziś gabiony. Do niedawna stosowane głównie jako systemy wzmocnień skarp czy koryt rzek, dziś służą także jako oryginalna ozdoba: elementy małej architektury, nietuzinkowe ogrodzenia, a także jako przykuwające wzrok nowoczesne elewacje budynków. Ciekawą propozycję w tym zakresie przygotowała firma Kramex, która oferuje nie tylko kosze gabionowe o różnym przeznaczeniu i elewacje gabionowe, ale skonstruowała także własną maszynę do napełniania koszy gabionowych.

02.12.2015 | Elewacje

Nie szata zdobi człowieka, ale na pewno elewacja zdobi budynek i jest jego wizytówką – niezależnie od tego, czy mowa o prywatnej nieruchomości czy o obiekcie użyteczności publicznej. Czasy, w których jeden budynek od drugiego odróżniały jedynie subtelne różnice pomiędzy odcieniami szarego tynku to przeszłość. Dziś architekci coraz częściej sięgają po nietypowe rozwiązania, a techniki zdobienia fasad sprawiają, że przykuwają one uwagę w równym stopniu, co nietypowa bryła czy inne rozwiązania konstrukcyjne. Jedną z ciekawszych możliwości w tym zakresie są elewacje z koszy gabionowych.

Coraz rzadziej widać w Polsce tradycyjne, druciane siatki stosowane jako ogrodzenia, zwłaszcza na nowych posesjach. Na rynku dostępnych jest tyle różnych alternatywnych rozwiązań – ładniejszych, bardziej praktycznych i ekologicznych, że w ciągu kilku lat można spodziewać się, że część tradycyjnych ogrodzeń na zawsze odejdzie do lamusa.

Wszyscy zainteresowani ogrodzeniem posesji w sposób wysoce estetyczny, trwały i nieporównywalny z tradycyjnymi siatkami drucianymi czy panelami betonowymi powinni zainteresować się spawanymi panelami ogrodzeniowymi i ogrodzeniami gabionowymi.

Branża ogrodowa rządzi się swoimi prawami i nawet pobieżne przejrzenie blogów związanych z tą tematyką uświadamia nam, że dziś pomysłów na aranżację przestrzeni wokół domu jest równie wiele, co na urządzanie wnętrz. O ile trendy w doborze roślinności ogrodowej zmieniają się często, o tyle jeden element nigdy nie stał się passé. Mowa oczywiście o kruszywach ozdobnych, które niezmiennie są źródłem inspiracji dla pasjonatów sztuki ogrodowej, a także dla architektów krajobrazu, projektantów i wykonawców.

Latem ogród staje się drugim domem, bo to właśnie tu spędzamy ciepłe popołudnia i weekendy, relaksując się po pracy i wypoczywając na świeżym powietrzu. Jak zadbać o ogród, aby stał się miejscem jedynym w swoim rodzaju i niepowtarzalnym? Oczywiście ważne są roślinne kompozycje, które można zaplanować tak, aby przez cały rok cieszyć się urokiem pięknego krajobrazu. Świetnym pomysłem na wyróżnienie ogrodu jest też przyozdobienie go skałami i kamieniami.

16.03.2017 | Kruszywa

Kamień to naturalny i od dawna wykorzystywany przez człowieka materiał. Jest niezwykle wytrzymały, trwały, odporny na uszkodzenia i zanieczyszczenia. Dodatkowo zachwyca swoim surowym wyglądem, który pasuje do każdego rodzaju otoczenia. Projektanci i inwestorzy coraz chętniej wykorzystują kamień w aranżacji ogrodów i terenów zielonych. W jaki sposób można wykorzystać kamień ogrodowy?

Ogród stanowi wizytówkę posesji. Dlatego powinien być zadbany, regularnie pielęgnowany i harmonizować ze stylem budynku. W ogrodzie główną rolę gra roślinność – kwiaty, krzewy, drzewka oraz równo przycięty trawnik, ale to dodatkowe elementy nadają charakter całości. Architektura ogrodowa: altany, ławeczki czy oczka wodne wzbogacają przydomowy teren. Jednak dla osób lubiących nietypowe rozwiązania idealną propozycją są kosze gabionowe, które można w dowolny sposób zaaranżować w ogrodowej przestrzeni.

24.03.2016 | Kruszywa

Żwir, grys, kora kamienna czy otoczaki? Zastosowanie naturalnego kamienia w różnej postaci do aranżacji ogrodu i otoczenia domu jest coraz chętniej wykorzystywanym pomysłem. Jak i gdzie warto zastosować kruszywa ozdobne? Jaki kamień dekoracyjny wybrać? Podsuwamy pomysły i rozwiązania.

14.07.2014 | Galanteria ogrodowa

Drewno w zastosowaniach na zewnątrz budynków przy wszystkich swoich zaletach, jak naturalność czy piękny wygląd, ma również jedną podstawową wadę: utrzymanie jego atrakcyjnego wyglądu jest trudne i wymaga regularnie ponawianych zabiegów konserwacyjnych. Jeśli więc zależy nam, aby w przestrzeni wokół domu zachować estetykę drewna, ale nie być zmuszonym do jego czasochłonnego zabezpieczania, to warto poszukać na rynku jakiejś alternatywy. Jedną z możliwości są palisady, deski czy pieńki wykonane z betonu, które – choć do złudzenia przypominają drewno – to są jednak od niego znacznie trwalsze.

16.08.2018 | Kontenery

Zakup lub wynajem pawilonów gastronomicznych czy kontenerów socjalnych to optymalne rozwiązanie dla wielu inwestorów poszukujących tymczasowego lokum, które wyeliminuje konieczność budowy obiektu na stałe związanego z gruntem. Jednocześnie w każdym z zastosowań – a więc zarówno w przypadku kontenerów biurowych, socjalnych, sanitarnych, jak i pawilonów gastronomicznych, wybrane rozwiązanie musi być solidne, komfortowe i wykonane z dbałością o estetykę, bo niezależnie od tego, co się w nim mieści, jest ono wizytówką właściciela. Jedną z branż, dla których właśnie te aspekty mają duże znaczenie, jest gastronomia. Kontenery imbiss i pawilony gastronomiczne, które zaspokoją najwyższe wymagania znajdziemy w ofercie firmy Polkon.

16.08.2018 | Ogrzewanie

Współczesny inwestor budując dom, stawia przede wszystkim na energooszczędność. To bardzo rozsądne podejście, które skutkuje wysokim komfortem i sporymi oszczędnościami w późniejszym użytkowaniu domu. Wielką rolę odgrywa tu odpowiednio dobrany system grzewczo-chłodzący (aby nie tylko zimą, ale także latem można było mieszkać w komfortowych warunkach). Jakie rozwiązanie wybrać? Z pomocą przychodzi firma FERIS, producent nowoczesnych pomp ciepła i mat kapilarnych.

Płyty budowlane to idealne rozwiązanie, kiedy zachodzi potrzeba zmiany wykończenia wnętrza, odświeżenia mebli lub budowy ścianek działowych. Często płyty te wymagają jeszcze dodatkowego wykończenia. Problem ten nie istnieje w przypadku uniwersalnych płyt budowlanych MPB – nowego produktu od firmy KRONOSPAN, które są wykończone dekoracyjnym laminatem i gotowe do montażu.

14.08.2018 | Termoizolacja

Ceny energii sukcesywnie rosną, co zmusza właścicieli nieruchomości do poszukiwania jak największych oszczędności w zakresie nakładów ponoszonych na ogrzewanie. Ten sam fakt dostarcza jednocześnie impulsów do rozwoju dla branży budowlanej, która musi zaoferować swoim klientom rozwiązania szyte na miarę potrzeb budownictwa energooszczędnego. Świetnym tego przykładem mogą być termomodernizacje budynków. Jednym z ich etapów, obok instalacji oszczędnego systemu grzewczego, jest termorenowacja ścian, stropów, posadzek i dachów. O tym, jakich materiałów używać do tego typu prac, odpowiadamy wraz z ekspertami z firmy Recticel Izolacje.

Statystyki GUS-u dotyczące wypadków przy pracy są zatrważające: w 2017 r. ponad 30% wszystkich urazów nastąpiło na skutek uderzenia w nieruchomy obiekt (np. z powodu upadku z wysokości). Równie często dochodzi do porażenia prądem, uderzenia w obiekt będący w ruchu, czy z powodu niewłaściwej obsługi narzędzi i maszyn. Wszystkie przyczyny wypadków na budowach mają jeden wspólny mianownik: to pośpiech i rutyna, które obniżają koncentrację i usypiają czujność pracowników. Jak je wyeliminować, skoro terminy gonią, a za ich niedotrzymanie grożą kary finansowe? Receptę znaleźli specjaliści z wypożyczalni maszyn budowlanych CRAMO, którzy swoją wiedzą o bezpieczeństwie na budowie dzielą się na spotkaniach organizowanych w ramach „Tygodnia Bezpieczeństwa”.

Zbiorniki hydroforowe doskonale sprawdzają się zarówno w instalacjach domowych, jak i przemysłowych. Stosowane są również w instalacjach myjących i systemach nawadniających, a także do podnoszenia ciśnienia i dystrybucji, w systemach studni, deszczowniach, jak też do tłumienia uderzenia hydraulicznego i w instalacjach grzewczych. Pewność działania i trwałość tych rozwiązań uzyskiwana jest dzięki odpowiednim materiałom oraz niezawodnej konstrukcji, które zapewnić może tylko doświadczony producent.

Surowość aluminium i światło odbijające się w dużych przeszkleniach to znaki rozpoznawcze współczesnego budownictwa, które nawet ogromnym biurowcom nadają lekkości i wdzięku. Naprzeciw zmianom dokonującym się w architekturze muszą wychodzić producenci aluminiowych profili konstrukcyjnych, którzy dopasowują oferowane przez siebie rozwiązania do wymagań klientów. Tak właśnie działa firma Yawal S.A., która prezentuje nową wersję systemu drzwi przesuwnych DP 180 z innowacyjnym rozwiązaniem futryny dwu i trzyjezdniowej, dzięki której możliwe jest osiągnięcie doskonałych parametrów izolacyjności termicznej.

07.08.2018 | Stal, wyroby stalowe

Konstrukcje budowlane, maszyny, konstrukcje ciągów logistycznych, ciągi wentylacyjne, przemysł motoryzacyjny – to zaledwie wycinek branż, w których wykorzystywane są różnego rodzaju kształtowniki ze stali. Szeroki asortyment wyrobów ze stali w długościach handlowych lub profesjonalnie ciętych na wymiar oferuje firma INPOL-KRAK.

Dzisiejsze budownictwo mocno zmierza w kierunku budownictwa energooszczędnego. Dlatego w domach stosuje się rozwiązania, które zmniejszą ilość zużycia energii. Jednym z nich jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja. Zapewnia ona zdrowy klimat w domu i w przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej pozwala znacznie zmniejszyć koszty ogrzewania. Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu i instalacji rekuperacji?

07.08.2018 | Chemia budowlana

W ciągu ostatnich lat branża budowlana dokonała imponującego skoku naprzód, a impulsów do rozwoju wciąż dostarcza jej zarówno błyskawiczny rozwój technologii, jak i rosnące wymagania klientów. Świetnym przykładem tej ewolucji mogą być hydroizolacje fundamentów, hydroizolacje tarasów i balkonów czy ścian piwnic. Stosowane tradycyjnie masy bitumiczne z uwagi na swoje wady są w niektórych krajach (np. w Niemczech, Austrii, Szwajcarii) stopniowo wypierane przez hydroizolacje reaktywne. Czym jest ta innowacyjna technologia i jak z jej wykorzystaniem można wykonać izolację balkonu, izolację ław fundamentowych czy izolację piwnicy zapytaliśmy ekspertów z firmy BOTAMENT®, która oferuje dwu- i jednoskładnikowe hydroizolacje reaktywne.

Analizatory i mierniki gazu czy analizatory spalin dla profesjonalnych zastosowań nie tylko pozwalają sprostać surowym przepisom związanym z ochroną środowiska. To także urządzenia, które pozwalają na zachowanie najlepszej efektywności spalania, kontrolę emisji oraz utrzymanie instalacji spalania na jak najwyższym poziomie. Urządzenia kierowane do przemysłu energetycznego znajdziemy w ofercie firmy MRU Sp. z o. o., która dostarcza przenośne i stacjonarne analizatory gazów spalinowych oraz inne przyrządy pomiarowe do stosowania w przemyśle energetycznym.

01.08.2018 | Chemia budowlana

Stabilny i trwały montaż ogrodzenia, słupka czy hustawki bez użycia betonu? Od teraz to możliwe! Takie rozwiązanie daje nam żywiczna masa montażowa QUIKSET®, dzięki której łatwo i szybko samodzielnie zamontujemy dowolny element w ziemi.

Profesjonalnie wykonany taras wymaga zastosowania zarówno odpowiedniego materiału tarasowego ( deska oraz legar), jak i właściwego systemu montażowego, na który składają się wkręty i akcesoria. To kluczowe czynniki, które decydują o powodzeniu inwestycji. Specjaliści SPAX Polska dzielą się wieloletnim doświadczeniem z zakresie dostarczania rozwiązań tarasowych na rynek i podpowiadają jak odpowiednio wykonać trwały i bezpieczny taras.

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. małopolskie
woj. małopolskie
woj. śląskie
woj. wielkopolskie
woj. małopolskie
woj. lubuskie
woj. małopolskie
woj. lubuskie
woj. świętokrzyskie

Słowa kluczowe: gabion, gabiony, ogrodzenia gabionowe, elewacje z gabionów,