Wykorzystanie naturalnego piekna cieszy każdego dnia oraz czyni ogród miejscem do którego chce się wracać. Odpowiednio zaprojektowany, łączy w sobie zarówno wartości wizualne jak również funkcję odpoczynku.

Kruszywo dekoracyjne neogem nie tylko zadba o aspekty estetyczne, ale również będzie stanowić warstwę ochronną dla roślin, zabezpieczając je przed utratą wody czy rozrastaniem się chwastów. Kruszywa ogrodowe  sprawdzą się również jako uzupełnienie pustych przestrzeni między rabatami czy klombami. Można z nich stworzyć obudowę oczek wodnych, skalniaków, a także opaski dekoracyjne.

Wykorzystuje się je do wytyczenia ścieżek, wykonania oryginalnego podjazdu lub wypełnienia elementów gabionowych. Oprócz funkcji czysto praktycznej, pełnią również rolę ozdobną i dekoracyjną.

fot. CEMEX

Do grupy kamieni ogrodowych zaliczamy: grysy, żwiry, otoczaki, łupki, kruszywa sztuczne, a także kamień gabionowy. 

Trendy w aranżacji przy użyciu kruszyw

Podobnie jak w innych elementach aranżacji wnętrz i otoczenia, również w przypadku kruszyw dekoracyjnych można zaobserwować pewne trendy.

Od kilku lat, w kontekście kolorystyki, biała barwa kamienia zajmuje niezmiennie pierwsze miejsce. Biel pięknie kontrastuje z zielonym kolorem roślin oraz wszystkimi barwami kwiatów. Takie zestawienie sprawdza się praktycznie w każdym ze stylów ogrodowych - japońskim, skandynawskim, rustykalnym czy śródziemnomorskim.

Jak dbamy o wygląd kamieni?

Najbardziej popularnym kamieniem jest otoczony biały marmur. Jednak ze względu na swoją budowę otoczaki, jak również inne gatunki skał są szczególnie narażone na zabrudzenia i porastanie glonami. Sposobem na uniknięcie takich zjawisk jest zabezpieczenie kruszywa poprzez impregnację.

Impregnowanie kamienia to zabezpieczanie chłonnych powierzchni przed wnikaniem wody, oraz zanieczyszczeń.

fot. CEMEX

Impregnacja tworzy powłokę hydrofobową, odporną na opady trudne warunki atmosferyczne, nie zmieniając koloru kamienia. Impregnat blokuje rozwój mikroorganizmów, mchów, porostów i glonów, zabezpiecza przed powstawaniem osadów, a także ułatwia czyszczenie. Proces ten nadaje efekt perlenia wody, co daje powierzchni silne właściwości samoczyszczące.

Impregnację należy poprzedzić dokładnym umyciem kamienia, najlepiej wodą pod ciśnieniem. Jest to bardzo ważny zabieg, ponieważ nie usunięte pyły, mączki i inne zanieczyszczenia, ograniczają wnikanie preparatu w strukturę. Po umyciu należy dokładnie wysuszyć kruszywo.

Sam proces impregnacji można przeprowadzić na dwa sposoby:

- natrysk, rozwiązanie bardzo szybkie, ale też mniej trwałe, ponieważ zabezpiecza tylko górną warstwę powierzchni,   
- kąpiel, najskuteczniejsza metoda, polegająca na zanurzeniu całych kamieni w impregnacie. 

fot. CEMEX

Podpowiadamy jak właściwie dobrać ilość kruszywa do naszej aranżacji

  Ilość kruszywa ogrodowego niezbędna do aranżacji jest oczywiście uzależniona od rozmiaru powierzchni, na którą chcemy położyć kamień ozdobny, a także od rodzaju materiału, na który się zdecydujemy. Kamienie dekoracyjne posiadają także różne rozmiary (frakcje) oraz inną wydajność, a także grubość, zatem warto już na etapie planowania wyglądu ogrodu obliczyć potrzebną ilość.

Samodzielne wyliczenie ilości kamienia potrzebnej do kompozycji przestrzeni naszego ogrodu, opiera się na zależności, że  na 1m2 terenu potrzeba ok. 60 kg kamieni przy grubości 4 cm.

fot. CEMEX

Z kolei w przypadku łupków jest to ok. 30 kg kamienia. Przyjmując ten przelicznik warto jednak przy zakupie uwzględnić kilka dodatkowych kilogramów kruszywa.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kruszyw CEMEX Polska na stronę internetową www.kruszywaogrodowe.pl lub poprzez kontakt z konsultantami pod numerem 800 700 077.

Rozwój i wdrażanie technologii materiałów budowlanych CEMEX jest częścią globalnego networku ds. badań i rozwoju, na czele z Centrum Badań CEMEX z siedzibą w Szwajcarii. Prawa autorskie © 2023 / CEMEX Innovation Holding Ltd., Szwajcaria; Wszystkie prawa zastrzeżone.

02-255 Warszawa, ul. Krakowiaków 46 , woj. mazowieckie
tel. +48 (22) 571 41 00,