Ochrona i pielęgnacja

Ogród wymaga naszej uwagi przez cały rok. Im bliżej zimy, tym ważniejsza staje się ochrona naszych roślin przed chłodem. Jesienią na pewno warto poświęcić trochę czasu na to, by przygotować ogród na niskie temperatury. Pomyśl zwłaszcza o tych roślinach, które nie występują naturalnie w naszym klimacie. Przyzwyczajone do łagodniejszych zim, źle zniosą temperatury spotykane w naszej części świata. W związku z tym pamiętaj o okrywaniu roślin. Nie rób tego jednak zbyt wcześnie, by nie przedłużyć sztucznie okresu wegetacji – dobra pora na takie prace to zwykle połowa listopada.

W jaki sposób okrywać rośliny? Zależy to od gatunku. Przykładowo, w przypadku hortensji ogrodowej czy katalpy najlepiej sprawdzi się ciepła otulina z trzcinowych mat, tkaniny jutowej czy agrowłókniny. Wrzosy i rabaty możesz ściółkować warstwą suchych liści. Z kolei korzenie róży i azalii najlepiej chronić, tworząc kopczyk z ziemi, torfu lub trocin.

Późna jesień to także dobry moment na przycinanie roślin. Do listopada warto poddawać takim zabiegom drzewa i krzewy, które owocują na tegorocznych pędach, takie jak późne maliny. Przed nadejściem zimy możesz także przyciąć leszczynę.

Usunięcie wszystkich słabych lub uszkodzonych pędów z pewnością poprawi kondycję tego krzewu.

Pamiętając o tym, jak dużo pracy czeka cię wraz z nadejściem wiosny, możesz też wykorzystać ten jesienny czas na wycięcie zeschniętych roślin.

Upiększanie

Jesień w ogrodzie nie musi ograniczać się do porządków i pielęgnacji roślin. Korzystając z tego, że nie jest to okres największego natężenia prac, warto przeznaczyć trochę czasu na upiększenie swojego „królestwa”. Możesz wykorzystać w tym celu kamień, który jako tworzywo dekoracyjne, bardzo dobrze sprawdza się w ogrodach.

fot. CEMEX 

– Kruszywa doskonale prezentują się w duecie z trawą czy naturalnym drewnem, a także jako element bardziej misternych kompozycji – wylicza Katarzyna Duś z CEMEX Polska, czołowego producenta kruszyw w Polsce. – W naszej ofercie znajduje się obecnie ponad 30 rodzajów kruszyw ogrodowych. Różnią się od siebie choćby kształtem, fakturą i kolorem. Dzięki takiemu zróżnicowaniu każdy, kto aranżuje swój ogród, znajdzie coś dla siebie – przekonuje.

Kruszywo dekoracyjne możesz wykorzystać do wysypania podjazdu, ścieżki czy rabaty, a nawet półek skalnych oraz skalniaków. Jeśli zwracasz uwagę na walory estetyczne wykorzystywanych materiałów, doskonałym wyborem będzie śnieżnobiały kamień NIEVE. To otoczak, który dzięki swojemu obłemu kształtowi z łatwością przepuszcza wodę do podłoża.

Naturalny kamień, który ogranicza nadmierne parowanie wody, okaże się też idealny w sąsiedztwie Twoich kwiatów i innych roślin ogrodowych. Dzięki swojej wadze kora łupkowa CORTEZA sprawdzi się w tym wypadku lepiej niż kora drzewna, która ulega silniejszym podmuchom wiatru.

Kamienie takie jak grys czarny NEGRO, biało-czarny kamień GRANITO lub ZAINO otoczak w kolorze czarnym, możesz wykorzystać w ogrodzie skandynawskim, w którym liczy się geometria. Będą się doskonale prezentować, jeśli wykorzystasz je do tworzenia kamiennych alejek. Zielonkawy kamień VERDE i kremowy kamień BLANCO są z kolei polecane do ogrodów japońskich, w których kluczowe są harmonia i minimalizm. Z ich pomocą stworzysz przestrzenie, które sprzyjają wyciszeniu i medytacji.

fot. CEMEX 

Zaletą kruszyw ozdobnych jest łatwość ich zastosowania. Przy niewielkim nakładzie pracy stworzysz w swoim ogrodzie wymarzone kompozycje.

Porządki

Twoje rośliny są już zadbane, a ogród nabrał nowego wyrazu dzięki ozdobnym kruszywom. Nie zapomnij o tym, żeby znaleźć czas na ostatnie porządki. Zwykle jest to zadanie, które przynosi mniej satysfakcji niż pielęgnacja roślin czy wprowadzanie w życie pomysłów na nową aranżację przestrzeni, ale nie warto go lekceważyć. Pamiętaj o tym, by na zakończenie sezonu wyczyścić i uporządkować narzędzia. Jeśli używasz mebli ogrodowych, przed nadejściem zimy warto je schować lub zabezpieczyć folią stretch. Nie zapominaj przy tym o ozdobach, które nie są odporne na mróz – dla nich także znajdź cieplejsze miejsce.

fot. CEMEX 

Kiedy prace porządkowe są już za tobą, możesz uznać, że Twój ogród jest gotowy na nadejście zimy. Wbrew pozorom nie jest to okres, w którym życie w ogrodzie całkowicie zamiera, ale to już inna historia. Ty możesz planować zimowe prace, spacerując wśród pięknych kruszyw i zadbanych, przygotowanych na mrozy roślin.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kruszyw CEMEX Polska na stronę internetową www.kruszywaogrodowe.pl lub poprzez kontakt z konsultantami pod numerem 800 700 077.

Rozwój i wdrażanie technologii materiałów budowlanych CEMEX jest częścią globalnego networku ds. badań i rozwoju, na czele z Centrum Badań CEMEX z siedzibą w Szwajcarii. Prawa autorskie © 2022 / CEMEX Innovation Holding Ltd., Szwajcaria; Wszystkie prawa zastrzeżone.

02-255 Warszawa, ul. Krakowiaków 46 , woj. mazowieckie
tel. +48 (22) 571 41 00,