Jednak najbardziej popularne użycie pianobetonu to wykonanie trwałej i lekkiej posadzki.

 

 

Pianobeton pod posadzki
Pianobeton, ze względu na swoje właściwości, doskonale nadaje się do wykonania podbudowy posadzki. Składa się na to kilka czynników. Po pierwsze, napowietrzenie struktury płynnego pianobetonu sprawia, że jest on materiałem o konsystencji pozwalającej na dokładne i szczelne krycie powierzchni, na którą jest nanoszony. Po drugie, dzięki właściwościom samopoziomującym pianobetonu posadzki i podłogi wykonane przy jego użyciu zachowują jednakowy poziom na całej płaszczyźnie – mokry surowiec idealnie wypełnia szczeliny i zagłębienia niwelując nierówności i różnice poziomów na całej powierzchni. Dzięki temu jest ona odpowiednio przygotowana do przyjmowania kolejnych warstw.
Ważną zaletą posadzki z pianobetonu jest także jej koszt. Są one relatywnie tanie – pianobeton jest wydajny, proces nanoszenia pozwala na oszczędności czasowe, a obsługa agregatu do produkcji i aplikacja materiału wymaga zaledwie kilkuosobowego zespołu, więc nie generuje dodatkowych kosztów robocizny.

 

fot. Wajm

Ciepła posadzka z pianobetonu
Powszechnie znana jest doskonała izolacyjność termiczna pianobetonu oraz izolacyjność akustyczna pianobetonu, dlatego posadzki z pianobetonu mają świetne właściwości wygłuszające oraz termo- i hydroizolacyjne. Pianobeton można wylewać w pomieszczeniach domów mieszkalnych, gdzie będzie on stanowił doskonałą warstwę termoizolacyjną oraz stworzy równe i dobrze wypoziomowane podłoże pod właściwy materiał podłogowy. ożna nim także wyrównywać teren na dużych powierzchniach, podnosząc jednocześnie posadzkę do wymaganego poziomu – stosuje się go na przykład jako podbudowę pod podłogi hal fabrycznych lub wszelkiego typu magazynów. Grubość posadzki z pianobetonu może sięgać nawet 1 metra przy jednoczesnym zachowaniu optymalnej równości podłoża. Struktura podłogi jest jednorodna, szczelna, wytrzymała i posiada bardzo dobre właściwości izolacyjne.

Ciepła posadzka na gruncie
W niepodpiwniczonych domach jednorodzinnych podłogę parteru często wykonuje się bezpośrednio na gruncie. Prawidłowo wykonana podłoga na gruncie chroni wnętrza przed utratą ciepła i izoluje od wilgoci gruntowej. Prawidłowe wykonanie takiej posadzki i doskonała izolacja posadzki jest niezwykle istotna, ponieważ błędy w jej wykonaniu niosą za sobą szereg nieprzyjemnych konsekwencji, od zimnej i wilgotnej podłogi począwszy, do pękających na styku z podłogą ścian i rosnących kosztów ogrzewania. Świetnym materiałem do wykonania takiej posadzki na gruncie jest właśnie pianobeton.

 

fot. Wajm

Wylewanie posadzki z pianobetonu
Zanim pianobeton zostanie wylany na podłoże, wymagane jest odpowiednie dostosowanie jego gęstości do właściwości i przeznaczenia powierzchni pod kątem przewidywanych parametrów wytrzymałościowych. Gęstość reguluje się m.in. poprzez zastosowanie różnych wypełniaczy, takich jak m.in. piasek, pył, kreda czy popiół. Najczęściej stosowane parametry gęstości dla posadzek to przedział 500kg/m3 do 1200kg/m3. Warstwy pianobetonu używane do wylewek na podłogi mogą mieć grubość od 5 cm do 1 m. Agregat pianotwórczy ma wydajność 20-25 m3 materiału na godzinę. Pozwala to na wykonanie minimum 1000 m2 podbudowy o grubości 20 cm dziennie. W przypadku temperatur powyżej 18C, już po 24 godzinach można na pianobetonie układać dowolną nawierzchnię.

Więcej informacji o pianobetonie, jego zastosowaniach i ciepłych posadzkach z pianobetonu można odnaleźć na stronie www.pianobeton.pl

62-052 Walerianowo, ul. Bukowa 9B, woj. wielkopolskie
tel. 618 990 115, 602 155 661,