Betonowe stropy prefabrykowane
Prefabrykacja w budownictwie, która swoje korzenie ma w odległej już przyszłości wciąż się rozwija i wprowadza na rynek coraz bardziej zaawansowane produkty. Wykonywane w fabrykach elementy budowlane cechują się przede wszystkim stałą jakością, spełniają wymagania statyczne, m. in. pod względem obciążeń użytkowych, rozpiętości oraz ochrony przeciwpożarowej. W odróżnieniu od stropów szalowanych i zalewanych na placu budowy, wykonawcy nie muszą się martwić o odpowiednie warunki pogodowe, mogą zmniejszyć koszty inwestycji poprzez rezygnację z szalunków i podpór oraz skrócić jej czas, jednocześnie otrzymując produkt łatwy w montażu i gotowy do dalszych prac zaraz po nim.
Stropy DX-Therm są produkowane w stałych, ściśle kontrolowanych warunkach przy użyciu wysokogatunkowego betonu. Na plac budowy dostarczane są jako suchy element, gotowy do użycia. Dzięki zintegrowanym, opatentowanym zamkom na łączeniach płyt, firma Dennert likwiduje ryzyko pęknięć i zarysowań w tych miejscach i udziela na to odpowiednią gwarancję.

 

płyty stropowe z grzaniem i chłodzeniemfot. Dennert

 

Inteligentne płyty stropowe
Oczywiście powyższe cechy kanałowych płyt stropowych nie wpłynął bezpośrednio  na odczuwanie komfortu przez użytkowników. Są to kwestie ściśle techniczne, które mogą usprawnić wznoszenie budynków użyteczności publicznej i sprawić, że będą one w pełni bezpieczne, trwałe a ich budowa będzie ekonomiczna. Jednak okazuje się, że w przypadku wyboru betonowych stropów prefabrykowanych DX-Therm takie myślenie jest błędne. Dlatego, że są one wyposażone w innowacyjny system ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń. System, który jest przyjazny alergikom, tani w eksploatacji oraz charakteryzujący się szybkim czasem reakcji a co za tym idzie wysoką efektywnością w ogrzewaniu i chłodzeniu pomieszczeń. Proponowane przez firmę Dennert ogrzewanie płaszczyznowe/sufitowe niweluje wszystkie wady tradycyjnego, używanego również w budynkach użyteczności publicznej ogrzewania kaloryferowego oraz redukuje do minimum towarzyszące mu zjawisko konwekcji.

Ogrzewanie płaszczyznowe czy ogrzewanie konwekcyjne
Co wpływa na odczuwanie większego komfortu w przypadku ogrzewania płaszczyznowego i dlaczego jest ono najlepszym wyborem w przypadku szkół, przedszkoli czy domów opieki? Odpowiedź na to pytanie tkwi w różnicach w rozprowadzeniu ciepła od jego źródła do pomieszczenia i skutkach tych zjawisk. W tradycyjnych formach ogrzewania (kaloryfery czy ogrzewanie podłogowe) transport ciepła oparty jest na konwekcji. Oznacza to, że w pierwszej kolejności kaloryfery nagrzewają powietrze, które staje się nośnikiem ciepła. Wówczas cieple powietrze wędruje w gorę i wymienia się z zimnym powietrzem. Taka cyrkulacja powietrza nazywana jest konwekcją i pomimo tego, że powietrze osiąga wysoką temperaturę to nie oddaje jej na zasadzie promieniowania do powierzchni zimnych takich jak ściany, okna czy meble. Dlatego zimą przy ścianach czy oknach odczuwamy chłód i odnosimy wrażenie przeciągu. Jest to stan szczególnie nie odpowiedni dla pensjonariuszy domów opieki czy dzieci w szkołach i przedszkolach. Dodatkowym ubocznym skutkiem konwekcji jest ciągłe unoszenie się kurzu.

 

prefabrykowany strop żelbetowyfot. Dennert

W przypadku ogrzewania płaszczyznowego rozprowadzenie ciepła odbywa się na zasadzie promieniowania. Powietrze ogrzewane jest tylko w niewielkim stopniu. Dlatego nie następuje jego ruch a ciepło rozchodzi się niezwykle równomiernie.
Dlaczego w obu systemach występują takie różnice? Chodzi o kumulację ciepła i oddawanie go do powietrza o niższej temperaturze. W przypadku kaloryferów kumulacja jest bardzo wysoka. Dopiero po osiągnięciu wysokiej temperatury ciepło oddawane jest do zimnego powietrza. Wówczas następuje ruch powietrza i konwekcja. Natomiast system DX-Therm nie kumuluje ciepła prawie w ogóle. Kumulatorem jest równomierna warstwa betonu od dołu sufitu o grubości  1,5 cm. Dlatego strop DX-Therm działa jak promiennik ciepła, od którego ciepło jest oddawane bardzo równomiernie, na zasadzie promieniowania. Konwekcja jest redukowana do poziomu poniżej 5 proc. a powietrze jest równomiernie nagrzane – różnice temperatur w danym pomieszczeniu nie są większe niż 3-4 st. W przypadku ogrzewania kaloryferowego mogą wystąpić różnice na poziomie 5 – 10 st. C.

 

prefabrykowany strop żelbetowyfot. Dennert

 

Dlaczego warto stosować stropy betonowe DX-Therm w budownictwie użyteczności publicznej?

Stropy prefabrykowane – rozwiązanie zdrowe i efektywne
Szkoła, przedszkola oraz domy opieki itp. to obiekty, w których przebywają osoby, o które powinniśmy troszczyć się szczególnie. Zwłaszcza dzieci powinny przebywać w środowisku wolnym od drobnoustrojów i alergenów. Najnowsze badania dowodzą, że aktualnie co 3. mieszkaniec Unii Europejskiej jest alergikiem. Alergie na kurz lub choroby typu astma są coraz bardziej rozpowszechnione, a więc temat cyrkulacji kurzu w ośrodkach opieki nad dziećmi powinien być bardzo ważnym argumentem dla inwestora takiej placówki. Obniżenie przez stropy DX-Therm konwekcji do niskiego poziomu powoduje, że w powietrze nie jest unoszony kurz.
Kolejny argumentem przemawiającym za stropami prefabrykowanymi DX-Therm jest ich efektywność i szybki czas reakcji. Obiekty, o których piszemy nie są użytkowane przez 24 h stąd czas reakcji ogrzewania jest bardzo istotny. W systemie DX-Therm pełna wydajność osiągana jest po 66 minutach. Ciepło odczuwane jest już po 20 minutach. Taki efekt pozwala na swobodną obsługę systemu dopasowanego do potrzeb danej placówki oraz realne obniżenie kosztów ogrzewania (o tym poniżej).

 

płyty stropowe z grzaniem i chłodzeniemfot. Dennert

 

Stropy DX-Therm – rozwiązanie ekonomiczne
W porównaniu do tradycyjnych systemów ogrzewania koszty w systemie DX-Therm mogą być zredukowane o 20-30 %. Utrzymanie wody na stałej temperaturze 40-60 stopni w kaloryferach jest droższe niż na poziomie 30-35 stopni w systemie DX-Therm. Również opisywany długi czas reakcji systemów tradycyjnych powoduje, że koszty rosną, ponieważ źródło ciepła pracuje na pełnej mocy przez dłuższy okres czasu.
Do redukcji kosztów należy również doliczyć brak potrzeby montażu kaloryferów.  

 

prefabrykowany strop żelbetowyfot. Dennert

 

Inteligentne stropy betonowe – rozwiązanie dwa w jednym
Oprócz funkcji grzania stropy DX-Therm posiadają opcję pasywnego chłodzenia, szczególnie przydatną w sanatoriach i domach opieki. System pozwala obniżyć temperaturę w pomieszczeniu o 5-7 stopni, bez niezdrowej klimatyzacji, bez nawiewu powietrza i bez wysokich kosztów użytkowania. Wystarczy jedynie schłodzić wodę na poziom 17-18 stopni aby osiągnąć efekt bardzo przyjemnej klimatyzacji bez odczuwalnego dyskomfortu, jak w przypadku nawiewu powietrza.

 

prefabrykowany strop żelbetowyfot. Dennert

 

Ze szczegółową ofertą dotyczącą inteligentnych stropów betonowych DX-Therm można zapoznać się na stronie: www.dennert.pl

 

96132 Schlüsselfeld, Veit-Dennert-Straße 7, woj.
tel. 800 777 531,