Deskowanie stropowe PERI – optymalna liczba elementów

PERI ALPHADECK to panelowy system deskowań stropowych, umożliwiający szybkie i zarazem bezpieczne użytkowanie przy usystematyzowanej kolejności montażu. Jego siła leży w dużej mierze w prostocie – system składa się bowiem z trzech podstawowych elementów: dużej płyty, głowicy opadowej oraz podpór. Płyta wykonana jest z profili aluminiowych, malowanych proszkowo, z poszyciem ze sklejki brzozowej PERI BIRCH o grubości 9 mm. Jej atutem jest duży rozmiar – dzięki temu jedna podpora może dźwigać pole stropu o powierzchni do 2,88 m2. Oszczędza to czas pracy, ilość zastosowanych materiałów, a także koszty logistyki i robocizny.

Konsekwencją dużych rozmiarów płyt i mniejszej liczby podpór jest także szeroki rozstaw podpór, a tym samym – więcej przestrzeni roboczej pod deskowaniem stropu. Dzięki temu, że ramy płyt PERI ALPHADECK mają niewielką powierzchnię styku z betonem, ograniczono do minimum gromadzenie się mleczka cementowego na powierzchniach bocznych i tym samym skrócono proces czyszczenia. To wszystko zapewnia oczywistą oszczędność czasu.

Drugim elementem unikalnej konstrukcji deskowania stropowego PERI jest głowica opadowa ADH (tylko jeden jej typ do wszystkich rodzajów zastosowań!). Dzięki swojej budowie umożliwia ona wczesne rozdeskowanie i łatwiejszy demontaż płyt, bez wprowadzania ugięć w rozdeskowanych stropach. Cześć głowicy opadowej jest opuszczana po uderzeniu młotkiem w jej klin, co powoduje opad płyty o 12 cm. Płyty łatwo odspaja się od betonu i natychmiast ponownie wykorzystuje w następnym etapie. System ten przekłada się na zminimalizowanie zapotrzebowania materiałowego na placu budowy.

fot. Peri

Nie zapomniano także o bezpieczeństwie tego elementu: na głowicy opadowej umieszczono zaczepy zabezpieczające przed jej niekontrolowanym opadem. Trzecim elementem systemu PERI ALPHADECK są podpory stropowe. Rekomendowane przez PERI do tego systemu są podpory PEP Alpha-2. Występują one w czterech podstawowych wariantach, kompatybilnych z systemem ALPHADECK. Ich konstrukcja umożliwia krótszy czas montażu i demontażu podpór, redukuje ich ciężar w ustawianiu i transporcie, a także (jak już podkreślono wcześniej) zmniejsza ich liczbę, wymaganą do podparcia stropu. Wewnętrzna rura tego elementu zabezpieczona została przed wypadnięciem, zastosowano także tutaj specjalne zabezpieczenie przed zakleszczeniem dłoni. Podpory posiadają wymagane aprobaty techniczne.

PERI ALPHADECK – korzyści ze stosowania systemu

Co można zyskać dzięki systemowi deskowania stropowego PERI? Zakres korzyści wynika z 4 podstawowych cech systemu: bezpieczeństwa, trwałości, intuicyjności i szybkości obsługi. Kluczem do bezpieczeństwa jest (oprócz wymienionych zabezpieczeń podpór czy kontrolowanego opadu głowicy) stabilne połączenie płyty z głowicą oraz zastosowany montaż od dołu, przy użyciu wideł montażowych. Dzięki uchwytom słupka poręczy ADG, system gwarantuje pełne zabezpieczenie krawędzi stropu i budowy w stanie surowym. Słupek poręczy zaopatrzony jest zaś w wygodne zaczepy, na których można zamocować zabezpieczenie z desek lub zamontować siatki systemu PROKIT. Trwałość z kolei zapewniają: jakość „made by PERI”, łatwe czyszczenie i utrzymanie oraz wymienne narożniki paneli. Za intuicyjność systemu odpowiadają jego prostota (tylko trzy podstawowe elementy), wygoda stosowania, łatwy montaż i demontaż całości. Szybkość (a zarazem oszczędność czasu) to zasługa nie tylko płyt dużego rozmiaru, związanej z tym mniejszej liczby podpór i zminimalizowaniu liczby osób pracujących przy montażu (wystarczą dwie osoby!), ale przede wszystkim skróceniu do minimum rotacji sprzętu.

Organizację pracy na budowie ułatwią także dodatkowe akcesoria deskowania stropowego PERI, jak choćby systemowe palety AD, gwarantujące bezpieczny transport i komfortowe przemieszczanie płyt. Palety zapewniają szybki i wygodny dostęp do składowanego materiału. Przystosowane są do transportu zarówno ręcznego (dzięki doczepianym kołom), jak i z użyciem dźwigu. Ich maksymalna nośność wynosi 600 kg. Do wymienionych korzyści warto dodać jeszcze oszczędność (mniejsze zapotrzebowanie materiałowe dzięki możliwości wczesnego rozdeskowania) oraz kwestie ekologiczne, jak ograniczenie odpadów drewnianych dzięki użyciu płyt aluminiowych.

fot. Peri

PERI ALPHADECK – przegląd i specyfikacja wyrobów

System oparty jest, jak już zaznaczono, na trzech podstawowych elementach – płycie, głowicy i podporach. Płyty aluminiowe PERI dostępne są w dwóch wariantach: wymiar 2400 x 1200 mm, waga 49,00 kg oraz 1800 x 1200 mm, waga 38,1 kg. Większe płyty dedykowane są dla stropów o maksymalnej grubości 350 mm, mniejsze – dla stropów o maksymalnej grubości 550 mm.

W ofercie PERI znajdują się także cztery warianty podpór stropowych PEP Alpha-2, ramy ADB do stabilizowania podpór, dostępne w trzech wymiarach, a także widły montażowe AD, dźwigary kompensacyjne ADF, słupki poręczy HSGP 2, palety transportowe AD i inne. Deskowanie stropowe PERI ALPHADECK stanowi tym samym doskonale zintegrowany, wzajemnie kompatybilny, modułowy system aluminiowych deskowań stropowych, który może zrewolucjonizować sposób wykonywania stropów na placu budowy Klienta.

Więcej szczegółów i danych technicznych, tabele nośności, jak również instrukcje montażu i demontażu, znaleźć można na stronie www.peri.com.pl i dostępnych tam broszurach.

05-860 Płochocin, Stołeczna 62, woj. mazowieckie
tel. +48 22 7217 400,