Systemy szalunkowe do ścian

NOEtop to bardzo mocne deskowanie z ogniowo cynkowanej stali, z obciążeniami do 88 kN/m². Deskowanie to powstało w trakcie modernizacji starego systemu NOE TOP-2000 i zostały w nim wprowadzone zmiany, które powodują, że jest ono jednym z najbardziej uniwersalnych deskowań dostępnych na rynku. Jego atutem jest przede wszystkim ogromna wszechstronność zastosowania przy wykonywaniu grubych, mostowych ścian i ścian podpartych jednostronnie. To łatwy i tani sposób spinania deskowań wykonywanych z jednej strony ściany.

Dzięki temu, że jest to system szalunkowy ze zintegrowanymi pasami montażowymi, można go stosować jako szalunek dźwigarkowy bez zewnętrznego wzmocnienia. Na ułatwienie prac z wykorzystaniem tego deskowania wpływa też możliwość dowolnego rozmieszczenia ściągów (symetrycznie lub w wybranym miejscu pasa montażowego). Dzięki odpowiednim proporcjom wysokości i szerokości płyt, uzyskuje się uporządkowany rysunek spoin.

Wszystkie płyty systemu posiadają wzmocnienia naroży i profile z blachy 3,5 mm, co przekłada się na ich solidność. Z kolei obustronne cynkowanie ogniowe ram i profili zapewnia im doskonałą trwałość. Łatwe przenoszenie elementów systemu gwarantują specjalne wcięcia we wzmocnieniach wszystkich naroży. Ukłonem w stronę firm, które w toku realizowanych przez siebie prac bazują na systemie szalunkowym NOEtop jest też jego uniwersalność, ponadto system wyposażony jest w bardzo sprawne elementy zwiększające BHP pracy z tym deskowaniem.

fot. NOE-PL

Jeden zamek NOE Toplock przeznaczony jest zarówno do zwykłego połączenia płyt, jak i do kompensacji do 42 mm, narożników (również nastawnych), nastawek do 100 mm i typowych prac montażowych. Będące integralną częścią systemów kątowniki rozszalowujące zapewniają z kolei szybką instalację i proste rozszalowywanie bez konieczności demontażu deskowania wewnętrznego. Sprawdzą się w szybach windach, a także do klatek schodowych i budynków z ograniczoną przestrzenią.

Idealne przy różnych wysokościach ścian – NOE w Göppingen

Systemy szalunkowe NOE (w tym również NOEtop) wykorzystano m.in. podczas budowy wielofunkcyjnego obiektu Apostelhof w miasteczku Göppingen w Niemczech. Generalny wykonawca tej inwestycji, firma Züblin użyła kilku kompatybilnych ze sobą systemów NOE, a o wyborze właśnie tego producenta zadecydowało kilka czynników, m.in. fakt, że systemy szalunkowe NOEtop mają różne wysokości. Nowo wznoszony obiekt, w którym znajduje się hotel, kilka sklepów, apartamenty i podziemny parking, składa się z kilku pięter, które mają różne wysokości. Stąd też poszukiwanie rozwiązań, które nie tylko pozwoliłby z sukcesem prace związane z wylewaniem betonu zrealizować, ale również je usprawnić. Dzięki rozbudowanej gamie rozwiązań uzupełniających systemy szalunkowe NOEtop (np. NOEtop FS – szalunki słupowe), generalny wykonawca obiektu otrzymał całą gamę rozwiązań od jednego dostawcy.

fot. NOE-PL

Jednym z atutów systemów szalunkowych NOEtop jest rozbudowana gama płyt o różnych rozmiarach. Największe – system XXL – to panele o wymiarze 5.30 x 2.65 m, które są zarazem jednymi z największych płyt szalunkowych na rynku. Dla firm, które budują z ich wykorzystaniem, oznacza to możliwość znacznego przyspieszenia prac, bo z wykorzystaniem tylko jednego elementu mogą uzyskać na placu budowy szalunek o powierzchni 14 m². Realizując inwestycję w Göppingen, firma Züblin wykorzystała największy system m.in. do budowy ścian sklepów i podziemnego parkingu. Bardzo praktycznym rozwiązaniem, jakie firma NOE oferuje do swoich systemów szalunkowych są różnego rodzaju produkty uzupełniające. Jednym z nich są wspomniane szalunki słupowe NOEtop FS, które znacząco usprawniają przebieg prac budowlanych, bo pozwalają na wylewanie słupów bez użycia ściągów.

NOEtop FS to składany system, w którym szalunek może być zamknięty wokół zbrojenia, co oznacza możliwość montowania stali zbrojeniowej bez ograniczeń przestrzennych. To rozwiązanie w Göppingen sprawdziło się szczególnie podczas budowy parkingu podziemnego. Aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i stworzyć jak największą ilość miejsc do parkowania, projektanci próbowali zachować pomiędzy słupami jak największą odległość. Konieczne było stworzenie niektórych belek stropowych do parkingu z betonu o wysokiej wytrzymałości (C50/60), który umożliwiłby efektywne przeniesienie dużych obciążeń. Podczas realizacji tej inwestycji zastosowano ponadto popularny system uzupełniający NOEalu L – lekkie deskowania aluminiowe, które sprawdzają się szczególnie w tych miejscach, w których nie można użyć dźwigu. Szalunek ten posiada profil z aluminiowej ramy i jest bardzo lekki w porównaniu do NOEtop, dzięki czemu może być przemieszczany siłą mięśni. Przez inżynierów z firmy Züblin został on wykorzystany w wielu miejscach do budowy fundamentów.

Z betonem licowym w roli głównej

Flagową realizacją, w której wykorzystano systemy szalunkowe NOE, jest też nowy, gigantyczny budynek z sześcioma wewnętrznymi patio w Parku Olimpijskim w Monachium. Choć w przeważającej mierze został zbudowany z drewna i szkła, w wielu miejscach użyto też betonu licowego. Prace z wykorzystaniem ostatniego z wymienionych materiałów wykonała firma Grossmann Bau z Rosenheim, od lat korzystająca z rozwiązań NOE. Również tu postawiono na systemy szalunkowe NOEtop, które dzięki zintegrowanym pasom mocującym umożliwiają stosowanie ich jako szalunków ramowych lub dźwigarkowych z możliwością wyboru pozycji ściągów. W Monachium, podobnie jak w Göppingen, szczególnie sprawdziły się systemy szalunkowe NOEtop w wersji XXL, które używano przy składaniu elementów deskowań o wysokości 2,65 m oraz 3,31 m.

fot. NOE-PL

Wyzwaniem było ponadto zbudowanie centrum wspinaczkowego oraz Audimax, które obejmują obszar o wymiarach 27 x 33 m i są otoczone ścianami o wysokości 15,3 m. W niektórych miejscach beton licowy jakości SB3 (betonowe powierzchnie o wysokich wymaganiach architektonicznych) został wyeksponowany, dlatego wykonawca zdecydował się na użycie systemów szalunkowych NOE z nowym poszyciem, co pozwoliło zachować nienaganną estetykę ścian z betonu licowego. 

Poza budową ścian centrum wspinaczkowego Grossmann Bau podjął się również wykonania z betonu licowego SB3 prefabrykowanych elementów fasady oraz postawił inne betonowe ściany wewnętrzne (SB3).

Szalunki NOE do zadań specjalnych

Systemy szalunkowe NOEtop doskonale sprawdziły się też podczas błyskawicznie wykonanej budowy magazynu na odpady radioaktywne ze szpitali. Inwestycja, znana pod nazwą VOG2, została zrealizowana na zlecenie holenderskiej firmy Covra NV. Kompletny projekt zakładał budowę trzech linii magazynowych, na których będą przyjmowane odpady, a następnie sortowane i za pomocą suwnicy transportowane do miejsca ich przechowywania. Płyta podłogowa budynku została wsparta przez 1800 pali wbitych w ziemię.

fot. NOE-PL

Trudnością, z jaką musieli się zmierzyć wykonawcy, był nietypowy plan budynku – trójkąt o wymiarach 80 x 93 m, ze ścianami o wysokości13,25 m i grubości 75 cm, które składają się z wewnętrznej warstwy o grubości 40 cm, izolacyjnej o grubości 15 cm oraz zewnętrznej z betonu architektonicznego o grubości 20 cm.

Wszystkie ściany wykonano z betonu in-situ, a do ich wylewania użyto systemów szalunkowych NOEtop z uwagi na łatwość obsługi, wyjątkową trwałość (rama i profile cynkowane na gorąco z zewnątrz i od wewnątrz) oraz fakt, że wszystkie profile mają jednolitą grubość. Podczas realizacji sprawdziły się też płyty NOEtop XXL, które posiadają dodatkowo zintegrowane pasy usztywniające. Co istotne, płyty NOEtop o różnych rozmiarach mogą się łączyć ze sobą końcami lub bokami bez zakłócania ciągłości wzoru paneli.

W toku realizacji inwestycji konieczne było odlanie dwóch różnych wsporników – jednego (o wysokości 7,30 m) dla suwnicy, drugiego do położenia dachu, składającego się z prefabrykowanych betonowych kawałków, umieszczonych na ciągłych wspornikach tworzących zwieńczenie ścian. Aby możliwe było odlanie wsporników i ścian w jednym takcie, przy użyciu dźwigarów NOE Combi 20 zbudowano gzyms o odpowiednich wymiarach oraz obudowano konstrukcję płytami NOEtop.

fot. NOE-PL

NOEtop S

Jednym z nowszych rozwiązań z oferty producenta systemów szalunkowych NOE są ścienne szalunki NOEtop S, gdzie skrót S nieprzypadkowo pochodzi od słowa „safety” – bezpieczeństwo. Swój chrzest bojowy przeszyły podczas budowy Hali Sportowej przy Quai de la Moselle w Calais we Francji, o powierzchni 2400 m². Budynek posiada stałe oraz wysuwane trybuny, które pomieszczą nawet 1500 widzów. Fundamenty trybun zostały wykonane z jasnego betonu przy pomocy paneli NOEtop S, a zadanie to powierzono firmie Demathieu Bard z Montigny-les-Metz.

Również w toku realizacji tej inwestycji nie zabrakło wyzwań, jakim sprostać musiała ekipa budowlana. Fundamenty trybun o długości 150 m składają się z trójkątnych betonowych ścian, które są od siebie oddalone o około 7 m, o maksymalnej wysokości 11,5 m i szerokość 18 m. W różnych miejscach na ścianach znajdują się otwory, nadające lekkości i umożliwiające widzom swobodne przemieszczanie się pod trybunami. Ponadto ściany posiadają zgięcia- nagłe zmiany w pionowej konstrukcji.

System NOEtop S sprawdził się doskonale, pozwalając na zachowanie najwyższych standardów bezpieczeństwa w toku realizacji inwestycji. Rusztowania z barierkami bezpieczeństwa dookoła, drabiny oraz zastrzały pionujące przymocowywane są bezpośrednio do ogromnych paneli NOEtop S i dostarczane są na place budowy gotowe do natychmiastowego użycia. Elementów zabezpieczających nie trzeba demontować ani usuwać w celu przewiezienia czy składowania.

fot. NOE-PL

W systemie szalunkowym NOEtop S oferowanych jest wiele paneli w różnych rozmiarach, również w wersji XXL (5,30 x 2,65 m). Producent proponuje ponadto wiele dodatkowych modułów, które zwiększają możliwości. Są to np. przegubowe kątowniki na zewnętrzne i wewnętrzne naroża, pozwalające na uzyskanie kątów większych lub mniejszych niż 90°, przy zachowaniu wysokiej estetyki narożników.

Ekipa budowlana doskonale poradziła też sobie z utworzeniem trójkątnych ścian, zwężających się ku górze. W tym celu umieszczono odpowiednie ramki w środku szalunku, które utrzymały beton w wymaganym trójkątnym kształcie. W podobny sposób powstały otwory w ścianach.

Optymalizacja kosztów budowy oznacza dziś nie tylko dobór najbardziej skutecznych w danym wypadku technologii i materiałów. To również ułatwienie zadania ekipom budowlanym i skrócenie czasu ich pracy na placu budowy. Systemy szalunkowe NOEtop powstały z myślą o tych inwestorach, którzy dążą do redukcji kosztów, a zarazem – nie godzą się na najmniejsze kompromisy w zakresie jakości.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.noe.pl

02-863 Warszawa, ul. Jeziorki 84, woj. mazowieckie
tel. +48 22 853 00 91,