Współczesny rynek nie godzi się na żadne kompromisy pod względem jakości, dążąc jednocześnie do tego, aby wygenerować jak największe oszczędności, co jest zrozumiałe w czasach, w których słowem klucz niemal w każdej dziedzinie życia jest „podwyżka”.

Impulsów do opracowania konstrukcji okrągłej szalunkowej formy do betonu – jak to zazwyczaj bywa – dostarczyła doraźna potrzeba. Drogie, stalowe szalunki, choć są produktem wielorazowego użytku, stawiają jednak spore wymagania w zakresie montażu. Staje się to szczególnie uciążliwe, gdy używa się ich na masową skalę, np. na farmach fotowoltaicznych, a konieczność demontażu, przenoszenia z miejsca na miejsce i ponownego montażu radyklanie wydłuża czas realizacji inwestycji, a więc także jej koszty.

Szalunkowa forma do betonu pozwala na zalanie mieszanką betonową wielu szalunków równocześnie – bez konieczności przenoszenia elementów na nowe miejsce i ponownego ich montażu. Papier, zdecydowanie tańszy niż stal – jest bardziej ekonomicznym rozwiązaniem również podczas transportu, bo zdecydowanie mniej kosztuje przewiezienie lekkiego materiału na miejsce inwestycji.

fot. TARNOPAK 

Od budownictwa jednorodzinnego do przemysłu

Okrągłe szalunkowe formy do betonu pozwalają na szybkie i tanie zbudowanie dowolnego elementu o przekroju koła. Tarnopak oferuje średnice w zakresie 150 – 800 mm, w przedziałach co 50 mm, o długościach 3, 3,5 i 4 m, a na indywidualne zamówienie dostępne są też inne długości oraz średnice, co sprawia, że możliwości wykorzystania tub są naprawdę ogromne.

Sprawdzają się one przy wznoszeniu różnego rodzaju słupów i kolumn, np. w bardzo popularnym w naszym kraju w latach 90-tych stylu dworkowym. Wykorzystuje się je przy budowie słupów ogrodzeniowych, konstrukcyjnych, tablic reklamowych, znaków drogowych i latarń, a także fundamentów punktowych.

Coraz częściej tuleje stosuje się też w przemyśle, gdzie są doskonałą i bardziej ekonomiczną alternatywą dla drogiej stali. Przykładem mogą być farmy solarne, których budowa wiąże się z koniecznością wykonania wielu fundamentów punktowych. Zastosowanie w takim wypadku stali jest nie tylko drogie, ale także znacznie wydłuża czas realizacji inwestycji – szalunek stalowy trzeba demontować, przenosić w nowe miejsce, a następnie montować w kolejnym po zastygnięciu betonu. Okrągłe formy szalunkowe pozwalają na budowę wielu fundamentów jednocześnie, a zarazem umożliwiają wykonywanie dalszych prac montażowych natychmiast po związaniu mieszanki.

fot. TARNOPAK 

Forma szalunkowa do betonu, czyli słup w prostych krokach

Zbudowanie słupa z okrągłej szalunkowej formy do betonu jest prostsze niż w przypadku wykorzystywania stali. Typowe zbrojenie składa się z prostych prętów nośnych oraz cieńszych, okrągłych strzemion, łączących pręty. Strzemiona utrzymują pionowe pręty nośne w odpowiedniej odległości od siebie, co pozwala na zachowanie geometrycznego kształtu szalunku. Nie można zapomnieć o zamontowaniu elementów dystansowych w dolnej części okręgu oraz w części górnej (ostatnie z wymienionych montuje się po nałożeniu okrągłej formy szalunkowej – pozwala to zachować odpowiednią otulinę zbrojenia.

Gdy wszystkie elementy są już gotowe, można nałożyć tubę, a następnie ją ustabilizować, co wyeliminuje ryzyko jej przewrócenia się podczas dalszych prac. Jeśli budowany słup ma wysokość do 3 m, stabilizuje się szalunek w 2/3 jego wysokości oraz u podstawy. Jako element stabilizujący doskonale sprawdzi się ramka z desek, podparta na górze stemplami ustawionymi pod skosem.

fot. TARNOPAK 

Ostatni etap prac to zalanie formy szalunkowej betonem. Można przygotować go w betoniarce lub też zaaplikować beton towarowy bezpośrednio z pompy, pamiętając o tym, aby zagęścić go z wykorzystaniem wibratora pogrążalnego.

Co istotne, wewnętrzna część tuby jest powleczona warstwą antyadhezyjną, przez co beton nie przywiera do szalunku. Bardzo ułatwia to demontaż po zastygnięciu masy.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.tarnopak.pl

38-200 Jasło, ul. Mickiewicza 108, woj. podkarpackie
tel. +48 13 491 50 75,