Zalety, funkcjonalności, cena szalunków tekturowych okrągłych

Szalunki tekturowe okrągłe to przede wszystkim alternatywa dla drogich szalunków stalowych. Niższa cena wynika z kilku czynników. Transport lekkich tulei kartonowych jest tańszy niż ciężkich konstrukcji stalowych. Ponadto, dzięki temu, że są to materiały jednorazowego użytku, po demontażu, nie musimy przenosić ich do magazynowania. Oszczędność finansowa łączy się także z oszczędnością czasu na placu budowy. Szalunki tekturowe okrągłe umożliwiają zalewanie mieszanką betonową jednocześnie dużej ilości szalunków, a montaż i demontaż elementów jest prosty i szybki. Pozwala to na dużą niezależność od warunków atmosferycznych przez przyspieszenie tempa prac, bez utraty jakości finalnych słupów, filarów, kolumn, czy podpór betonowych.

fot. ZPO TARNOPAK Sp. z o.o.

Betonowe komponenty o przekroju koła używane są powszechnie jako elementy konstrukcyjne obiektów, ale często pełnią też funkcje dekoracyjne. Architekci projektują je jako kolumny domów nawiązujące do stylu dworkowego, fundamenty tarasów domów wypoczynkowych, czy filary przestronnych nowoczesnych biznesowych lub kulturalnych przestrzeni użytkowych. W przypadku budownictwa przemysłowego z kolei pełnią funkcję konstrukcyjną dla wielu budowli jako podpory mostów, autostrad, filary ogrodzeń, słupy do tablic reklamowych, latarń, znaków drogowych, czy fundamenty punktowe dla farm solarnych.

Poszukując więc tańszych i efektywnych form szalunkowych, warto zwrócić uwagę na rzetelność producenta. TARNOPAK wdrożył w swoim zakładzie certyfikowane systemy zarządzania jakością wg ISO 9001 oraz certyfikat spełniania wymagań NATO wg normy AQAP 2110. Wszystkie materiały posiadają stosowne atesty i certyfikaty bezpieczeństwa, co pozwala podkarpackiej firmie od lat być wielokrotnie nagradzanym liderem rynku w zakresie produkcji opakowań, w tym szalunków tekturowych okrągłych i gwarantować klientom najlepsze ceny na swoje usługi.

fot. ZPO TARNOPAK Sp. z o.o.

Cena szalunków tekturowych okrągłych zależy także od długości i grubości tulei. TARNOPAK w stałej sprzedaży oferuje kilkanaście wariantów szalunków o średnicy od 150 do 800 mm, długościach do 6 metrów oraz grubości ścianki 5-7 mm. Na specjalne zamówienie producent przygotowuje także materiały o wyższych parametrach. Szalunki tekturowe od TARNOPAK można także dowolnie spersonalizować poprzez zlecenie naniesienia na zewnętrznej warstwie dowolnego nadruku. To dodatkowa forma promocji inwestycji, dostępna w niewygórowanej cenie. Szalunki tekturowe okrągłe to nie jedyna funkcja, do której wykorzystać można ekologiczny materiał wyjściowy, jakim są tuleje kartonowe.

Tuleje tekturowe konstrukcyjne i nawojowe o średnicach od 18 do 800 mm, zwijane spiralnie lub równolegle, mogą posłużyć do nawijania folii, przewodów elektrycznych, sznurów, wykładzin podłogowych, tkanin, stali lub metali nieżelaznych. Na bazie tulei tekturowych TARNOPAK wykonuje także szpule nawojowe o różnych konstrukcjach i cenach, służące do nawijania nici, tekstyliów, sznurów, przewodów elektrycznych, łańcuchów, lin, lontów itp.

fot. ZPO TARNOPAK Sp. z o.o.

Szalunki tekturowe okrągłe – o czym pamiętać przy montażu?

Możliwość szerokiego wykorzystania szalunków kartonowych oraz atut ceny i łatwego montażu sprawiają, że możemy uniezależnić się od ciężkiego sprzętu na tym etapie budowy. Obok jakości samego materiału, ważna jest jednak także kontrola sposobu montażu tulei.

Szalunki tekturowe okrągłe montujemy na odpowiednio przygotowane zbrojenie. Dla każdego rodzaju słupa, kolumny czy podpory, szczegółową specyfikację zbrojenia określa konstruktor. Podstawę zbrojenia tworzą ustawione pionowo proste pręty nośne. Dla stabilności całości konstrukcji, szczególnie przy dużych wysokościach planowanych struktur, należy pamiętać o ustawianiu prętów na zakład. Pręty nośne połączone są okrągłymi strzemionami. Służą one utrzymaniu odpowiedniego dla planowanego filaru kształtu zbrojenia. Dodatkowym ważnym elementem podczas montażu jest zapewnienie odpowiedniej otuliny zbrojenia. W tym celu umieszcza się elementy dystansowe dolnej części okręgu wykonanego z prętów oraz, już po nałożeniu tuby szalunkowej, również w jego górnej części.

fot. ZPO TARNOPAK Sp. z o.o.

Po nałożeniu szalunku na odpowiednio przygotowane zbrojenie należy ustabilizować cały pion. Służyć mogą do tego ramy z desek, podparte w wyższych partiach słupa przez stemple. Potem następuje zalanie struktury betonem. Szalunki tekturowe okrągłe od wewnątrz zabezpieczone są warstwą antyadhezyjną, uniemożliwiającą przywieranie betonu do szalunku. Gdy beton zastygnie, można przystąpić do rozszalowania konstrukcji. Warto pamiętać, że mimo iż jest to materiał jednorazowy, zużyty szalunek kartonowy może być poddany recyklingowi lub użyty jako paliwo opałowe. Jednocześnie zatem dbamy o środowisko i obniżamy cenę inwestycji, uniezależniając się od kosztownych procesów utylizacji materiałów budowlanych.

fot. ZPO TARNOPAK Sp. z o.o.

Inwestycja w wysokiej jakości szalunki tekturowe okrągłe oraz beton przekłada się na atrakcyjny nowoczesny design filarów. Gładkie surowe kolumny betonowe to coraz częściej pojawiający się trend w budownictwie mieszkaniowym industrialnych, przestronnych loftów, a także miejskich budynków użyteczności publicznej. Powszechność i opłacalność szalunków tekturowych okrągłych i wysoka jakość materiału oferowanego przez TARNOPAK sprawiają, że jest to podstawowy produkt w portfolio firmy. Ale nie jedyny.

Nie tylko tuleje – bębny, hoboki i opakowania specjalne w ofercie TARNOPAK

W asortymencie firmy znajdziemy nie tylko szalunki tekturowe okrągłe, ale szeroką gamę solidnych i pojemnych opakowań do różnorodnych zastosowań, w przystępnej cenie.

fot. ZPO TARNOPAK Sp. z o.o.

Transport materiałów drogą wodną lub lądową wymaga dostosowania opakowania do właściwości surowca. Dla substancji stałych, sypkich lub półpłynnych TARNOPAK produkuje bębny tekturowe o pojemności od 20 do 300 litrów. Są to zarówno małe pojemniki zamykane wieczkami z tworzywa sztucznego oraz bębny transportowe wzmacniane obręczami stalowymi, jak i duże pojemniki przystosowane do bezpośredniego transportu za pomocą wózków widłowych. Odpowiednią wytrzymałość bębnów zapewnia stosowanie płyty pilśniowej, sklejki lub blachy stalowej na dna i wieka.

Dla materiałów płynnych, gęstych i lepkich jak smary, masy bitumiczne czy farby optymalnym pojemnikiem transportowym będą bębny i hoboki metalowe z blachy stalowej o pojemności do 60 litrów, w wariantach kolorystycznych wybranych przez klienta. Bębny tekturowe i metalowe produkowane przez TARNOPAK są przystosowane do transportu materiałów niebezpiecznych i posiadają odpowiednie certyfikaty, podobnie jak szalunki tekturowe okrągłe.

fot. ZPO TARNOPAK Sp. z o.o.

Podkarpacki producent wychodzi naprzeciw specjalistycznym potrzebom klientów, oferując także opakowania specjalne. Jednym z takich produktów są, nagrodzone na branżowych targach, pojemniki na drut na bazie bębna tekturowego z umieszczoną wewnątrz tuleją tekturową oraz dodatkowym wyposażeniem. Dzięki specyfice konstrukcji, pojemnik optymalnie chroni drut podczas magazynowania i transportu, umożliwiając bezpieczny i szybki rozładunek materiału.

Wybierając dostawcę opakowań warto więc postawić na rzetelną firmę, oferującą produkty z dobrym stosunkiem jakości do ceny, a także nastawioną na poszukiwanie nowych rozwiązań technologicznych i reagującą na indywidualne potrzeby klientów.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie www.tarnopak.pl

38-200 Jasło, ul. Mickiewicza 108, woj. podkarpackie
tel. +48 13 491 50 75,