– Styl dworkowy nie byłby tak popularny, gdyby nie właśnie te tekturowe tuby – mówi Wiesław Lubojemski, Prezes Zarządu firmy Tarnopak z Jasła, która jest pierwszym krajowym wytwórcą systemu kartonowych tulei szalunkowych i jednocześnie firmą z 50-letnim doświadczeniem w branży opakowaniowej. – Okrągłe kolumny są wykorzystywane zarówno jako elementy konstrukcyjne, jak i dekoracyjne – dodaje.

Zaletą stosowania kartonowych tulei jest nie tylko możliwość szybkiego wykonywania szalunków. Z uwagi na niską cenę kartonu – znacznie niższą od stali – tuleje tekturowe można stosować na masową skalę, a dzięki temu przyspieszyć czas realizacji inwestycji, ustawiając i zalewając mieszanką betonową jednocześnie dużą ilość szalunków. Nie trzeba więc tracić czasu na demontowanie szalunków po zastygnięciu masy betonowej i przenoszenie ich w inne miejsce.

tekturowe szalunki

fot. Tarnopak

Jak wyglądają poszczególne etapy prac w przypadku stosowania tego typu rozwiązania? Przyjrzyjmy się kolejnym etapom budowania betonowej kolumny z wykorzystaniem tulei kartonowych.

Przygotowanie zbrojenia

Na początku należy przygotować zbrojenie słupa okrągłego. Składa się ono z uformowanych w okrąg prętów, których średnica nie powinna być mniejsza niż 12 mm. Pręty te „związane” są strzemionami z prętów gładkich i połączone ze zbrojeniem cokołu wychodzącym ze stopy fundamentowej, która jest pod ziemią.

– Pręty połączone są na zakładkę. Trzeba pamiętać, aby na tym właśnie odcinku „na zakładkę” strzemiona były zagęszczone w porównaniu do rozstawu podstawowego, który jest na wyższej części zbrojenia – radzi Wiesław Lubojemski.
Ważny jest również montaż elementów dystansowych, które stosuje się dla zachowania odpowiedniej otuliny zbrojenia. Na początku elementy te umieszcza się w dolnej części wykonanego z prętów okręgu, a później, już po nałożeniu tulei, montuje się je również w górnej części.

tekturowe szalunki tekturowe szalunki

fot. Tarnopak

Montaż tulei szalunkowej

Na tak przygotowane zbrojenie można już nałożyć szalunek.

– Trzeba to robić delikatnie – tak, aby nie przesunąć elementów dystansowych. Po nałożeniu tuby nakłada się również dystanse w górnej części zbrojenia i stabilizuje się je drutem wiązadełkowym, aby nie uległy przesunięciu w trakcie betonowania.  – mówi Wiesław Lubojemski.
Tak przygotowany szalunek trzeba jeszcze ustabilizować. W tym celu zazwyczaj wykonuje się na dole i u góry zbrojenia drewnianą ramkę. Górną część można też stabilizować np. przez dokręcenie do szalunku desek i wsparcie ich stemplami. Odpowiednia stabilizacja jest tu bardzo ważna, ponieważ zapewnia niezmienność geometrii szalunku w trakcie wlewania betonu.

tekturowe szalunki tekturowe szalunki

fot. Tarnopak

Betonowanie szalunków kartonowych

Tak przygotowany słup można betonować z betonu towarowego podawanego pompą do szalunku lub też przygotować mieszankę samodzielnie bezpośrednio na placu budowy z wykorzystaniem betoniarki.
– Musimy tylko pamiętać o odpowiednim składzie mieszanki i dobrych proporcjach cementu, kruszywa i wody – radzi Wiesław Lubojemski.

Warto poprosić o pomoc w określaniu tego składu konstruktora, co pomoże uniknąć w przyszłości problemów eksploatacyjnych związanych np. z kruszeniem się słupa czy kolumny.

Po wlaniu mieszanki do szalunku słupa trzeba ją zagęścić za pomocą wibratora pogrążalnego. Pręty, które wystają na górze szalunku ,to pręty kontaktowe dla kolejnej kondygnacji słupa lub do zabetonowania w wieńcu, czyli w elemencie, który będzie oparty na słupie. Po zastygnięciu mieszanki następuje etap roszalowywania – czyli rozcinania kartonowej tulei i usuwania jej z gotowego słupa.

– Ta część prac przebiega bardzo szybko ponieważ wewnętrzna część tulei zabezpieczona jest przed przywieraniem betonu do tulei poprzez zastosowanie specjalnej warstwy papieru – podkreśla Wiesław Lubojemski.

tekturowe szalunki tekturowe szalunki

fot. Tarnopak

Kompletny system do szalunków

Firma Tarnopak oferuje tuleje kartonowe w bardzo szerokim zakresie przekrojów. Obok standardowych wymiarów o średnicach 150-800 mm (w przedziałach co 50 mm) i długościach standardowych 3; 3,5; 4 m, na specjalne zamówienie można wykonać również inne, nietypowe długości oraz średnice.

Na każdej tubie znajdują się dokładne informacje zarówno dotyczące jej przeznaczenia, jak i sposobu montażu oraz rozszalowywania.

W ofercie firmy dostępne są również strzemiona do zbrojenia, które wykonane są z gładkiego drutu w postaci zaciśniętej sprężyny, co znacznie ułatwia transport. Rozciągając ją na odpowiednią długość (długość zbrojenia) uzyskuje się gotowy element nośny dla głównych drutów zbrojeniowych.

tekturowe szalunki

fot. Tarnopak

Tarnopak do tulei proponuje również głowice i bazy betonowe wykonywane jako dwuelementowe zestawy (kwadratowa podstawa + okrągły element), przy czym okrągły element może być stosowany samodzielnie jako głowica kolumny.
– Głowice są dopasowane średnicą do okrągłych szalunków tekturowych. Wszystkie te elementy tworzą kompletny zestaw, dzięki któremu można szybko, łatwo i fachowo budować kolumny, słupy czy inne elementy betonowe o przekroju koła – podsumowuje Wiesław Lubojemski.

Z pełną ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.tarnopak.pl

38-200 Jasło, ul. Mickiewicza 108, woj. podkarpackie
tel. +48 13 491 50 75,