Kolumny jońskie, doryckie, korynckie – większość ludzi pamięta te nazwy z lekcji historii. To dlatego, że kolumny od wieków wchodzą w kanon klasycznej architektury. Ich styl zmieniał się na przestrzeni lat, jednak w dalszym ciągu są często spotykanym elementem nowych budynków. Dzięki nowoczesnej technologii, okrągłe filary można dziś budować szybko, łatwo i niedrogo.

 

szalunki

Fot.  Rukarbud

Szalunki kartonowe do kolumn
Tekturowe szalunki powszechnie stosuje się w budownictwie jednorodzinnym, jak i przemysłowym. To proste i tanie rozwiązanie, które usprawnia pracę na budowie. Firma Rukarbud jest obecnie jedynym polskim producentem opatentowanych, „gładkich” szalunków na filary, których jakość potwierdzona jest certyfikatem bezpieczeństwa. To ważne, ponieważ na filarach zazwyczaj opiera się ogromny ciężar i każdy inwestor chce, by były one bezpieczne. Flagowym produktem marki Rukarbud jest „Extra Rura” – specjalnie pomyślany szalunek kartonowy do budowy okrągłych filarów.

 

Fot.  Rukarbud 

Co wyróżnia produkt „Extra Rura”? Wyższość szalunku Extra Rura nad kartonowymi szalunkami innych producentów polega przede wszystkim na tym, że dzięki unikalnej konstrukcji na filarach nie powstają żadne wgniecenie i wgłębienia po rozszalowaniu – a to jest nadal główna wada standardowych, spiralnie zwijanych szalunków kartonowych. Co więcej, sposób łączenia wewnętrznej warstwy w szalunku Extra Rura uniemożliwia pozostawienie resztek wkładki adhezyjnej w betonie, więc nie trzeba tego papieru później z betonu wykuwać. Dzięki takim rozwiązaniom możliwe jest uzyskanie gładkiej powierzchni filara od razu po jego rozszalowaniu, bez potrzeby pracochłonnego szpachlowania kolumny w celu zniwelowania ubytku po zakładce. W efekcie cały filar jest wykonany szybciej i dokładniej. Ponieważ na budowie każda godzina pracy kosztuje niemałe pieniądze, wyeliminowanie tych wszystkich niepotrzebnych czynności przynosi inwestorowi realne oszczędności.

 

mocowanie-szalunku

Fot.  Rukarbud

Bez kompromisów – jakość i bezpieczeństwo!
Szalunki Extra Rura produkowane są zgodnie z wymaganiami certyfikatu, przy użyciu najlepszych dostępnych materiałów. Producent postawił w tym przypadku na jakość produktu, jego bezpieczeństwo i funkcjonalność. Wszystko to jest potwierdzone Certyfikatem Bezpieczeństwa, który stawia szalunki Extra Rura ponad szalunkami innych producentów. Szalunki Extra Rura są dostępne w średnicach od 150 – 800mm, długość do 10m. W ciągłej sprzedaży znajdują się standardowe średnice: 150, 180, 200, 250, 300, 350, 400, 450, 500, 550, 600, 700 i 800mm. Szalunki standardowo produkowane są w długościach od 2,5mb wzwyż co 0,5m do 6mb. Inne długości Rukarbud może wykonać na zamówienie.

Zbrojenia i głowice zdobiące
Aby filar był wytrzymały i bezpieczny, trzeba go dobrze uzbroić. Firma Rukarbud produkuje zgodnie z Polską Normą Budowlaną spiralne strzemiączka zbrojeniowe, które pozwalają na wygodne i szybkie wykonanie wymaganego przez nadzór budowlany zbrojenia. W ciągłej sprzedaży Rukarbud posiada w swojej ofercie strzemiączka do szalunków o średnicach: 150, 180, 200, 250, 300, 350, 400, 500 mm. Długość strzemiączek dostosowana jest do filara 3 mb.

 

Fot.  Rukarbud

Zwieńczeniem każdej kolumny jest głowica, która nadaje filarom ostatecznego charakteru. Oprócz standardowych, dostępnych w stałej ofercie głowic ozdobnych, Rukarbud na specjalne zamówienie może wykonać dowolną głowicę i bazę według indywidualnego wzoru i rozmiaru. To bardzo ciekawe rozwiązanie dla tych, którzy stawiają na oryginalne i niebanalne rozwiązania architektoniczne. Więcej informacji na temat szalunków Extra Rura, strzemiączek i zbrojeń oraz głowic ozdobnych firmy Rukarbud dostępnych jest na stronie www.rukarbud.pl

32-020 Wieliczka, ul. Stroma 21, woj. małopolskie
tel. 668 641 889,