Szalunki kartonowe – prosty sposób na zbudowanie kolumny lub słupa

Tuleje tekturowe jako alternatywa dla tulei stalowych

Budowa elementów betonowych o przekroju koła nastręcza trudności, które wynikają z konieczności przygotowania nietypowych szalunków. W takiej sytuacji świetnym rozwiązaniem są kartonowe tuleje szalunkowe – proste i tanie rozwiązanie, które jednocześnie znacznie przyspiesza pracę.

Szalunki tekturowe w przemyśle

Zaletą stosowania kartonowych tulei jest nie tylko możliwość szybkiego wykonywania szalunków. Karton jest dużo tańszy od stali, przez co tuleje tekturowe można stosować na masową skalę, a dzięki temu przyspieszyć czas realizacji inwestycji, ustawiając i zalewając mieszanką betonową jednocześnie dużą ilość szalunków. Nie trzeba więc tracić czasu na demontowanie szalunków po zastygnięciu masy betonowej i przenoszenie ich w inne miejsce. Takie rozwiązanie sprawdzi się przy budowie wszelkiego typu słupów konstrukcyjnych, przy wznoszeniu konstrukcji tablic reklamowych, latarń, znaków drogowych.

– Nasze tuleje wykorzystano też na przykład podczas budowy farmy solarnej w Niemczech, gdzie trzeba było wykonać 3000 sztuk fundamentów punktowych  – mówi Wiesław Lubojemski, właściciel firmy Tarnopak z Jasła, która jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów tego typu asortymentu w Polsce, a zarazem pierwszym krajowym wytwórcą systemu tulei kartonowych, z 50-letnim doświadczeniem na rynku.

szalunki kartonowe szalunki kartonowe

fot. Tarnopak

Dzięki zastosowaniu tulei na farmie solarnej można było jednocześnie ustawić i zalewać mieszanką betonową dużą ilość szalunków. Dało to przewagę nad szalunkami stalowymi, które za każdym razem muszą być demontowane po zastygnięciu masy betonowej i przenoszone na kolejne stanowiska, co wymaga dużo czasu i pracy.

– Ponadto szalunki kartonowe dają też możliwość wykonywania kolejnych prac montażowych od razu po związaniu betonu – podkreśla Wiesław Lubojemski.

Kartonowe tuleje szalunkowe w budownictwie prywatnym

Szalunki tekturowe powszechnie wykorzystuje się także w budownictwie prywatnym, zwłaszcza w takich obiektach, które utrzymane są we wciąż jeszcze popularnym stylu dworkowym.

szalunki kartonowe szalunki kartonowe

fot. Tarnopak

– Produkt ten jest stosowany podczas budowy okrągłych kolumn, które służą zarówno jako elementy konstrukcyjne, jak i dekoracyjne – podkreśla Wiesław Lubojemski. – Tuleje sprawdzą się jednak nie tylko do budowy kolumn przed wejściem, ale także np. jako części ogrodzenia nieruchomości. Możliwości są ogromne, bo dostępne są średnice 150 – 800 mm, w przedziałach co 50 mm, o długościach standardowych 3; 3,5; 4 m, a inne długości oraz średnice są dostępne na specjalne zamówienie – dodaje.

Jak zbudować kolumnę z szalunkiem kartonowym?

Budowa elementów betonowych z wykorzystaniem kartonowych tulei szalunkowych jest bardzo prosta. Najpierw należy przygotować zbrojenie słupa okrągłego, którego wymiary uzależnione są od tego, czy kolumna będzie pełnić funkcję dekoracyjną czy konstrukcyjną.

– Najprostsze zbrojenie składa się z pionowych, prostych prętów nośnych oraz łączących je okrągłych strzemion o znacznie mniejszej grubości. Rolą strzemion jest utrzymanie prętów nośnych w odpowiedniej odległości od siebie, a także zapewnienie utrzymania kształtu geometrycznego całego zbrojenia – wyjaśnia Wiesław Lubojemski.

Dla zachowania odpowiedniej otuliny zbrojenia montuje się też elementy dystansowe, które na początku umieszcza się w dolnej części wykonanego z prętów okręgu, a później, już po nałożeniu tulei, również w górnej części. Na tak przygotowane zbrojenie delikatnie nakłada się szalunek, który należy odpowiednio ustabilizować w pionie, aby nie przechylił się ani nie przewrócił w toku dalszych prac.

szalunki kartonowe szalunki kartonowe

fot. Tarnopak

– W przypadku słupów krótkich, czyli do 3 m, konieczne jest ich ustabilizowanie przynajmniej w dwóch miejscach: u podstawy oraz na wysokości 2/3 słupa. W tym celu wykonuje się ramkę z desek, którą w górnej części słupa podpiera się kilkoma skośnie ustawionymi stemplami – podpowiada Wiesław Lubojemski.

Tak przygotowany słup można betonować z betonu towarowego podawanego pompą lub mieszanką przygotowaną w betoniarce. Po wlaniu betonu do szalunku masę trzeba zagęścić, używając w tym celu wibratora pogrążalnego.

szalunki kartonowe

fot. Tarnopak

Gdy mieszanka zastygnie można rozciąć kartonową tuleję i usunąć ją z gotowego słupa. Dzięki temu, że wewnętrzna część tulei jest zabezpieczona przed przywieraniem warstwą specjalnego papieru, prace te następują szybko i sprawnie.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.tarnopak.pl

38-200 Jasło, ul. Mickiewicza 108, woj. podkarpackie
tel. +48 13 491 50 75,


Liczba odwiedzin: 3949 | Data publikacji: 2015-11-27

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


Tuleje papierowe i tekturowe oferowane przez producenta...
Rynek budowlany w XXI wieku potrzebuje takich...
Szalunki tekturowe okrągłe to wciąż optymalny cenowo...
Ze względu na ich właściwości przemysł coraz...
Pojawienie się na rynku tekturowych tulei szalunkowych...
Czy zbudowanie słupa lub kolumny może być...
szalunki-kartonowe
Dom wsparty na solidnych filarach od wieków...
Świetną alternatywą dla drogich szalunków stalowych są...
Energooszczędne maszyny, odnawialne źródła energii, budownictwo pasywne,...
Wykonywanie dużej ilości słupów czy fundamentów punktowych...
Zastosowanie szalunków kartonowych pozwala na szybkie wykonanie...
21.10.2020 | Domy prefabrykowane
Prefabrykacja niejedno ma oblicze, o czym przekonuje...
28.05.2020 | Systemy budowlane
Wysoka trwałość, uniwersalność, obniżenie kosztów inwestycji –...
Bezpowrotnie minęły czasy, w których z braku...
Technika szalowania, podobnie jak każdy inny obszar...
Wytrzymały a jednocześnie lekki i łatwy w...
Jeszcze kilka lat temu przedsiębiorcy budowlani do...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. mazowieckie
woj. podkarpackie
woj. małopolskie

Słowa kluczowe: szalunek tekturowy, szalunki tekturowe, kartonowe szalunki, kartonowy szalunek, szalunki kartonowe, tuleje tekturowe, szalunek kartonowy, szalunki tekturowe, szalunki papierowe, szalunek tekturowy, tuleja tekturowa, szalunek słupa, Kartonowa tuleja szalunkowa, Kartonowe tuleje szalunkowe, Szalunki tekturowe w przemyśle, kolumna z szalunku
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy