Szalunki tekturowe w przemyśle

Zaletą stosowania kartonowych tulei jest nie tylko możliwość szybkiego wykonywania szalunków. Karton jest dużo tańszy od stali, przez co tuleje tekturowe można stosować na masową skalę, a dzięki temu przyspieszyć czas realizacji inwestycji, ustawiając i zalewając mieszanką betonową jednocześnie dużą ilość szalunków. Nie trzeba więc tracić czasu na demontowanie szalunków po zastygnięciu masy betonowej i przenoszenie ich w inne miejsce. Takie rozwiązanie sprawdzi się przy budowie wszelkiego typu słupów konstrukcyjnych, przy wznoszeniu konstrukcji tablic reklamowych, latarń, znaków drogowych.

– Nasze tuleje wykorzystano też na przykład podczas budowy farmy solarnej w Niemczech, gdzie trzeba było wykonać 3000 sztuk fundamentów punktowych  – mówi Wiesław Lubojemski, prezes firmy Tarnopak z Jasła, która jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów tego typu asortymentu w Polsce, a zarazem pierwszym krajowym wytwórcą systemu tulei kartonowych, z 50-letnim doświadczeniem na rynku.

szalunki kartonowe szalunki kartonowe

fot. Tarnopak

Dzięki zastosowaniu tulei na farmie solarnej można było jednocześnie ustawić i zalewać mieszanką betonową dużą ilość szalunków. Dało to przewagę nad szalunkami stalowymi, które za każdym razem muszą być demontowane po zastygnięciu masy betonowej i przenoszone na kolejne stanowiska, co wymaga dużo czasu i pracy.

– Ponadto szalunki kartonowe dają też możliwość wykonywania kolejnych prac montażowych od razu po związaniu betonu – podkreśla Wiesław Lubojemski.

Kartonowe tuleje szalunkowe w budownictwie prywatnym

Szalunki tekturowe powszechnie wykorzystuje się także w budownictwie prywatnym, zwłaszcza w takich obiektach, które utrzymane są we wciąż jeszcze popularnym stylu dworkowym.

szalunki kartonowe szalunki kartonowe

fot. Tarnopak

– Produkt ten jest stosowany podczas budowy okrągłych kolumn, które służą zarówno jako elementy konstrukcyjne, jak i dekoracyjne – podkreśla Wiesław Lubojemski. – Tuleje sprawdzą się jednak nie tylko do budowy kolumn przed wejściem, ale także np. jako części ogrodzenia nieruchomości. Możliwości są ogromne, bo dostępne są średnice 150 – 800 mm, w przedziałach co 50 mm, o długościach standardowych 3; 3,5; 4 m, a inne długości oraz średnice są dostępne na specjalne zamówienie – dodaje.

Jak zbudować kolumnę z szalunkiem kartonowym?

Budowa elementów betonowych z wykorzystaniem kartonowych tulei szalunkowych jest bardzo prosta. Najpierw należy przygotować zbrojenie słupa okrągłego, którego wymiary uzależnione są od tego, czy kolumna będzie pełnić funkcję dekoracyjną czy konstrukcyjną.

– Najprostsze zbrojenie składa się z pionowych, prostych prętów nośnych oraz łączących je okrągłych strzemion o znacznie mniejszej grubości. Rolą strzemion jest utrzymanie prętów nośnych w odpowiedniej odległości od siebie, a także zapewnienie utrzymania kształtu geometrycznego całego zbrojenia – wyjaśnia Wiesław Lubojemski.

Dla zachowania odpowiedniej otuliny zbrojenia montuje się też elementy dystansowe, które na początku umieszcza się w dolnej części wykonanego z prętów okręgu, a później, już po nałożeniu tulei, również w górnej części. Na tak przygotowane zbrojenie delikatnie nakłada się szalunek, który należy odpowiednio ustabilizować w pionie, aby nie przechylił się ani nie przewrócił w toku dalszych prac.

szalunki kartonowe szalunki kartonowe

fot. Tarnopak

– W przypadku słupów krótkich, czyli do 3 m, konieczne jest ich ustabilizowanie przynajmniej w dwóch miejscach: u podstawy oraz na wysokości 2/3 słupa. W tym celu wykonuje się ramkę z desek, którą w górnej części słupa podpiera się kilkoma skośnie ustawionymi stemplami – podpowiada Wiesław Lubojemski.

Tak przygotowany słup można betonować z betonu towarowego podawanego pompą lub mieszanką przygotowaną w betoniarce. Po wlaniu betonu do szalunku masę trzeba zagęścić, używając w tym celu wibratora pogrążalnego.

szalunki kartonowe

fot. Tarnopak

Gdy mieszanka zastygnie można rozciąć kartonową tuleję i usunąć ją z gotowego słupa. Dzięki temu, że wewnętrzna część tulei jest zabezpieczona przed przywieraniem warstwą specjalnego papieru, prace te następują szybko i sprawnie.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.tarnopak.pl

38-200 Jasło, ul. Mickiewicza 108, woj. podkarpackie
tel. +48 13 491 50 75,