Lider Budowlany: Czy istnieją jakieś ograniczenia dla zastosowania kartonowych tulei szalunkowych?

Wiesław Lubojemski: Kartonowe tuleje szalunkowe mogą być wykorzystywane wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z elementami betonowymi o przekroju koła, takimi jak: kolumny ozdobne, części ogrodzeń, fundamenty punktowe, słupy konstrukcyjne w budownictwie indywidualnym i przemysłowym, konstrukcje tablic reklamowych, latarnie, znaki drogowe i wiele innych. Ich popularność rośnie przede wszystkim ze względu na to, że pozwalają na szybkie i proste wykonanie pracy. Właśnie dzięki nim w Polsce masowo zaczęły powstawać zadaszenia ganków czy tarasów utrzymane w stylu dworkowym, gdzie okrągłe kolumny w równym stopniu służą celom konstrukcyjnym, co i dekoracyjnym.

kartonowe tuleje szalunkowe

fot. Tarnopak

Lider Budowlany: Jakie przekroje kartonowych tulei są dostępne?

Wiesław Lubojemski: Tuleje dostępne są w bardzo szerokim zakresie przekrojów. Obok standardowo produkowanych przez nas wymiarów o średnicach 150-800 mm (w przedziałach co 50 mm) i długościach standardowych 3; 3,5; 4 m, na specjalne zamówienie możemy wykonać również inne, nietypowe długości oraz średnice.

Lider Budowlany: Proszę powiedzieć, jak wyglądają kolejne etapy wykonywania betonowego słupa z wykorzystaniem tulei?

Wiesław Lubojemski: Tubę nasadzamy od góry na wykonane uprzednio pręty zbrojeniowe słupa. Tak wykonany szalunek musimy ustabilizować, robiąc np. ramkę z drewna, ustabilizowaną w stosunku do podłoża minimum trzema podporami. Następnie stojąc na rusztowaniu, od góry wlewamy odpowiednio przygotowaną mieszankę betonową do środka tueli. Równie prosto przebiega rozszalowywanie – wystarczy jedynie rozciąć tubę.

 

kartonowe tuleje szalunkowe

fot. Tarnopak

Lider Budowlany: Czy tektura nie przykleja się do betonu?

Wiesław Lubojemski: Absolutnie nie. Wewnętrzna warstwa tulei szalunkowych zabezpieczona jest przed działaniem wilgoci oraz przed przywieraniem betonu do tulei poprzez zastosowanie specjalnej warstwy papieru. Warstwą impregnacji zabezpieczone są też krawędzie oraz zewnętrzna powierzchnia tulei szalunkowych. Odpowiednia konstrukcja tulei gwarantuje również, że po jej zdjęciu na powierzchni wykonanego elementu nie występują ślady wgnieceń.

 

kartonowe tuleje szalunkowe

fot. Tarnopak

Lider Budowlany: Jakie są zalety zastosowania tulei kartonowych?

Wiesław Lubojemski: Nasze produkty przede wszystkim dają wykonawcom możliwość szybkiej realizacji zamówienia, co bezpośrednio przekłada się na duże oszczędności. I to nie tylko dlatego, że karton jest tańszy od stali, której przez to nie można stosować na masową skalę, ale również dlatego, że można jednocześnie ustawić i zalewać mieszanką betonową dużą ilość szalunków. Nie trzeba więc tracić czasu na demontowanie szalunków po zastygnięciu masy betonowej i przenoszenie ich w inne miejsce. Poza tym kolejne prace montażowe można wykonywać od razu po związaniu betonu.

 

kartonowe tuleje szalunkowe

fot. Tarnopak

Zakład Produkcji Opakowań TARNOPAK rozpoczął swą działalność w 1999 r. jako spółka prawa handlowego, przejmując produkcję opakowań od Podkarpackich Zakładów Produkcyjnych INCO-Veritas S.A. Wraz z technologią i środkami produkcji TARNOPAK zasilili także pracownicy z długoletnim stażem w produkcji opakowań. W 2003 r. zakład, który funkcjonował w Tarnowcu k/Jasła, został przeniesiony do Jasła.

Modernizacja parku maszynowego spowodowała zwielokrotnienie zdolności produkcyjnych.

Funkcjonujące w zakładzie systemy zarządzania jakością wg ISO 9001 zostały certyfikowane w roku 2003. Dodatkowo w roku 2007 TARNOPAK uzyskał certyfikat spełniania wymagań NATO wg normy AQAP 2120.

Z pełną ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.tarnopak.pl

38-200 Jasło, ul. Mickiewicza 108, woj. podkarpackie
tel. +48 13 491 50 75,