Lider Budowlany: Skąd pomysł, aby rozpocząć produkcję kartonowych tub szalunkowych?

Wiesław Lubojemski: Potrzeba jest matką wynalazku. Drogie stalowe szalunki – zwłaszcza, gdy są stosowane na masową skalę – wymagają demontażu i przenoszenia ich z miejsca na miejsce, co oczywiście radykalnie wydłuża czas pracy. Tekturowe tuleje szalunkowe jednorazowego użytku pozwalają na zalewanie mieszanką betonową jednocześnie dużej ilości szalunków, bo papier, z którego wykonane są tuleje, jest oczywiście o wiele tańszy niż stal. Wyeliminowana więc jest w tym wypadku uciążliwa konieczność demontowania szalunku i przenoszenia go w nowe miejsce po zastygnięciu masy betonowej. Z ekonomicznego punktu widzenia rury szalunkowe z kartonu są też tańsze w transporcie niż ciężka stal, co również przekłada się na ostateczną cenę realizacji całej inwestycji.

tarnopak tuleje szalunkowe, tuleje papierowe tarnopak tuleje szalunkowe, tuleje papierowe

fot. Tarnopak

Lider Budowlany: Jak wygląda proces wykonywania słupów betonowych z tulei papierowej?

Wiesław Lubojemski: Najprostsze zbrojenie składa się z pionowych, prostych prętów nośnych oraz łączących je okrągłych strzemion o znacznie mniejszej grubości. Zadaniem strzemion jest utrzymanie prętów nośnych w odpowiedniej odległości od siebie, co pozwoli na zachowanie kształtu geometrycznego całego zbrojenia. W dolnej części okręgu wykonanego z prętów oraz, już po nałożeniu tuby szalunkowej, również w jego górnej części, należy zamontować elementy dystansowe, które pozwolą zachować odpowiednią otulinę zbrojenia. Oczywiście dokładne wymiary zbrojenia musi określić konstruktor. Po ich zamocowaniu na tak przygotowaną całość należy delikatnie nałożyć tekturową tuleję szalunkową, którą trzeba jeszcze ustabilizować w pionie, aby nie przechyliła się lub nie przewróciła w toku dalszych prac. Jeśli budujemy słup, którego wysokość nie przekracza 3 metrów, wystarczy ustabilizowanie rury szalunkowej w dwóch miejscach – u jej podstawy oraz na wysokości ok. 2/3 słupa. Najlepiej wykonać w tym celu ramkę z desek, którą w górnej części słupa podpiera się kilkoma skośnie ustawionymi stemplami. Potem tak przygotowane zbrojenie należy zalać mieszanką betonową przygotowaną w betoniarce lub betonem towarowym podawanym z pompy, który następnie trzeba jeszcze zagęścić przy użyciu wibratora pogrążalnego.

tarnopak tuleje szalunkowe, tuleje papierowe tarnopak tuleje szalunkowe, tuleje papierowe

fot. Tarnopak

Lider Budowlany: Czy beton nie przykleja się do kartonu, z którego wykonana jest tuba szalunkowa?

Wiesław Lubojemski: Nie, ponieważ wewnętrzna część tuby szalunkowej jest zabezpieczona warstwą antyadhezyjną, uniemożliwiającą przywieranie betonu do szalunku. Dzięki temu bez trudu można ją zdemontować, gdy beton już zastygnie. Warstwa impregnacji na krawędziach i zewnętrznej powierzchni tulei szalunkowych oraz ich odpowiednia konstrukcja gwarantuje, że po rozszalowaniu na powierzchni wykonanego elementu nie występują też ślady wgnieceń.

Lider Budowlany: Gdzie najczęściej stosowane są budowlane tuleje papierowe?

Wiesław Lubojemski: Rury szalunkowe z kartonu powszechnie wykorzystywane są przy budowie wszelkiego typu słupów konstrukcyjnych, przy wznoszeniu konstrukcji tablic reklamowych, latarń, znaków drogowych, fundamentów punktowych. To właśnie tekturowym tulejom, które pozwalają tanio i szybko budować betonowe elementy o przekroju koła, zawdzięczamy też upowszechnienie w Polsce stylu dworkowego. Jego najbardziej charakterystycznym elementem są właśnie eleganckie kolumny na gankach czy tarasach, które pełnią zarówno funkcje konstrukcyjne, jak i dekoracyjne. Coraz częściej też tuby szalunkowe wykorzystuje się do wznoszenia słupów będących częścią ogrodzenia nieruchomości.

tarnopak tuleje szalunkowe, tuleje papierowe tarnopak tuleje szalunkowe, tuleje papierowe

fot. Tarnopak

Lider Budowlany: Czy papierowe tuleje do betonu są często stosowane w przemyśle?

Wiesław Lubojemski: Jak najbardziej. Jednym z przykładów ich wykorzystania może być np. budowa farmy solarnej w Niemczech. Inwestor zaplanował tam wykonanie ponad 3000 sztuk fundamentów punktowych. W tym wypadku stosowanie stali wydłużyłoby prace wielokrotnie, wymuszając demontaż i przenoszenie szalunku w nowe miejsce po związaniu betonu. Na szybszą realizację inwestycji wpłynął również fakt, że w odróżnieniu od szalunków stalowych, rury szalunkowe z kartonu dają możliwość wykonywania kolejnych prac montażowych od razu po związaniu betonu.

tarnopak tuleje szalunkowe, tuleje papierowe tarnopak tuleje szalunkowe, tuleje papierowe

fot. Tarnopak

Lider Budowlany: Jakie przekroje mają oferowane przez Państwa tuleje papierowe?

Wiesław Lubojemski: Dostępne są różne średnice w zakresie 150 – 800 mm, w przedziałach co 50 mm, o długościach 3, 3,5 i 4 m. Na specjalne zamówienie możemy też wyprodukować inne długości oraz średnice, co sprawia, że możliwości wykorzystania tub szalunkowych są jeszcze większe.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.tarnopak.pl

38-200 Jasło, ul. Mickiewicza 108, woj. podkarpackie
tel. +48 13 491 50 75,