Tani szalunek z wykorzystaniem kartonowej tulei

Betonowanie na okrągło – szybko, łatwo, opłacalnie

Rynek budowlany w XXI wieku potrzebuje takich rozwiązań, które gwarantują wysoką jakość wyrobu finalnego, a także szybkie tempo prac oraz ekonomiczność. Drogie stalowe szalunki – zwłaszcza, gdy są stosowane na masową skalę – wymagają demontażu i przenoszenia ich z miejsca na miejsce, co oczywiście radykalnie wydłuża czas pracy. Alternatywą dla nich są kartonowe tuleje szalunkowe jednorazowego użytku, które pozwalają na zalewanie mieszanką betonową jednocześnie dużej ilości szalunków.

Szalunki kartonowe – niezbędnik stylu dworkowego
Pojawienie się na rynku kartonowych tulei szalunkowych sprawiło, że w Polsce bardzo modny stał się styl dworkowy. Okrągłe, eleganckie kolumny na gankach czy tarasach, które pełnią zarówno funkcje konstrukcyjną, jak i dekoracyjną swoją popularność zawdzięczają właśnie tulejom tekturowym, które pozwalają na szybkie i tanie budowanie betonowych elementów o przekroju koła. Tuleje sprawdzą się jednak nie tylko podczas wznoszenia kolumn przed wejściem, ale także np. jako części ogrodzenia nieruchomości. Możliwości są ogromne, bo producent tekturowych tub – firma Tarnopak z Jasła – oferuje różne średnice w zakresie 150 – 800 mm, w przedziałach co 50 mm, o długościach 3, 3,5 i 4 m.
– Na specjalne zamówienie możemy też wyprodukować inne długości oraz średnice, co sprawia, że możliwości wykorzystania tulei są jeszcze większe – mówi Wiesław Lubojemski, właściciel firmy Tarnopak.

 

tani szalunek tarnopakfot. Tarnopak

 

Szalunek z tektury zamiast ze stali
O ile na możliwości szybkiego i taniego wznoszenia słupów czy kolumn bardzo zyskał styl dworkowy, to jeszcze większe korzyści wyciągnął z nich przemysł. Karton jest znacznie tańszy od stali, a także łatwiejszy w transporcie. Przy budowie wszelkiego typu słupów konstrukcyjnych, przy wznoszeniu konstrukcji tablic reklamowych, latarń, znaków drogowych, fundamentów punktowych, stosowanie szalunków stalowych na masową skalę związane było z czasochłonnym demontażem stali i przenoszeniem szalunku w inne miejsce po zastygnięciu masy betonowej.

 

tani szalunek tarnopakfot. Tarnopak

 

– Dzięki zastosowaniu szalunków kartonowych można jednocześnie ustawiać i zalewać mieszanką betonową dużą ilość szalunków, nie tracąc czasu na ich demontowanie i ponownie wznoszenie w kolejnym miejscu – mówi Wiesław Lubojemski.
Rozwiązanie to sprawdziło się na przykład podczas budowy farmy solarnej w Niemczech, gdzie trzeba było wykonać 3000 sztuk fundamentów punktowych. W tym wypadku stosowanie stali wydłużyłoby prace na obiekcie kilkukrotnie, również dlatego, że w odróżnieniu od szalunków stalowych, szalunki kartonowe dają możliwość wykonywania kolejnych prac montażowych od razu po związaniu betonu.

 

tani szalunek tarnopakfot. Tarnopak

 

Budowanie kolumny krok po kroku
Rozmiary słupa/kolumny wznoszonych z wykorzystaniem tulei kartonowych zależą od tego, czy element ten ma pełnić jedynie funkcję dekoracyjną, czy także konstrukcyjną. Najprostsze zbrojenie składa się z pionowych, prostych prętów nośnych oraz łączących je okrągłych strzemion o znacznie mniejszej grubości. Strzemiona mają za zadanie utrzymać pręty nośne w odpowiedniej odległości od siebie, a także zapewnić zachowanie kształtu geometrycznego całego zbrojenia
W dolnej części wykonanego z prętów okręgu, a później, już po nałożeniu tulei, również w górnej części montowane są elementy dystansowe, które pozwalają na zachowanie odpowiedniej otuliny zbrojenia. Po ich zamocowaniu należy delikatnie nałożyć szalunek.
– Ważne jest, aby odpowiednio ustabilizować go w pionie, co zapobiegnie jego ewentualnemu przechyleniu lub przewróceniu się w toku dalszych prac – mówi Wiesław Lubojemski.

 

tani szalunek tarnopak tani szalunek tarnopak
tani szalunek tarnopak tani szalunek tarnopakfot. Tarnopak

 

Jeśli budujemy krótki słup, o wysokości nieprzekraczającej 3 metrów, konieczne jest ustabilizowanie tulei przynajmniej w dwóch miejscach: u podstawy oraz na wysokości 2/3 słupa. W tym celu wykonuje się ramkę z desek, którą w górnej części słupa podpiera się kilkoma skośnie ustawionymi stemplami.
Tak przygotowane zbrojenie można już zalać mieszanką betonową przygotowaną w betoniarce lub podawanym z pompy betonem towarowym, który następnie trzeba jeszcze zagęścić przy użyciu wibratora pogrążalnego.
Ostatni etap prac to usunięcie kartonowej tulei, gdy beton już zastygnie. Wewnętrzna część tuby szalunkowej jest zabezpieczona warstwą specjalnego, nieprzywierającego papieru, dzięki czemu bez trudu można ją zdemontować. Warstwa impregnacji na krawędziach i zewnętrznej powierzchni tulei szalunkowych oraz ich odpowiednia konstrukcja gwarantuje, że po rozszalowaniu na powierzchni wykonanego elementu nie występują ślady wgnieceń.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.tarnopak.pl

 


Liczba odwiedzin: 58 | Data publikacji: 2016-03-24

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


Bezpowrotnie minęły czasy, w których z braku alternatyw budowało się ze wszystkiego, co było dostępne na rynku metodami, które dziś są dla nas nie do zaakceptowania. Branża budowlana wciąż się profesjonalizuje, a jej znakami rozpoznawczymi staje się optymalizacja pracy i bezpieczeństwo. Te potrzeby doskonale rozpoznała firma Olan, która oferuje rusztowania (ramowe, modułowe), a także lekkie systemy szalunkowe, zadaszenia, maszty oraz szereg innych konstrukcji stalowych i aluminiowych stosowanych w budownictwie. Nacisk położony na wykorzystanie najnowszych zdobyczy techniki przemysłowej i informatyki sprawia, że Olan jest jedną z najprężniej rozwijających się w swoim regionie firm z branży rusztowań i szalunków w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw.

Energooszczędne maszyny, odnawialne źródła energii, budownictwo pasywne, biomasa… dziś rynek budowlany stawia na takie rozwiązania, które pozwolą wygenerować spore oszczędności, nie godząc się zarazem na żadne kompromisy jeśli chodzi o jakość. O tym, jak sprostać tym wysokim wymaganiom opowiada Wiesław Lubojemski, Prezes Zarządu Zakładu Produkcji Opakowań „Tarnopak” z Jasła, która produkuje tekturowe rury szalunkowe, będące alternatywą dla drogich szalunków stalowych.

Technika szalowania, podobnie jak każdy inny obszar w budownictwie, zmieniała się i ewoluowała przez lata. Nie zmieniło się natomiast jedno. Podczas budowy ław i stóp fundamentowych, ścian żelbetowych, słupów, stropów, schodów, podciągów i innych monolitycznych konstrukcji betonowych, bez szalunków się nie obejdziemy. Warto natomiast rozważyć, czy bardziej opłaca się samodzielnie wykonać, kupić czy wynająć szalunki. Okazuje się, że rachunek ekonomiczny wcale nie jest taki oczywisty.

Zastosowanie szalunków kartonowych pozwala na szybkie wykonanie filara, uzyskanie gładkiej powierzchni betonu, a co najważniejsze jest oszczędnym rozwiązaniem budowlanym. Firma Rukarbud jest obecnie jedynym polskim producentem opatentowanych, „gładkich” szalunków, których jakość potwierdzona jest certyfikatem bezpieczeństwa. Dzięki tym rozwiązaniom możesz wykonać filary, kolumny czy podpory wokół lub w środku własnego domu.

Budowa elementów betonowych o przekroju koła nastręcza trudności, które wynikają z konieczności przygotowania nietypowych szalunków. W takiej sytuacji świetnym rozwiązaniem są kartonowe tuleje szalunkowe – proste i tanie rozwiązanie, które jednocześnie znacznie przyspiesza pracę.

Pojawienie się na rynku tekturowych tulei szalunkowych spowodowało prawdziwy boom na okrągłe, eleganckie kolumny na gankach czy tarasach. I choć minęło już sporo lat od wynalezienia tego prostego rozwiązania, styl dworkowy wciąż jest bardzo popularny, a tekturowe szalunki powszechnie stosuje się w budownictwie zarówno jednorodzinnym, jak i przemysłowym.

Czy zbudowanie słupa lub kolumny może być dziecinnie proste, a do tego tanie? Odpowiedź brzmi: tak, pod warunkiem, że wykorzystamy w tym celu tekturowy szalunek jednorazowego użytku. Dlaczego takie rozwiązanie się opłaca się bardziej niż szalunki stalowe, mówi Wiesław Lubojemski, Prezes Zarządu firmy Tarnopak z Jasła, która jest pierwszym krajowym wytwórcą systemu kartonowych tulei szalunkowych, mogącym pochwalić się 50- letnim doświadczeniem.

Wykonywanie dużej ilości słupów czy fundamentów punktowych o przekroju kołowym nastręcza problemów związanych z koniecznością przygotowania nietypowych szalunków. W takich realizacjach z pomocą przychodzą tuleje kartonowe, które skracają czas budowy oraz przyczyniają się do sporych oszczędności.

Wytrzymały a jednocześnie lekki i łatwy w użyciu, takimi cechami charakteryzuje się innowacyjny system szalunkowy z tworzywa sztucznego ABS, od ponad 2 lat wprowadzany na rynek polski przez firmę Inter – Bis. W porównaniu z tradycyjnymi szalunkami drewnianymi lub metalowymi jest dużo bardziej efektywny oraz ekonomiczny.

Jeszcze kilka lat temu przedsiębiorcy budowlani do tworzenia szalunków wykorzystywali tylko i wyłącznie drewno. Obecnie stawia się coraz częściej na nowoczesne systemy szalunkowe, które pozwalają na bardziej efektywną, elastyczną i precyzyjną pracę. Jednym z takich systemów jest MINI-BOX produkowany przez firmę Olan z Siedlec.

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. podkarpackie
woj. małopolskie
woj. mazowieckie

Słowa kluczowe: szalunek, szalunki, kartonowe tuleje, szalunek kartonowy, szalunki tekturowe, szalunki z tektury, budowa kolumny, szalunek z tektury, szalunki okrągłe, szalunki do kolumn, szalunek kolumny, szalunki kartonowe, szalunek tekturowy, budowanie kolumny, szalunek kartonowy okrągły