Tani szalunek z wykorzystaniem kartonowej tulei

Betonowanie na okrągło – szybko, łatwo, opłacalnie

Rynek budowlany w XXI wieku potrzebuje takich rozwiązań, które gwarantują wysoką jakość wyrobu finalnego, a także szybkie tempo prac oraz ekonomiczność. Drogie stalowe szalunki – zwłaszcza, gdy są stosowane na masową skalę – wymagają demontażu i przenoszenia ich z miejsca na miejsce, co oczywiście radykalnie wydłuża czas pracy. Alternatywą dla nich są kartonowe tuleje szalunkowe jednorazowego użytku, które pozwalają na zalewanie mieszanką betonową jednocześnie dużej ilości szalunków.

Szalunki kartonowe – niezbędnik stylu dworkowego

Pojawienie się na rynku kartonowych tulei szalunkowych sprawiło, że w Polsce bardzo modny stał się styl dworkowy. Okrągłe, eleganckie kolumny na gankach czy tarasach, które pełnią zarówno funkcje konstrukcyjną, jak i dekoracyjną swoją popularność zawdzięczają właśnie tulejom tekturowym, które pozwalają na szybkie i tanie budowanie betonowych elementów o przekroju koła. Tuleje sprawdzą się jednak nie tylko podczas wznoszenia kolumn przed wejściem, ale także np. jako części ogrodzenia nieruchomości. Możliwości są ogromne, bo producent tekturowych tub – firma Tarnopak z Jasła – oferuje różne średnice w zakresie 150 – 800 mm, w przedziałach co 50 mm, o długościach 3, 3,5 i 4 m.

– Na specjalne zamówienie możemy też wyprodukować inne długości oraz średnice, co sprawia, że możliwości wykorzystania tulei są jeszcze większe – mówi Wiesław Lubojemski, właściciel firmy Tarnopak.

tani szalunek tarnopak

fot. Tarnopak

Szalunek z tektury zamiast ze stali

O ile na możliwości szybkiego i taniego wznoszenia słupów czy kolumn bardzo zyskał styl dworkowy, to jeszcze większe korzyści wyciągnął z nich przemysł. Karton jest znacznie tańszy od stali, a także łatwiejszy w transporcie. Przy budowie wszelkiego typu słupów konstrukcyjnych, przy wznoszeniu konstrukcji tablic reklamowych, latarń, znaków drogowych, fundamentów punktowych, stosowanie szalunków stalowych na masową skalę związane było z czasochłonnym demontażem stali i przenoszeniem szalunku w inne miejsce po zastygnięciu masy betonowej.

tani szalunek tarnopak

fot. Tarnopak

– Dzięki zastosowaniu szalunków kartonowych można jednocześnie ustawiać i zalewać mieszanką betonową dużą ilość szalunków, nie tracąc czasu na ich demontowanie i ponownie wznoszenie w kolejnym miejscu – mówi Wiesław Lubojemski.

Rozwiązanie to sprawdziło się na przykład podczas budowy farmy solarnej w Niemczech, gdzie trzeba było wykonać 3000 sztuk fundamentów punktowych. W tym wypadku stosowanie stali wydłużyłoby prace na obiekcie kilkukrotnie, również dlatego, że w odróżnieniu od szalunków stalowych, szalunki kartonowe dają możliwość wykonywania kolejnych prac montażowych od razu po związaniu betonu.

tani szalunek tarnopak

fot. Tarnopak

Budowanie kolumny krok po kroku

Rozmiary słupa/kolumny wznoszonych z wykorzystaniem tulei kartonowych zależą od tego, czy element ten ma pełnić jedynie funkcję dekoracyjną, czy także konstrukcyjną. Najprostsze zbrojenie składa się z pionowych, prostych prętów nośnych oraz łączących je okrągłych strzemion o znacznie mniejszej grubości. Strzemiona mają za zadanie utrzymać pręty nośne w odpowiedniej odległości od siebie, a także zapewnić zachowanie kształtu geometrycznego całego zbrojenia
W dolnej części wykonanego z prętów okręgu, a później, już po nałożeniu tulei, również w górnej części montowane są elementy dystansowe, które pozwalają na zachowanie odpowiedniej otuliny zbrojenia. Po ich zamocowaniu należy delikatnie nałożyć szalunek.

– Ważne jest, aby odpowiednio ustabilizować go w pionie, co zapobiegnie jego ewentualnemu przechyleniu lub przewróceniu się w toku dalszych prac – mówi Wiesław Lubojemski.

tani szalunek tarnopak tani szalunek tarnopak
tani szalunek tarnopak tani szalunek tarnopak

fot. Tarnopak

Jeśli budujemy krótki słup, o wysokości nieprzekraczającej 3 metrów, konieczne jest ustabilizowanie tulei przynajmniej w dwóch miejscach: u podstawy oraz na wysokości 2/3 słupa. W tym celu wykonuje się ramkę z desek, którą w górnej części słupa podpiera się kilkoma skośnie ustawionymi stemplami.

Tak przygotowane zbrojenie można już zalać mieszanką betonową przygotowaną w betoniarce lub podawanym z pompy betonem towarowym, który następnie trzeba jeszcze zagęścić przy użyciu wibratora pogrążalnego.

Ostatni etap prac to usunięcie kartonowej tulei, gdy beton już zastygnie. Wewnętrzna część tuby szalunkowej jest zabezpieczona warstwą specjalnego, nieprzywierającego papieru, dzięki czemu bez trudu można ją zdemontować. Warstwa impregnacji na krawędziach i zewnętrznej powierzchni tulei szalunkowych oraz ich odpowiednia konstrukcja gwarantuje, że po rozszalowaniu na powierzchni wykonanego elementu nie występują ślady wgnieceń.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.tarnopak.pl

38-200 Jasło, ul. Mickiewicza 108, woj. podkarpackie
tel. +48 13 491 50 75,


Liczba odwiedzin: 5390 | Data publikacji: 2016-03-24

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


30.04.2021 | Baseny, fontanny
Basen ogrodowy z montażem to inwestycja na...
Monolityczne konstrukcje z betonu wykonuje się w...
21.10.2020 | Domy prefabrykowane
Prefabrykacja niejedno ma oblicze, o czym przekonuje...
28.05.2020 | Systemy budowlane
Wysoka trwałość, uniwersalność, obniżenie kosztów inwestycji –...
Tuleje papierowe i tekturowe oferowane przez producenta...
Szalunki tekturowe okrągłe to wciąż optymalny cenowo...
25.02.2020 | Baseny, fontanny
Czy baseny kąpielowe ogrodowe to wciąż synonim...
Ze względu na ich właściwości przemysł coraz...
szalunki-kartonowe
Dom wsparty na solidnych filarach od wieków...
Technika szalowania, podobnie jak każdy inny obszar...
Zastosowanie szalunków kartonowych pozwala na szybkie wykonanie...
Budowa elementów betonowych o przekroju koła nastręcza...
07.10.2015 | Systemy budowlane
Wybór stropów do nowopowstającego obiektu to bardzo...
Pojawienie się na rynku tekturowych tulei szalunkowych...
Czy zbudowanie słupa lub kolumny może być...
Wytrzymały a jednocześnie lekki i łatwy w...
Jeszcze kilka lat temu przedsiębiorcy budowlani do...
Czekasz na dźwig? Masz nowy zespół nieprzeszkolonych...
12.02.2019 | Systemy budowlane
W tym roku 25-lecie działalności w Polsce...
04.10.2018 | Rusztowania
Szalunki budowlane są niezbędne przy wznoszeniu obiektów...
Wykonawcy robót w budownictwie przemysłowym coraz częściej...
30.08.2021 | Systemy budowlane
Rosnące ceny surowców – w tym stali...
25.03.2021 | Inwestycje budowlane
Zabezpieczenie wykopu przed osunięciem i wodą gruntową,...
03.03.2021 | Systemy budowlane
Nowoczesne materiały budowlane pozwalają przyspieszyć prace i...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. mazowieckie
woj. podkarpackie
woj. małopolskie

Słowa kluczowe: szalunek, szalunki, kartonowe tuleje, szalunek kartonowy, szalunki tekturowe, szalunki z tektury, budowa kolumny, szalunek z tektury, szalunki okrągłe, szalunki do kolumn, szalunek kolumny, szalunki kartonowe, szalunek tekturowy, budowanie kolumny, szalunek kartonowy okrągły
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy