Szalunki kartonowe – niezbędnik stylu dworkowego

Pojawienie się na rynku kartonowych tulei szalunkowych sprawiło, że w Polsce bardzo modny stał się styl dworkowy. Okrągłe, eleganckie kolumny na gankach czy tarasach, które pełnią zarówno funkcje konstrukcyjną, jak i dekoracyjną swoją popularność zawdzięczają właśnie tulejom tekturowym, które pozwalają na szybkie i tanie budowanie betonowych elementów o przekroju koła. Tuleje sprawdzą się jednak nie tylko podczas wznoszenia kolumn przed wejściem, ale także np. jako części ogrodzenia nieruchomości. Możliwości są ogromne, bo producent tekturowych tub – firma Tarnopak z Jasła – oferuje różne średnice w zakresie 150 – 800 mm, w przedziałach co 50 mm, o długościach 3, 3,5 i 4 m.

– Na specjalne zamówienie możemy też wyprodukować inne długości oraz średnice, co sprawia, że możliwości wykorzystania tulei są jeszcze większe – mówi Wiesław Lubojemski, właściciel firmy Tarnopak.

tani szalunek tarnopak

fot. Tarnopak

Szalunek z tektury zamiast ze stali

O ile na możliwości szybkiego i taniego wznoszenia słupów czy kolumn bardzo zyskał styl dworkowy, to jeszcze większe korzyści wyciągnął z nich przemysł. Karton jest znacznie tańszy od stali, a także łatwiejszy w transporcie. Przy budowie wszelkiego typu słupów konstrukcyjnych, przy wznoszeniu konstrukcji tablic reklamowych, latarń, znaków drogowych, fundamentów punktowych, stosowanie szalunków stalowych na masową skalę związane było z czasochłonnym demontażem stali i przenoszeniem szalunku w inne miejsce po zastygnięciu masy betonowej.

tani szalunek tarnopak

fot. Tarnopak

– Dzięki zastosowaniu szalunków kartonowych można jednocześnie ustawiać i zalewać mieszanką betonową dużą ilość szalunków, nie tracąc czasu na ich demontowanie i ponownie wznoszenie w kolejnym miejscu – mówi Wiesław Lubojemski.

Rozwiązanie to sprawdziło się na przykład podczas budowy farmy solarnej w Niemczech, gdzie trzeba było wykonać 3000 sztuk fundamentów punktowych. W tym wypadku stosowanie stali wydłużyłoby prace na obiekcie kilkukrotnie, również dlatego, że w odróżnieniu od szalunków stalowych, szalunki kartonowe dają możliwość wykonywania kolejnych prac montażowych od razu po związaniu betonu.

tani szalunek tarnopak

fot. Tarnopak

Budowanie kolumny krok po kroku

Rozmiary słupa/kolumny wznoszonych z wykorzystaniem tulei kartonowych zależą od tego, czy element ten ma pełnić jedynie funkcję dekoracyjną, czy także konstrukcyjną. Najprostsze zbrojenie składa się z pionowych, prostych prętów nośnych oraz łączących je okrągłych strzemion o znacznie mniejszej grubości. Strzemiona mają za zadanie utrzymać pręty nośne w odpowiedniej odległości od siebie, a także zapewnić zachowanie kształtu geometrycznego całego zbrojenia
W dolnej części wykonanego z prętów okręgu, a później, już po nałożeniu tulei, również w górnej części montowane są elementy dystansowe, które pozwalają na zachowanie odpowiedniej otuliny zbrojenia. Po ich zamocowaniu należy delikatnie nałożyć szalunek.

– Ważne jest, aby odpowiednio ustabilizować go w pionie, co zapobiegnie jego ewentualnemu przechyleniu lub przewróceniu się w toku dalszych prac – mówi Wiesław Lubojemski.

tani szalunek tarnopak tani szalunek tarnopak
tani szalunek tarnopak tani szalunek tarnopak

fot. Tarnopak

Jeśli budujemy krótki słup, o wysokości nieprzekraczającej 3 metrów, konieczne jest ustabilizowanie tulei przynajmniej w dwóch miejscach: u podstawy oraz na wysokości 2/3 słupa. W tym celu wykonuje się ramkę z desek, którą w górnej części słupa podpiera się kilkoma skośnie ustawionymi stemplami.

Tak przygotowane zbrojenie można już zalać mieszanką betonową przygotowaną w betoniarce lub podawanym z pompy betonem towarowym, który następnie trzeba jeszcze zagęścić przy użyciu wibratora pogrążalnego.

Ostatni etap prac to usunięcie kartonowej tulei, gdy beton już zastygnie. Wewnętrzna część tuby szalunkowej jest zabezpieczona warstwą specjalnego, nieprzywierającego papieru, dzięki czemu bez trudu można ją zdemontować. Warstwa impregnacji na krawędziach i zewnętrznej powierzchni tulei szalunkowych oraz ich odpowiednia konstrukcja gwarantuje, że po rozszalowaniu na powierzchni wykonanego elementu nie występują ślady wgnieceń.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.tarnopak.pl

38-200 Jasło, ul. Mickiewicza 108, woj. podkarpackie
tel. +48 13 491 50 75,