Tekturowe, okrągłe szalunki słupowe to dziś najbardziej opłacalny i efektywny technologicznie sposób na wykonanie elementów betonowych o przekroju koła i świetna alternatywa dla drogich szalunków stalowych.

Cena jest tu czynnikiem kluczowym, zwłaszcza gdy koniecznie jest zbudowanie jednocześnie wielu elementów (np. budowa podpór na farmach fotowoltaicznych), choć tekturowy szalunek sprawdza się lepiej od stali również w inwestycjach prywatnych.

Oszczędności są odczuwalne już na etapie transportu, bo tekturowe, okrągłe szalunki słupowe są o wiele lżejsze niż stal. Na tym jednak korzyści ekonomiczne się nie kończą, bo jako elementy jednorazowego użytku, tuleje szalunkowe nie muszą być ponownie transportowane do magazynu.

fot. ZPO TARNOPAK

Montaż szalunków tekturowych, czyli jak budować taniej

Atrakcyjność tekturowych, okrągłych szalunków słupowych wynika również z faktu, że możliwe jest zalewanie mieszanką betonową jednocześnie dużej ilości tulei, co pozwala zaoszczędzić czas konieczny na demontaż i przenoszenie elementów w nowe miejsce (co jest nieuniknione w przypadku stali). W sposób oczywisty przekłada się na obniżenie ceny inwestycji, bo na krócej zaangażowana jest ekipa budowlana. Na koszty wpływa też fakt, że wyeliminowana jest konieczność używania ciężkiego sprzętu.

Wreszcie sama budowa elementów o przekroju koła z wykorzystaniem tulei jest bardzo prosta, co zmniejsza ryzyko popełnienia błędu. Jak wyglądają poszczególne prace? Otóż szalunki słupowe okrągłe montuje się na odpowiednio przygotowane zbrojenie, którego podstawę tworzą ustawione pionowo proste pręty nośne. Aby zachować stabilność całej konstrukcji (zwłaszcza, gdy ma być ona wysoka), należy ustawiać pręty na zakład. Pręty łączy się za pomocą okrągłych strzemion, które utrzymują kształt zbrojenia.

fot. ZPO TARNOPAK

Następnym krokiem jest umieszczenie elementów dystansowych w dolnej części okręgu wykonanego z prętów (a także w górnej części – już po nałożeniu tuby), co zapewni odpowiednią otulinę zbrojenia.

Na tak przygotowaną konstrukcję można już nałożyć okrągły szalunek słupowy i ustabilizować cały pion np. ramą z desek, która w wyższych partiach kolumny zostanie podparta stemplami.

Po zalaniu tuby betonem i zastygnięciu mieszanki, można szybko rozszalować konstrukcję, co ułatwia znajdująca się po wewnętrznej stronie szalunku warstwa antyadhezyjna, uniemożliwiająca przywieranie betonu. Samą tekturę można poddać recyklingowi lub użyć jej jako paliwo opałowe, eliminując konieczność utylizacji.

Szalunki słupowe okrągłe od producenta

Tarnopak oferuje tuleje szalunkowe w kilkunastu wariantach. Dostępne są średnice od 150 do 800 mm, długości do 6 metrów oraz grubości ścianki 5-7 mm. Na indywidualne zamówienie producent jest w stanie wykonać szalunki o innych parametrach.

Ukłonem w stronę wymagających klientów jest ponadto możliwość spersonalizowania szalunków – np. poprzez nadrukowanie na zewnętrznej części elementu logo czy dowolnego napisu.

Na bazie tulei tekturowych producent wykonuje też inne elementy, m.in. szpule nawojowe, które można wykorzystać w różnych gałęziach przemysłu (np. do nawijania folii, przewodów elektrycznych, sznurów, wykładzin podłogowych, tekstyliów, łańcuchów i lin, a także stali czy metali nieżelaznych).

Gdzie wykorzystać szalunki słupowe okrągłe?

Odpowiedź na powyższe pytanie może być tylko jedna: wszędzie tam, gdzie konieczne jest wykonanie elementu betonowego o przekroju koła. Mogą to być zarówno elementy konstrukcyjne obiektów, jak również komponenty typowo dekoracyjne (np. bardzo popularne w latach 90-tych domy w stylu dworkowym, których ozdobą są kolumny przed drzwiami frontowymi).

Szalunki słupowe okrągłe sprawdzają się też przy budowie fundamentów tarasów, podpór mostów, autostrad, filarów ogrodzeń, fundamentów punktowych farm fotowoltaicznych. Wykorzystuje się je też przy konstruowaniu słupów do tablic reklamowych, latarni, znaków drogowych.

fot. ZPO TARNOPAK

Obok tulei szalunkowych, Tarnopak oferuje też rozbudowaną gamę innych produktów. Są to opakowania do różnorodnych zastosowań, m.in. bębny tekturowe o pojemności od 20 do 300 litrów, przeznaczone do substancji stałych, sypkich lub półpłynnych. Oferta obejmuje zarówno małe pojemniki zamykane wieczkami z tworzywa sztucznego, bębny transportowe ze stalowymi obręczami, a także duże pojemniki przeznaczone do transportu za pomocą wózków widłowych.

fot. ZPO TARNOPAK

Tarnopak proponuje ponadto szeroką gamę bębnów i hoboków metalowych do materiałów płynnych, gęstych i lepkich (np. smary, masy bitumiczne, farby).

Wszystkie oferowane wyroby spełniają unijne i polskie wymogi bezpieczeństwa, a producent wdrożył w swoim zakładzie certyfikowane systemy zarządzania jakością wg ISO 9001 oraz certyfikat spełniania wymagań NATO wg normy AQAP 2110.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie www.tarnopak.pl

38-200 Jasło, ul. Mickiewicza 108, woj. podkarpackie
tel. +48 13 491 50 75,