Kartonowe tuleje szalunkowe

Tuleje papierowe do betonu, czyli dobry szalunek w taniej wersji

Energooszczędne maszyny, odnawialne źródła energii, budownictwo pasywne, biomasa… dziś rynek budowlany stawia na takie rozwiązania, które pozwolą wygenerować spore oszczędności, nie godząc się zarazem na żadne kompromisy jeśli chodzi o jakość. O tym, jak sprostać tym wysokim wymaganiom opowiada Wiesław Lubojemski, Prezes Zarządu Zakładu Produkcji Opakowań „Tarnopak” z Jasła, która produkuje tekturowe rury szalunkowe, będące alternatywą dla drogich szalunków stalowych.

Lider Budowlany: Skąd pomysł, aby rozpocząć produkcję kartonowych tub szalunkowych?
Wiesław Lubojemski: Potrzeba jest matką wynalazku. Drogie stalowe szalunki – zwłaszcza, gdy są stosowane na masową skalę – wymagają demontażu i przenoszenia ich z miejsca na miejsce, co oczywiście radykalnie wydłuża czas pracy. Tekturowe tuleje szalunkowe jednorazowego użytku pozwalają na zalewanie mieszanką betonową jednocześnie dużej ilości szalunków, bo papier, z którego wykonane są tuleje, jest oczywiście o wiele tańszy niż stal. Wyeliminowana więc jest w tym wypadku uciążliwa konieczność demontowania szalunku i przenoszenia go w nowe miejsce po zastygnięciu masy betonowej. Z ekonomicznego punktu widzenia rury szalunkowe z kartonu są też tańsze w transporcie niż ciężka stal, co również przekłada się na ostateczną cenę realizacji całej inwestycji.

 

tarnopak tuleje szalunkowe, tuleje papierowe tarnopak tuleje szalunkowe, tuleje papierowefot. Tarnopak

 

Lider Budowlany: Jak wygląda proces wykonywania słupów betonowych z tulei papierowej?
Wiesław Lubojemski: Najprostsze zbrojenie składa się z pionowych, prostych prętów nośnych oraz łączących je okrągłych strzemion o znacznie mniejszej grubości. Zadaniem strzemion jest utrzymanie prętów nośnych w odpowiedniej odległości od siebie, co pozwoli na zachowanie kształtu geometrycznego całego zbrojenia. W dolnej części okręgu wykonanego z prętów oraz, już po nałożeniu tuby szalunkowej, również w jego górnej części, należy zamontować elementy dystansowe, które pozwolą zachować odpowiednią otulinę zbrojenia. Oczywiście dokładne wymiary zbrojenia musi określić konstruktor. Po ich zamocowaniu na tak przygotowaną całość należy delikatnie nałożyć tekturową tuleję szalunkową, którą trzeba jeszcze ustabilizować w pionie, aby nie przechyliła się lub nie przewróciła w toku dalszych prac. Jeśli budujemy słup, którego wysokość nie przekracza 3 metrów, wystarczy ustabilizowanie rury szalunkowej w dwóch miejscach – u jej podstawy oraz na wysokości ok. 2/3 słupa. Najlepiej wykonać w tym celu ramkę z desek, którą w górnej części słupa podpiera się kilkoma skośnie ustawionymi stemplami. Potem tak przygotowane zbrojenie należy zalać mieszanką betonową przygotowaną w betoniarce lub betonem towarowym podawanym z pompy, który następnie trzeba jeszcze zagęścić przy użyciu wibratora pogrążalnego.

 

tarnopak tuleje szalunkowe, tuleje papierowe tarnopak tuleje szalunkowe, tuleje papierowefot. Tarnopak

 

Lider Budowlany: Czy beton nie przykleja się do kartonu, z którego wykonana jest tuba szalunkowa?
Wiesław Lubojemski: Nie, ponieważ wewnętrzna część tuby szalunkowej jest zabezpieczona warstwą antyadhezyjną, uniemożliwiającą przywieranie betonu do szalunku. Dzięki temu bez trudu można ją zdemontować, gdy beton już zastygnie. Warstwa impregnacji na krawędziach i zewnętrznej powierzchni tulei szalunkowych oraz ich odpowiednia konstrukcja gwarantuje, że po rozszalowaniu na powierzchni wykonanego elementu nie występują też ślady wgnieceń.

Lider Budowlany: Gdzie najczęściej stosowane są budowlane tuleje papierowe?
Wiesław Lubojemski: Rury szalunkowe z kartonu powszechnie wykorzystywane są przy budowie wszelkiego typu słupów konstrukcyjnych, przy wznoszeniu konstrukcji tablic reklamowych, latarń, znaków drogowych, fundamentów punktowych. To właśnie tekturowym tulejom, które pozwalają tanio i szybko budować betonowe elementy o przekroju koła, zawdzięczamy też upowszechnienie w Polsce stylu dworkowego. Jego najbardziej charakterystycznym elementem są właśnie eleganckie kolumny na gankach czy tarasach, które pełnią zarówno funkcje konstrukcyjne, jak i dekoracyjne. Coraz częściej też tuby szalunkowe wykorzystuje się do wznoszenia słupów będących częścią ogrodzenia nieruchomości.

 

tarnopak tuleje szalunkowe, tuleje papierowe tarnopak tuleje szalunkowe, tuleje papierowefot. Tarnopak

 

Lider Budowlany: Czy papierowe tuleje do betonu są często stosowane w przemyśle?
Wiesław Lubojemski: Jak najbardziej. Jednym z przykładów ich wykorzystania może być np. budowa farmy solarnej w Niemczech. Inwestor zaplanował tam wykonanie ponad 3000 sztuk fundamentów punktowych. W tym wypadku stosowanie stali wydłużyłoby prace wielokrotnie, wymuszając demontaż i przenoszenie szalunku w nowe miejsce po związaniu betonu. Na szybszą realizację inwestycji wpłynął również fakt, że w odróżnieniu od szalunków stalowych, rury szalunkowe z kartonu dają możliwość wykonywania kolejnych prac montażowych od razu po związaniu betonu.

 

tarnopak tuleje szalunkowe, tuleje papierowe tarnopak tuleje szalunkowe, tuleje papierowefot. Tarnopak

 

Lider Budowlany: Jakie przekroje mają oferowane przez Państwa tuleje papierowe?
Wiesław Lubojemski: Dostępne są różne średnice w zakresie 150 – 800 mm, w przedziałach co 50 mm, o długościach 3, 3,5 i 4 m. Na specjalne zamówienie możemy też wyprodukować inne długości oraz średnice, co sprawia, że możliwości wykorzystania tub szalunkowych są jeszcze większe.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.tarnopak.pl

 


Liczba odwiedzin: 87 | Data publikacji: 2017-05-25

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


Bezpowrotnie minęły czasy, w których z braku alternatyw budowało się ze wszystkiego, co było dostępne na rynku metodami, które dziś są dla nas nie do zaakceptowania. Branża budowlana wciąż się profesjonalizuje, a jej znakami rozpoznawczymi staje się optymalizacja pracy i bezpieczeństwo. Te potrzeby doskonale rozpoznała firma Olan, która oferuje rusztowania (ramowe, modułowe), a także lekkie systemy szalunkowe, zadaszenia, maszty oraz szereg innych konstrukcji stalowych i aluminiowych stosowanych w budownictwie. Nacisk położony na wykorzystanie najnowszych zdobyczy techniki przemysłowej i informatyki sprawia, że Olan jest jedną z najprężniej rozwijających się w swoim regionie firm z branży rusztowań i szalunków w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw.

Technika szalowania, podobnie jak każdy inny obszar w budownictwie, zmieniała się i ewoluowała przez lata. Nie zmieniło się natomiast jedno. Podczas budowy ław i stóp fundamentowych, ścian żelbetowych, słupów, stropów, schodów, podciągów i innych monolitycznych konstrukcji betonowych, bez szalunków się nie obejdziemy. Warto natomiast rozważyć, czy bardziej opłaca się samodzielnie wykonać, kupić czy wynająć szalunki. Okazuje się, że rachunek ekonomiczny wcale nie jest taki oczywisty.

Zastosowanie szalunków kartonowych pozwala na szybkie wykonanie filara, uzyskanie gładkiej powierzchni betonu, a co najważniejsze jest oszczędnym rozwiązaniem budowlanym. Firma Rukarbud jest obecnie jedynym polskim producentem opatentowanych, „gładkich” szalunków, których jakość potwierdzona jest certyfikatem bezpieczeństwa. Dzięki tym rozwiązaniom możesz wykonać filary, kolumny czy podpory wokół lub w środku własnego domu.

Rynek budowlany w XXI wieku potrzebuje takich rozwiązań, które gwarantują wysoką jakość wyrobu finalnego, a także szybkie tempo prac oraz ekonomiczność. Drogie stalowe szalunki – zwłaszcza, gdy są stosowane na masową skalę – wymagają demontażu i przenoszenia ich z miejsca na miejsce, co oczywiście radykalnie wydłuża czas pracy. Alternatywą dla nich są kartonowe tuleje szalunkowe jednorazowego użytku, które pozwalają na zalewanie mieszanką betonową jednocześnie dużej ilości szalunków.

Budowa elementów betonowych o przekroju koła nastręcza trudności, które wynikają z konieczności przygotowania nietypowych szalunków. W takiej sytuacji świetnym rozwiązaniem są kartonowe tuleje szalunkowe – proste i tanie rozwiązanie, które jednocześnie znacznie przyspiesza pracę.

Pojawienie się na rynku tekturowych tulei szalunkowych spowodowało prawdziwy boom na okrągłe, eleganckie kolumny na gankach czy tarasach. I choć minęło już sporo lat od wynalezienia tego prostego rozwiązania, styl dworkowy wciąż jest bardzo popularny, a tekturowe szalunki powszechnie stosuje się w budownictwie zarówno jednorodzinnym, jak i przemysłowym.

Czy zbudowanie słupa lub kolumny może być dziecinnie proste, a do tego tanie? Odpowiedź brzmi: tak, pod warunkiem, że wykorzystamy w tym celu tekturowy szalunek jednorazowego użytku. Dlaczego takie rozwiązanie się opłaca się bardziej niż szalunki stalowe, mówi Wiesław Lubojemski, Prezes Zarządu firmy Tarnopak z Jasła, która jest pierwszym krajowym wytwórcą systemu kartonowych tulei szalunkowych, mogącym pochwalić się 50- letnim doświadczeniem.

Wykonywanie dużej ilości słupów czy fundamentów punktowych o przekroju kołowym nastręcza problemów związanych z koniecznością przygotowania nietypowych szalunków. W takich realizacjach z pomocą przychodzą tuleje kartonowe, które skracają czas budowy oraz przyczyniają się do sporych oszczędności.

Wytrzymały a jednocześnie lekki i łatwy w użyciu, takimi cechami charakteryzuje się innowacyjny system szalunkowy z tworzywa sztucznego ABS, od ponad 2 lat wprowadzany na rynek polski przez firmę Inter – Bis. W porównaniu z tradycyjnymi szalunkami drewnianymi lub metalowymi jest dużo bardziej efektywny oraz ekonomiczny.

Jeszcze kilka lat temu przedsiębiorcy budowlani do tworzenia szalunków wykorzystywali tylko i wyłącznie drewno. Obecnie stawia się coraz częściej na nowoczesne systemy szalunkowe, które pozwalają na bardziej efektywną, elastyczną i precyzyjną pracę. Jednym z takich systemów jest MINI-BOX produkowany przez firmę Olan z Siedlec.

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. podkarpackie
woj. małopolskie
woj. mazowieckie

Słowa kluczowe: szalunek kartonowy, szalunki kartonowe, tuleja papierowa, tuleja do betonu, tuleje papierowe, tuleje papierowe do betonu, tuba szalunkowa, tuby do szalunków, tuba kartonowa szalunkowa, tuleje tekturowe, tuleje tekturowe szalunkowe, tuleje papierowe budowlane, tuleje papierowe do betonu, rury szalunkowe, rury szalunkowe papierowe, tekturowe rury szalunkowe, rury szalunkowe z kartonu