Dlaczego opłaca się rozdrabnianie gałęzi rębakiem spalinowym?
Kurczące się gwałtownie zasoby naturalne nie pozwalają na marnotrawstwo. Trend do efektywnego zagospodarowywania zrębków drewna jest więc widoczny zarówno wśród właścicieli przedsiębiorstw, jak i wśród klientów indywidualnych, tym bardziej, że nowoczesne systemy grzewcze – w pełni zautomatyzowane i w zasadzie bezobsługowe – są doskonale przystosowane do opalania zrębkiem. Naprzeciw tym trendom wychodzi firma Teknamotor, która wprowadza na rynek nowość – mobilny rębak z silnikiem spalinowym i obrotnicą korpusu maszyny Skorpion 250 L. Urządzenie powstało z myślą o firmach komunalnych i drogowych, które potrzebują maszyn pozwalających na wygodne użytkowanie w terenach miejskich i na poboczach dróg. Dzięki rozwiązaniom konstrukcyjnym zastosowanym w rębaku sprawdzi się on też w branży leśnej, gdzie obrotowy korpus maszyny ułatwi załadunek gałęzi do gardzieli rębaka. Maksymalna średnica rozdrabnianych gałęzi 20 cm oraz gardziel rębaka o wymiarach 420 mm (szerokość) i 255 mm (wysokość) sprawia, że Skorpion 250 L świetnie sprawdzi się przy rozdrabnianiu pni drzew oraz rozłożystych gałęziach.
Uzyskane zrębki drewna można wykorzystać do bezpośredniego spalania w piecach, do produkcji kompostu, do celów dekoracyjnych oraz, po wtórnym rozdrobnieniu przez młyn bijakowy, jako surowiec do produkcji brykietu i pelletu.

Rębak z silnikiem spalinowym– również do zadań specjalnych
System napędowy w rębaku Skorpion 250 L stanowi trzycylindrowy silnik diesla firmy Lombardini (moc 40,1 KM) chłodzony cieczą.

 

rębak spalinowy do gałęzi

 

Problemem, który udało się wyeliminować, jest też głośna praca rębaków, uniemożliwiająca pracę np. na terenach miejskich. Silnik spalinowy rębaka Skorpion 250 L jest w standardzie zabudowany maską „silent”. Taka zabudowa charakteryzuje się niskim poziomem emitowanego hałasu i drgań silnika, dlatego urządzenie może z powodzeniem pracować w terenach zabudowanych.
Rębak spalinowy do gałęzi wyposażony jest w sprzęgło cierne rozłączne, którego zadaniem jest rozłączenie napędu silnika od tarczy tnącej w celu płynnego uruchomienia silnika.
Układ tnący w nowym spalinowym rębaku do drewna Teknamotor stanowi tarcza ustawiona prostopadle do materiału zrębkowanego. Jest ona wyposażona w dwa noże tnące i współpracuje z dwoma nożami podporowymi. Żywotność noży tnących została zoptymalizowana poprzez ich obustronne zaostrzenie, co pozwala na obracanie ich o 180°, a w efekcie dwukrotnie dłuższe ich używanie. Wszystkie noże są wykonane z odpowiednio dobranych stali narzędziowych oraz poddane profesjonalnej obróbce cieplnej. Dodatkowo tarcza rębaka spełnia również zadanie wentylatora i wyrzuca uzyskane zrębki drewna przez rurę wyrzutową z możliwością ustawienia jej w jakimkolwiek kierunku na pełnym promieniu 360°.
Ukłonem w stronę operatorów maszyn i rozwiązaniem znacznie usprawniającym pracę jest wyposażenie maszyny w obrotnicę. Umożliwia ona obrót korpusu rębaka do 270º i ustawienie gardzieli w miejsca składowania drewna do zrębkowania. Z kolei nad bezpieczeństwem czuwa linkowy wyłącznik bezpieczeństwa, który poprzez pociągnięcie linki w dowolną stronę powoduje zatrzymanie hydraulicznego układu podawczego.

 

rębak spalinowy do gałęzi

 

Rębak z silnikiem spalinowym Skorpion 250 L otrzymał europejską homologację, która pozwala na rejestrację maszyny i dopuszczenie do ruchu drogowego. Rębak wyposażony jest w hamulec najazdowy i postojowy, LED-owe oświetlenie drogowe oraz urządzenie najazdowe (dyszel holowniczy) z regulowaną wysokością zaczepu. Mamy również do wyboru zaczep kulowy bądź oczko DIN. Standardowe wyposażenie maszyny obejmuje też licznik motogodzin, koło zapasowe, rurę wyrzutową ze ślimakową obrotnicą 360°, deflektor oraz system antyprzeciążeniowy No-Stress, który automatycznie zapobiega przeciążeniu układu napędowego poprzez czasowe zatrzymanie układu podającego.
No-stress to jeden z najnowocześniejszych elektronicznych systemów dostępnych na rynku europejskim. Program „grube drewno”, „cienkie drewno” umożliwia szybką zmianę trybu pracy rębaka i dostosowanie maszyny do aktualnie rozdrabnianego materiału, a tym samym – przekłada się zwiększenie efektywności pracy.
Opcjonalnie możliwe jest podwyższenie rury wyrzutowej.

 

rębak spalinowy do gałęzi

 

Z pełną linią rębaków produkowanych przez firmę Teknamotor można zapoznać się na stronie: www.teknamotor.pl

 

27-400 Ostrowiec Świętokrzyski, ul. Świętokrzyska 2a, woj. świętokrzyskie
tel. +48 41 26 36 823,