Głowice do ścianki

Istnieją różne rodzaje narzędzi tnących stosowanych w głowicach do ścinki:

 • Nóż – jest dociskany hydraulicznie do ramy maszyny. Ta metoda jest szybka i nie wymaga dużo konserwacji, jednak cięcie nie jest precyzyjne, co może skutkować uszkodzeniem dolnej części dużych drzew.
 • Piła łańcuchowa – zapewnia równomierne i gładkie cięcie, umożliwiające wykorzystanie całego drzewa bez strat.
 • Tarcza tnąca – jest używana do wycinania różnych rodzajów drzew, krzewów i gałęzi.

W kolejnym etapie istnieje możliwość dodania różnych opcji do głowicy:

 • Chwytak pakietujący – pozwala na ścięcie kilku drzew jednocześnie, zanim zostaną one odłożone na bok. Jest to szczególnie przydatne, gdy mamy do zrobienia dużą ilość małych drzew.
 • Głowica skrętna – ta opcja jest wybierana, gdy nośnik nie jest wystarczająco mobilny, a teren, z którego pozyskujemy drewno, jest zróżnicowany i wymaga specjalnego dostępu.

Po ustaleniu odpowiedniego typu głowicy potrzebnej do konkretnego projektu, należy określić jej rozmiar i sposób mocowania. Większość renomowanych producentów oferuje wiele różnych wersji montażu i rozmiarów głowic. Możemy zamontować głowice do zrywki na:

 • koparkach,
 • harwesterach,
 • przyczepach zrywkowych,
 • wysięgnikach HDS.

Maszyna nośnika, na której będzie zamontowana głowica, powinna mieć zakres tonażu w przedziale od 2,5 do 30 ton.

Specjalistyczne maszyny do przycinania drzew

Mamy do czynienia z wyjątkowymi maszynami dedykowanymi do przycinania drzew. Maszyny leśne to niezwykle specjalistyczna kategoria maszyn. Dzięki nim utrzymanie bezpiecznej odległości linii energetycznych od drzew przy minimalnym wyłączaniu zasilania staje się możliwe. Przykładem takiej maszyny jest Jarraff 4×4.

Oto podstawowe cechy tego sprzętu:

 • Wysięg wykonany z materiału dielektrycznego.
 • Duże opony i napęd na 4 koła, co zapewnia doskonałą trakcję w terenie.
 • Kabina z możliwością odchylenia oraz obrotowej głowica.
 • Kabina i wysięg mogą się obracać o 3360 stopni, co zwiększa wszechstronność pracy.

Dzięki tej maszynie możliwe jest skuteczne przycinanie gałęzi na wysokość do 22,9 metra od poziomu gruntu, co sprawia, że jest niezrównana w efektywności podczas prac wycinkowych wzdłuż linii przesyłowych prądu.

Mulczery leśne

W przypadku konieczności rekultywacji terenu po wycince i przygotowania go do ponownego zasiewu, niezastąpiony okaże się mulczer, który rozdrobni wszelkie pozostałości, włącznie z pniakami.

Podstawowym kryterium wyboru odpowiedniego mulczera będzie rodzaj nośnika i jego moc.

Na tym etapie decyduje się o trwałości maszyny oraz jej wartości na rynku wtórnym. Jeśli wybierzemy zbyt małą maszynę do potężnego traktora, istnieje ryzyko szybkiego zużycia mulczera. Dlatego warto skonsultować się z ekspertem, który po zbadaniu naszych potrzeb dobierze sprzęt, który wytrzyma wiele tysięcy motogodzin pracy.

Ważnym parametrem jest również typ narzędzi na rotorze mulczera. Narzędzia stałe zapewniają dużą siłę rozdrabniania i umożliwiają mielenie dużych kawałków drzew. Z kolei narzędzia młotkowe są tańszym rozwiązaniem przy zakupie, ale mają pewne ograniczenia zastosowań.

W zależności od producenta i modelu mulczera, możemy także wybierać spośród różnych systemów poziomowania przekładni, co wpływa na mobilność całego zestawu oraz częstotliwość awarii wałka WOM. Warto rozważyć bardziej zaawansowane rozwiązania w zakresie sprzęgieł, ponieważ to one decydują o możliwości kontynuowania pracy po zablokowaniu rotora przez zbyt duży kawałek materiału w komorze. Sprzęgła hydrokinetyczne zwiększają efektywność pracy mulczera w porównaniu do klasycznych sprzęgieł ciernych lub krzywkowych.

Rekultywatory leśne

W przypadku konieczności pracy poniżej powierzchni lasu, zamiast mulczera możemy sięgnąć po rekultywator. Ten rodzaj maszyny potrafi się zagłębić na kilka do kilkunastu centymetrów i zmulczować wszystko, co napotka na swojej drodze.

W przeciwieństwie do mulczerów, rekultywatory posiadają boczne przekładnie zębate, a nie pasowe. Charakteryzują się niższą prędkością obrotową i większą mocą, co stanowi ich główne cechy.

Frezarki

Jeśli naszym celem jest dokładne usunięcie pniaków po wycince drzew, warto sięgnąć po frezarki do pni, które są napędzane za pomocą wału WOM (Women on Mission) lub hydraulicznie.

Te maszyny specjalizują się w frezowaniu twardych pniaków, włącznie z systemem korzeniowym, zarówno na powierzchni ziemi, jak i pod nią.

Frezerkę można zamontować na różnych nośnikach, takich jak traktor, kolarka lub ładowarka burtowa.

Inne maszyny do pracy w lesie

W pracach leśnych korzysta się także z pomocniczych narzędzi, takich jak łuparki, nożyce do pniaków i łyżki palczaste.

Nożyce do pniaków i łuparki są wykorzystywane do karczowania pniaków i wstępnego rozdrabniania karpiny bez konieczności transportu dużych elementów. Dzięki nim możliwe jest przeprowadzenie tych operacji na miejscu.

Łyżka palczasta znajduje zastosowanie przy karczowaniu niewielkich pniaków, oczyszczaniu terenu oraz załadunku materiałów. Ułatwia to wykonywanie tych zadań.

Wstępne łupanie twardego drewna przy pomocy łuparek wspomaga proces suszenia i ułatwia załadunek. Łuparki mogą również pełnić funkcję chwytaków do załadunku i manipulacji.