Historia firmy Strasmayr zaczyna się w 1938 r., kiedy to jej właściciel otworzył zakład obróbki metalu. Pierwsza maszyna drogowa wyprodukowana została na przełomie 1965 i 1966 roku. Było to współpracujące z ciągnikiem rolniczym urządzenie do spryskiwania emulsją. Wydarzenie to zapoczątkowało nowy rozdział w historii firmy Strassmayr i od tej pory głównym profilem jej działalności była produkcja maszyn przeznaczonych do budowy i remontów dróg.

Od początku istnienia zakładu, dla właścicieli kluczowym aspektem był stały rozwój technologii. Dlatego dzisiaj marka Strassmayr jest rozpoznawalna na całym świecie i ceniona za fachowość i wysoką jakość. 

 

strassmayr skrapiarkifot. Strassmayr

Marka na nowych torach

Jednak pomimo bogatej historii i ogromnego doświadczenia, firma Strassmayr stanęła przed wizją upadku. Było to związane ze zmianami rynkowymi i specyficzną sytuacją, jaka nastąpiła wewnątrz firmy. Zagrożenie wycofania marki z rynku oraz zaprzepaszczenia całego dorobku firmy, w porę dostrzegło polskie przedsiębiorstwo działające na rynku maszyn i urządzeń budowlano – drogowych. Wystosowało ono propozycję przejęcia produkcji i sprzedaży maszyn a następnie padła z jego strony propozycja odkupienia wszelkich praw do marki Strassmayr. W wyniku negocjacji od 2012 roku jedynym jej właścicielem jest firma Strassmayr Polska z siedzibą w Przeźmierowie.

– Zdecydowaliśmy się kupić prawa do produkcji i marki Strassmayr, ponieważ widzieliśmy możliwości dalszego jej rozwoju. Dodatkowym argumentem, który przemawiał za tym krokiem był fakt, że utrzymując wysoką jakość możemy produkować maszyny i urządzenia taniej niż w Austrii, a wiadomo, że utrzymywanie odpowiedniego stosunku jakości do ceny jest obecnie priorytetem w konkurowaniu na rynku – mówi Ryszard Sowa, Prezes Strassmayr Polska.

 

maszyna-drogowa-strassmayr1(1).jpg maszyna-drogowa-strassmayr2(1).jpgfot.1. Układarka Poboczy BF290, fot.2. Remonter R 4000 / fot. Strassmayr

 

Elastycznie wobec rynku

W szerokim wachlarzu produktów Strassmayr Polska znajdują się takie maszyny jak: skrapiarki, układarki do poboczy, rozrzutniki, remontery drogowe, remontery połaciowe, termosy oraz zalewarki i frezarki. Większość maszyn i urządzeń z oferty firmy występuje w kilku typach. Dzięki temu każdy klient może wybrać maszynę najbardziej odpowiednią dla jego potrzeb. 

– Wszystkie urządzenia specjalistyczne produkujemy, biorąc pod uwagę sugestie naszych klientów – mówi Ryszard Sowa – Na ich podstawie budujemy własną świadomość wyzwań rynku, na których urządzenia maja się sprzedawać i sprawdzać – dodaje.

Strassmayr Polska obsługuje zarówno rynek europejski, jak i azjatycki. Oba różnią się od siebie pod różnymi względami. Ten pierwszy regulowany jest szeregiem faktorów: od wysokiego poziomu technologicznego produktów konkurencji zaczynając, na wymogach dyrektyw unijnych kończąc. Rynek azjatycki natomiast, jest postrzegany przez Strassmayr Polska jako równie wymagający, a w pewnym sensie nawet trudniejszy. Tam, w ekstremalnych warunkach, maszyny muszą obronić się swoją niezawodnością, trwałością, prostotą użytkowania i serwisu. Dzięki temu, że Strassmayr Polska podporządkowuje się specyfice tych rynków i działa elastycznie w zależności od ich potrzeb można stwierdzić, że projektując, doskonaląc i produkując maszyny, osiąga oczekiwaną, wysoką jakość.

 

maszyna-drogowa-strassmayr3(1).jpg maszyna-drogowa-strassmayr4(1).jpgfot.1. Zalewarka do szczelin RWK 600/500, fot.2. Remonter STP 1008 / fot. Strassmayr

 

Rozwój poprzez wykorzystanie ogromnego potencjału

Kupno licencji przez Strassmayr Polska spowodowało dalszy dynamiczny rozwój marki. Na ten fakt niewątpliwy wpływ mają takie czynniki jak: położenie geograficzne, zgromadzone doświadczenia z współpracy z producentami zachodnioeuropejskimi, zaangażowanie kadry oraz wysoki poziom rodzimych rozwiązań technologicznych. 

– Potencjał jaki leży w Polsce i Polakach jest obecnie nie do przecenienia. Nie bez znaczenia jest również dynamizm rozwoju naszego rynku. Dzięki temu możemy 

z całą pewnością stwierdzić, że patrzymy w przyszłość bardzo optymistycznie a pasja z jaką pracujemy dla naszej firmy może nam tylko pomóc w osiąganiu kolejnych sukcesów – mówi Przemysław Frąckowiak, Dyrektor Generalny Strassmayr Polska. 

Działania Strassmayr Polska na rynkach polskim i zagranicznym są bardzo prężne. Świadczą o tym nagrody zdobywane na targach branżowych oraz certyfikaty potwierdzające wiarygodność firmy i zgodność maszyn i urządzeń z wymaganymi normami. Jednym z sukcesów firmy było zdobycie Medalu Targów Autostrada Polska 2011 w Kielcach za innowacyjną zalewarkę do szczelin RWK 600/500. Międzynarodowe Targi Budownictwa Drogowego AUTOSTRADA-POLSKA są największą imprezą targową sektora drogownictwa w Polsce i jedną z największych w Europie, co potwierdza prestiż otrzymanego wyróżnienia.

W najbliższych planach firmy jest zwiększenie udziału marki Strassmayr w rynku Federacji Rosyjskiej. W związku z tym firma Strassmayr Polska postarała się o uzyskanie Certyfikatu Zgodności z Normami Federacji Rosyjskiej potwierdzającego, że produkcja urządzeń do remontów dróg odpowiada wymaganiom Technicznych Przepisów o Bezpieczeństwie Maszyn i Sprzętu.

Obecnie firma, już po raz drugi, startuje w konkursie „Jakości Roku” organizowanym przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji S.A. Strassmayr Polska otrzymał nominacje w dwóch kategoriach: jakości i wysokich standardów produkcji maszyn oraz wprowadzania na rynek ekologicznych rozwiązań technologicznych. Dzięki poddaniu się niezależnej ocenie oraz próbie spełnienia wyśrubowanych norm jakości stawianych przez PCBiC firma trafia do elitarnego grona laureatów konkursu.

 

maszyna-drogowa-strassmayr5(1).jpg maszyna-drogowa-strassmayr6(1).jpgfot.1. Remonter STP 1008 sterowany z kabiny, fot.2. Skrapiarka TS 6000 C vario / fot. Strassmayr

 

Przede wszystkim zadowolenie klienta

Jednak firma to nie tylko marka i jakość. Dlatego Strassmayr Polska stawia również na usatysfakcjonowanie klientów. Dlatego w ostatnim czasie wprowadzono innowacyjny system obsługi klienta. Są to zmiany, które zostały podyktowane wzrostem zamówień, wprowadzeniem nowych produktów do oferty oraz rozszerzeniem działalności firmy na nowe rynki. 

Strassmayr Polska dba również o to by zakup maszyn i urządzeń odbywał się bezproblemowo i w formie jak najbardziej korzystnej dla kupującego. Dzięki współpracy Strassmayr z innymi podmiotami, klienci mają szansę na otrzymanie dofinansowania na zakup maszyny w wysokości 10 – 15 proc. z Unii Europejskiej. 

– W chwili obecnej realizujemy trzy kontrakty na maszyny dofinansowane z dotacji unijnych a w kolejce oczekuje kilkunastu klientów na przyznanie środków. Natomiast możliwość otrzymania dotacji uzależniona jest od tego, jakie programy unijne są uruchamiane w danym województwie – tłumaczy Krzysztof Jesse, Dyrektor Handlowy.

Jeżeli chodzi o kontrakty zakończone to w ostatnim czasie Strassmayr Polska sfinalizował umowy z dwoma firmami z województwa świętokrzyskiego. Dotyczyły one zakupu remonterów do napraw cząstkowych nawierzchni drogowych (STP 1008/6000). 

Zadowolenie z jakości produktów Strassmayr oraz pełnej obsługi posprzedażowej potwierdza poszerzające się grono stałych Klientów na całym Świecie a w szczególności w Europie i Azji.

 

 

 

Szczegółowa oferta producenta i dane techniczne maszyn można poznać na stronie: www.strassmayr.com.pl

62-081 Przeźmierowo, Wysogotowo, ul. Okrężna 14, woj. wielkopolskie
tel. 618680166,