Równiarki drogowe Misty

Maszyny drogowe – stabilizacja i niwelacja gruntu

Równiarka drogowa to podstawowa maszyna wykorzystywana przez służby drogowe i komunalne do niwelacji gruntu i profilowania podłoża. Obok znakomitych parametrów pracy, ważne jest też, aby urządzenia były ekonomiczne w eksploatacji i wygodne w obsłudze. Ciekawą propozycją na rynku są równiarki drogowe firmy Mista, produkowane są w 5 modelach reprezentujących 3 klasy pod względem ciężaru: lekkie RD130FHD, półciężkie RD165C, RD165H i ciężkie RD200C, RD200H. Dzięki automatycznym systemom sterowania maszyny są nie tylko wydajne, ale pozwalają też zminimalizować koszty pomiarów kontrolnych podczas niwelacji gruntu oraz zredukować koszty zużycia materiałów z dokładnością do milimetrów.

Lekka równiarka drogowa Mista RD130 FHD
Najlżejsza równiarka drogowa produkowana przez Mistę – model RD130 FHD
posiada innowacyjny hydrostatyczny napęd wszystkich kół. Dzięki temu przeniesieniu napędu z silnika do kół z eliminacją skrzyni biegów, wałów napędowych, napęd jest zoptymalizowany pod względem zapotrzebowania na moc. Takie rozwiązanie pozwala też na wykorzystanie większego zakresu pracy silnika spalinowego, gwarantując stabilną pracę w całym zakresie, w tym przy niskich prędkościach, łatwiejsza też jest ochrona przed przeciążeniem.

 

równiarki drogowe mistyfot. Mista

 

Hydrostatyczny układ napędu jazdy na wszystkie koła sprawdza się zwłaszcza przy pracy wymagającej stabilnej prędkości, umożliwiając jednocześnie pełną dokładną i płynną zmianę jej wartości. Za ustalenie stałej prędkości odpowiada TEMPOMAT.
Równiarka drogowa RD130 FHD może pracować w dwóch trybach: jazdy i roboczym (OFF-ROAD), z których każdy pozwala na optymalne wykorzystanie mocy silnika oraz uzyskanie optymalnych własności trakcyjnych  i zużycia paliwa.
Innowacyjnym rozwiązaniem wprowadzonym przez producenta jest inteligentny system antypoślizgowy, który w przypadku utraty przyczepności przez którekolwiek z kół jezdnych automatycznie koryguje wartości przekazanej  na nie mocy napędu, dzięki czemu równiarka drogowa jest lepiej przystosowana do pracy przy odśnieżaniu lub do niwelacji gruntu przy śliskim podłożu. Ponadto system LIMITOR automatycznie ogranicza i koryguje moment obrotowy poszczególnych kół jezdnych, który wspomaga  „wykopywanie” się maszyny, która utknęła w grząskim lub piaszczystym terenie.
W standardowym wyposażeniu maszyny znajduje się m.in. silnik wysokoprężny CUMMINS QSB 4.5 o mocy 130 KM , hydrostatyczny układ hamowania o zwiększonej sprawności, hamulce wielotarczowe hydrostatyczne, układ hydrauliczny typu Load-Sensing oparty na pompie tłokowej, dwuczęściowa łamana rama, klimatyzowana kabina ROPS, lemiesz środkowy pełno-obrotowy, z hydraulicznym systemem zabezpieczającym przeciw przeciążeniowym w układzie obrotu lemiesza. Na życzenie klienta dostępny jest szeroki pakiet wyposażenia dodatkowego (np. zrywak tylny, spulchniacz montowany za przednią osią maszyny, systemy sterowania niwelacją gruntu w różnych konfiguracjach i in.).

Równiarki drogowe  RD165/RD200
Konstrukcje półciężkich i ciężkich równiarek drogowych Mista oparte są na wysokiej jakości, nowoczesnych rozwiązaniach technicznych poszczególnych zespołów i układów, co gwarantuje niezawodną pracę maszyn i ich opłacalną eksploatację. Typoszereg równiarek RD165/RD200 wyposażony jest w inteligentny układ hydrauliczny Load Sensing, oparty na osiowej pompie tłokowej o zmiennej wydajności współpracującej z czujnikami obciążenia i kierunkowymi zaworami kontrolnymi. Dzięki temu pompa dostarcza do odbiorników układu hydraulicznego dokładnie wymaganą ilość oleju o określonym ciśnieniu, co pozwala na oszczędzanie energii i zmniejszenie kosztów eksploatacji maszyny. Zaletą takiego rozwiązania jest też szybki czas reakcji cylindrów hydraulicznych układu roboczego nawet przy niskich obrotach silnika oraz możliwość jednoczesnej realizacji kilku ruchów roboczych, co skraca czas wykonania zadania.

 

równiarki drogowe mistyfot. Mista

 

Opatentowanym przez firmę Mista rozwiązaniem konstrukcyjnym jest układ obrotu lemiesza środkowego, gdzie siłą sprawczą obrotu są dwa siłowniki hydrauliczne umieszczone na obrotnicy, współpracujące z przekładnią zębatą. Takie rozwiązanie zapewnia szybką realizację zadanego obrotu lemiesza, powiązaną z płynnym ruchem narzędzia przy zachowaniu wysokiej dokładności. Ponadto możliwe jest pozycjonowanie lemiesza pod kątem 90 stopni do podłoża z obydwu stron maszyny. Możliwości maszyny zwiększa również szeroki asortyment wyposażenia dodatkowego: lemiesz przedni prosty zwykły i lemiesz przedni prosty skrętny, czy zrywak tylny i spulchniacz montowany za przednią osią maszyny, co sprawdzi się zwłaszcza wtedy, gdy konieczna jest niwelacja gruntu twardego.

 

równiarki drogowe mistyUkład obrotu lemiesza środkowego.

 

Ukłonem w stronę operatorów i mechaników są stosowane w równiarkach drogowych Mista nowoczesne hydrodynamiczne skrzynie przekładniowe typu „powershift” produkcji ZF Passau, o ilości przełożeń 6/3 (opcja pracy manualnej lub automatycznej). Podczas pracy maszyny do komputera zespołu wczytywane są dane na temat charakterystyki pracy całego układu napędowego, dzięki czemu skrzynia „dopasowuje się” idealnie do aktualnych warunków pracy. Napęd przenoszony jest na koła poprzez tylny most napędowy wyposażony w automatycznie załączany i wyłączany mechanizm różnicowy typu No-Spin, przekładnie boczne zębate oraz przekładnie planetarne z układem hamulców wielotarczowych. Dostawcą mostu jest uznany niemiecki producent NAF GmbH.
W przypadku niwelacji gruntu i innych prac w ciężkich warunkach terenowych sprawdza się hydrostatyczny napęd kół przedniej osi SMART DRIVE EASY SYSTEM firmy POCLAIN HYDRAULICS, który pełni funkcje napędu pomocniczego. Oprogramowanie napędu kół przednich uwzględnia parametry napędu kół tylnego mostu i jest opracowane indywidualnie dla każdego modelu, co pozwala na idealną synchronizację napędów poszczególnych osi.
Maszyny mają wbudowane silniki marki Cummins – światowego lidera wśród producentów silników i agregatów prądotwórczych.

 

równiarki drogowe mistySilnik CUMMINS

 

Zastosowane silniki z serii QSB o mocy 173KM/190KM wyposażone są w elektroniczny systemem sterowania i monitoringu funkcji pracy, a ich sprawność przy jednoczesnym zmniejszonym zużyciu paliwa zwiększa wysokociśnieniowy układ wtryskowy HP Common Rail. Są to jednostki wydajne i ekonomiczne, o konstrukcji maksymalnie uproszczonej – tak, by ograniczyć zakres codziennej obsługi, spełniające jednocześnie wszelkie obowiązujące normy i standardy zarówno odnośnie ochrony środowiska, jak i oferowanych użytkownikowi parametrów pracy. Na optymalną, cichą pracę silnika wpływa zintegrowany elektro-hydrauliczny system napędu wentylatora na podstawie odczytów elektronicznych, który  dostosowuje prędkość obrotową wentylatora proporcjonalnie do temperatury płynu chłodzącego silnika i powietrza turbodoładowanego w zależności od zapotrzebowania na moc w danym momencie . Dzięki temu zmniejszona też jest głośność pracy maszyny.

Maszyna pod kontrolą
Projektując swoje równiarki drogowe, firma Mista położyła też nacisk na monitoring maszyn, umożliwiający szybką diagnostykę i obserwację ich stanu. Równiarki wyposażone są w układ zbierania danych (m.in. parametry pracy silnika, skrzyni przekładniowej i całej maszyny). Dostępny opcjonalnie interaktywny system monitoringu pozwala na zdalną kontrolę nad stopniem wykorzystania, wydajności, zużycia paliwa i innych parametrów, śledzi również lokalizację maszyny. Na życzenie użytkownika w równiarkach może zostać zamontowany automatyczny system kontroli pracy, realizowany za pomocą laserów, czujników ultradźwiękowych lub kombinacji tych elementów z wykorzystaniem technologii GPS lub optycznej (ATS). Wówczas wysyłane są sygnały do hydrauliki maszyny bez ingerencji operatora, który koncentruje się wyłącznie na utrzymywaniu właściwego kierunku jazdy.
Obok hydraulicznego układu hamulcowego z wielotarczowymi hamulcami na koła tylnego mostu, każda równiarka drogowa Mista posiada również hamulec awaryjny z akumulatorami, działający nawet przy wyłączonym silniku. Istnieje możliwość instalacji progresywnego układu centralnego smarowania z wbudowanym modułem kontrolno-sterującym, monitorującym hydraulicznie i elektronicznie.
Doskonałą widoczność i pełen komfort obsługi zapewnia klimatyzowana kabina z amortyzatorami tłumiącymi drgania oraz podgrzewane lusterka zewnętrzne. Wszystkie elementy sterowania: starter, przyciski i  dźwignie rozmieszczone są zgodnie z zasadami ergonomii i gwarantują pełną wygodę obsługującemu. Uzupełnieniem są również dodatkowe światła robocze na kabinie oświetlające obszar roboczy równiarki czy instalowane na życzenie lusterko wewnętrzne. Zespoły podlegające czynnościom bieżącej obsługi ze strony operatora zgodnie z instrukcją użytkowania są umieszczone i zabudowane w taki sposób, aby zapewnić łatwy i komfortowy dostęp.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.mista.eu

 

37-450 Stalowa Wola, W. Grabskiego 36, woj. podkarpackie
tel. 015/ 844 03 52,


Liczba odwiedzin: 1204 | Data publikacji: 2016-10-25

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:


Podobne artykuły


Zrównoważone rozwiązania, proekologiczna produkcja, nowoczesne technologie i...
18.01.2021 | Stolarka otworowa
Parowanie okien od zewnątrz i wewnątrz często...
Jeżeli planujesz przeprowadzkę, wśród wielu spraw, które...
Swoboda projektowa, większe bezpieczeństwo oraz jeszcze lepsza...
14.01.2021 | Stolarka otworowa
Przy wyborze okien do domu lepiej nie...
14.01.2021 | Stolarka otworowa
Całoroczny ogród zimowy to dziś coś więcej,...
Siatki ogrodzeniowe czy drewniane sztachety to rozwiązania,...
14.01.2021 | Wykańczanie wnętrz
Szymański Wnętrza to znana trójmiejska firma, która...
14.01.2021 | Studnie
Zapytanie „jak zrobić studnię głębinową” jest dziś...
14.01.2021 | Oświetlenie
Wybór odpowiedniego oświetlenia jest niezwykle istotnym momentem...
14.01.2021 | Natryski pianki
Pianka PUR i wełna skalna to stale...
Płyty drogowe z tworzywa sztucznego sprawdzą się...
12.01.2021 | Stolarka otworowa
Niekiedy w starych domach lub w niewielkich...
11.01.2021 | Galanteria ogrodowa
Beton drewnopodobny na taras, ścieżkę ogrodową czy...
11.01.2021 | Piece, kotły
Nowy kocioł na pellet 10 kW-30kW o...
10.01.2021 | Stolarka otworowa
Okna „gospodarcze” były jeszcze do niedawna synonimem...
23.12.2020 | Ogrzewanie
Decyzja o doborze ogrzewania jest niezwykle ważna,...
Robot do posadzek Cłapa Floor Master to...
23.12.2020 | Domy ekologiczne
Krótki czas realizacji i przystępna cena całej...
22.12.2020 | Termoizolacja
Fora budowlane, blogi, niezliczone opinie i komentarze...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. mazowieckie
woj. pomorskie
woj. mazowieckie
woj. mazowieckie
woj. mazowieckie
woj. mazowieckie
woj. śląskie
woj. kujawsko-pomorskie
woj. małopolskie
woj. mazowieckie
woj. łódzkie

Słowa kluczowe:
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy