Równiarki drogowe firmy MISTA

Jedyni w tej części Europy

Rozmowa z Krzysztofem Madzińskim, Prezesem firmy MISTA – producenta równiarek będących podstawową maszyną dla służb drogowych i komunalnych.

Lider Budowlany: Proszę przybliżyć historię firmy, ponieważ nie zaczynaliście działalności od produkcji równiarek i dodatkowo MISTA działała na specyficznym rynku zbytu. 

Krzysztof Madziński: Przedsiębiorstwo MISTA sp. z o.o. założone zostało 10 listopada 1991 r., pierwsze transakcje przeprowadziło w lutym w 1992 roku. Początki firmy stały pod znakiem bardzo bliskiej współpracy z rynkami byłych republik ZSRR. Dlatego też pierwszymi udziałowcami firmy byli obywatele Białorusi. 

Lider Budowlany: W tamtych czasach biznes w tych regionach świata nie należał chyba do najłatwiejszych?

Krzysztof Madziński: To prawda. Jednak udziałowcy firmy właśnie w rynkach byłego ZSRR widzieli potencjał. Na początku lat 90-tych, po likwidacji dostaw w ramach RWPG użytkownicy maszyn drogowych importowanych wcześniej z ZSRR praktycznie odcięci zostali od dostaw części zamiennych. Trudno było przestawić się z dnia na dzień na inny park maszynowy, zwłaszcza że ten używany był jeszcze w miarę sprawny a i opanowany przez operatorów i mechaników. Jednocześnie też nie działał już system handlu zagranicznego. Posiadając kontakty i wiedzę o producentach maszyn budowlanych w Rosji, wypełniliśmy istniejącą lukę rynkową zaczynając od części zamiennych do równiarek drogowych, ciągników gąsienicowych, ładowarek i koparko-ładowarek. 

 

rowniarka drogowa MISTAfot. MISTA Sp. z o.o.

 

Lider Budowlany: Jak w latach kolejnych poradziliście sobie z konkurencją w postaci nowych i używanych maszyn zachodnich?

Krzysztof Madziński: Gdy polski odbiorca stał się bardziej wymagający zaczęliśmy stawiać na „uszlachetnianie” rosyjskich maszyn. Po uzyskaniu certyfikatu „B” kontynuując import i dystrybucję maszyn zastępowaliśmy, niektóre stosowane przez producentów podzespoły dostarczanymi przez nas. Wprowadzaliśmy do produktów bardziej niezawodne rozwiązania takie jak silniki czy elementy hydrauliki. Z takiego układu blisko już było do montażu wyrobów całkowicie u siebie w Stalowej Woli i stopniowe niwelowanie importu aby w przededniu wejścia do Unii Europejskiej i w obliczu konieczności sprostania wymogom certyfikatu CE – zgodnie z dyrektywą maszynową, całkowicie przejść na zaopatrzenie z naszej strony granicy.

Lider Budowlany: Od 2002 roku firma MISTA jest jedynym w tym rejonie Europy producentem równiarek drogowych. Dlaczego zdecydowaliście się na taki kierunek rozwoju?

Krzysztof Madziński: W latach 90-tych ugruntowaliśmy swoją pozycję rynkową na tyle poważnie, że mogliśmy czekać aż nasi klienci doczekają się takiego frontu robót, że uzasadnioną stanie się wymiana wysłużonego sprzętu na nowy. I znowu staliśmy się firmą, która wypełniła lukę rynkową. Nasze maszyny dzięki podzespołom renomowanych firm, takim jak: silnik Cumminsa, skrzynia ZahnradFabrik, czy hydraulika Rexrotha, hydraulika przedniego napędu firmy Poclain oraz w modelu równiarki RD 200 most-tandem NAF treścią techniczną i walorami funkcjonalnymi  mogą konkurować z najbardziej uznanymi markami CAT’em, Komatsu czy VOLVO a są przy tym tańsze. Jednocześnie zastosowanie podstawowych komponentów globalnych marek ułatwia nam obsługę serwisową w każdym zakątku świata.

 

maszyna drogowa Huta Stalowa Wolafot. MISTA Sp. z o.o.

 

Lider Budowlany: A czy nie obawiacie się konkurencji tanich marek dalekowschodnich?

Krzysztof Madziński: cenowo z nimi nie wygramy a nawet nie próbujemy się ścigać, podobnie zresztą jak wszyscy poważni producenci, to wybór klienta na co stawia, ważne jest aby otrzymywał rzetelną wiedzę na temat jakości wyrobu, użytych materiałów  i komponentów, obsługi serwisowej a przede wszystkim  żywotności maszyny i żeby ten wybór dokonywał się w wyniku świadomej analizy wszystkich elementów i wtedy jesteśmy spokojni co do decyzji potencjalnego Klienta.

Lider Budowlany: Jak obecnie wygląda oferta równiarek MISTA?

Krzysztof Madziński: W dniu dzisiejszym MISTA jest producentem 5 modeli równiarek drogowych, opartych w swej budowie na wysokiej jakości, nowoczesnych rozwiązaniach technicznych poszczególnych zespołów i układów. Są one flagowym produktem naszej firmy. Najpierw do produkcji wprowadziliśmy model półciężki RD 165, zaraz po nim uruchomiono model średni RD 130 oraz od 2006 roku model ciężki RD 200. W tym samym roku wprowadzono wariant napędu na wszystkie osie – hydrostatyczne rozwiązanie francuskiego Pocklain’a.

Chciałbym również podkreślić fakt, że produkcja prowadzona jest w zakładach w Stalowej Woli, a posiadany park maszynowy pozwala na samodzielną realizację procesu zaczynając od rozkroju blach, poprzez spawalnie, obróbkę mechaniczną detali do montażu i malowania wykonywanego w nowoczesnej, ekologicznej komorze malarskiej. 

Lider Budowlany: Czy firma MISTA prowadzi kompleksowo serwisowanie swoich maszyn?

Krzysztof Madziński: Oczywiście. To stara prawda, że pierwszą maszynę sprzedaje handlowiec a kolejne przede wszystkim serwis i obsługa techniczna. Dlatego mamy kilka mobilnych grup serwisowych wykonujących fachowo przeglądy i świadczących pomoc techniczną. Wiadomo również, że maszyny budowlane to sprzęt gdzie technika poddawana jest najróżniejszym, czasami nietypowym obciążeniom, bywa też że spotyka się z niedostateczną wiedzą operatora mającego czasami złe nawyki, czy nieprzestrzegającego zasad codziennej obsługi. Dlatego staramy się, więc przed przekazaniem sprzętu aby w bezpośrednim kontakcie wzbogacić kwalifikacje operatora o specyficzne i właściwe dla naszej maszyny informacje techniczne. 

 

maszyny drogowe Mista producent rowniarek dla drogownictwafot. MISTA Sp. z o.o.

 

Lider Budowlany: Jesteście członkiem rzeczywistym Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa. Czy uczestnicząc w obradach tego gremium, bierzecie pod uwagę głosy użytkowników maszyn MISTA w momencie projektowania kolejnych czy wprowadzania w nich nowych rozwiązań technicznych?

Krzysztof Madziński: Niezwykle cenimy sobie pod każdym względem możliwość uczestnictwa w spotkaniach i obradach tego Forum. Daje nam to przede wszystkim możliwość współuczestniczenia w wypracowywanych przez Izbę opiniach i stanowiskach przedstawianych kompetentnym władzom. Z pełną odpowiedzialnością mogę również stwierdzić, że aktualna konstrukcja i zawartość techniczna naszych równiarek jest w znacznej mierze rezultatem eksploatacyjnych uwag naszych odbiorców.

Lider Budowlany: Firmę MISTA można spotkać również na licznych imprezach targowych.

Krzysztof Madziński: Regularnie bierzemy udział w targach branżowych; dla maszyn budowlanych to przede wszystkim majowa „Autostrada-Kielce” podczas których w 2006 roku nasza RD –165C zdobyła Złoty Medal, coraz większego znaczenia nabierają Jesienne Targi w Warszawie „Infrastruktura” połączone z Kongresem Drogowców i tu również w 2006 roku nasza RD165 z przednim napędem została wyróżniona Nagrodą Ministra Transportu. Z imprez zagranicznych staramy zaznaczyć swoją obecność na rynkach dla nas szczególnie ważnych jak Targi w Bukareszcie, na Ukrainie „Kievavtodor” i tradycyjnie bierzemy udział na „REST” w Wilnie. 

 

rowniarka targi autostrada budmasz targi Kielce stoisko MISTAfot. MISTA Sp. z o.o.

 

Lider Budowlany: Dziękuję za rozmowę.

 

Aby skontaktować się z firmą zajrzyj na www.mista.eu

 


Liczba odwiedzin: 1537 | Data publikacji: 2013-10-09

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


Spółka MISTA ze Stalowej Woli jest związana...
Równiarka drogowa to podstawowa maszyna wykorzystywana przez...
Działają od 1991 roku i nie szukają...
Ciągnik rolniczy, leśny, komunalny – to tylko...
Kubota wprowadziła do swojej oferty dwa nowe...
Robot do posadzek Cłapa Floor Master to...
Na przestrzeni ostatnich lat przystawki maszyn budowlanych...
Gdzie zwykły odkurzacz nie wystarczy, tam przemysłowy...
Wszechstronne ładowarki teleskopowe, wiertnice do koparek, chwytaki...
Budowa parkingów, placów i ulic od teraz...
To, co wyróżnia rusztowania PERI, to niezwykle...
Zawsze na wysokości zadania Istniejąca już od czterech...
mini ładowarka rolnicza
Profesjonalizacja rynku to dziś nie tylko zwiększanie...
Maszynowe układanie kostki brukowej pozwoli znacznie szybciej...
Statystyki GUS-u dotyczące wypadków przy pracy są...
Producenci maszyn budowlanych stoją dziś przed dużymi...
Obok rynku IT jedną z najprężniej i...
Jakość, kompleksowość, profesjonalizm – te trzy słowa...
To, jak ważne jest efektywne i szybkie...
Jeśli myślisz o otwarciu firmy rentalowej, albo...
Firma JCB wprowadza na rynek nowy 18-metrowy...
Podstawą wyposażenia firm budowlanych jest właściwie skompletowana...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. mazowieckie
woj. pomorskie
woj. mazowieckie
woj. mazowieckie
woj. mazowieckie
woj. śląskie
woj. kujawsko-pomorskie
woj. podkarpackie
woj. małopolskie
woj. łódzkie

Słowa kluczowe: równiarki, równiarka drogowa, Huta Stalowa Wola
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy