Praca na wysokości to codzienność w wielu branżach – wbrew pozorom nie tylko w budownictwie, ale też w innych sektorach przemysłu (handel, usługi, logistyka i transport), a także w firmach komunalnych. Oczywiście z koniecznością wykonywania prac na dużych wysokościach wiąże się szereg trudności, nie mówiąc już o zagrożeniach związanych z ryzykiem upadku i poważnych obrażeń, a nawet – utraty życia. Dobrze dobrana maszyna pozwoli nie tylko na poprawę komfortu pracowników, ale także zapewni im bezpieczeństwo, a wiodący na rynku producenci prześcigają się we wdrażaniu rozwiązań i innowacji technicznych, które w równej mierze wpływają na szybkość i efektywność realizowanych zadań, co i na warunki pracy zatrudnionej kadry.

fot. Serafin P.U.H. Andrzej Serafin

Przykładem są podnośniki koszowe. Leguan 225, DinoLift 280RTX czy DinoLift 230VT to trzy największe maszyny, jakie znajdziemy w ofercie firmy Serafin, które łączy duża wysokość robocza i najwyższy standard wykonania. Różnią się sposobem przemieszczania – Leguan 225 porusza się na gąsienicach, 280 RTX ma napęd na cztery koła, natomiast model DinoLift 230VT montuje się na samochodach Mercedes Sprinter. Rozbudowany wachlarz funkcjonalności, jakie dają te fińskie maszyny sprawia, że z łatwością można dobrać urządzenie perfekcyjnie odpowiadające na konkretne potrzeby.

Leguan 225 – podnośnik koszowy na gąsienicach

Produkowane przez znany koncern Avant Tecno OY podnośniki koszowe Leguan szturmem podbiły rynek, a firma nie ustaje w wysiłkach, aby wprowadzać wciąż nowe rozwiązania i jeszcze bardziej udoskonalać maszyny.

Jednym z flagowych modeli jest Leguan 225 – podnośnik koszowy na gąsieniach, z podwoziem wzmocnionym stalą, który zaprojektowano do pracy na zewnątrz i w szczególnie trudnym terenie. Docenią go więc nie tylko firmy budowlane, drogowe i instalacyjne, ale też np. sektor pielęgnacji drzew i przedsiębiorstwa komunalne. W porównaniu z wcześniej produkowanymi modelami, Leguan 225 ma szybszą hydraulikę wysięgnika, a także większą wysokość roboczą (22,5 m) i wysięg. Jednocześnie ma zakres pracy bocznej (na 9 m wysokości) 11 m od osi podnośnika.

fot. Serafin P.U.H. Andrzej Serafin

RXT na 9m wysokości roboczej ma 12 m zasięgu bocznego od osi podnośnika.

Na uwagę zasługują przede wszystkim nowatorskie rozwiązania konstrukcyjne, które sprawiają, że podnośnik koszowy Leguan 225 doskonale spisze się na nierównym terenie, na zboczach, skarpach i innych wymagających podłożach. Zawdzięcza to automatycznemu poziomowaniu, a także zaawansowanej konstrukcji gąsienic. Na bezpieczeństwo jazdy w trudnym terenie wpływa też nisko położony środek ciężkości oraz możliwość mocniejszego skręcania nawet przy znacznej prędkości. Co istotne, jazda jest płynna nawet podczas obsługi podnośnika z kosza.

Na jakość pracy z tą maszyną wpływa też fakt, że przestrzeń robocza jest ogromna, a wszystkie komponenty i węże hydrauliczne są chronione w środku konstrukcji obrotowego w zakresie 360º wysięgnika. Wygodnym rozwiązaniem jest intuicyjne sterowanie joystickiem oraz przejrzysty wyświetlacz serwisowy.

Funkcjonalność maszyny można zwiększyć dzięki wyposażeniu opcjonalnemu, jak np. zdalnym sterowaniem do jazdy oraz rozkładania podpór czy oświetleniu punktowemu LED.

Podnośnik koszowy Leguan 225 można holować 3,5-tonową przyczepą Leguan.

fot. Serafin P.U.H. Andrzej Serafin

DinoLift 280RTX

Maszyną o jeszcze większej wysokości roboczej niż podnośnik koszowy Leguan 225 jest DinoLift 280RTX na kołach – w tym wypadku jest to aż 28 metrów przy maksymalnym udźwigu 230 kg. Na 9 m wysokości roboczej ma 12 m zasięgu bocznego od osi podnośnika. Jednocześnie długość transportowa maszyny to zaledwie 5,82 m, przez co jest ona bezpieczna nie tylko podczas obsługi, ale także podczas przemieszczania na miejsce pracy.

fot. Serafin P.U.H. Andrzej Serafin

Wśród standardowo dostępnych funkcjonalności znajdują się m.in. obrót kosza o 180 stopni, ciągły obrót wysięgnika, sterowanie proporcjonalne, napęd na 4 koła, opony do darni czy zestaw Arctic, obejmujący podgrzewanie bloku i prostownik rozruchowy. Za bezpieczeństwo nawet w trudnym terenie odpowiada z kolei system automatycznego poziomowania podłoża, nisko położony środek ciężkości i oś oscylująca.

DinoLift 230VT

Wśród urządzeń o największej wysokości roboczej, obok podnośników koszowych Leguan 225 i DinoLift 280RTX, warto wymienić jeszcze montowany na pojeździe model DinoLift 230VT, który jest wyjątkowo ekonomiczny w użyciu i łatwy w przemieszczaniu. Również ten podnośnik ma dużą wysokość roboczą, która wynosi aż 23 metry. Jednocześnie jego całkowita waga to zaledwie 3,5 tony, przez co świetnie sprawdzi się jako maszyna na wynajem.

fot. Serafin P.U.H. Andrzej Serafin

Za wydajną i bezpieczną pracę na wysokości odpowiada wiele rozwiązań wdrożonych przez fińskiego producenta. Są to m.in. intuicyjne elementy sterujące (sprawdzony system Dino Can-Bus), świetna widoczność oraz wiele opcji podnoszenia podnośnikiem i wysokowydajny wysięgnik. Ukłonem w stronę operatora jest też łatwe wejście do kosza z antypoślizgowymi stopniami, płynne przejścia w przestrzeni roboczej czy zdalnie obsługiwany (z kosza) przycisk start/stop.

fot. Serafin P.U.H. Andrzej Serafin

Podnośniki koszowe Leguan 225, DinoLift 280RTX i DinoLift 230VT to trzy fińskie maszyny, które dopracowane są w każdym detalu. Sprawdzą się one szczególnie tam, gdzie oprócz dużej wysokości roboczej liczą się też dodatkowe funkcjonalności – a to wszystko bez kompromisów na rzecz bezpieczeństwa obsługujących maszyny pracowników.

Z pełną ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.serafin-maszyny.com

32-088 Przybysławice, ul. Widokowa 1, woj. małopolskie
tel. 12 43 44 100,