Pompa ślimakowa uniwersalnego zastosowania – Putzmeister S5 EV/TM  
Prezentację otworzyła firma Putzmeister, która zaprezentowała zgromadzonym maszynę o symbolu S5 EV/TM. Ta stacjonarna pompa do betonu zaprezentowała możliwość natrysku tynków wzmocnionych włóknami, które do zaprawy były dodawane dzięki specjalnemu nożowi instalowanemu na lancy.
Maszyna S5 EV/TM jest uniwersalną pompą ślimakowa do zapraw prefabrykowanych dostarczanych w stanie suchym i w stanie wilgotnym z worków lub silosu.  
Rodzina maszyn S 5 jest systemem modułowym. Jego podstawę stanowi wydajna pompa ślimakowa o zmiennym natężeniu pompowania.

 

pompa ślimakowa do betonu
pompa do betonu pompy do betonufot. Budmar MB

 

Renowacja i krycie zamykające posadzek – MC-Floor Top Speed
W trakcie przygotowywania pokazów odbywających się na wolnym powietrzu głos zabrał przedstawiciel firmy MC – Bauchemie, który zaprezentował produkt  MC-Floor Top Speed – barwną powłokę na bazie poliuretanu. Jest to dwukomponentowa powłoka dedykowana:
– podłożom mineralnym jako warstwa zamykająca;
– pracom renowacyjnym (odświeżaniu starych powłok).
MC-Floor Top Speed dzięki swoim właściwościom jest odporna na działanie rozwodnionych kwasów, zasad i roztworów solnych. Może być, więc używana na posadzkach w pomieszczeniach przemysłowych, na masowych parkingach, halach oraz innych pomieszczeniach. Powłoka charakteryzuje się podwyższoną odpornością na ścieranie, zarysowanie i jest otwarta na dyfuzję.
Tworzenie warstwy przy pomocy MC-Floor Top Speed jest łatwe i szybkie. Komponenty zostały dobrane tak by skrócić czas aplikacji i jednocześnie wykonywać ją w różnych warunkach pogodowych czy wilgotności powietrza.
Użytkownik ma możliwość nakładania powłoki pędzlem, wałkiem lub natryskiem. Powłoka charakteryzuje się dłuższym czasem obróbki i przyspieszonym czasem wiązania, które nie jest uzależnione od temperatury i wilgoci. Szybkość pracy nad aplikacją powłoki zapewnia krótki czas oczekiwania pomiędzy kolejnymi krokami procesu.

 

renowacje posadzek renowacja posadzkifot. Budmar MB

Tworzenie powłoki należy przeprowadzać zgodnie z instrukcją. Przed aplikacją należy podłogę zagruntować odpowiednim środkiem. W przypadku aplikacji warstwy zamykającej na nową podłogę MC-Floor Top Speed nakłada się krzyżowo przy pomocy wałka, równomiernie i bez smug, na utwardzony grunt. W celu uzyskania optymalnego koloru, wymagane jest nanoszenie dwóch warstw.
W przypadku nanoszenia MC-Floor Top Speed na istniejące powłoki na bazie poliuretanu i żywicy epoksydowej należy lekko przeszlifować i odkurzyć. Dodatkowo, powierzchnię należy umyć łagodnym środkiem czyszczącym, a następnie zmyć czystą wodą. Powłokę MC-Floor Top Speed należy nanieść krzyżowo, równomiernie i bez smug przy użyciu wałka na utwardzony grunt.
Jeżeli inwestor chce stworzyć powłokę antypoślizgową wówczas świeżo naniesioną warstwę gruntująca, należy posypać suszonym ogniowo piaskiem kwarcowym (o uziarnieniu 0,2÷0,4 mm). Powierzchnię należy oczyścić za pomocą odkurzacza. MC-Floor Top Speed nakłada się za pomocą twardej gumowej pacy (zużycie ok. 400g/m2) i rozprowadza wałkiem.

 

krycie zamykające posadzek krycie zamykające posadzkifot. Budmar MB

 

Roboty i urządzenia do poziomowania wylewek Lomar
Na koniec przyszedł czas na zaprezentowanie maszyn włoskiej marki Lomar. W pierwszej kolejności przyszedł czas na demonstrację automatycznych niwelatorów betonu i robota do zacierania i ściągania podkładów pod posadzki z półsuchego jastrychu. Jednak w pierwszej kolejności do akcji wkroczył maszyna Putzmeister M740 New Generation, która przygotowała beton do pokazu włoskich urządzeń. Putzmeister M740 New Generation to kolejna odsłona jednej z najbardziej znanych grup maszyn typu mixokret. Konsekwentnie rozwijana niemiecka jakość i rozwiązania zastosowane w maszynie pozwalają stwierdzić, że to jeden z liderów rynku mixokretów. Wszystkie komponenty główne i napędowe takie, jak silnik i sprężarka zostały zaprojektowane i wyprodukowane w Niemczech.

 

robot do poziomowania wylewkifot. Budmar MB

Maszyna wyposażona jest w wysokiej jakości jednostkę napędową. Prowadzenie powietrza wylotowego zostało rozwiązane w innowacyjny sposób. Dodatkowo maszyna charakteryzuje się  lepszą wydajnością chłodzenia, a nowy panel sterowania jest bardziej przejrzysty i łatwiejszy w obsłudze.
Po przygotowaniu odpowiedniej ilości jastrychu przyszedł czas na automatyczne niwelatory betonu Lomar. Rodzina tych maszyn składa się z trzech modeli o symbolach 106, 106E i 107. Różnią się one zakresem pracy. Model 106 może pracować w zakresie od 200 do 290 cm, model 106Ew zakresie od 25 do 370 cm a model 107 w zakresie od 245 do 365 cm. Maszyny marki Lomar służą do ściągania, wygładzania i zagęszczania materiału. Charakteryzują się bardzo szybkim przygotowaniem do pracy w czasie 2 – 5 minut. Urządzenie zaciera beton za pomocą obrotowego frezu, który wywiera nacisk na materiał równy 3,5 kg/m3. Automatyczne niwelatory betonu Lowara przede wszystkim zapewniają dokładne wykonanie podkładów pod posadzki i wspomagają pracowników, których zadanie ogranicza się do ustawienia, kontroli urządzenia oraz rozgarnięcia jastrychu. Rozgarnianie odbywa się na stojąco a nie na kolanach.

 

urządzenia do poziomowania wylewek urządzenie do poziomowania wylewekfot. Budmar MB

Gwoździem programu w czasie pokazów w firmie Budmar MB była prezentacja robota Lomar 110, który również służy do do zacierania i ściągania podkładów pod posadzki z półsuchego jastrychu. W porównaniu z automatycznymi niwelatorami robot Lomar 110 to dużo bardziej zaawansowana maszyna, którą ustawia się jednorazowo w kilku komunikujących się ze sobą pomieszczeniach. Poziomowanie odbywa się bez wyznaczania punktów i stosowania listew. Maszyna pracuje przechodząc z jednego pomieszczenia do drugiego. Wszystko to zapewnia działanie lasera emitowanego przez projektor i odczytywanego przez samoregulującą się wieżyczkę. Dzięki jej cylindrycznej formie rozpoznaje ona promień laserowy w polu odbiorczym dającym pokrycie 360 st. Odczyty dokonywane są z częstotliwością do 500 razy na sekundę.
Maszyna wyposażona jest we frez ceramiczny opracowany w taki sposób by popychał masę w dwóch kierunkach. Urządzenie może wykonywać pracę zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz pomieszczeń, na płaszczyznach poziomych i przy spadku.

 

poziomowanie wylewek poziomowanie wylewkifot. Budmar MB

 

Imprezę w Budmar-MB zakończyły poczęstunek i rozmowy na temat prezentowanych maszyn oraz innych urządzeń z oferty firmy. Nie było to zapewne ostatnie spotkanie tego typu w Bytonii. Kolejnych zaproszeń oraz szczegółowych informacji na temat oferty firmy należy szukać na stronie: www.budmar-mb.pl

 

83-210 Zblewo, ul. Główna 44 , woj. pomorskie
tel. +48 58 560 90 06,