Odwadnianie wykopów budowlanych –pompy zatapialne Grindex
– Do bezpośredniego odwadniania wykopu stosuje się odwodnieniowe i osadowe zatapialne pompy Grindex. Trzeba jednak pamiętać, że nie ma pomp uniwersalnych, a dobór poszczególnego typu pompy uzależniony jest przede wszystkim od żądanej wydajności, wysokości podnoszenia oraz typu instalacji – mówi Sebastian Jędrzejewski z firmy Pumpexpert.
W przypadku odwadniania wykopów budowlanych stosuje się pompy odwodnieniowe, czyli pompy do wody lekko zanieczyszczonej oraz szlamowe – do pompowania lekkich szlamów zawierających części stałe.
Cechą charakterystyczną pomp odwodnieniowych i szlamowych Grindex jest ich lekka, zwarta, falista obudowa, która jest odporna na uszkodzenia mechaniczne. Wyposażenie w zawory odpowietrzające umożliwia pracę pomp na sucho. Silnik tego typu pomp odwodnieniowych jest zabezpieczony specjalnym systemem SMART, który umożliwia bezobsługową pracę pomp.
W skład systemu SMART wchodzi kilka elementów, które dają pewność bezawaryjnej i bezpiecznej pracy silnika, a w razie potrzeby zapewniają ponowny automatyczny restart i dalszą bezobsługową pracę.
Są to między innymi:
– Phaseguard – zapobiega uszkodzeniu pompy poprzez rozłączenie silnika w przypadku zaniku którejkolwiek z faz;
– Rotasense™ – zapewnia prawidłowy kierunek obrotów, zapobiega przeciążeniu, nadmiernemu zużyciu i zredukowanej wydajności pompy;
– Temeprature guard – termokontakty każdego z uzwojeń automatycznie rozłączają pompę w przypadku przegrzania (osiągnięcia temperatury krytycznej).
Nie jest też problemem dostawa pomp o różnej średnicy króćca wylotowego, a także rodzaju króćca. Dostępne są króćce wylotowe umożliwiające połączenie węża za pomocą standardowych opasek stalowych lub na gwint, który umożliwia wkręcenie szybkozłącza strażackiego Storz. A o tym, że jest to produkt najwyższej klasy świadczą opinie zadowolonych klientów.
– Pompy Grindex mogą zostać pozostawione są na długi okres czasu, często pracując „na sucho”, nie mówiąc już o tym, że mogą pracować bezobsługowo – mówi Tomasz Fridell z firmy Skanska. – Pompy te nie tylko pompowały u nas wodę, ale także piasek, muł, a nawet zdarzyło się, że małe kamienie! – kontynuuje pracownik Skanska.

 

odwadnianie wykopów budowlanych odwadnianie wykopów budowlanychfot. PUMPEXPERT

 

Zatapialne pompy do bentonitu TOYO
Zatapialne pompy TOYO pracują przy budowie fundamentów, gdzie należy wykonać ściany szczelinowe z wykorzystaniem bentonitu.
– Budowlańcy o wieloletnim doświadczeniu najczęściej jednoznacznie wskazują pompy TOYO ET, DP oraz VH jako najlepsze tego typu rozwiązanie, również dzięki niewielkim, kompaktowym wymiarom – podkreśla Sebastian Jędrzejewski.
Jak stosuje się zatapialne pompy TOYO? Dobrze ilustruje to poniższy schemat:

 

odwadnianie wykopów budowlanychfot. PUMPEXPERT

 

Etap pierwszy (1) polega na stworzeniu ziemnych nasypów od strony wykopu. Po nasypach poruszają się wgłębiarki, betoniarki czy dźwigi. Następnie do wykopu wlewa się zawiesinę bentonitu (2), który charakteryzuje się dużą zdolnością do chłonięcia wody i pęcznienia (3). Z tego powodu materiały na bazie bentonitu znajdują duże zastosowanie m.in. przy zabezpieczeniu ścian wąskich otworów. Wraz z wlewaniem bentonitu następuje osuwanie się gruntu do wykopu. Pompy TOYO mają za zadanie wypompowanie osuniętego gruntu z wykopu.
-Pompy typoszeregu ET charakteryzują się małymi wymiarami. Taka cecha pozwala użytkownikowi umieścić pompę w ścianie szczelinowej. Pompa pompuje medium o dużej gęstości z głębokości zanurzenia do 30 m. Z kolei pompy typoszeregu DP charakteryzują się pompowaniem medium o bardzo dużej gęstości z głębokości zanurzenia do 120 m (w wykonaniu specjalnym). Bentonit zanieczyszczony zapadającym się gruntem zostaje wypompowany do stacji oczyszczania bentonitu, skąd oczyszczony zostaje pompowany z powrotem do wykopu poprzez pompy typu VH. Jak widać pompy VH mogą pracować również na sucho – mówi Sebastian Jędrzejewski.
Kolejne etapy obejmują wykonanie zbrojenia (4) oraz wlewanie betonu (5). Beton wlewa się od spodu, a jego kolejne warstwy wypierają mieszankę bentonitu na zewnątrz, po czym jest ona odprowadzana do stacji oczyszczania bentonitu.

 

odwadnianie wykopów budowlanych odwadnianie wykopów budowlanych odwadnianie wykopów budowlanychfot. PUMPEXPERT

 

Myjnie do kół i podwozi PEAKWASH
W Europie Zachodniej wykorzystywanie myjni do kół i podwozi samochodów budowlanych wykorzystujące pompy szlamowe narzucane jest przez prawo, które wymaga, aby pojazdy robocze opuszczające zanieczyszczony teren były oczyszczane z błota, piasku, gliny – dzięki temu drogi, a także kanalizacja deszczowa są o wiele bardziej czyste. W Polsce nie ma takiego wymogu, a do zakupu lub wynajmu tego typu urządzeń impulsem stają się zazwyczaj zbiorowe akcje sąsiedzkie, służby miejskie albo kolizja spowodowana śliską nawierzchnią drogi w okolicach budowy. Główne elementy myjni do kół i podwozi to z reguły:
– platforma przejazdowa,
– system dysz zamontowanych na spodzie i ścianach platformy,
– zbiornik szlamowy zbierający zanieczyszczenia,
– układ pompowy zasilania dysz wodą oczyszczoną,
– układ pompowy lub przenośnikowy usuwania szlamu po sedymentacji w zbiorniku,
– układ sterowania.
Myjki występują w różnych wersjach technologicznych, jako stacjonarne oraz mobilne. Muszą zapewnić czystość kół i podwozia po jednym przejeździe samochodu ciężarowego. I ponownie, najważniejszą kwestią jest prostota obsługi, a właściwie praktycznie bezobsługowość w systemie pracy automatycznej – podsumowuje Sebastian Jędrzejewski.

 

odwadnianie wykopów budowlanych odwadnianie wykopów budowlanych odwadnianie wykopów budowlanychfot. PUMPEXPERT

 

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.pumpexpert.pl

 

60-478 Poznań, ul. Truskawiecka 9 , woj. wielkopolskie
tel. +48 504 952 986,