Etap I. Wynajem podnośnika nożycowego

1. Wybór wypożyczalni

Dlaczego to ma znaczenie? Dbanie o bezpieczeństwo operatorów dla naszej wypożyczalni zaczyna już w naszej hali serwisowej! To tutaj mechanicy AA HERKULES każdego dnia dbają o stan techniczny i konserwacje podnośników. Na bieżąco dokonują napraw i wymieniają zużyte/mogą zużyć się w najbliższym czasie części. Po zakończeniu najmu oraz przed rozpoczęciem każdego kolejnego dokonują sprawdzenia sprzętu. Tylko sprzęt utrzymany w pełnej sprawności gwarantuje, bezpieczeństwo oraz daje pewność, że w sytuacji mogących być zagrożeniem zadziałają systemy bezpieczeństwa – nasz sprzęt dzięki stałym przeglądom pozwala pracować bezpiecznie każdego dnia u setek klientów w różnych częściach Polski.

2. Wybór odpowiedniego podnośnika nożycowego

Drugim równie ważnym etapem, jak wybór odpowiedniej wypożyczalni, jest pomoc w doborze podnośnika nożycowego do miejsca i rodzaju wykonywanych prac. Dlaczego w tej kwestii także warto zaufać specjalistom?

Jest to związane z koniecznością dostosowania rodzaju zasilania do miejsca pracy. O ile w ogóle podnośnik nożycowy będzie odpowiedni – do wyboru mamy podnośniki nożycowe spalinowe i podnośniki nożycowe z napędem elektrycznym, które różnią się od siebie w wielu aspektach. Modele spalinowe przeznaczone są wyłącznie do pracy w terenie (posiadają terenowe ogumienie wypełnione pianką, napęd 4×4 z możliwością blokady dyferencjału oraz zapewniające stabilność podpory). Podnośnik nożycowy elektryczny dzięki bezemisyjnym silnikom przeznaczony jest do pracy w obiektach zamkniętych i na zewnątrz (w określonych warunkach). Drugim istotnym parametrem jest zapewnienie odpowiedniej wysokości roboczej, przy czym warto kierować się niepisaną zasadą mówiącą, że lepiej wybrać podnośnik gwarantujący o 2m wysokości za dużo, niż o chociażby 10 cm za mało. Wykluczamy wtedy możliwość powstania konieczności wychylania się, czy stawania na palcach będące jedną z najczęstszych przyczyn wypadnięcia z kosza. Ostatni element to udźwig przekładający się na ilość osób mogących przebywać w jednym czasie na platformie (w ofercie wypożyczalni znajdziemy modele z udźwigiem od 227 kg i 2 osób do nawet 1134 kg i 7 osób). Sam dobór konkretnego modelu i rodzaju podnośnika możesz powierzyć specjalistom z działu wynajmu wypożyczalni AA HERKULES – szybko i sprawnie uzyskasz trafne informacje i zadbasz o bezpieczny start.

Etap II. Przygotowanie pracowników – najważniejsze kwestie

Przed przystąpieniem do pracy na podnośniku nożycowym należy zadbać w pierwszej kolejności o pracowników. Osoby obsługujące podnośniki nożycowe powinny mieć:

 1. Szkolenie/uprawnienia UDT/TDT – do pracy na podnośnikach nożycowych potrzebujesz uprawnień. Szkolenia na podesty ruchome przejezdne z państwowym egzaminem to koszt około 600-700zł w zależności od wyboru ośrodka. Podczas szkolenia pracownik dowie się, jak bezpiecznie korzystać ze sprzętu (zarówno w teorii, jak i praktyce)
 2. Ważne wysokościowe badania lekarskie
 3. Środki ochrony indywidualnej – BHP – przed rozpoczęciem pracy pracownik/operator powinien zostać wyposażony w:
  a. kask (hełm) ochronny,
  b. buty (z metalowym podnoskiem i antypoślizgową podeszwą)
  c. kamizelkę odblaskową/ostrzegawczą (zapewniająca widoczność operatora)
  d. szelki bezpieczeństwa (pozwalające przypiąć się do uchwytu w koszu podnośnika nożycowego)

Etap 3. Przygotowanie podnośnika do pracy i obowiązki operatora

 1. Sprawdzenie terenu/podłoża np. grząskości, oblodzenia, ośnieżenia, a także odległości od wykopów (minimalna odległość koła od krawędzi od wykopu to każdorazowo 1m więcej niż jego głębokość).
 2. Sprawdzenie warunków pogodowych (pamiętaj że nie można pracować w przypadku wiatru, mgły, burzy, opadów śniegu, gradu, niskich temperatur).
 3. Sprawdzenie podnośnika nożycowego:

a. Sprawdzenie dokumentacji podnośnika nożycowego:

 • Sprawdzenie decyzji UDT o dopuszczeniu do użytkowania
 • Sprawdzenie dziennika konserwacji
 • Sprawdzenie i zapoznanie się z instrukcją obsługi

b. Sprawdzić stan techniczny podnośnika nożycowego

 • ogumienie
 • ruchy i reakcje sterowania
 • konstrukcje
 • działanie krańcówek i czujników
 • awaryjne opuszczanie i ruch wznoszący
 • prawidłowe działanie trybów jazdy

4. Wygrodzenie i zabezpieczenie terenu, na którym podnośnik nożycowy będzie pracował.

Etap 4. Wykorzystanie podnośnika zgodne ze specyfikacją, przeznaczeniem i zdrowym rozsądkiem

Do aż 97% wypadków z udziałem zwyżek dochodzi przez czynnik ludzki, tylko w 3% odpowiada za nie stan maszyny – warto mieć to na uwadze. Podczas pracy trzeba przestrzegać także danych wynikających ze specyfikacji technicznej konkretnego modelu podnośnika nożycowego. Próby ich nagięcia często ograniczają systemy bezpieczeństwa, natomiast w przypadku, gdy to się uda, pamiętaj o znacznym wzroście ryzyka wypadku. Nic nie zastąpi tutaj zdrowego rozsądku!

Najważniejsze zasady, których trzeba się trzymać pracując z/na podnośniku nożycowym:

 • obserwować otoczenie przed jazdą oraz podnoszeniem/opuszczaniem platformy – jest to szczególnie istotne, gdy podest jest wzniesiony i nie do końca widać co dzieje się bezpośrednio pod koszem;
 • nie przeciążać kosza ponad wskazany udźwig nominalny;
 • uważać w szczególności na odpychanie od ścian w trakcie np. kucia, wiercenia, a także przyciąganie elementów np. przy pracach konstrukcyjnych – siła z jaką można działać została podana przez producenta na tabliczce znamionowej;
 • nie wychylać się z kosza i korzystać z przypięcia szelek do otworów bezpieczeństwa (każda osoba w koszu do własnego);
 • pod żadnym pozorem niczego nie wyrzucać z kosza będąc w pozycji wzniesionej;
 • uważać na przeciążenie rozsuniętej platformy (ma ona mniejszy udźwig niż cały podest – jest to około 113 kg);
 • nie stawać na barierkach platformy, a także nie wstawiać do kosza dodatkowo drabin, płyt, czy desek w celu zwiększenia maksymalnej wysokości roboczej;
 • polegać na sobie – każdorazowo samodzielnie sprawdzać, czy wykonanie kolejnych ruchów jest bezpieczne;
 • sprawdzać stan zdrowia/samopoczucia osób mających przebywać i pracować w koszu (w razie wypadku to operator jest za nie odpowiedzialny).

W przypadku, gdy masz jakiekolwiek wątpliwości co do możliwości wykorzystania podnośnika, lub gdy zastanawiasz się, czy wybrany podnośnik nożycowy zapewni komfort użytkowania w danych warunkach, warto zadzwonić i zapytać o wątpliwości. Wieloletnie doświadczenie w wynajmie przekłada się fachowe, trafne porady i bezproblemową, bezpieczną pracę!

Podnośniki nożycowe budowlane to urządzenia służące poprawie bezpieczeństwa w przypadku realizacji wszelkich prac wysokościowych, jak w każdym przypadku należy z nich korzystać z głową. W przypadku chęci wynajmu bezpiecznej zwyżki nożycowej zapraszamy do zapoznania się z ofertą na naszej stronie: www.wypozyczalniapodnosnikow.pl

Za pośrednictwem naszej wypożyczalni możesz skorzystać także ze szkoleń pracowników na operatorów, zakończonych państwowym egzaminem UDT – szkolenia organizujemy w wielu dogodnych terminach.

Artykuł przygotowany przez specjalistów z działu wynajmu wypożyczalni podnosników AA HERKULES. W razie potrzeby wynajmu podnośnika, szkoleń pracowników lub pytań służymy pomocą pod numerem telefonu: +48 511 520 520

40-389 Katowice, ul. ks. mjr. Karola Woźniaka 18, woj. śląskie
tel. +48 511 520 520,