Uznana technologia przesadzania drzew

Ładowarka kołowa WL25 została dostarczona do Arboretum SGGW w Rogowie w listopadzie 2019 roku. Jak można było zobaczyć w programie „Maja w Ogrodzie”, ładowarka Wacker Neuson WL25 świetnie pomaga przy przesadzaniu drzew (fragmenty programu można zobaczyć tu: https://www.wackerneuson.pl/produkty/ladowarki-kolowe).

– To była pierwsza inwestycja tego typu w Arboretum. Problemem było przesadzanie drzew, dlatego inwestor zdecydował się na zmianę technologii – wyjaśnia Michał Kamiński, Menadżer Produktu Maszyny Kompakt w firmie Wacker Neuson Sp. z o.o., która dostarczyła ładowarkę kołową do Arboretum. – Wdrożenie udało się doskonale, odbiorca jest niezwykle zadowolony, a maszyna pracuje idealnie.

fot. Wacker Neuson

Nie tylko drzewa

Warto zaznaczyć, że ładowarka Wacker Neuson WL25 chociaż znana jest ze swojej niezwykle przydatnej funkcji dla przesadzania drzew, to może spełniać także inne zadania.

fot. Wacker Neuson

– Przesadzarka to tylko jeden z siedmiu różnych osprzętów, jakie zostały dostarczone wraz z maszyną do Aboretum – dodaje Michał Kamiński. – Ładowarka zyskała na rynku uznanie właśnie za sprawą swojej funkcji przesadzania drzew, ale jest to sprzęt zwany „multitalent” lub inaczej – jako nośnik osprzętu. Odchodzimy od idei ładowarki w klasycznym tego słowa rozumieniu jako maszyny do przeładunku i kopania.

fot. Wacker Neuson

Do Arboretum dostarczono ładowarkę z siedmioma osprzętami: łyżką hydrauliczną 4w1, widłami do palet, przesadzarką do drzew, ramieniem kopiącym, 50-litrowym pojemnikiem na odpady, łyżką przesiewającą oraz frezem do usuwania pni.

fot. Wacker Neuson

Aby maszyna mogła być nośnikiem osprzętu należy ją bardzo dobrze wyposażyć. Między innymi niezbędne są dodatkowe kontrolery, odpowiedni wydatek hydrauliczny – liczba wyjść z przodu i tyłu urządzenia.

– Arboretum zdecydowało się na podłączenia hydrauliczne z tyłu, dzięki którym można podłączyć małą przyczepkę – mały dźwig załadowczy do drewna – wyjaśnia Michał Kamiński. – Jeśli chodzi o przód, to oprócz standardowej trzeciej sekcji hydraulicznej muszą tam być między innymi wyjścia wolnego spływu i linia przecieków oraz dodatkowe gniazda elektryczne.

W przypadku ładowarki Wacker Neuson WL25 mamy pewność, że otrzymujemy doskonały nośnik osprzętu do różnych zadań.

fot. Wacker Neuson

Mobilna i wygodna w użyciu

Pomimo tego, że WL25 może pracować z bardzo wieloma osprzętami, to nadal zapewnia bardzo dobrą mobilność. Ładowarka waży poniżej 2,5 tony, dzięki czemu urządzenie spełnia wymogi DMC do 3,5 tony i każdy kto posiada prawo jazdy B plus E na lawetę może legalnie przewozić tą maszynę.

– W Arboretum ładowarka Wacker Neuson WL25 pracuje stacjonarnie, ale większość firm, które obsługujemy to firmy profesjonalnie zajmujące się przesadzaniem drzew i pracujące w bardzo różnych miejscach na terenie całej Polski – dodaje Michał Kamiński. – W tym przypadku wygodne przewożenie maszyn z miejsca na miejsce jest niezwykle ważne.

fot. Wacker Neuson

Wacker Neuson WL25 cena i użytkowanie

Pomimo małych gabarytów, maszyna zachowuje profesjonalny charakter ładowarki przegubowej. Całe urządzenie oraz komponenty wykorzystane do jego budowy są typu „heavy duty” i świetnie sprawdzają się w różnych pracach terenowych. Przegub centralny wytrzymuje bardzo duże obciążenia. Dzięki Ładowarce Wacker Neuson WL25 zyskujemy bardzo profesjonalne rozwiązanie. Maszyna może podnieść ładunek o wadze do 1350 kg na widłach do palet na wysokość ponad 2,5 m. Atrakcyjna cena Wacker Neuson WL25 oraz solidna budowa sprawiają, że urządzenie jest bardzo żywotne oraz decyduje się na nie coraz więcej osób.

fot. Wacker Neuson

– WL25 cechuje bardzo proste eksploatacja – mówi Michał Kamiński. – Ładowarka nie posiada filtrów AdBlue/DPF, tylko tradycyjny silnik diesla, który jest odporny na wysokie temperatury oraz przegrzania. Prostota maszyny jest niezwykle korzystna także z punktu widzenia serwisowego. Chociaż posiada ona dużo dodatkowych opcji, to nie jest obarczona skomplikowaną i kosztowną w naprawach elektroniką.

fot. Wacker Neuson

Przechylna kabina

Kolejną ciekawą cechą ładowarki Wacker Neuson WL25 jest kabina przechylana na bok, co ma duże znaczenie serwisowe.

– Wcześniej stosowano kabiny stałe i nawet mały wyciek powodował, że maszyna musiała być wysłana do punktu serwisowego, gdzie podnoszono ją dźwigiem i sprawdzono przyczynę usterki – mówi Michał Kamiński. – Obecnie operator może wysiąść z kabiny, odkręcić dwie śruby i specjalnym lewarkiem podnieść ją, aby mieć dostęp to wszystkich elementów znajdujących się poniżej, w tym pomp, rozdzielaczy i przewodów hydraulicznych . To znacznie ułatwiło naprawy serwisowe u klienta oraz zmniejszyło koszty i czas oczekiwania.

fot. Wacker Neuson

Ładowarka Wacker Neuson WL25 – świetna widoczność

– Głównym problemem ładowarek pracujących za sprzętami jest widoczność z pozycji operatora. W tym urządzeniu zastosowano mocowanie ramienia o nazwie low front carriage (tłum: niskie zawieszenie wózka przedniego) – dodaje Michał Kamiński. – Obniżone ramię załadowcze oznacza, że ładowarka Wacker Neuson WL25 podnosi towar niżej – na około 2,5 metra – ale poprawie znacznie uległa widoczność na osprzęt dodatkowy z pozycji operatora. Niezależnie od tego czy pracujemy z przesadzarką, frezarką do drzew albo mulczerem bardzo istotna jest odpowiednia widoczność, która została tu zagwarantowana.

fot. Wacker Neuson

Doskonała trakcja i zwrotność

Coraz więcej osób decyduje się na zainwestowanie w ładowarkę, szczególnie dla celów przesadzania drzew. Atrakcyjna cena ładowarki Wacker Neuson WL25 oraz jej wielozadaniowość to główne argumenty inwestycyjne. Ważna jest także możliwość poruszania się po trudnym terenie.

– Maszyna cechuje się bardzo dobrymi parametrami trakcyjnymi. Pomimo swoich małych rozmiarów posiada hydrostat o ciśnieniu roboczym 370 bar, co pozwala na efektywniejsze wykorzystanie , gdyż w większości prac nie trzeba redukować biegu z zająca na żółwia – wyjaśnia Michał Kamiński. – W standardzie ładowarka wyposażona jest w stuprocentową blokadę mostów, co ułatwia jej przejazdy po ciężkim terenie. Dzięki budowie przegubowej ładowarka Wacker Neuson WL25 jest niezwykle skrętna, z wewnętrznym promieniem skrętu 1480mm . Budowa przegubowa oznacza także, że maszyna może jeździć po terenie delikatnym, takim jak trawa. Koła nie pracują tutaj tak jak w konwencjonalnym napędzie w samochodzie, bowiem koło stoi w miejscu, a skręcamy przegubem i dzięki temu nie niszczymy nawierzchni. To właśnie dlatego jest to doskonały wybór do szkółki drzew. Dodatkowo, możemy tutaj zastosować specjalne szerokie opony, które wywierają mniejszy nacisk i jeszcze lepiej chronią powierzchnie, po której porusza się maszyna. Tego typu opony wykorzystano w Arboretum i pracują one w Rogowie z naprawdę doskonałymi wynikami. Samo urządzenie działa niezwykle sprawnie także na nierównościach, ponieważ pracujemy w technologii przegubu skrętno-wahliwego – przegub jest nie tylko skrętny (do 42stopni), ale także wahliwy (12stopni). To sprawia również ,że ładowarka ma zawsze kontakt czterema kołami z podłożem , co ma niebagatelne znaczenie dla stabilności i trakcji.

fot. Wacker Neuson

Maszyna pod potrzeby klienta

Firma Wacker Neuson podchodzi do każdego klienta indywidualnie oraz dopasowuje oferowane urządzenia pod określone potrzeby. Przedsiębiorstwo pomaga dopasować ładowarki do wymagań oraz budżetu, bowiem poszczególne modele różnią się charakterystyką, a także ceną.

fot. Wacker Neuson

– Poza samą ładowarką Wacker Neuson WL25, oferujemy także inne modele – WL20, WL28 i WL32, wszystkie w klasie 2-3,5 tony. Jest to segment niezwykle popularnych maszyn mini z naszej oferty. WL25 doskonale nadaje się do ogrodów, szkółek, firm, które zajmują się przesadzaniem drzew. Przy zastosowaniu dodatkowego osprzętu urządzenie świetnie sprawdzi się na terenach zielonych, do zakładania ogrodów, utrzymania czystości w miastach. Oczywiście zdajemy sobie sprawę z różnorodnych wymagań, dlatego długo rozmawiamy z każdym klientem o jego potrzebach. Niektórzy z nich są zdecydowani na WL25, ale chcieliby dodatkowo przenosić paletę kostki brukowej, to idziemy wtedy o krok dalej i dostarczamy produkt z wyższej konfiguracji. Dopasowanie maszyn jest nieograniczone – od konfiguracji, poprzez osprzęt, aż na oponach kończąc. Możemy dostarczyć maszynę z dodatkowymi wyjściami hydraulicznymi z przodu i z tyłu. Zimą ładowarka może nawet współpracować z pługiem i solarką. Dostępnych jest około 30-40 możliwych osprzętów. Pod życzenie klienta możemy także dokonać niezbędnych modyfikacji na naszym serwisie. Tak jak miało to miejsce w przypadku ładowarki Wacker Neuson WL25 w Arboretum, gdzie dodatkowo zamontowaliśmy na tej maszynie wyjście hydrauliczne z tulu z wolnym powrotem, dzięki czemu może być obsługiwany dodatkowo mały żuraw leśny.

fot. Wacker Neuson

Postaw na najlepszych

Wacker Neuson to solidny partner. Firma dostarcza nie tylko maszyny, ale także świadczy usługi doradcze i serwisowe.

– Wacker Neuson Polska to spółka-córka niemieckiego koncernu. Posiadamy 11 punktów serwisowych na terenie całego kraju. Zapewniamy dostęp do części, mamy magazyny w Polsce i w Niemczech. Jesteśmy dla naszych klientów i dostarczamy wszystko co jest potrzebne, aby maszyny mogły cieszyć się sprawnością przez wiele lat. Dowodem zadowolenia naszych odbiorców jest fakt, że klienci do nas wracają. Dotyczy to nie tylko omawianej ładowarki Wacker Neuson WL25, ale także innych urządzeń w równie atrakcyjnych cenach.

Ładowarka Wacker Neuson WL25 – dane techniczne:

Masa: 2550kg
Moc: 25KM
Wysokość podnoszenia do punktu obrotu: 2540mm
Silnik: 1,6cm3 Perkins bez DPF
Ciężar destabilizujący z widłami do palet: 1536kg
Napęd hydrostatyczny z ciśnieniem roboczym: 370 bar  
Stały napęd na obie osie
2 zakresy prędkości: 0-7 i 0-20 km/h
Pompa hydrauliczna o wydatku 44,8 l/min

Wyposażenie ładowarki Wacker Neuson WL25:

Obniżone zawieszenie wysięgnika Low Front  Carriagre  (lepsza widoczność na osprzęt dodatkowy);
2-drzwiowa kabina z ogrzewaniem (komfort, wygoda, bezpieczeństwo w każdych warunkach atmosferycznych);
2 światła robocze: przód i tył;
Siedzenie materiałowe;
3 sekcja COMFORT (sterowanie wszystkimi funkcjami z pozycji joysticka- komfort, ergonomia);
Wolny spływ/linia przecieków (dodatkowe wyjścia hydrauliczne na ramieniu dla wymagających osprzętów);
Hand Inching – ręczne ustalanie prędkości (precyzyjna regulacja – nawet 0,2 km/h);
3-pin gniazdo elektryczne na wysięgniku (umożliwia sterowanie funkcjami elektrycznymi na osprzęcie z pozycji operatora, co wpływa na komfort);
Przeciwwaga 97Kg (większa stabilność);
Lift Arm – amortyzacja wysięgnika (amortyzator gazowy redukujący przechyły wzdłużne przy pracy z ciężarami granicznymi i na nierównym terenie – znacząco zwiększa bezpieczeństwo pracy);
Alarm cofania;
Światło ostrzegawcze;
Szerokie opony 31×15.5-15 EM ET-37 (zwiększają stabilność, wywierają mniejszy nacisk na powierzchnię);   
Radio;
Skrzynka narzędziowa;
Tylne gniazdo elektryczne (możliwość podłączenia solarki);
100% mechaniczna  blokada mostów (doskonałe właściwości trakcyjne w każdym terenie);
Łyżka hydrauliczna1550mm 0,36m3;
Widły do palet 1200mm.

Z pełną ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.wackerneuson.pl

05-850 Ożarów Mazowiecki, ul. Umiastowska 2, woj. mazowieckie
tel. 22 490 35 00, 608 921 930,