Kotły na paliwa stałe to w Polsce wciąż jedno z najpopularniejszych i najbardziej opłacalnych rozwiązań, które wciąż wygrywa z drogim ogrzewaniem na gaz czy prąd. O ile jeszcze kilkanaście lat temu tego typu kotły kojarzono z dość kłopotliwą, uciążliwą eksploatacją, to dziś piece C.O. na paliwa stałe są do tego stopnia zautomatyzowane, że ich obsługa ogranicza się tylko do opróżniania popielnika i dorzucania raz na jakiś czas opału do zasobnika. Zmienił się jednak nie tylko komfort obsługi. Dziś ważne są też aspekty ekologiczne, tym bardziej, że kwestię emisji zanieczyszczeń (zwłaszcza pyłów) regulują surowe normy polskie i europejskie. Osoby, które stawiają na rozwiązania przyjazne środowisku i wybierają kotły z 5 klasy mogą ponadto ubiegać się o dofinansowanie w ramach cyklicznie pojawiających się programów samorządowych.

Kocioł C.O. w 5 klasie
Firma METAL FACH Technika Grzewcza, która już od 1989 roku produkuje kotły centralnego ogrzewania, oferuje piece spełniające wszystkie kryteria standardu energetyczno-ekologicznego. Wszystkie produkty posiadają deklarację zgodności, a przed dopuszczeniem ich do sprzedaży przechodzą dokładne badania techniczne i jakościowe.

 

ekogroszek kotły automatyczna zapalarka ekogroszek kotły automatyczna zapalarkafot. METAL-FACH Technika Grzewcza

 

Wyrobem spełniającym najsurowsze wymogi dotyczące emisji zanieczyszczeń są kotły centralnego ogrzewania SEG PLUS, przeznaczone są do systemów wodnych centralnego ogrzewania w domach jednorodzinnych i budynkach użyteczności publicznej (biurowce, hale, magazyny itp.). Uzyskały one 5 klasę według normy PN EN 303-5:2012, posiadają ponadto znak bezpieczeństwa ekologicznego oraz certyfikat TÜV Rheiland, który nie tylko poddaje kontroli produkty, opakowania czy instrukcje obsługi, ale także zakłady produkcyjne w których one powstają, co jest gwarancją najwyższej jakości kotłów.
Wysoka sprawność kotła SEG PLUS zapewniona jest dzięki nowoczesnej konstrukcji wymiennika. Stalowy korpus wodny, zaprojektowany w kształcie prostopadłościanu, wykonany jest ze stali kotłowej P265GH o grubości 6 mm (dla elementów posiadających kontakt z gazami spalinowymi), która ma zwiększoną odporność na działanie naprężeń termicznych. Mając na uwadze względy bezpieczeństwa, producent zastosował we wszystkich drzwiczkach w kotle krańcówki. Dzięki temu dodatkowemu zabezpieczeniu podczas otwarcia drzwiczek zostaje przerwana pracę wentylatora nadmuchowego oraz podajnika paliwa.
Linia SEG PLUS PLATINUM posiada możliwość montażu SONDY LAMBDA, układu zamkniętego (wężownica schładzająca + zawór VST 112), modułu INTERNETOWEGO modułu PLATINUM B, który umożliwia sterowaniem pracą bufora, modułu PLATINUM C (sterowaniem pracą dodatkowo dwóch zaworów mieszających, dwóch pomp mieszacza, a także dodatkowym jednym termostatem). Opcjonalnie można też zastosować dotykowy termostat pokojowy PLATINUM TOUCH.

Zapalarka do ekogroszku
Ciekawym rozwiązaniem, które spotkało się z dużym zainteresowaniem użytkowników kotłów firmy METAL-FACH Technika Grzewcza, jest żeliwny palnik „Ekoenergia” wraz z automatyczną zapalarką do ekogroszku. Całkowite zasypanie zasobnika paliwem pozwala na bezobsługową pracę kotła centralnego ogrzewania przez wiele dni, co przekłada się oczywiście na komfort obsługi i zwiększenie funkcjonalności pieca.

 

ekogroszek kotły automatyczna zapalarkafot. METAL-FACH Technika Grzewcza

 

Kotły z podajnikiem ślimakowym II generacji pozwalają na spalanie ekogroszku o granulacji od 0 mm do 32 mm oraz paliwa typu pellet (biomasa) i miał.
Palnik żeliwny wraz z automatyczną zapalarką do ekogroszku montowane są w kotłach serii SEG PLUS, SEG BIO, CLASSIC SEG PLUS, CLASSIC SEG BIO, SD DUO BIO, SD DUO PLUS, CLASSIC SD DUO PLUS, CLASSIC SD DUO BIO. Zapalarka do węgla obsługiwana jest poprzez sterownik GOLD i PLATINUM.

Kotły dwupaleniskowe
W palnik „Ekoenergia” z automatyczną zapalarką wyposażone są też kotły dwupaleniskowe CLASSIC SEG PLUS. Mogą one spalać paliwo typu ekogroszek, miał, pellet oraz – w przypadku zastosowania demontowanego rusztu stalowego – także w sposób tradycyjny węgla i drewna, a podawanie paliwa w palniku następuje w sposób automatyczny.
Również te kotły posiadają stalowy korpus wodny ze stali kotłowej o grubości 6 mm. Sterownik Gold montowany w kotłach linii CLASSIC SEG PLUS obsługuje 4 pompy, 2 termostaty, 2 mieszacze, regulację pogodową i pokojową. Istnieje możliwość zamontowania sterowania GSM, SONDY LAMBDA oraz przystosowanie kotła do układu zamkniętego (wężownica schładzająca + zawór VST).

 

ekogroszek kotły automatyczna zapalarkafot. METAL-FACH Technika Grzewcza

 

Linia CLASSIC SEG PLUS PLATINUM posiada możliwość montażu SONDY LAMBDA, modułu INTERNETOWEGO, modułu PLATINUM B, PLATINUM C – dotykowego termostatu pokojowego PLATINUM TOUCH, oraz możliwość przystosowania kotła do układu zamkniętego (wężownica schładzająca + zawór VST).

Kotły c.o. na paliwa uznawane są dziś za najtańsze źródło ogrzewania. Stosowane przez producentów innowacje, jak np. wspomniana już zapalarka do ekogroszku sprawiają, że koszty eksploatacji stają się jeszcze niższe, bez ustępstw na rzecz komfortu obsługi czy ekologiczności. Nic więc dziwnego, że tego typu piece są instalowane w coraz większej ilości gospodarstw domowych.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.metalfachtg.com.pl

 

16-100 Sokółka, ul. Sikorskiego 66, woj. podlaskie
tel. 857119454,