Kotły dużej mocy na miał

Typoszereg kotłów przemysłowych KMK to rozwiązanie, w którym producent połączył najwyższe wymagania co do wydajności z ekologią. Po przeprowadzonej modernizacji procesu spalania paliw stałych w kotłach KMK, znanych i cenionych przez wielu klientów firmy, urządzenia te plasują się w 5 – najwyższej – klasie normy EN 303-5 2012. Norma ta zaczęła obowiązywać w Polsce w 2012 roku i wprowadziła graniczne progi emisyjne dla kotłów na paliwa stałe. Oprócz wyznaczonych przez nią dopuszczalnych wartości emisji, kotły muszą też spełniać określone wymogi sprawności cieplnej. Tym samym 5 klasa stała się wyróżnikiem urządzeń zarówno ekologicznych, jak i wydajnych oraz ekonomicznych w eksploatacji.

Spełnienie surowych wymogów 5 klasy normy EN 303-5 2012 jest możliwe dzięki wykorzystaniu w procesie spalania zjawiska pirolizy, czyli dopalania gazów spalinowych w komorze spalania. Efekt pirolizy uzyskuje się dzięki zastosowaniu wkładu ceramicznego i przewału szamotowego, które znacząco podnoszą temperaturę spalania. Ponadto modernizacja kanałów konwekcyjnych i zastosowanie wspomnianego przewału szamotowego pozwoliło wydłużyć drogę przebywaną przez spaliny do przewodu kominowego, co przekłada się na ich skuteczniejsze dopalenie i oczyszczenie.

Spalanie opału skutecznie wspomaga też dodatkowy, górny wentylator podmuchowy, w jaki wyposażone są kotły przemysłowe KMK. Dzięki niemu dochodzi do zawirowania spalin, co znacząco spowalnia czas ich przepływu w kierunku komina. Kotły wyposażone są ponadto w odpylacz, odpowiedzialny za ostatni etap filtracji. Odpowiada on za wytrącanie znacznej ilości pyłów i niepalnych części paliwa opałowego. Dzięki innowacyjnemu procesowi spalania, w kotłach o dużej mocy KMK można spalać również groszki węgla kamiennego i koks opałowy.

fot. Koch Kotły C.O

Oczyszczone gazy spalinowe, a zarazem wysoka efektywność energetyczna (na poziomie 90%) sprawiają, że są to jedne z najbardziej innowacyjnych kotów przemysłowych dostępnych obecnie na rynku. Rozbudowany zakres dostępnych mocy (od 80 do 950 kW) sprawia, że doskonale sprawdzą się one w pompowych, otwartych instalacjach centralnego ogrzewania w budynkach komunalnych, pawilonach handlowych, usługowych, warsztatach, a w szczególności w szklarniach i innych obiektach ogrodniczych.

Jako że urządzenia muszą sprostać szczególnie wysokim wymaganiom, projektowane są z naciskiem na maksymalne wydłużenie ich żywotności, co jest możliwe dzięki najwyższej jakości komponentom o przedłużonej trwałości. Kotły przemysłowe typu KMK wykonywane są jako konstrukcje stalowe spawane z wysokiej jakości blach kotłowych o grubości minimum 8 mm. Izolację kotła stanowi warstwa wełny mineralnej o grubości min. 50 mm. Kocioł wyposażony jest w palenisko z rusztem podsuwowym.

Odpowiada on za kontrolowane podawanie paliwa do strefy spalania, co w połączeniu ze skutecznie działającym systemem kontrolno-sterującym gwarantuje wysoką sprawność spalania. Kocioł pracuje z nieograniczoną stałopalnością, co jest możliwe dzięki wyposażeniu go w wysokosprawny konwekcyjny wymiennik ciepła. Kierowane są do niego gorące gazy spalinowe, które następnie zostają schłodzone na skutek przekazania ciepła do wody kotłowej.

fot. Koch Kotły C.O

Ukłonem w stronę klienta jest też bardzo prosta obsługa, ograniczona do jednorazowego rozpalenia, okresowego uzupełniania paliwa i czyszczenia popielnika.

Kotły przemysłowe na ekogroszek

Praktycznie bezdymne spalanie oraz znacznie niższa od dopuszczalnej emisja szkodliwych związków i pyłów to atuty kolejnego kotła o dużej mocy firmy Koch, przeznaczonego do spalania ekogroszku.

fot. Koch Kotły C.O

Ekogroszek nazywany jest czasem „paliwem XXI wieku”, co zawdzięcza wysokiej kaloryczności, niewielkiej ilości popiołu powstającego w efekcie spalania oraz niskiej emisji dwutlenku węgla i pyłów. Właśnie tym paliwem, a także miałem lub biomasą mogą być opalane kotły RETO, produkowane w zakresach od 50 do 900 kW. Wysoka sprawność cieplna (powyżej 90%) oraz zredukowanie obsługi do niezbędnego minimum sprawia, że urządzenia te są niezawodne i praktyczne w eksploatacji. Nie wymagają stałego rozpalania, a jedynie okresowego uzupełniania paliwa w koszu zasypowym (skąd paliwo dozowane jest przez automatyczny podajnik ślimakowy). Po stronie operatora leży ponadto usuwanie raz na kilka dni popiołu, co z uwagi na fakt, że po spaleniu ekogroszku jego ilość jest znikoma, nie jest kłopotliwe.

 

 

Kotły przemysłowe RETO wyposażone są w małe, ale bardzo sprawne palenisko retortowe, na który spala się dokładnie taka porcja opału, jaka jest niezbędna do uzyskania nastawionej przez użytkownika temperatury na sterowniku mikroprocesorowym. Dodatkowo na życzenie klienta komora paleniska może być wyposażona we wkład szamotowy. Na życzenie klienta urządzenie może zostać wyposażone w dodatkowy ruszt, na którym zastępczo można spalać inny opał, co doskonale sprawdza się w przypadku braku zasilania lub awarii.

fot. Koch Kotły C.O

Kotły o dużej mocy na biomasę

Do zakładów przemysłu drzewnego, włókienniczego, garbarni oraz rolnictwa i ogrodnictwa, które w celu wytworzenia energii grzewczej zagospodarowują powstające odpady (zrębki drzewne, trociny, drewno, pellet, bawełna) kierowane są kotły przemysłowe na biomasę. Oferowane są one w zakresach mocy do 1500 kW (1,5 MW), a ich sprawność przekracza 90%. Dzięki dużym drzwiom paliwo można ładować ładowarką lub wyposażyć kocioł w podajnik dla pelletu, trocin i zrębki drzewnej. W zależności od spalanego paliwa i jego granulacji stosuje się podajnik ślimakowy lub tłokowy podajnik paliwa do komory spalania oraz zasobniki opału wtórne z łańcuchowymi systemami transportu (reddlerami).

Kotły dużej mocy na biomasę produkowane są z blach kotłowych o grubości minimum 8 mm i dostosowywane do indywidualnych potrzeb danego klienta. Posiadają ruszt wodny/żeliwny, izolujący wkład szamotowy oraz kompleksowo rozprowadzony system nadmuchu. W wyposażeniu standardowym znajduje ponadto ocieplenie, sterownik elektroniczny, wentylatory nadmuchowe i wyciągowe.

fot. Koch Kotły C.O

Uniwersalne kotły przemysłowe

Firma Koch jest też producentem uniwersalnych kotłów opalanych węglem, mieszanką węglowo-miałową, drzewem, odpadami suchymi i mokrymi Charakteryzują się one solidną konstrukcją, którą zawdzięczają spawanym blachom kotłowym o grubości min 8 mm. Posiadają w standardzie izolację oraz ruszt wodny stały, a na życzenie można je wyposażyć we wkład szamotowy.

fot. Koch Kotły C.O

Proces spalania wspomagany jest wentylatorem podmuchowym, który zależnie od rodzaju opału można regulować lub całkowicie wyłączyć. Dzięki zastosowaniu kanałowego wymiennika ciepła, wymuszony jest pionowy ruch spalin, co pozwala maksymalnie wykorzystać zawartą w nich energię.

Uniwersalne kotły dużej mocy oferowane są w zakresach od 50 do 1500 kW, a ich sprawność energetyczna wynosi powyżej 89%. Pracownicy firmy Koch pomagają klientom w doborze powierzchni komory spalania oraz dostępu do niej.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.kotlykoch.pl

98-337 Strzelce Wielkie, ul. Klonowa 21, woj. łódzkie
tel. 602 665 095, 501 574 377,