Kotły Klimosz 5 klasy i z ECODESIGN

Czasy, kiedy do kotła wrzucało się to, co było pod ręką (wypuszczając jednocześnie do atmosfery pół tablicy Mendelejewa) się skończyły. I choć niefrasobliwych wciąż nie brakuje, to jednak liczne programy dofinansowań, a także coraz częstsze kontrole sprawiają, że dwa razy pomyślimy, zanim zaczniemy palić śmieciami lub opałem niskiej jakości. I choć najczęstszym argumentem przemawiającym za przejściem na ekologiczne źródła ogrzewania zazwyczaj są kwestie ekonomiczne, to pamiętajmy też o tym, że każdy z nas odpowiada za stan zielonej planety. Decydując się na przyjazne środowisku rozwiązania dbamy przecież zarówno o swoje zdrowie, jak i o przyszłe pokolenia. Czym kierować się wybierając kotły na pellet? Przede wszystkim klasą, jaką legitymują się wybrane urządzenia. Najwyższa, 5 klasa (zgodnie z normą PN-EN 303:5-2012), obowiązująca w naszym kraju od 2012 roku, to ważna informacja dla klientów, którzy mają pewność, że urządzenie jest nie tylko ekologiczne, ale także charakteryzuje się doskonałymi parametrami sprawności cieplnej. Wśród kotłów Klimosz 5 klasy znajdują się między innymi urządzenia z serii MINIPELET. Posiadają one również certyfikat ECODESIGN, który potwierdza, że spełniają najsurowsze europejskie wymogi, dotyczące sprawności i wpływu na środowisko. Tym samym małe kotły na pellet idealnie trafiają w potrzeby tych, którzy w jednym urządzeniu grzewczym chcą połączyć ekologię, opłacalność eksploatacji i kompaktowość.

Małe kotły na pellet – MINIPELET

Seria MINIPELET została zaprojektowana tak, aby kocioł z powodzeniem zmieścił się w niewielkiej kotłowni. Króćce instalacji centralnego ogrzewania wyprowadzone są z tyłu kotła. Ich usytuowanie oraz starannie przemyślany projekt usprawnia montaż zaworu czterodrogowego, co sprawia, że instalacja małego kotła na pellet jest bardzo prosta, szybka, a co za tym idzie – także tania. Również króćce do instalacji ciepłej wody użytkowej są osobno wyprowadzone z tyłu kotła.

Wymiennik wykonany z certyfikowanej stali kotłowej stopu P265GH o podwyższonej plastyczności gwarantuje bezproblemową eksploatację urządzenia grzewczego przez wiele lat. Na jego szczelność producent udziela aż 5 lat pełnej gwarancji.

Palnik pelletowy, w jaki wyposażone są kotły Klimosz klasy 5 z serii MINIPELET gwarantuje najwyższy komfort obsługi, bo rozpalanie i wygaszanie następuje automatycznie, na podstawie ustawionych temperatur zadanych, bez angażowania do tych czynności operatora. Ponadto, w odróżnieniu od kotłów z palnikiem retortowym, małe kotły na pellet nie zużywają paliwa pomiędzy cyklami pracy, co przekłada się na oszczędności.

Sprawność spalania palnika, wynosząca do 99%, pozwala na uzyskanie komfortu użytkowania porównywalnego do kotłów gazowych. Wpływ na wydajność kotła ma też zastosowanie wewnątrz specjalnych płyt ceramicznych, które wydłużają drogę przepływu spalin w wymienniku.
Wygodnym rozwiązaniem jest standardowe wyposażenie palników w podwójny system automatycznego czyszczenia: przedmuchowy oraz mechaniczny z ruchomym rusztem, co ułatwia utrzymanie ich w czystości.

Projektując małe kotły na pellet, konstruktorzy z firmy Klimosz zadbali też o najwyższy poziom bezpieczeństwa, wyposażając serię MINIPLET w rozmaite rozwiązania wpływające na niezawodną pracę urządzeń grzewczych. Na przykład w przypadku wykrycia przez czujnik temperatury (zlokalizowany wewnątrz rury podajnika palnika) zbyt wysokiej temperatury, pellet jest wypychany, co uniemożliwia przedostanie się żaru dalej. Sama rura podajnika (typu SPIRO) wykonana jest z topliwego materiały, który jest doskonałym zabezpieczeniem nawet wówczas, gdy zabraknie prądu. Dbałość o detale i wysokiej klasy komponenty, jak np. zapalarka wykonana z odpornego na przepalenia stopu metali gwarantuje, że kocioł będzie pełnił swoją rolę dobrze, długo i nie nastręczając użytkownikowi problemów w toku eksploatacji.

fot. KLIMOSZ 

Wygoda sterowania

Atutem małych kotłów Klimosz jest też możliwość wyboru sterownika. Dostępne są różne warianty, z których najprostszy, Klimosz Komfort RT16 z przyciskami pozwala na intuicyjną obsługę dwóch obiegów grzewczych i może współpracować z dowolnym termostatem pokojowym zwierno-rozwiernym. Bardziej zaawansowany, a jednocześnie prosty w obsłudze, jest sterownik PLUM ecoMAX 860P z przyciskami i pokrętłem. Obsługuje on jeden obieg grzewczy z opcją rozbudowy do pięciu (moduł rozszerzający) i również może współpracować z termostatem pokojowym, wskazując na nim m.in. informację o stanie paliwa w zasobniku. Z kolei sterownik PLUM ecoMAX 860P TOUCH posiada duży, kolorowy ekran dotykowy. W tym wariancie możliwe jest sterowanie maksymalnie pięcioma obiegami grzewczymi (po zastosowaniu modułu rozszerzającego) i współpraca z termostatem pokojowym PLUM lub dowolnym termostatem zwierno-rozwiernym.

Każdy ze sterowników, dzięki możliwości doposażenia w moduł WiFi, pozwoli na zdalne sterowanie małym kotłem na pellet czy monitorowanie pracy całej instalacji z dowolnego miejsca z wykorzystaniem smartphona lub przez przeglądarkę internetową. Ponadto sterowniki PLUM można rozbudować o inne moduły (sonda lambda, rozszerzenia B/C), dopasowując rozwiązanie najbardziej adekwatne do indywidualnych potrzeb.

Emisja szkodliwych substancji zredukowana do minimum, atrakcyjna cena, niewielkie gabaryty, tanie i łatwo dostępne paliwo – te cechy małych kotłów na pellet Klimosz nie są pustym sloganem reklamowym, ale odpowiedzią na realne potrzeby klientów. Dziś, gdy zaostrzają się przepisy, a zmiany dyktowane są nie tyle urzędniczą złośliwością, co fatalnym stanem naszej planety, producenci muszą reagować elastycznie. MINIPELET to dopełnienie oferty kotłów 5 klasy marki Klimosz, z którymi producent wychodzi naprzeciw oczekiwaniom tych, którzy nie godzą się na żadne kompromisy pomiędzy efektywnością cieplną, rozmiarami kotła a ekologią.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.klimosz.pl

43-250 Pawłowice, ul. Zjednoczenia 6, woj. śląskie
tel. +48 32 474 39 00,