Kotły kondensacyjne De Dietrich – opinie klientów a fakty

Popularność odnawialnych źródeł energii rośnie z roku na rok – i z tego faktu możemy się tylko cieszyć. Coraz częściej w naszym kraju na dachach widzimy panele fotowoltaiczne, wielu inwestorów – zwłaszcza tych, którzy budują nowe domy – decyduje się na różnego typu pompy ciepła, kolektory słoneczne i inne rozwiązania pozwalające na czerpanie z darmowych, naturalnych źródeł. Warto jednak pamiętać, że choć na etapie eksploatacji rzeczywiście można radyklanie obniżyć rachunki (za ogrzewanie, prąd, ciepłą wodę), to jednak sam wydatek np. na pompę ciepła do małych nie należy, zwłaszcza jeśli zakup nie będzie wsparty jednym z rządowych programów dofinansowań. Z tego powodu urządzenia grzewcze wykorzystujące OZE nie zawsze są najbardziej optymalnym rozwiązaniem, bo zwyczajnie potrzeba dużo czasu, aby inwestycja się zwróciła.

Choćby dlatego warto dokładnie przeanalizować, czy mimo wszystko nie lepiej zainwestować w gazowy kocioł kondensacyjny – zwłaszcza taki, który wyprodukowany jest przez renomowaną firmę, a jego parametry nie istnieją tylko i wyłącznie w postaci deklaracji producenta na papierze. Zanim jednak przejdziemy do zalet kotłów kondensacyjnych De Dietrich (a opinie klientów, którzy użytkują te urządzenia, są bardzo pozytywne), to warto uświadomić sobie jeszcze jedną rzecz.

fot. De Dietrich

W ostatnich latach prawodawstwo – zarówno na szczeblu krajowym, jak i europejskim, bardzo się zaostrza, rygorystycznie ustalając normy dotyczące parametrów, jakim muszą sprostać urządzenia grzewcze. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego (znana pod nazwą Ekoprojekt 2022) wprowadziła dalsze obostrzenia dotyczące emisji spalin, pyłów i innych zanieczyszczeń generowanych do atmosfery przez piece, kominki, kotły i in., a urządzenia, które nie spełniają norm, nie mogą być sprzedawane. Ponadto już teraz wiadomo, że do 2026 roku konieczna też będzie wymiana urządzeń, które są już zamontowane w naszych domach, a które nie spełniają wymogów.

Jak w tym świetle prezentują się gazowe kotły kondensacyjne? Otóż podczas spalania gazu ziemnego, do atmosfery nie są uwalniane pyły, nie powstaje szkodliwy dwutlenek sitaki ani żadne odpady stałe (np. popiół). Fakt ten sprawia, że kotły gazowe są urządzeniami przyjaznymi dla środowiska. W przypadku kotłów kondensacyjnych – np. De Dietrich – korzyści są jednak jeszcze większe.

fot. De Dietrich

Energooszczędność w standardzie

Gazowe kotły kondensacyjne De Dietrich mają opinię bardzo efektywnych urządzeń, które deklasują konwencjonalne kotły gazowe pod względem efektywności i kosztów eksploatacji. W obu typach kotłów energia dostarczana do spalania (zawarta w gazie) jest identyczna, jednak w kotłach kondensacyjnych dodatkowo wykorzystywane jest ciepło odbierane ze spalin. Oznacza to, że wyeliminowany jest problem straty energii, z jakim mamy do czynienia w zwykłych kotłach gazowych. W kotłach kondensacyjnych De Dietrich jest ona odzyskiwana i wykorzystywana do celów grzewczych. Im niższa temperatura systemu ogrzewania (np. grzejnikowego czy podłogowego), tym bardziej efektywny jest cały proces. I tak na przykład kotły kondensacyjne De Dietrich MPX Compact czy Lumea MPX mogą osiągać sprawność ≥ 109 %, a kotły MCX PLUS – nawet 110,2% – oznacza to oszczędność energii do 30% w porównaniu z urządzeniami starszej generacji.

Jest to nie tylko ekonomiczny sposób na ogrzewanie budynków, ale także ekologiczny, bo w odróżnieniu od tradycyjnych kotłów gazowych, kotły kondensacyjne De Dietrich nie ogrzewają środowiska. Są ponadto wyposażone w specjalne palniki o niskiej emisji szkodliwych substancji, dzięki czemu spełniają wymagania Rządowego Programu Czyste Powietrze.

fot. De Dietrich

Kocioł na miarę potrzeb

Dobre opinie kotły kondensacyjne De Dietrich zbierają również z innych względów niż wymienione powyżej. Klienci doceniają urządzenia producenta także za szerokie możliwości regulacji parametrów pracy, zgodnie z indywidualnymi potrzebami.

Modulacja mocy kotłów pozwala na dostosowywanie ich mocy grzewczej do aktualnego zapotrzebowania na ciepło, co zapobiega przegrzewaniu czy wychładzaniu pomieszczeń. Ponadto przyczynia się też do zredukowania zapotrzebowania na energię, bo zmniejszona jest ilość załączeń/wyłączeń kotła. Inne funkcje, takie jak sterowanie pogodowe, programowanie dziennych i nocnych temperatur pokojowych czy sterowanie niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym, to rozwiązania pozwalające na uzyskanie wysokiego komfortu, a zarazem zredukowanie zużycia gazu nawet o 30%.

fot. De Dietrich

W świetle ekologii pompy ciepła są dziś bez wątpienia najbardziej przyjaznym środowisku rozwiązaniem grzewczym, trzeba też jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach. Przede wszystkim ogromne tempo, w jakim rośnie ten rynek sprawia, że nierzadko brakuje zarówno urządzeń, jak i wykfalifikowanych instalatorów z doświadczeniem. W efekcie niejednokrotnie na pompę ciepła i jej montaż trzeba po prostu poczekać, co oczywiście może wygenerować straty materialne.

Do tego dochodzi też wciąż wysoki koszt urządzeń grzewczych, które wykorzystują odnawialne źródła. To z kolei wpływa na znaczne wydłużenie czasu zwrotu inwestycji – i choćby z tego względu warto dokładnie przeliczyć, czy kocioł kondensacyjny w efekcie nie okaże się tańszy.

Marka De Dietrich jest obecna na rynku od wielu lat i słynie z innowacyjnych produktów najwyższej klasy. W ofercie znajdują się gazowe kotły kondensacyjne jedno- i dwufunkcyjne, wiszące i stojące. Ich atutem jest zarówno wysoka sprawność, maksymalny komfort użytkowania, oszczędności na ogrzewaniu, a także cicha praca i intuicyjna obsługa. W połączeniu z profesjonalnym doradztwem i serwisem, jest to oferta, którą warto przemyśleć, zanim zapadnie decyzja o wyborze urządzenia grzewczego.

Więcej informacji na stronie: www.dedietrich.pl

54-105 Wrocław, ul. Północna 15-19, woj. dolnośląskie
tel. 801 080 881,