Piec elektrodowy – opinie użytkowników

Kocioł elektrodowy dostarczy ciepła niemal każdej powierzchni, od małego mieszkania, po duże powierzchnie (nawet powyżej 300 m2). Zasada jego działania jest prosta: generowanie ciepła odbywa się poprzez zmianę biegunowości cząsteczek cieczy pod wpływem prądu. Bufor, działający w układzie zamkniętym który wchodzi w skład kotłowni, pełni funkcję magazynu ciepła, co pozwala na zredukowanie ilości energii niezbędnej do ogrzania domu, a to z kolei przekłada się na niskie zużycie prądu przez piec elektrodowy. Użytkownicy, którzy zdecydowali się na instalację takiego urządzenia doceniają jego niewątpliwe zalety – kompaktowe wymiary (500 mm x 300 mm x 195 mm), banalnie prosty montaż, niską emisję hałasu (podczas gdy wentylatory w pompach ciepła po kilku latach wyraźnie hałasują), a także wydłużony i możliwy do dalszego przedłużenia, 15-letni okres gwarancji. Na pozytywne opinie o piecu elektrodowym wpływają też: prostota urządzenia bez ruchomych elementów, stały pobór energii bez względu na temperaturę na zewnątrz, możliwość połączenia z instalacją fotowoltaiczną (co może zredukować cenę ogrzewania niemal do zera).

fot. Bravos Group

Piec elektrodowy Bravos Group to również brak zagrożenia wybuchem, pożarem czy zatruciem tlenkiem węgla, brak magazynowania opału i emisji spalin, a także wygodne sterowanie (nowoczesny sterownik, aplikacja na tablet lub smartfona). I wreszcie jedna z najistotniejszych kwestii: instalacja kotła elektrodowego nie wymaga osobnego zezwolenia, do jego montażu wymagane jest napięcie trójfazowe (tzw. siła) oraz odpowiednia moc przyłączeniowa. Z punktu widzenia użytkownika ważne jest także to, że nie trzeba dokonywać dużych korekt związanych ze zmianą systemu ogrzewania – kocioł po prostu podłącza się do centralnego ogrzewania lub do wymiennika ciepłej wody użytkowej. Nie trzeba mieć instalacji gazowej ani komina. W ofercie Bravos Group znajdują się kotły o różnych zakresach mocy. Urządzenia pracują w systemie trójfazowym (400 V) i niezależnie od swoich parametrów cieszą się pozytywnymi opiniami tak właścicieli prywatnych posesji, jak i inwestorów związanych z zakładami produkcyjnymi różnych branż.

fot. Bravos Group

Piec elektrodowy – cena, czyli ogrzewanie za grosze

Sezon grzewczy trwa w Polsce średnio od października do kwietnia, a często nawet dłużej. To oznacza wiele miesięcy płacenia za ogrzewanie. Czy nie warto więc szukać rozwiązań ograniczających te wydatki, szczególnie w obliczu wciąż rosnących kosztów zużycia prądu? Piec elektrodowy Bravos Group to nowoczesny system ogrzewania pomieszczeń i wody użytkowej, który pozwoli na znacznie tańszy, a nawet darmowy sposób ogrzewania. Co decyduje o tak korzystnych kosztach i cenie pieca elektrodowego? Po pierwsze, cena pieca jest bardzo konkurencyjna zarówno w stosunku do pomp ciepła (które kosztują od 30 tys. zł do nawet 80 tys. w przypadku pomp gruntowych) jak i kotłów gazowych, generujących dodatkowe koszty eksploatacyjne, jak budowa komina, przyłącza gazowego, czy obowiązkowe coroczne przeglądy. Niskie koszty inwestycyjne to jednak zaledwie wstęp do realnych oszczędności związanych z dostarczeniem do budynku niezbędnej dawki ciepła.

fot. Bravos Group

Kocioł elektryczny elektrodowy w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną oznacza obniżenie kosztów ogrzewania nawet do zera. Partner handlowy Bravos Group służy w tej kwestii niezbędnym wsparciem, zapewniając kompleksową usługę doboru odpowiedniej instalacji fotowoltaicznej. Dobrą opinię o piecach elektrodowych Bravos Group buduje także jego wydajność (brak strat energii nawet przy -20 C) i energooszczędność (sprawność energetyczna kotła to aż 99,6 %). Wszystko to dzięki użyciu obiegu zamkniętego i dużej izolacji urządzenia. Wszystkie te parametry przekładają się na optymalne zużycie prądu i tym samym upragnioną redukcję cen za ogrzewanie. Ile zaś kosztuje kompletna kotłownia? Zależy to oczywiście od mocy kotła i wielkości bufora, które dobierane są indywidualnie. Przyjmuje się wg ogólnych szacunków, że koszt kompletnej kotłowni o mocy 15kW polecanej do domów o powierzchni 100 – 200 m2 wraz z montażem, uruchomieniem i ustawieniem kotłowni pod wymogi klienta wynosi ok. 50 -60 % ceny pompy ciepła renomowanych producentów. Pamiętać przy tym należy, iż inwestując w kotłownię, skorzystać można z dopłat z państwowego programu Czyste Powietrze. Firma Bravos Group chętnie pomoże w dopełnieniu wszelkich związanych z tym formalności.

Piec elektrodowy – zużycie prądu

Piec elektrodowy to bardzo energooszczędne rozwiązanie. Kotły tego typu zużywają średnio 0,0067 kWH na 1 m³ , w warunkach zimowych przy temperaturze -20o C za oknem i temperaturze pokojowej 20o C, przy czym warto nadmienić, że (w przeciwieństwie na przykład do pomp ciepła) piece elektrodowe Bravos Group gwarantują stały pobór energii niezależnie od temperatury za oknem. Niższe ceny za zużycie prądu można także osiągnąć poprzez przejście na taryfę nocną, na przykład G12, rekomendowaną dla niektórych gospodarstw domowych czy osób dobrze planujących zużycie energii i wykorzystujących energochłonne urządzenia w godzinach pozaszczytowych.

fot. Bravos Group

Kwestia samego zużycia prądu przez kocioł oferowany przez firmę Bravos Group jest bardzo indywidualna: zależy od energochłonności domu (czyli głównie od stopnia ocieplenia ścian i dachu, od szczelności okien) oraz od samego użytkownika. Według standardów zapotrzebowanie na energię niskoenergetycznego budynku o powierzchni 150 m2 to ok. 4500 kWh rocznie. Zdaniem specjalistów, opinie o piecach elektrodowych jako systemach ograniczających zużycie energii oparte są o rzeczywiste doświadczenia użytkowników. Niskie zużycie prądu (piec pracuje w cyklach grzania i spoczynku) przekłada się na prawdziwe korzyści ekonomiczne. Przykładowo, jeden z zakładów produkcyjnych, gdzie zdecydowano się zmienić system grzewczy oparty na pellecie na nowoczesną technologię w kotłach Bravos Group ocenił, że uzyskane w ten sposób oszczędności finansowe wynoszą 20% w stosunku do poprzedniego systemu.

Piec elektrodowy z buforem ciepła – kotłownia, dzięki której oszczędzasz najwięcej

W tym miejscu podkreślić trzeba znaczenie bufora – kiedy nie zastosujemy bufora, tylko sam kocioł, zużycie prądu znacznie wzrośnie. Montaż całej kotłowni, a nie samego kotła, gwarantuje prawidłowe funkcjonowanie urządzenia, dając pewność, że zużycie prądu nie będzie duże. Eliminuje także ryzyko wystąpienia awarii, które często mają miejsce w przypadku, gdy kocioł nie działa w układzie zamkniętym, tylko w otwartym jak mniejsze rozmiarowo kotły (kształtem przypominające termos, a nie skrzynkę). Kocioł z buforem oferowany przez Bravos Group to także wysoka jakość z tzw. wyższej półki – kotły produkowane są w Polsce, zaś wszystkie podzespoły pochodzą z UE.

fot. Bravos Group

Modernizacja ogrzewania zawsze może budzić pewne obawy, szczególnie u osób mniej doświadczonych. Bravos Group doskonale to rozumie, dlatego pomoże wszystko zaplanować, dobrać i bezpiecznie zainstalować odpowiedni piec elektrodowy. Zużycie prądu na niskim poziomie, a tym samym oszczędzanie na rachunkach za ogrzewanie, brak emisji CO2 czy bezproblemowa obsługa systemu pozostaną z Klientem na długie lata.