Nawilżacze powietrza wysokociśnieniowe, niskociśnieniowe i parowe

Bezpieczne i zdrowe środowisko pracy

Przemysł drzewny, włókienniczy, spożywczy, elektroniczny, papierniczy, drukarnie, zakłady produkujące tytoń… branże, w których konieczne jest stosowanie systemów nawilżania powietrza można mnożyć. Jednak nie chodzi tylko o utrzymanie rygorystycznych warunków produkcji, co przekłada się na finalną jakość gotowego wyrobu, ale także o zdrowie i bezpieczeństwo pracowników. Zachowanie odpowiedniej wilgotności powietrza zmniejsza zawartość pyłów, a także – dzięki zredukowaniu napięcia elektrostatycznego – minimalizuje ryzyko pożarów. W ofercie firmy Sternal znajdziemy m.in. nisko- i wysokociśnieniowe nawilżacze powietrza, systemy nawilżania parowego, jak również nawilżacze powietrza elektryczne i gazowe, które można dopasować do każdych warunków.

Nawilżanie niskociśnieniowe – system Sternal FOG
Jednym z flagowych rozwiązań z oferty firmy Sternal jest system Sternal FOG, składający się z dysz, do których doprowadzona jest woda i sprężone powietrze.

 

nawilżacze powietrza wysokociśnieniowe niskociśnieniowe i parowe nawilżacze powietrza wysokociśnieniowe niskociśnieniowe i parowefot. Sternal

 

Sprężone powietrze wprowadzone do dyszy tworzy podciśnienie, które otwiera zawór podciśnieniowy dostarczający właściwą ilość wody do dyszy. Taki typ konstrukcji pozwala na bardzo precyzyjne sterowanie procesem nawilżania i uniemożliwia wyciek wody z dyszy. Po wprowadzeniu do dyszy odpowiedniej porcji wody, jest ona rozdmuchiwana w formie aerozolu. Dysza najnowszej generacji z modulowaną wydajnością od 2 do 7 litrów wykonana jest techniką CNC ze stali kwasoodpornej, co pozwala na stosowanie wody w każdej jakości, również zdemineralizowanej.
Szereg zabezpieczeń i udogodnień, a także brak elementów ulegających zużyciu w trakcie eksploatacji, zapewnia sprawne działanie systemu. Sternal FOG posiada ponadto zabezpieczenie przed możliwością powstawania kultur bakteryjnych, zabezpieczenie przed wyciekiem wody, samooczyszczające się dysze; generuje niski poziom szumów oraz zapewnia niskie zużycie energii i bezobsługową pracę.
Duża elastyczność systemu Sternal FOG pozwala na pracę w różnych warunkach oraz rozbudowę instalacji o kolejne moduły. Wśród systemów niskociśnieniowych wyróżniamy: systemy kompaktowe, indywidualne oraz zintegrowane.

 

nawilżacze powietrza wysokociśnieniowe niskociśnieniowe i parowefot. Sternal

 

Wysokociśnieniowe nawilżanie powietrza – system Sternal FOG H
Nieco inaczej działają systemy nawilżania powietrza wysokociśnieniowe, w których specjalnej konstrukcji pompa spręża wodę do 70-75 bar (ciśnienie robocze systemu). Dysze wysokoprężne atomizują wodę, zmieniając ją w mgłę wodną, która odparowuje natychmiast i całkowicie dopowietrza bez udziału dodatkowej energii. System składa się z centrali sterującej, zespołu pompująco-filtrującego, czujników wilgotności, głowic wysokociśnieniowych, zaworów strefowych, filtrów wody 5 mikro i instalacji wodnej wysokiego ciśnienia.
Każda instalacja projektowana jest dla indywidualnych potrzeb i wymagań klienta, przy czym w każdym wypadku zagwarantowana jest wysoka wydajność nawilżania przy niskich kosztach eksploatacji systemu i niskie zużycie energii, wynoszące zaledwie 4 W na litr wody. Zaletami wysokociśnieniowych nawilżaczy powietrza jest też automatyczna regulacja wilgotności powietrza w każdych, nawet najbardziej ekstremalnych warunkach, dokłada atomizacja wody, zapewniająca suchą pracę systemu, zabezpieczenie przed możliwością powstawania kultur bakteryjnych i stały poziom wilgotności powietrza zgodnie z warunkami ISO.

 

nawilżacze powietrza wysokociśnieniowe niskociśnieniowe i parowe nawilżacze powietrza wysokociśnieniowe niskociśnieniowe i parowefot. Sternal

 

System wysokociśnieniowego nawilżania powietrza Sternal pracuje bezobsługowo i zapewnia niski poziom szumów. Jest też bardzo elastyczny, pozwalając na prace w różnych warunkach oraz rozbudowę następnych modułów instalacji. Cała instalacja wraz z pompą może być wykonana ze stali kwasoodpornej lub też w innych konfiguracjach z pompy olejowej i rur wysokociśnieniowych poliamidowych.

Kanałowe wysokociśnieniowe nawilżanie powietrza
Sternal oferuje również nawilżanie powietrza wysokociśnieniowe kanałowe. Tradycyjne centrale AHU mogą być dostosowane do nawilżania wysokociśnieniowego, ponieważ można wykorzystać istniejącą sekcję kanałów z tacą kondensatu i drenażem. Często możliwe jest także wykorzystanie istniejącej automatyki. W przypadku wymiany nawilżaczy parowych na adiabatyczne niezbędne jest wydłużenie odcinka absorpcji np. poprzez dobudowanie dodatkowej sekcji kanału. Jak przekonują specjaliści z firmy Sternal, dostosowanie istniejących instalacji do wysokociśnieniowego nawilżania powietrza pozwala na znaczne oszczędności eksploatacyjne. Wydajność powietrza wynosi od 5000 m³/h (wydajność nawilżacza od 50 l/h).
System wymaga wody technicznej (osmotycznej), optymalne dostosowanie wydajności nawilżacza może zostać osiągnięte poprzez włączenie lub wyłączenie zespołu dysz oraz regulację stałego ciśnienia za pośrednictwem technologii przetwornicy częstotliwości.

 

nawilżacze powietrza wysokociśnieniowe niskociśnieniowe i paroweKanałowe nawilżanie powietrza / fot. Sternal

 

Nawilżanie parowe
Firma Sternal oferuje nie tylko systemy nawilżania powietrza własnej produkcji. Przedsiębiorstwo jest też przedstawicielem amerykańskiej firmy DRI STEEM, która od 1965 roku zajmuje się projektowaniem i produkcją systemów nawilżania parowego. Spośród szeregu rozwiązań wyróżnić możemy nawilżacze powietrza: elektryczne VLC, CRU, gazowe GTS, na gorącą wodę LTS oraz nawilżacze parowe STS. Systemy nawilżania DRI STEEM® są tak zaprojektowane, aby wymagały minimalnej obsługi serwisowej bądź nie wymagały jej wcale. Są proste w obsłudze i mogą być w pełni łączone z innym sprzętem HVAC i systemami zarządzania budynkiem  BMS. Intuicyjna i prosta w obsłudze automatyka pozwala idealnie dopasować układ nawilżający do wentylacyjnego oraz do potrzeb i wymagań użytkownika, a zakres regulacji wynosi od +/- 5% RH do +/-1% RH.
Nawilżacze powietrza elektryczne DRI STEEM mogą być zasilane zarówno wodą zmiękczoną, jak i zdemineralizowaną (DI/RO). Ich moc jest niezależna od jakości wody, co jest wadą nawilżaczy elektrodowych.
Nawilżacze gazowe efektywnie wykorzystują najtańsze źródło energii – gaz ziemny. Jest nim zasilany najnowszy nawilżacz parowy DRI STEEM – GTS, który w porównaniu do nawilżaczy elektrycznych, amortyzuje się już w ciągu ok. 2 lat, będąc niezawodnym i bezpiecznym sposobem na nawilżanie. GTS jest projektowany i testowany w kryteriach CEiAGA/CGA.
Tą samą niezawodnością, wszechstronnością i pewnością działania, co elektryczne nawilżacze powietrza DRI STEEM charakteryzują się też nawilżacze na gorącą wodę LTS. Są one skonstruowane ze stali kwasoodpornej, bez żadnych elementów czy podzespołów ulegających zużyciu i zapewniają bezproblemowe działanie oraz kompatybilność ze wszystkimi systemami zarządzania budynkami (BMS).
Ciekawą propozycją są też opłacalne w eksploatacji i bezpieczne systemy nawilżania parowego STS. Mogą być zasilane wodą każdej jakości (również całkowicie zdemineralizowaną), przy czym zasilanie woda zmiękczoną radykalnie zredukuje potrzebę usuwania kamienia oraz eliminuje całkowicie potrzebę serwisowania nawilżacza. Nawilżacze wymiennikowe produkują parę najwyższej jakości bez zanieczyszczeń i chemicznych środków uzdatniających wodę.
W sytuacji, w której do dyspozycji jest niewiele miejsca, sprawdzi się też rozwiązanie ULTRA-SORB, które zapewnia szybką i pełną absorpcję na odcinku określonym przez DRI STEEM. ULTRA-SORB może być zainstalowany bezpośrednio w centrali wentylacyjnej lub w kanale, w dowolnym miejscu, bez ryzyka rekondensacji. Odcinek absorpcji można skrócić nawet do 15 cm. Rury w ULTRA-SORB nie muszą być podgrzewane, co znacznie redukuje zużycie energii.
Część pary wodnej podawanej do układu absorpcyjnego w kanale ulega skondensowaniu i musi być odprowadzona do kanalizacji, a temperatura kondensatu często przekracza nawet 90°C. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce normami, tak wysoką temperaturę należy zredukować. Służy do tego chłodnica kondensatu DRANE-KOOLER, przez którą odprowadzamy gorący kondensat do kanalizacji. W chłodnicy następuje domieszanie do gorącego kondensatu zimnej wody w takiej proporcji, aby temperatura była zgodna z normami. Taki układ pracuje w pełnej automatyce.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.sternal.com.pl


Liczba odwiedzin: 47 | Data publikacji: 2017-10-23

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


Każdy pracodawca powinien zapewnić swoim pracownikom odpowiednie warunki do pracy. Dla zdrowia człowieka, który przebywa w zamkniętych pomieszczeniach, ogromne znaczenie ma jakość powietrza. Zbyt suche lub zbyt wilgotne może nie tylko wywoływać choroby, ale również obniżać samopoczucie, a w konsekwencji – również efektywność pracy. Optymalne warunki w jakich powinien przebywać człowiek to: temperatura powietrza 20-22°C i wilgotność 40-60% rH. Zwłaszcza ten ostatni czynnik jest szczególnie ważny, gdyż odpowiednia wilgotność powietrza zmniejsza napięcia elektrostatyczne i minimalizuje ryzyko infekcji, zapobiegając rozprzestrzenianiu się pleśni, bakterii i innych szkodliwych mikroorganizmów.

Utrzymanie stałej, zoptymalizowanej wilgotności powietrza w halach produkcyjnych – niezależnie od tego, czy mowa o przemyśle drzewnym, włókienniczym, papierniczym, spożywczym czy elektronicznym – jest czynnikiem, który ma znaczący wpływ na jakość wyrobu finalnego. Zapewnia stabilność wymiarową i kształtową obrabianych materiałów, ogranicza przestoje maszyn, zmniejsza ryzyko pożaru. Podpowiadamy, jakie korzyści dla poszczególnych branż niesie stosowanie profesjonalnych systemów nawilżania powietrza.

Każdy pracodawca powinien zapewnić swoim pracownikom odpowiednie warunki pracy. Szczególnie ważne jest to w różnego typu zamkniętych pomieszczeniach, gdzie z uwagi na niską jakość powietrza przebywający wewnątrz ludzie są narażeni na działanie niekorzystnych dla zdrowia czynników. Co zrobić, aby zapewnić optymalne parametry powietrza wewnątrz pomieszczeń, zapytaliśmy pracownika firmy Sternal International Sp. z o.o., która oferuje m.in. wysokociśnieniowe nawilżacze powierza.

Jeszcze do niedawna odpowiednią cyrkulację powietrza wewnątrz budynków zapewniała wentylacja grawitacyjna. W czasach, gdy tak wiele mówi się o konieczności oszczędzania energii, producenci oferują bardzo zaawansowane systemy wentylacyjne, które nie tylko dostarczają świeże powietrze do pomieszczeń, ale i umożliwiają odzysk ciepła, chłodzenie czy nawilżanie powietrza. O tym, jak właściwie dobrać system wentylacyjny, mówi Krzysztof Ćwik z firmy Pro-Vent.

Dzisiejsze budownictwo mocno zmierza w kierunku budownictwa energooszczędnego. Dlatego w domach stosuje się rozwiązania, które zmniejszą ilość zużycia energii. Jednym z nich jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja. Zapewnia ona zdrowy klimat w domu i w przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej pozwala znacznie zmniejszyć koszty ogrzewania. Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu i instalacji rekuperacji?

Efektywne klimatyzatory domowe z serii Etherea pracują na ekologiczny czynnik chłodzący R32, co pozytywne wpływa zarówno na domowników, jak też na całe środowisko. Nowoczesna technologia marki Panasonic zapewnia użytkownikom nie tylko wygodę użytkowania, ale przede wszystkim bezpieczne i ekonomiczne oczyszczanie powietrza.

12.06.2018 | Domy ekologiczne

Gdy kurczące się zasoby naturalne sprawiają, że koszty życia rosną, kwestie energooszczędności zaczynają nabierać coraz większego znaczenia. Najczęściej to właśnie argument ekonomiczny skłania inwestorów do budowy energooszczędnych budynków, choć oprócz finansów jest jeszcze cały szereg czynników przemawiających na korzyść domów pasywnych, z czego na pierwsze miejsce wysuwają się względy prozdrowotne i prośrodowiskowe. O tym, z czego buduje się domy pasywne i dlaczego to się opłaca rozmawiamy z Ireną Łobocką – Prezes Zarządu firmy Dom Plus, oferującej zdrowe, murowane budynki pasywne.

14.06.2017 | Meble

Kuchnia jest sercem każdego domu. W tym miejscu przygotowujemy i spożywamy posiłki. Gabinet – tu przyjmujemy gości, prowadzimy rozmowy, podejmujemy ważne decyzje. Dlatego pomieszczenia domowe powinny być wyjątkowymi, pięknie urządzonymi wnętrzami, wyposażonymi w ręcznie robione meble z drewna.

20.09.2016 | Kratki trawnikowe

Problem erozji gleby coraz częściej dotyka tereny pochyłe – zarówno wokół prywatnych posesji, jak i wokół budynków użyteczności publicznej. Szczególnie narażone w tym wypadku są skarpy, brzegi stawów oraz rowy melioracyjne. Zjawiska naturalne połączone z działaniem człowieka (np. roboty ziemne, rolnictwo) mogą doprowadzać do obsunięć ziemi w tego typu miejscach. W jaki sposób zabezpieczyć teren przed erozją i jej niebezpiecznymi skutkami?

Najważniejszym celem wentylacji budynków jest dostarczenie do strefy przebywania ludzi odpowiedniej ilości powietrza oraz zawartego w nim tlenu zapewniającego komfortowe, higieniczne warunki pobytu oraz pracy użytkowników budynku. Tradycyjny, niekontrolowany system wentylacji naturalnej (grawitacyjnej), którego efektywność jest ściśle uzależniona od zewnętrznych warunków pogodowych (temperatura powietrza otaczającego, prędkość wiatru) w praktyce nigdy nie pozwala na pełne zrealizowanie założonych celów.

11.07.2016 | Domy drewniane

Nowoczesność, minimalizm, technologia… to słowa, które w XXI wieku powtarzane są na tyle często, że zdążyły się znudzić. Efekt? Coraz częściej skłaniamy się w stronę rozwiązań tradycyjnych, które doceniali już nasi przodkowie. Drewniana chałupa, kolorowe okiennice, strzecha na dachu, bliskość natury – dziś to nie tylko puste frazesy i odskocznia na czas urlopu, ale nierzadko w pełni świadomie podejmowana decyzja mieszkaniowa na całe życie.

23.07.2015 | Domy drewniane

Co sprawia, że tak bardzo urzeka nas budownictwo drewniane? Szlachetność i piękno naturalnego surowca? A może wrażenie przytulności i ciepła, jakie panują wewnątrz? Niezależnie od tego, co jest główną przyczyną popularności domów drewnianych pamiętajmy, że nie każdy jest taki sam. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę wybierając wykonawcę domu z bali, aby w czasie jego eksploatacji uniknąć rozczarowań.

13.07.2015 | Systemy budowlane

Suche jastrychy to sprawdzony sposób na wykonanie podkładów pod posadzki. Jest to świetne rozwiązanie do stosowania, zamiast tradycyjnych wylewek na stropach monolitycznych oraz lekkich stropach drewnianych.

Z niecierpliwością czekamy na upalne lato. Cieszymy się z niego przez dzień może dwa, tylko po to, żeby za chwilę narzekać i szukać sposobu na zniwelowanie przykrych konsekwencji pustynnego powietrza. Wybawieniem okazuje się klimatyzacja, ale nad jej zakupem warto zastanowić się na długo przed rozpoczęciem sezonu.

24.10.2014 | Domy drewniane

Sosny z Finlandii rosną w ekstremalnych warunkach, ich wzrost jest powolny, a gospodarka wodna znacznie ograniczona. Dzięki temu to drewno o wąskich słojach jest nadzwyczaj odporne i posiada wysoką stabilność wymiarową. Ma również doskonały wskaźnik izolacji termicznej. Te szczególne właściwości sprawiają, że jest to jeden z najlepszych na świecie materiałów do budowy domów z bali.

09.10.2013 | Domy drewniane

Rozmowa z Piotrem Florczak – Prezesem firmy FINDREWNO Sp. z o. o. będącej przedstawicielstwem fińskiego producenta domów z bali HONKARAKENNE Oyj – w skrócie Honka w Polsce. Honka produkuje domy z bali o przekrojach okrągłych i prostokątnych. Blisko 50 letnie doświadczenie i 80 tyś. zadowolonych klientów na całym świecie świadczy o tym, że dla tego producenta nie ma tajemnic w zakresie budownictwa drewnianego.

Ograniczenie zużycia energii do zera – ta idea przyświeca budownictwu nisko energetycznemu. W związku z rosnącymi cenami konwencjonalnych źródeł energii lansuje się nie tylko szczelne, ciepłe konstrukcje budynków, ale również systemy grzewczo – chłodzące maksymalnie wykorzystujące naturalne zasoby energii oraz mechaniczne systemy wentylacyjne, które nie tylko optymalizują komfort życia, ale również pozwalają na oszczędne gospodarowanie ciepłym i chłodnym powietrzem.

Drewno to jeden z najbardziej popularnych materiałów wykorzystywanych do produkcji mebli i podłóg. Jednak w domach można spotkać również meble i parkiety wykonane z materiałów drewnopochodnych, np. sklejki. Jak sklejka sprawdza się we wnętrzach? Jaka sklejka na meble i podłogi jest najlepsza?

25.06.2018 | Chemia budowlana

Końcowy efekt prac glazurniczych w kuchni lub łazience może zaskoczyć mieszkańców remontowanej przestrzeni. Czasem jest to miłe oczarowanie pięknem starych pomieszczeń w nowej odsłonie, jednak czasami zdarza się też nieprzyjemne i rozczarowujące uczucie fuszerki. Od czego zależy prawidłowe układanie płytek? Podpowiadają specjaliści z firmy Weber Saint-Gobain, która wyspecjalizowała się w dostarczaniu na rynek remontowy systemów i produktów, które są nie tylko funkcjonalne i trwałe, ale również łatwe i przyjazne w zastosowaniu.

14.03.2018 | Ogrzewanie

Inwestycja w montaż rekuperatora oznacza istotne zmniejszenie nakładów ponoszonych na ogrzewanie obiektu, w którym zostanie on zamontowany. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu ciepła skumulowanego w powietrzu usuwanym z pomieszczeń na zewnątrz, które służy do podgrzania świeżego powietrza do nich dostarczanego. O ile uwarunkowania architektoniczne obiektu na to pozwolą, montażu rekuperatora można dokonać praktycznie w każdym momencie. Mając na uwadze dodatkowe koszty związane z przystosowaniem już użytkowanego obiektu do tego celu, zasadnym jest podjęcie decyzji na etapie jego budowy. Dobór rozwiązań w tym zakresie winien uwzględniać indywidualne uwarunkowania obiektu oraz wymagania użytkownika.

Pleśń, grzyby, suche powietrze… nikomu nie trzeba dziś wyjaśniać, jak nieprzyjemne i szkodliwe dla zdrowia są skutki niewłaściwej wentylacji pomieszczeń. Tradycyjne przewietrzanie domu poprzez sporadyczne otwieranie okien nie zawsze wystarczy. Ciekawe rozwiązanie proponuje firma D+H Polska, która wprowadzając do oferty napęd okienny VCD 203/250-Set w rewolucyjnie niskiej cenie rozpoczyna akcję promującą naturalną wentylację.

27.02.2018 | Chemia budowlana

Każdy wie, że najważniejsze jest pierwsze wrażenie. Dlatego mówi się, że elewacja jest wizytówką naszego domu – a przez to i naszą. Może być jego ozdobą, ale może też straszyć swoim wyglądem… Jeśli na elewacji twojego budynku pojawił się ohydny, zielony nalot, nie wpadaj w panikę – można z nim skutecznie walczyć produktami marki ADEXBUD.

Dzisiejsza sytuacja ekonomiczna i ekologiczna świata oraz dążenie do zwiększenia konkurencyjności przedsiębiorstw, skupia się na poszukiwaniu nowoczesnych technologii, które połączą pracę ludzi i maszyn. Przebiegający obecnie proces reindustrializacji związany z organizacją szybszych i wydajniejszych procesów dąży do zapewnienia wysokiego poziomu elastyczności, wydajności zasobów oraz ograniczenia energochłonności. Naprzeciw tym wymaganiom wychodzi projektant i wykonawca obiektów przemysłowych i biurowych firma W.P.I.P.

Ekologia, energooszczędność, wytrzymałość – materiały budowlane dziś, w XXI wieku, muszą sprostać wymaganiom o wiele wyższym niż kiedykolwiek do tej pory. Czasem okazuje się jednak, że to, co przed laty wymyślili nasi przodkowie jest najlepsze, o ile dołoży się do tego nowoczesną technologię. Przykładem może być glina – zdrowy i ekologiczny materiał, który wzbogacony odpowiednimi dodatkami ma jeszcze lepszą izolacyjność termiczną, wciąż pozostając naturalnym budulcem na miarę naszych czasów. Wyroby z ceramiki budowlanej, systemy kominowe i płyty stropowe żelbetowe oferuje firma LEIER.

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. zachodniopomorskie

Słowa kluczowe: nawilżacze niskociśnieniowe, system sternal, nawilżanie powietrza, wilgotność powietrza, parowe nawilżanie