Wilgotność powietrza a zdrowie człowieka
Dla zdrowia człowieka, który przebywa w zamkniętych pomieszczeniach, ogromne znaczenie ma jakość powietrza. Zbyt suche lub wilgotne może nie tylko wywoływać choroby, ale również obniżać samopoczucie, a co za tym idzie – również efektywność pracy.
– Najlepiej, gdy temperatura powietrza mieści się w przedziale 20-22°C, a jego wilgotność – między 40 i 60% rH. Zwłaszcza ten ostatni czynnik jest szczególnie ważny, gdyż odpowiednia wilgotność powietrza zmniejsza napięcia elektrostatyczne, minimalizuje ryzyko infekcji, zapobiega też rozprzestrzenianiu się pleśni, bakterii czy mikroorganizmów – mówi pracownik firmy Sternal International.

 

nawilżacze wysokociśnieniowefot. Sternal International Sp. z o.o.

 

Jak utrzymać odpowiednią wilgotność powietrza?
Jedną z możliwości, aby utrzymać w pomieszczeniach optymalną wilgotność powietrza, jest zastosowanie adiabatycznego wysokociśnieniowego nawilżania powietrza. Systemy takie wykorzystują przemianę adiabatyczną, co znaczy, że ciepło parowania pobierane jest bezpośrednio z nawilżanego powietrza.
– To bardzo proste, ale jednocześnie niezwykle skuteczne rozwiązanie, zastosowane np. w oferowanych przez nas systemach Sternal Fog-H. Specjalnej konstrukcji pompa spręża wodę do ciśnienia około 75 bar, a wysokociśnieniowe dysze atomizują ją w postaci mgły wodnej, która odparowuje do powietrza – wyjaśnia pracownik firmy Sternal International.
Ponieważ do odparowania nie potrzeba dodatkowej energii, średnie jej zużycie kształtuje się na poziomie ok. 4 W na litr wody, przez co cały system jest również bardzo energooszczędny i tani w eksploatacji. Jego zaletą jest też fakt, że nie trzeba go często czyścić i konserwować (pracuje 8 tysięcy godzin bez konserwacji!) – a podczas takich zabiegów nie używa się żadnych specjalnych preparatów chemicznych. Do sprawnego działania systemu nie jest też wymagane stosowanie specjalnych płynów, gdyż jest on przystosowany do współpracy z wodą wodociągową, uprzednio zmiękczoną lub całkowicie zdemineralizowaną.

 

jak utrzymać odpowiednią wilgotność powietrzafot. Sternal International Sp. z o.o.

 

Systemy adiabatyczne kanałowe do nowych i starych instalacji
Systemy adiabatyczne Sternal Fog-H kanałowe pracują w sposób najbardziej optymalny w przypadku nowych instalacji.
– Jest wówczas możliwość takiego rozmieszczenia poszczególnych elementów systemu, które skutkuje najwyższą jego skutecznością. Na przykład nawilżacz instaluje się bezpośrednio za nagrzewnicą, co zapewnia szybką absorpcję cząstek wody. W nowej instalacji najłatwiej też rozmieścić równomiernie na przekroju całego kanału dysze wysokociśnieniowe, co pozwala uzyskać wymagany poziom wilgotności – komentuje pracownik firmy Sternal International.
Możliwe jest jednak również zainstalowanie systemu nawilżania adiabatycznego w już istniejących centralach wentylacyjnych. Konieczne jest jednak wówczas wydłużenie odcinka absorpcji poprzez dobudowanie dodatkowej sekcji kanału. Czasem udaje się również wykorzystać w tym celu istniejącą automatykę.

 

system nawilżania i chłodzenia powietrza system nawilżania i chłodzenia powietrzafot. Sternal International Sp. z o.o.

 

Nawilżanie i chłodzenie w jednym
Nawilżanie wysokociśnieniowe to nie jedyna możliwość wykorzystania efektu adiabatycznego.
– Dzięki temu, że zmiana powietrza następuje adiabatycznie, doskonale nadaje się ono także do chłodzenia powietrza powrotnego – wyjaśnia pracownik firmy Sternal International. – Konieczne jest wówczas zastosowanie krzyżowego wymiennika ciepła lub wirników rekuperacji ciepła – dodaje
Chłodzenie adiabatyczne pozwala na obniżenie temperatury powietrza o kilka stopni Celsjusza. Może więc z powodzeniem wspierać istniejącą instalację chłodzącą, generując dodatkowe oszczędności lub pracować nawet samodzielnie. W Polsce, gdzie temperatury latem nie są aż tak wysokie, system chłodzenia adiabatycznego często okazuje się zupełnie wystarczający.

O czym pamiętać montując system nawilżania adiabatycznego
Aby systemu nawilżania wysokociśnieniowego działał bez zarzutu, musi być odpowiednio zainstalowany. Jest to oczywiste, ale i bardzo ważne, gdyż – jak podkreślają fachowcy – im lepiej rozmieszczone elementy wysokociśnieniowe, tym większe korzyści będziemy czerpać z optymalnego działania całego systemu.
– Z tego powodu wspieramy zarówno biura projektowe, jak i firmy wykonawcze specyficzną w obszarze zastosowania wiedzą fachową – podsumowuje pracownik firmy Sternal International.

Z ofertą firmy Sternal International Sp. z o.o. można zapoznać się na stronie: www.sternal.com.pl

 

71-302 Szczecin, ul. Hoene Wrońskiego 25, woj. zachodniopomorskie
tel. 914873671, 509355006,