Nawilżacze wysokociśnieniowe

Adiabatyczny system nawilżania i chłodzenia powietrza

Każdy pracodawca powinien zapewnić swoim pracownikom odpowiednie warunki pracy. Szczególnie ważne jest to w różnego typu zamkniętych pomieszczeniach, gdzie z uwagi na niską jakość powietrza przebywający wewnątrz ludzie są narażeni na działanie niekorzystnych dla zdrowia czynników. Co zrobić, aby zapewnić optymalne parametry powietrza wewnątrz pomieszczeń, zapytaliśmy pracownika firmy Sternal International Sp. z o.o., która oferuje m.in. wysokociśnieniowe nawilżacze powierza.

Wilgotność powietrza a zdrowie człowieka
Dla zdrowia człowieka, który przebywa w zamkniętych pomieszczeniach, ogromne znaczenie ma jakość powietrza. Zbyt suche lub wilgotne może nie tylko wywoływać choroby, ale również obniżać samopoczucie, a co za tym idzie – również efektywność pracy.
– Najlepiej, gdy temperatura powietrza mieści się w przedziale 20-22°C, a jego wilgotność – między 40 i 60% rH. Zwłaszcza ten ostatni czynnik jest szczególnie ważny, gdyż odpowiednia wilgotność powietrza zmniejsza napięcia elektrostatyczne, minimalizuje ryzyko infekcji, zapobiega też rozprzestrzenianiu się pleśni, bakterii czy mikroorganizmów – mówi pracownik firmy Sternal International.

 

nawilżacze wysokociśnieniowefot. Sternal International Sp. z o.o.

 

Jak utrzymać odpowiednią wilgotność powietrza?
Jedną z możliwości, aby utrzymać w pomieszczeniach optymalną wilgotność powietrza, jest zastosowanie adiabatycznego wysokociśnieniowego nawilżania powietrza. Systemy takie wykorzystują przemianę adiabatyczną, co znaczy, że ciepło parowania pobierane jest bezpośrednio z nawilżanego powietrza.
– To bardzo proste, ale jednocześnie niezwykle skuteczne rozwiązanie, zastosowane np. w oferowanych przez nas systemach Sternal Fog-H. Specjalnej konstrukcji pompa spręża wodę do ciśnienia około 75 bar, a wysokociśnieniowe dysze atomizują ją w postaci mgły wodnej, która odparowuje do powietrza – wyjaśnia pracownik firmy Sternal International.
Ponieważ do odparowania nie potrzeba dodatkowej energii, średnie jej zużycie kształtuje się na poziomie ok. 4 W na litr wody, przez co cały system jest również bardzo energooszczędny i tani w eksploatacji. Jego zaletą jest też fakt, że nie trzeba go często czyścić i konserwować (pracuje 8 tysięcy godzin bez konserwacji!) – a podczas takich zabiegów nie używa się żadnych specjalnych preparatów chemicznych. Do sprawnego działania systemu nie jest też wymagane stosowanie specjalnych płynów, gdyż jest on przystosowany do współpracy z wodą wodociągową, uprzednio zmiękczoną lub całkowicie zdemineralizowaną.

 

jak utrzymać odpowiednią wilgotność powietrzafot. Sternal International Sp. z o.o.

 

Systemy adiabatyczne kanałowe do nowych i starych instalacji
Systemy adiabatyczne Sternal Fog-H kanałowe pracują w sposób najbardziej optymalny w przypadku nowych instalacji.
– Jest wówczas możliwość takiego rozmieszczenia poszczególnych elementów systemu, które skutkuje najwyższą jego skutecznością. Na przykład nawilżacz instaluje się bezpośrednio za nagrzewnicą, co zapewnia szybką absorpcję cząstek wody. W nowej instalacji najłatwiej też rozmieścić równomiernie na przekroju całego kanału dysze wysokociśnieniowe, co pozwala uzyskać wymagany poziom wilgotności – komentuje pracownik firmy Sternal International.
Możliwe jest jednak również zainstalowanie systemu nawilżania adiabatycznego w już istniejących centralach wentylacyjnych. Konieczne jest jednak wówczas wydłużenie odcinka absorpcji poprzez dobudowanie dodatkowej sekcji kanału. Czasem udaje się również wykorzystać w tym celu istniejącą automatykę.

 

system nawilżania i chłodzenia powietrza system nawilżania i chłodzenia powietrzafot. Sternal International Sp. z o.o.

 

Nawilżanie i chłodzenie w jednym
Nawilżanie wysokociśnieniowe to nie jedyna możliwość wykorzystania efektu adiabatycznego.
– Dzięki temu, że zmiana powietrza następuje adiabatycznie, doskonale nadaje się ono także do chłodzenia powietrza powrotnego – wyjaśnia pracownik firmy Sternal International. – Konieczne jest wówczas zastosowanie krzyżowego wymiennika ciepła lub wirników rekuperacji ciepła – dodaje
Chłodzenie adiabatyczne pozwala na obniżenie temperatury powietrza o kilka stopni Celsjusza. Może więc z powodzeniem wspierać istniejącą instalację chłodzącą, generując dodatkowe oszczędności lub pracować nawet samodzielnie. W Polsce, gdzie temperatury latem nie są aż tak wysokie, system chłodzenia adiabatycznego często okazuje się zupełnie wystarczający.

O czym pamiętać montując system nawilżania adiabatycznego
Aby systemu nawilżania wysokociśnieniowego działał bez zarzutu, musi być odpowiednio zainstalowany. Jest to oczywiste, ale i bardzo ważne, gdyż – jak podkreślają fachowcy – im lepiej rozmieszczone elementy wysokociśnieniowe, tym większe korzyści będziemy czerpać z optymalnego działania całego systemu.
– Z tego powodu wspieramy zarówno biura projektowe, jak i firmy wykonawcze specyficzną w obszarze zastosowania wiedzą fachową – podsumowuje pracownik firmy Sternal International.

Z ofertą firmy Sternal International Sp. z o.o. można zapoznać się na stronie: www.sternal.com.pl

 

71-302 Szczecin, ul. Hoene Wrońskiego 25, woj. zachodniopomorskie
tel. 914873671, 509355006,


Liczba odwiedzin: 1242 | Data publikacji: 2014-12-17

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


Wiele Zakładów produkcyjny jest zobowiązany do utrzymania...
Odpowiednia klimatyzacja i wentylacja obiektów wielkokubaturowych to...
Przemysł drzewny, włókienniczy, spożywczy, elektroniczny, papierniczy, drukarnie,...
Każdy pracodawca powinien zapewnić swoim pracownikom odpowiednie...
Utrzymanie stałej, zoptymalizowanej wilgotności powietrza w halach...
Zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza pomiędzy pomieszczeniem, w...
09.06.2015 | Ogrzewanie
Wybór sposobu ogrzewania to jeden z najtrudniejszych...
Jeszcze do niedawna odpowiednią cyrkulację powietrza wewnątrz...
06.04.2021 | Ogrzewanie
XXI wiek stawia przed producentami systemów grzewczych...
08.02.2021 | Domy ekologiczne
Darmowy prąd i ogrzewanie, darmowa ciepła woda,...
24.06.2020 | Hydraulika
System OneFlow® WATTS to przyjazne środowisku rozwiązanie,...
Dzisiejsze budownictwo mocno zmierza w kierunku budownictwa...
12.06.2018 | Domy ekologiczne
Gdy kurczące się zasoby naturalne sprawiają, że...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. zachodniopomorskie

Słowa kluczowe: system nawilżania i chłodzenia powietrza, nawilżacze powietrza, nawilżacz powietrza, utrzymywanie wilgotności powietrza
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy