Menerga Adsolair to centrale klimatyzacyjne ze zraszanymi wymiennikami ciepła, w których wymiennik płytowy jest spryskiwany wodą po stronie powietrza wywiewanego, a odparowująca woda odbiera ciepło od powietrza zewnętrznego. W ten sposób można uzyskać obniżenie temperatury nawet o12 K.
Centrale typu Adsolair zapewniają wysoki stopień odzysku ciepła, a zastosowany w nich sprężarkowy układ chłodniczy umożliwia zwiększenie  wydajności chłodniczej całego systemu wentylacyjnego, zapewniając dodatkowe osuszanie powietrza zewnętrznego. Zastosowanie podzespołów najwyższej jakości oraz precyzyjnego sterowania gwarantuje najbardziej  energooszczędną pracę systemu w każdych warunkach, tworząc jednocześnie doskonały klimat i zachowując odpowiednie parametry powietrza w pomieszczeniach.
 

klimatyzacja i wentylacja duzych obiektowHala Sportowa w Kleszczowie / fot. Menerga

Klimatyzacyjne centrale adiabatyczne – jak to działa?
Najważniejszym elementem centrali jest wykonany z polipropylenu podwójny wymiennik krzyżowy, którego sprawność waha się w ciągu roku w zakresie 75-86%, a w przypadku zraszania wymiennika nawet 90%. I choć wymienniki polipropylenowe wykazują się sprawnością podobną do krzyżowych wymienników aluminiowych o zbliżonych gabarytach, to jednak mają wyższą trwałość i mniejszą wrażliwość na środowiska agresywne. Są one np. całkowicie odporne na korozję, a dzięki niskiemu napięciu powierzchniowemu wymienników, nie powstają na nich osady.
 klimatyzacja i wentylacja duzych obiektow Widok Centrali / fot. Menerga

Klimatyzacyjne centrale adiabatyczne – tanie wytwarzanie chłodu
Centralne klimatyzacyjne Menerga Adsolair to rozwiązanie, które pozwala na wytwarzanie chłodu przy bardzo niskich kosztach eksploatacyjnych. Jest to możliwe dzięki inteligentnemu wykorzystaniu efektu chłodzącego wody. Proces ten polega na adiabatycznej przemianie powietrza wilgotnego, podczas której kosztem wzrastającej wilgotności powietrza obniża się jego temperaturę. Co istotne, w tym celu wykorzystuje się zwykłą wodę wodociągową. Proces nawilżania powietrza dotyczy powietrza wywiewanego, a nie nawiewanego do pomieszczenia, a zraszanie odbywa się pomiędzy płytami wymiennika.

 

klimatyzacja i wentylacja duzych obiektow Muzeum Narodowe we Wrocławiu / fot. Menerga

Klimatyzacyjne centrale adiabatyczne – dobre parametry, dobry klimat
Przepływ powietrza w centralach Adsolair 55/56/57/58 wynosi od 1.200 do 52.800 m³/h. Obniżanie temperatury powietrza uzyskuje się kosztem energii elektrycznej zużytej do napędu pompy obiegowej. Współczynnik wydajności chłodniczej (COP) osiąga przy tym wartość ok. 45-60, podczas gdy w typowych urządzeniach sprężarkowych COP wynosi ok. 3,5-6. 
Układ chłodzenia adiabatycznego może  być wspierany przez zintegrowany w urządzeniu układ sprężarkowy. Współczynnik COP samego obiegu sprężarkowego waha się w granicach 5,5-6,7. Wydajność chłodnicza centrali klimatyzacyjnej Adsolair pozwala na osiągnięcie temperatury nawiewu  rzędu14-16°C, a w wykonaniach specjalnych nawet do 8°C.
 

klimatyzacja i wentylacja duzych obiektow Stan pracy centrali Adsolair w różnych porach roku. / fot. Menerga

Klimatyzacyjne centrale adiabatyczne – na każdą porę roku
Wszystkie parametry centrali klimatyzacyjnych Adsolar są regulowane indywidualnie. Centrale mogą pracować w kilku trybach, które pozwalają na ścisłe dopasowanie parametrów do danych warunków. I tak np. w okresie niskich temperatur zewnętrznych centrala pracuje w trybie odzysku ciepła, przy pełnym przepływie powietrza. W okresach przejściowych, gdy temperatura wzrasta, zainstalowane w centrali przepustnice obejściowe pozwalają zmniejszyć odzysk ciepła, aby uzyskać żądaną temperaturę nawiewu. Wraz z dalszym wzrostem temperatury przepustnice obejściowe otwierają się całkowicie i odzysk ciepła ustaje. Jeśli temperatura zewnętrzna będzie wyższa niż temperatura wywiewu, jak dzieje się zazwyczaj latem, centrala przełączy się w wysoce efektywny tryb odzyskiwania chłodu, a gorące powietrze zewnętrzne jest wstępnie schładzane przez powietrze wywiewane.
Proces rozmrażania, związany z koniecznością zabezpieczenia wymiennika ciepła przed zamarzaniem jest regulowany zmienną ilością powietrza zewnętrznego, omijającego wymiennik.
W przypadku konieczności szybkiego rozgrzania pomieszczeń używanych okresowo, przydatny będzie tryb recyrkulacji, w którym przepustnice powietrza zewnętrznego i usuwanego są zamknięte. Powietrze obiegowe ogrzewane jest za pośrednictwem nagrzewnicy wodnej.

 

klimatyzacja i wentylacja duzych obiektow PWSZ w Lesznie / fot. Menerga

Klimatyzacyjne centrale adiabatyczne – pod znakiem energooszczędności i komfortu
Firma Menerga od samego początku swojego istnienia położyła nacisk na to, aby oferowane rozwiązania były jak najbardziej energooszczędne oraz pozwalały na uzyskanie w klimatyzowanych pomieszczeniach jak największego komfortu. To, że założenie to udało się zrealizować, najlepiej mogą potwierdzić zadowoleni klienci firmy, szereg przyznanych nagród międzynarodowych oraz liczne zrealizowane już instalacje, jak np. w bawarskiej placówce dyplomatycznej w Brukseli, w parlamencie w Budapeszcie, czy w niemieckim Teatrze Narodowym w Weimarze.

 

klimatyzacja i wentylacja duzych obiektow Biurowiec w Sosnowcu / fot. Menerga

Ze szczegółową ofertą firmy Menega można zapoznać się na stronie: www.menerga.pl

 

03-118 Warszawa, ul. Mehoffera 75, woj. mazowieckie
tel. 226700832,