Centrale klimatyzacyjne i wentylacyjne w obiektach publicznych
Wentylacja i klimatyzacja spełniają niezwykle ważną rolę w życiu każdego człowieka, i dotyczy to nie tylko miejsc użyteczności publicznej. Równie istotne jest zapewnienie właściwej wymiany zużytego powietrza na świeże w domach prywatnych. Budynki, które buduje się dziś są przecież o wiele bardziej szczelne niż te, które budowało się jeszcze kilkanaście lat temu, co oznacza, że zwykła wentylacja grawitacyjna jest rozwiązaniem niewystarczającym. Dlatego coraz więcej właścicieli domów decyduje się na montaż centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła, która zapewni zdrowy mikroklimat w domu, pozwalając jednocześnie na racjonalne gospodarowanie energią.
Inne oczekiwania niż odbiorcy prywatni, mają odbiorcy przemysłowi oraz z sektora usługowego, bo instalacje chłodnicze i klimatyzacyjne w dużych budynkach i na halach przemysłowych są koniecznością. W przypadku hoteli czy biur podstawowym celem jest usunięcie nadwyżki ciepła, na halach produkcyjnych jedną z funkcji właściwie dobranej centrali wentylacyjnej jest usunięcie różnego rodzaju zanieczyszczeń, a w szpitalach i przychodniach utrzymanie warunków podwyższonej higieny powietrza.
Świetnie sprawdzają się tu oferowane przez firmę Menerga centrale klimatyzacyjne Trisolair, które charakteryzują się sprawnością na poziomie 80% odzysku ciepła oraz chłodu Wysoką oszczędność energii elektrycznej zapewnia zastosowanie potrójnego krzyżowego wymiennika ciepła. Centrale klimatyzacyjne Trisolair wyjątkowo dobrze nadają się do klimatyzacji restauracji, pomieszczeń gastronomicznych, domów handlowych, a także sal operacyjnych.

 

fot. Menerga

Do wentylacji małych obiektów użyteczności publicznej, tj: sale sportowe, kina, teatry, muzea, restauracje a także do wentylacji domów mieszkalnych polecanym produktem są centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła Dosolair typu 54. Sprawność powyżej 75% odzysku ciepła z powietrza usuwanego w zimie oraz chłodu w okresie letnim oraz wykorzystanie ciepła/chłodu powietrza usuwanego do podgrzania/ochłodzenia powietrza nawiewanego pozwala na efektywne obniżenie kosztów użytkowania instalacji wentylacyjnej.

Wytwornice wody lodowej
W niektórych obiektach, w których występuje duże zapotrzebowanie na chłód, zastosowanie instalacji chłodniczej w postaci centrali klimatyzacyjnej z układem chłodzenia jest czasami niewystarczające. Dotyczy to zwłaszcza pomieszczeń o dużych zyskach ciepła, w których jednocześnie może przebywać duża ilość osób: szkół wyższych, urzędów miejskich, fabryk, sortowni, składowni itp.
Wówczas najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie instalacji chłodniczej z chłodzeniem mechanicznym i adiabatycznym z wytwornicą wody lodowej. Odnosząc się do tych samych ilości powietrza nawiewanego, wydajność chłodnicza urządzenia z wytwornicą wody lodowej jest nawet o kilka rzędów większa niż centrali klimatyzacyjnej z układem chłodzenia.
Rozwiązaniem, które pozwala na chłodzenie bez prądu jest urządzenie Adsolair typ 55/56/57/58. Jego tajemnica tkwi w „chłodzeniu adiabatycznym”. Wymiennik płytowy jest spryskiwany wodą po stronie powietrza wywiewanego, a odparowująca woda odbiera ciepło od powietrza zewnętrznego. W ten sposób można uzyskać obniżenie temperatury nawet o10K. Jest to bezkonkurencyjne rozwiązanie pod kątem ekologii oraz ekonomiki działania, za które przyznano szereg nagród międzynarodowych.

Centrala wentylacyjna na basenie
Firma Menerga ma na swoim koncie wykonanie centrali wentylacyjnych dla różnych hal basenowych. Dziś, gdy aktywne spędzanie wolnego czasu stało się nie tylko zajęciem, które pozwala zachować zdrowie, ale i popularnym sposobem spędzania wolnego czasu, powstaje coraz więcej różnego rodzaju obiektów sportowych.

 

fot. Menerga

Prawidłowo dobrana centrala klimatyzacyjna w takich budynkach powinna być taka zaprojektowana, aby reagować na ciągłe zmiany warunków występujących wewnątrz klimatyzowanych pomieszczeń. W procesie decyzyjnym towarzyszącym projektowaniu oraz doborowi centrali wentylacyjnych z odzyskiem ciepła należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak: bieżące koszty eksploatacji urządzeń oraz ocena instalacji pod względem wkładu w ochronę klimatu. Szczególnie dotyczy to basenów, gdzie zapewnienie komfortu cieplnego oraz odpowiedniej wilgotności powietrza niezależnie od warunków klimatycznych panujących na zewnątrz nie jest łatwym zadaniem. Pracownicy firmy Menerga, która wyspecjalizowała się w projektowaniu instalacji chłodniczych i klimatyzacyjnych są w stanie zaproponować optymalne, a zarazem proste i funkcjonalne rozwiązania. Co istotne, funkcjonujące centrale wentylacyjne są niemal niewidoczne dla użytkowników. Jedynym zauważalnym fragmentem instalacji są szyny nawiewne rozmieszczone wzdłuż okien.
W ofercie znajdują się centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła ThermoCond, powstałe w efekcie trzydziestoletnich doświadczeń w klimatyzacji hal basenowych. Urządzenia tego typu z jedno-, dwu- lub trzystopniowym odzyskiem ciepła doskonale wentylują, ogrzewają oraz osuszają zarówno małe jak i średnie hale basenowe bez użycia dodatkowego ogrzewania.
Mogą być stosowane zarówno dla prywatnych basenów przydomowych, jak i do małych obiektów publicznych.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.menerga.pl

03-118 Warszawa, ul. Mehoffera 75, woj. mazowieckie
tel. 226700832,