Umycie się po skorzystaniu z toalety to często nie tylko przejaw dużej dbałości o higienę, ale nierzadko po prostu konieczność, zwłaszcza wśród osób starszych, schorowanych, ale także dzieci. Najwygodniejszy jest oczywiście bidet, jednak – jak wiadomo – z uwagi na relatywnie nieduże rozmiary łazienek, zwłaszcza w budownictwie wielorodzinnym, niewielu może sobie na niego pozwolić. Nie każdy wie, że na rynku dostępny jest gotowy produkt – deski (nakładki) bidetowe na sedes i deski myjące. Już kilkanaście lat temu wymyślili je Japończycy, a dziś elektryczny bidet to standard w każdym trzygwiazdkowym hotelu w Japonii, Korei czy Chinach. W Polsce można je znaleźć w ofercie firmy Aquasol, która produkty renomowanego koreańskiego producenta WACO Corp. (dotychczas HYUNDAI) proponuje polskim odbiorcom.

fot. AQUASOL 

Nakładki bidetowe na sedes

Oferta Aquasol obejmuje dwa typy produktów. Pierwsze rozwiązanie to nakładki bidetowe na sedes, które instaluje się pod tradycyjną deską, na misce ceramicznej sedesu. Po podłączeniu zimnej / zimnej i ciepłej wody z instalacji hydraulicznej (zwykle z baterii pod-umywalkowej w standardzie 3/8”) przy pomocy trójników z zaworem oraz cienkich wężyków z tworzywa będących na wyposażeniu, zestaw jest gotowy do pracy.

– W przypadku nakładek bidetowych na sedes polecamy produkty z serii Bobslei, które mają nie tylko mycie tylne, ale także tzw. mycie damskie, pozwalające na przeprowadzenie zabiegów higienicznych bez konieczności przyjmowania niewygodnych pozycji. Co istotne – taki zestaw można z łatwością zamontować samodzielnie i będzie on pasować pod większość muszli sedesowych półokrągłych, owalnych, a nawet prostokątnych o standardowych rozmiarach – wyjaśnia Janusz Adamski z firmy Aquasol.

Starannie zaprojektowana konstrukcja nakładek myjących sprawia, że bez trudu mieszczą się one między odbojami deski sedesowej a krawędzią muszli, bez śladów załamania czy wybrzuszeń. W porównaniu do konkurencyjnych rozwiązań, również sterowanie temperaturą i ciśnieniem jest bardzo wygodne. W tym celu, zamiast klasycznego zestawu pokręteł za plecami, parametry te można precyzyjnie ustawić jednym wychylnym uchwytem, co docenią zwłaszcza osoby o ograniczonej sprawności.

fot. AQUASOL 

Deski myjące

W odróżnieniu od nakładek bidetowych na sedes, deski myjące instaluje się nie pod deskę sedesową, ale zamiast niej. Podłącza się je do zimnej wody i do gniazdka elektrycznego o napięciu 230V. Podczas projektowania łazienki z takim bidetem warto zadbać też o możliwość podłączenia trójnika wody zimnej z zaworem (z doprowadzenia do zbiornika spustowego wody) oraz o gniazdko elektryczne bryzgoszczelne z uziemieniem na wysokości min.1,2 m od podłogi (standard IP-44).

– Deska myjąca WACO Corp. to najwyższy możliwy komfort. Jest ona podgrzewana, z możliwością regulacji temperatury w szerokim zakresie. Ustawić można też temperaturę wody, a także jej ciśnienie i kierunek strumienia, a także zaprogramować mycie zwykłe lub pulsacyjne – mówi Janusz Adamski.

W ofercie Aquasol dostępne są różne modele. Już najprostsze z nich posiadają szereg funkcjonalności, które znacznie podnoszą komfort użytkowania. Przydatnym rozwiązaniem jest np. mycie typu lewatywa, które w przypadku niektórych schorzeń jest zaleceniem medycznym, a także suszenie regulowaną temperaturą powietrza.

Najbardziej zaawansowane deski myjące mają wbudowane specjalne filtry, które eliminują nieprzyjemne zapachy, a także posiadają funkcję utrzymywania w czystości dysz myjących. Im bardziej zaawansowany techniczne model deski, tym większe są możliwości regulacji parametrów jej pracy, włącznie z możliwością sterowania nie z poziomu specjalnego panelu, ale za pomocą bezprzewodowego pilota.

Producent zatroszczył się też o elegancki design bidetów elektrycznych, które dostępne są w postaci deski myjącej o kształcie klasycznym lub wydłużonym. Siedzisko z najwyższej klasy tworzywa sztucznego jest odporne na powstawanie przebarwień i żółknięcie. Z kolei wyposażone w podwójne amortyzatory zawiasy pozwalają na ciche i powolne opuszczanie deski i pokrywy.

fot. AQUASOL 

Starość, choroby – to sprawy, na które nie mamy wpływu i są nieuchronną przyszłością niemal każdego z nas. Warto pomyśleć zawczasu o tym, aby część życia, którą przyjdzie nam spędzić jako osobom o ograniczonej sprawności, móc przeżyć godnie i z jak najmniejszym zaangażowaniem innych do codziennych zabiegów higienicznych. Planując remont łazienki warto więc pomyśleć o przygotowaniu ujęcia wody zimnej i ciepłej oraz montażu gniazdka elektrycznego w pobliżu sedesu. Pozwoli to szybko i bez konieczności kucia glazury zamontować deskę myjącą lub nakładkę bidetową na sedes, gdy będzie to konieczne.

Choć produkty oferowane przez Aquasol sprawdzą się szczególnie w przypadku osób starszych, niepełnosprawnych czy o ograniczonej mobilności, to przecież docenią je z pewnością także w pełni sprawne osoby. Deski myjące i nakładki bidetowe to ogromny komfort dla tych, którzy po prostu dbają o higienę, a nie mają na tyle dużo miejsca w łazience, aby instalować osobny bidet. Zakup takiego produktu z wykorzystaniem standardowej ceramiki toaletowej pozwala zdecydowanie ograniczyć koszt inwestycji. Przykłady płyną do nas choćby z Japonii, gdzie takie rozwiązanie przestaje być luksusem (jak niegdyś klimatyzacja w autach), a powoli staje się standardem.

Od 2021 produkty są dostępne wyłącznie z logo koreańskiego producenta WACO Corp. (wcześniej HYUNDAI)

Z pełną ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.aquasol.pl

05-816 Michałowice, ul. Kolejowa 23, woj. mazowieckie
tel. +48 504 685 360,