Klimatyzacja SPLIT czy MULTI SPLIT?
Jedno z najczęściej wpisywanych w Google pytań związanych z branżą klimatyzacyjną brzmi: „co wybrać –klimatyzację SPLIT czy MULTI SPLIT”? Nie do końca jest to pytanie zasadne, bo wszystko zależy od tego, w ilu pomieszczeniach ma pracować urządzenie, jaki obiekt chcemy klimatyzować (dom, hotel, biuro?), jaka jest kubatura przestrzeni.
– Klimatyzacja SPLIT sprawdzi się, gdy chcemy, by urządzenie funkcjonowało tylko w jednym pomieszczeniu. W takim systemie jednej jednostce wewnętrznej odpowiada połączona z nią jedna jednostka zewnętrzna (agregat). Jeśli planujemy instalację klimatyzatorów w całym budynku, w którym jest kilka pomieszczeń lub np. w dużym wnętrzu o nieregularnych kształtach, to najkorzystniejszym rozwiązaniem będą systemy MULTI SPLIT, gdzie jednej jednostce zewnętrznej odpowiada kilka jednostek wewnętrznych – wyjaśnia Michał Zalewski, kierownik Sekcji Szkoleń w firmie Klima-Therm, która oferuje m.in. klimatyzatory Fujitsu.
Jednak niezależnie od konkretnych rozwiązań technicznych i konstrukcyjnych oraz od tego, czy wybierzemy klimatyzację SPLIT czy MULTI SPLIT, jedno jest pewne: warto stawiać na urządzenia sprawdzonych producentów, co da nam nie tylko gwarancję długiej żywotności i wysokiej jakości podzespołów, ale przede wszystkim komfort przebywania wewnątrz pomieszczeń.

Klimatyzatory SPLIT
Wśród najpopularniejszych urządzeń przeznaczonych do klimatyzacji indywidualnych pomieszczeń znajdują się urządzenia typu SPLIT Fujitsu, przeznaczone do domów mieszkalnych, pokojów hotelowych, pomieszczeń biurowych, gabinetów, sal konferencyjnych, czy obiektów użyteczności publicznej.
W skład tego typu urządzeń wchodzi jednostka wewnętrzna, jednostka zewnętrzna (agregat chłodniczy) oraz sterownik (przewodowy lub bezprzewodowy). Taki typ konstrukcji sprawia, że elementy wpływające na komfort akustyczny (silnik sprężarki oraz wentylator skraplacza) są odseparowane od pomieszczenia klimatyzowanego, co przekłada się oczywiście na wysoki komfort akustyczny.
– Dzięki temu, że urządzenia Fujitsu typu SPLIT obejmują bardzo rozbudowany typoszereg urządzeń, łatwo można dopasować rozwiązanie najbardziej optymalne w danym wypadku – mówi Michał Zalewski.
Oferta obejmuje: pięć typów klimatyzatorów SPLIT ściennych o nominalnej mocy chłodniczej od 2,0 do 8 kW, klimatyzatory kasetonowe (o mocach od 3,5 do 14 kW), przypodłogowe (2,6-4,2 kw) i przysufitowe (8,5 – 14,0 kW),uniwersalne (5,2 / 7,1 kW) oraz cztery typy klimatyzatorów kanałowych o mocach od 3,5 do 25 kW.W zależności od wyboru trybu pracy, klimatyzatory SPLIT z technologią inverterową i funkcją pompy ciepła mogą chłodzić lub grzać, zapewniając wysoki komfort temperaturowy wewnątrz pomieszczeń. Producent nie poszedł też na żadne ustępstwa jeśli chodzi o energooszczędność urządzeń. Elektroniczne sterowanie pozwala na kontrolę i sterowanie ich pracą oraz precyzyjną regulację temperatury w pomieszczeniu.

 

klimatyzacja fujitsu klimatyzacja fujitsuKlimatyzator przypodłogowy AGYG – LV (2,6 – 4,2 kW) i klimatyzator ścienny ASYG – LFCA (5,2 – 8,0 kW).

 

Klimatyzatory MULTI SPLIT
W sytuacji, w której wymagana jest klimatyzacja kilku indywidualnych pomieszczeń, sprawdzą się systemy MULTI SPLIT z technologią inwerterową. KLIMA-THERM oferuje systemy MULTI SPLIT do klimatyzowania dwóch, trzech czterech indywidualnych pomieszczeń, które świetnie sprawdzą się w budynkach mieszkalnych, domkach jednorodzinnych, pomieszczeniach biurowych, a także hotelach czy pensjonatach.
– System zbudowany jest z jednej jednostki zewnętrznej o chłodniczej mocy nominalnej 4,0~8,0 kW oraz z jednostki wewnętrznej o mocy 2,0~7,0 kW.Do wyboru jest 26 różnych typów jednostek wewnętrznych (ścienne, kasetonowe, kanałowe, przysufitowo-uniwersalne) – mówi Michał Zalewski.
W obiektach, w których chcemy klimatyzować jeszcze więcej pomieszczeń (od dwóch do ośmiu), sprawdzi się z kolei system MULTI 8, umożliwiający podłączenie do jednej jednostki zewnętrznej maksymalnie ośmiu jednostek wewnętrznych z ośmiu różnych pomieszczeń. Do dużych przestrzeni o nieregularnych kształtach kierowany jest z kolei system MULTI Symultaniczny, który zbudowany jest z dwóch lub trzech jednostek wewnętrznych o jednoczesnym i wspólnym działaniu i wspólnej instalacji chłodniczej w jednym pomieszczeniu.

 

klimatyzacja fujitsuSystem MULTI Symultaniczny.

 

System klimatyzacyjny z pompą ciepła do dużych budynków
Najbardziej zaawansowanymi rozwiązaniami Fujitsu są systemy AIRSTAGE VRF. Są to rozbudowane pompy ciepła oraz systemy z odzyskiem ciepła typu powietrze-powietrze, wykorzystujące zmienny przepływ i bezpośrednie odparowanie czynnika chłodniczego. Przeznaczone są do całorocznego zapewnienia komfortu cieplnego w mieszkaniach, domach jedno i wielorodzinnych, budynkach hotelowych, budynkach biurowych, sklepach, czy obiektach użyteczności publicznej.
– Wśród zalet systemów z pompą ciepła Fujitsu VRF AIRSTAGE warto wymienić energooszczędność, osiąganą m.in. dzięki funkcjom pracy ekonomicznej czy pracy z ograniczoną wydajnością. System zapewnia wysoki komfort i wygodę – z poziomu funkcjonalnego pilota ściennego można ustawiać tryby pracy, a temperatura w pomieszczeniach może się utrzymywać w zakresie ±0,5°C od nastawionej, co jest możliwe dzięki precyzyjnej regulacji przepływu czynnika chłodniczego – wyjaśnia Michał Zalewski.
Najwyższą efektywność systemu zapewnia zaawansowany system zarządzania pracą sprężarek oraz innowacyjny układ sterowania – poprzez inverterową regulację obrotów sprężarki w każdej jednostce zewnętrznej regulowana jest wielkość przepływu czynnika chłodniczego. W przypadku pracy pod niepełnym obciążeniem lub gdy wymienniki są brudne, nieodparowany czynnik chłodniczy pozostaje w specjalnie do tego przeznaczonym dużym zbiorniku, a do sprężarki trafiają wyłącznie pary czynnika chłodniczego. Długą żywotność systemu zapewniają też niebieskie lamele, które stanowią dodatkowe zabezpieczenie antykorozyjne wymiennika.

 

klimatyzacja fujitsufot. Klima-Therm

 

System sterowania oparty na otwartych protokołach FreeTopology® stwarza przyjazne dla użytkownika środowisko, a także umożliwia integrację z systemami BAS/BMS. Urządzenia mają bardzo niski poziom hałasu i kompaktowe wymiary, a dzięki minimalnemu zużyciu energii, wysokiej wydajności i sprawności całego układu VRF jest to obecnie jedna z ciekawszych propozycji na rynku.

Wentylacja z rekuperacją
W ofercie firmy Klima-Therm znajdują się także systemy rekuperacji i wentylacji, które zapewniają skuteczną wymianę zużytego powietrza na świeże w domach jednorodzinnych i małych obiektach.
– Jest to szczególnie ważne dziś, gdy wznosimy coraz bardziej szczelne budynki, a jednocześnie mamy świadomość, że otwieranie okien nie wystarczy i generuje duże straty ciepła, zwłaszcza zimą. Bez zorganizowanej wentylacji budynki ulegają szybkiej degradacji, dlatego konieczne jest zapewnienie skutecznej wymiany powietrza – mówi Michał Zalewski.
Kompaktowymi urządzeniami przeznaczonymi do wentylacji z rekuperacją są centrale wentylacyjne KLIMA-THERM KCX (z wymiennikiem krzyżowo przeciwprądowym) lub KCO (z wymiennikiem obrotowym), które mają sprawność odzysku energii cieplnej nawet do 92%. Sprawdzą się one w pomieszczeniach, w których występuje duża emisja energii cieplnej, a jednocześnie wymagana jest dobra wentylacja (sklepy, restauracje, budynki mieszkalne, domki jednorodzinne z jednoczesnym odzyskiem ciepła oraz filtracją i nagrzewaniem powietrza nawiewanego).

 

klimatyzacja fujitsuKompaktowa centrala rekuperacyjna KCX z odzyskiem ciepła.

 

Kompletnym urządzeniem przeznaczonym do odzysku ciepła z wentylacji jest też centralka wentylacyjna z systemem rekuperacji UTZ o nominalnym przepływie ciepła 170 – 1000 m³/h. To uniwersalne urządzenie o kompaktowej konstrukcji można montować w dowolnej pozycji.

W XXI wieku, gdy koszty ogrzewania wciąż rosną, budujemy coraz bardziej szczelne domy. Ściany i okna przewodzą minimalne ilości ciepła i nie przepuszczają prawie w ogóle powietrza, czego skutki to choroby, alergie, a także zawilgocenia, pleśń i grzyby. Na szczęście coraz lepiej rozumiemy też potrzebę wprowadzania energooszczędnych rozwiązań, które poprawiają jakość powietrza i oszczędzają energię cieplną, jak np. klimatyzacja SPLIT czy MULTI SPLIT oraz systemy rekuperacji i wentylacji. A że inwestycja ta się opłaca, nie trzeba nikogo przekonywać zważywszy na fakt, że w znaczną część życia spędzamy w budynkach.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.klima-therm.pl

04-041 Warszawa , ul. Ostrobramska 101A , woj. mazowieckie
tel. +48 22 517 36 00,