Suche powietrze a zdrowie

Zarówno suche, jak i zbyt wilgotne powietrze nie sprzyja naszemu zdrowiu. Powietrze w mieszkaniu, jak i innych pomieszczeniach, często jest bardzo suche – szczególnie zimą. Składa się na to wiele czynników. W okresie grzewczym suche powietrze jest wynikiem ogrzewania, które znacząco zmniejsza jego wilgotność. Trudno wyobrazić sobie sezon zimowy bez ogrzewania, w jego konsekwencji jednak wilgotność spada nawet do 10%. To zdecydowanie zbyt mało. Utrzymanie optymalnej wilgotności powietrza jest praktycznie nie do osiągnięcia bez odpowiednich urządzeń. W jaki sposób suche powietrze wpływa na nasze zdrowie? Przede wszystkim ma negatywny wpływ na układ oddechowy. Wysusza śluzówkę nosa, przez co nie chroni ona odpowiednio przed infekcjami. To jednak nie jedyna konsekwencja przebywania w pomieszczeniu, w którym panuje suche powietrze. Niska jego wilgotność źle oddziałuje również na oczy, które stają się zaczerwienione i pieką. Skóra wysusza się, swędzi i jest bardziej podatna na podrażnienia. Co więcej, ma wpływ nawet nasze włosy, które stają się łamliwe i rozdwajają się.

Czy nawilżacz powietrza jest zdrowy?

W kontekście przedstawionych problemów, wynikających z oddychania suchym powietrzem, powstaje pytanie, czy nawilżacz powietrza wpływa na nasze zdrowie, a jeśli tak, to jak? Jak sama nazwa wskazuje, odpowiada on za zachowanie odpowiedniej wilgotności powietrza, dzięki czemu eliminuje wymienione wyższej dolegliwości. Dodatkowo oczyszcza też pomieszczenie z bakterii i zanieczyszczeń. Odpowiedź na pytanie jest więc prosta – nawilżacz powietrza korzystnie wpływa na nasze zdrowie.

fot. Sternal 

Nawilżanie w przemyśle – czy jest istotne?

Odpowiednia wilgotność powietrza jest niezbędna również w procesie produkcji. W sezonie grzewczym, a także podczas gorącego lata, w halach produkcyjnych oraz magazynach występują problemy spowodowane zbyt niską wilgotnością powietrza. Dla przykładu, w halach produkcyjnych drukarni, proces druku generuje pył, który przy niskiej wilgotności powietrza przemieszcza się i ma negatywny wpływ na jakość wytwarzanych wyrobów oraz na urządzenia. W przemyśle drzewnym, meblarskim i lakierniczym utrzymanie stałej wilgotności powietrza redukuje koszty produkcji, zwiększa wydajność i poprawia jakość. Właściwie dobrany i zamontowany system nawilżania wpływa na polepszenie warunków pracy. Właściwości zdrowotne nawilżacza powietrza to jedna kwestia. Druga to jego korzystny wpływ na jakość produkcji. Niezależnie od rodzaju przemysłu, odpowiednia wilgotność zmniejsza ilość kurzu i pyłów, redukuje powstawanie wyładowań elektrostatycznych, utrzymuje odpowiednią wilgotność materiałów potrzebnych do produkcji, obniża straty produkcyjne, a także wpływa pozytywnie na komfort pracy i zadowolenie pracowników oraz ich wydajność. Firma Sternal oferuje szeroką gamę systemów nawilżania dla różnych gałęzi przemysłu. Znajdują one zastosowanie m.in. we wspomnianym już przemyśle drzewnym i poligraficznym, jak i włókienniczym, spożywczym, hodowlanym, elektronicznym, samochodowym, stoczniowym czy tytoniowym.

Dzięki szerokiej gamie rozwiązań technicznych stały poziom wilgotności uzyskiwany jest przy minimalnych kosztach eksploatacyjnych. Oferowane nawilżacze powietrza są nie tylko zdrowe dla pracowników, ale i korzystnie wpływają na jakość produkcji. Wśród dostępnych systemów nawilżania znajdziemy nawilżacze adiabatyczne: niskociśnieniowe Sternal Fog i wysokociśnieniowe Sternal Fog H. Te pierwsze składają się z szeregu dysz, do których doprowadzone są media w postaci wody i sprężonego powietrza. Sprężone powietrze tworzy w sekcji wodnej dysz podciśnienie, co powoduje dostarczenie właściwej ilości wody. Specjalna konstrukcja pozwala precyzyjnie sterować procesem nawilżania oraz wyeliminować zjawisko wycieku wody z dysz. System eliminuje powstawanie kultur bakteryjnych i zapewnia niskie zużycie energii. Nawilżacz wysokociśnieniowy zaś składa się z układu pompującego podającego wodę o ciśnieniu około 75 barów, wodnych filtrów mechanicznych, dysz wysokociśnieniowych w układzie indywidualnym lub głowic ośmiodyszowych wraz z wymuszonym ruchem powietrza wspomagającym absorpcję, zaworów strefowych, instalacji wysokociśnieniowej rozprowadzającej wodę oraz automatycznej centrali wraz z czujnikiem pomiaru wilgotności na każdą nawilżaną strefę. System zapewnia niskie zużycie energii – około 4 W na litr wody, charakteryzuje się bardzo niskim poziomem szumów, eliminuje powstawanie bakterii, a jego elastyczność umożliwia rozbudowę i pracę w różnych warunkach.

fot. Sternal 

Kolejnym rozwiązaniem są nawilżacze parowe, które w procesie nawilżania mogą wykorzystać każdy dostępny rodzaj energii: od energii elektrycznej, poprzez parę technologiczną i gorącą wodę. Wśród nawilżaczy parowych Sternal znajdziemy: elektryczne HT, VL-C, CRUV, gazowe GTS oraz para na parę STS. Są one zaprojektowane tak, aby wymagały minimalnej bądź nie wymagały w ogóle obsługi serwisowej, a przy tym były proste i intuicyjne w obsłudze. Wśród nich najnowszym rozwiązaniem są nawilżacze gazowe, będące hitem na światowych rynkach ze względu na niski koszt eksploatacji. Efektywnie wykorzystują najtańsze źródło energii — gaz ziemny.

Znając odpowiedź na pytanie, czy nawilżacz powietrza jest zdrowy, nie należy pomijać też jego istotnego znaczenia w przemyśle. Pozytywny wpływ nawilżania na proces produkcji to jedno, druga kwestia to odpowiedni sprzęt. Wieloletnie doświadczenie firmy Sternal stanowi gwarancję, że zarówno oferowane narzędzia, jak i sposób ich montażu zapewnią trwałe i skuteczne działanie.

Więcej informacji na stronie: www.sternal.com.pl

71-302 Szczecin, ul. Hoene Wrońskiego 25, woj. zachodniopomorskie
tel. 914873671, 509355006,