System mgły wodnej najskuteczniejszy w walce z pożarem

Ochrona przeciwpożarowa budynków drewnianych i zabytkowych

Ochrona przeciwpożarowa budynków drewnianych, zwłaszcza zabytkowych i o dużej wartości historycznej, nastręcza spore trudności. Praktyka pokazała, że nie wystarczy wyposażanie tego typu obiektów w instalacje automatycznej sygnalizacji pożarów, które – choć informują o wystąpieniu zagrożenia, to jednak nie usuwają problemu. Warto też pamiętać, że sama woda ma stosunkowo niską skuteczność gaśniczą, bo przeważająca jej część po prostu spływa po płonącym obiekcie, co generuje dodatkowe zniszczenia. Zdecydowanie lepiej można wykorzystać wodę, rozpraszając jej strumień. Oferowany przez firmę SUPO Cerber Sp. z o.o. system FOG, nie tylko wykrywa, ale i umożliwia gaszenie pożaru mgłą wodną wewnątrz i na zewnątrz obiektów.

Gaszenie pożaru mgłą wodną – stałe instalacje gaśnicze
Instalacje gaśnicze wodne to najbardziej rozpowszechniony sposób na skuteczne gaszenie pożarów, a sama woda wykorzystywana jest w tym celu od zawsze. Badania pokazały, że rozpylenie wody do postaci mikroskopijnych cząsteczek (mgła wodna) ma o wiele skuteczniejsze działanie gaśnicze niż instalacje gaśnicze tryskaczowe lub zraszacze, co trudno przecenić zwłaszcza w ochronie przeciwpożarowej budynków drewnianych i zabytkowych.
– Systemy mgły wodnej niskociśnieniowej pozwalają nie tylko na szybkie odbieranie ciepła ze środowiska pożaru przez powierzchnię kropelek wody i ograniczeniu dostępu tlenu do środka ognia przez powstającą parę. Redukują one także ilość dymu, absorbują zawarte w nim cząstki stałe i wypłukują z niego wiele toksycznych gazów – wyjaśnia Tomasz Knapik z firmy SUPO Cerber Sp. z o.o..

Stałe instalacje gaśnicze mgłą wodną – detekcja
System mgły wodnej FOG firmy SUPO Cerber Sp. z o.o. składa się z czterech podstawowych zespołów. Pierwszym z nich jest zespół detekcji, który obejmuje układ zasilania pneumatycznego wraz ze wskaźnikami ciśnienia, zawór odcinający oraz dwie linie dozorowe wykonane z przezroczystej rurki PCV, która jest wypełniona gazem pod ciśnieniem znamionowym 3-4 bary. Dublowanie linii dozorowej zwiększa niezawodność stałej instalacji gaśniczej i  do minimum redukuje ryzyko fałszywego wysterowania urządzenia gaśniczego. Linie dozorowe rozprowadza się wzdłuż biegu dysz rozpylających oraz w miejscach kumulacji ciepła w przypadku zaistnienia pożaru. Taki typ konstrukcji gwarantuje, że nawet gdy ciśnienie nominalne w liniach dozorowych spadnie do 30%, zespół detekcji wciąż będzie działał poprawnie. Do wzrokowej kontroli ciśnienia służą manometry, a ewentualne małe ubytki ciśnienia w linii dozorowej są automatycznie uzupełniane przez zawór sterująco-różnicowy.
Układ zasilania wewnętrznego zespołu detekcji wraz z manometrami i zaworem pięciodrożnym zamontowany jest w sterowniku pneumatycznym Cerber.

 

system mgły wodnej supo cerberfot. SUPO Cerber Sp. z o.o.

 

System mgły wodnej – sterowanie
Sercem instalacji gaśniczej FOG jest sterownik pneumatyczny Cerber, który działa niezależnie od zasilania elektrycznego. Jego zadaniem jest otwieranie i zamykanie zaworów strefowych oraz sygnalizowanie ewentualnych zakłóceń w pracy i przesyłanie informacji do zespołów serwisowych. Wszystkie elementy sterownika zabudowane są w specjalnej, metalowej szafce, której wielkość każdorazowo dopasowywana jest do potrzeb. Centralka sterująca jest produkowana w wielkościach od 1 do 6 stref wyposażonych w te same zespoły sterowania. W jej bocznych ściankach umieszczone są konektory, do których podłącza się elastyczne przewody detekcyjne, sterownicze i zasilające oraz elektryczne przewody do nadzorowania i monitoringu.

Instalacje gaśnicze wodne – zespół zasilania wodnego i pneumatyki
Niezbędnym elementem wodnej instalacji gaśniczej jest zbiornik z wodą.
– Najczęściej ma on pojemność 10 m³, jednak ten parametr każdorazowo dobierany jest do potrzeb danego obiektu – wyjaśnia Tomasz Knapik. – Zapas wody w zbiorniku uzupełniany jest z sieci miejskiej lub innego źródła czerpalnego po uprzednim opróżnieniu hydroforu z gazu – dodaje.
W skład zespołu zasilania wodnego i pneumatyki wchodzi ponadto pompa spalinowa oraz cała armatura towarzysząca, czyli zawory, filtry wodne, wskaźnik poziomu wody ze sterownikiem mikroprocesorowym i systemem monitorującym oraz zbiornik AFFF z układem dozującym. Jako zespół zasilania pneumatycznego użyta jest sprężarka wraz ze zbiornikiem i reduktorem.

Dysze rozpylające – ochrona przeciwpożarowa budynków drewnianych
Końcowym elementem oferowanego przez firmę SUPO Cerber systemu mgły wodnej FOG jest zespół instalacji rurowej z dyszami rozpylającymi i zaworem strefowym sterowanym pneumatycznie.
– Na tym etapie projektowania stałej instalacji gaśniczej ważne są precyzyjne obliczenia hydrauliczne. Na ich podstawie dobieramy średnice rur rozprowadzających, wielkość, ilość i typ dysz niskociśnieniowych, a także ustalamy, jaka ilość wody jest potrzebna do celów gaśniczych. W związku z brakiem norm  i regulacji w tym zakresie przyjmujemy, że musi to być ilość wystarczająca na nieprzerwane zraszanie do czasu przybycia straży pożarnej– wyjaśnia Tomasz Knapik.

 

system mgły wodnej supo cerber system mgły wodnej supo cerberfot. SUPO Cerber Sp. z o.o.

 

Dobór średnic rur determinuje też dopasowanie dalszych elementów systemu, a więc odpowiedniego zaworu kulowego sterowanego pneumatycznie oraz – w przypadku urządzeń strefowych – zaworu spustowego, zamontowanego w rozdzielaczu głównym. Instalacja rurowa z dyszami rozpylającymi nie jest wypełniona wodą, dlatego należy stosować rury ocynkowane lub miedziane, które zapewniają ochronę antykorozyjną.
Za gaszenie pożaru mgłą wodną odpowiadają dysze rozpylające, które dobierane są w zależności od potrzeb danego obiektu oraz otoczenia (wewnątrz lub na zewnątrz budynku). Firma SUPO Cerber oferuje tu cztery typy urządzeń.
Dysza mgłowa strumieniowo-wirowa DML przeznaczona do zastosowań wewnętrznych łączy w sobie zalety rozpylaczy strumieniowych i wirowych. W praktyce oznacza to, że część cieczy płynie przez otwór wylotowy jako niezawirowana struga osiowa, a część jako zawirowana struga pierścieniowa.
– Można np. uzyskać rozkład gęstości strumienia cieczy w przekroju prostopadłym do osi strugi lub rozkład równomierny, który sprawdzi się szczególnie tam, gdzie istotna jest najkorzystniejsza wymiana ciepła i masy pomiędzy kroplami a otoczeniem – mówi Tomasz Knapik.
Na podobnej zasadzie działa wykonana z mosiądzu otwarta głowica mgłowa GMO, która posiada 6 mikrodysz rozłożonych po obwodzie stożka głowicy o nachyleniu 120° i kącie rozpylenia 60° oraz jedną dyszę położoną centralnie o kącie rozpylenia 20°. W zależności od potrzeb dostępne są tu dwa warianty: głowice GMO/P typu wirowego lub GMO/W typu strumieniowo-wirowego.
Na konstrukcji głowicy mgłowej typu otwartego bazuje też mosiężna głowica typu GMZ, która również posiada 6 mikrodysz rozłożonych po obwodzie stożka głowicy o nachyleniu 120° i kącie rozpylenia 60°. Do wyboru są głowice generujące mgłę wodną poprzez mikrodysze typu wirowego (GMZ/P) lub mikrodysze typu strumieniowo wirowego (GMZ/W).
– Ciekawym rozwiązaniem w tej głowicy jest zastosowanie zamka termicznego w oparciu o specjalnie zaprojektowany zawór, uruchamiany przez szklaną ampułkę. Ampułka jest elementem termicznym, który ma bardzo niski współczynnik RTI (wskaźnik czasu zadziałania) i może być ona wykonana dla różnych temperatur – podkreśla Tomasz Kanpik.
Dysze DML, GMO oraz GMZ posiadają filtr walcowy, który skutecznie chroni je przed zanieczyszczeniami.
Na nieco innej zasadzie działa mosiężna spiralna dysza mgłowa DMS, która zaliczana jest do dysz typu uderzeniowego, podobnych do zraszaczy lub dysz stosowanych w instalacjach gaśniczych tryskaczowych. Strugę mgłową uzyskuje się poprzez wprowadzenie w rotacje wypływającej z otworu dyszy wody, która następnie zostaje rozbita do postaci małych kropel na spirali, pełniącej rolę deflektora.
– Szerokie widomo rozpylenia i duży zasięg strugi mgłowej uzyskuje się w tym wypadku dzięki różnemu kątowi pochylenia ścianek spirali – mówi Tomasz Knapik.
Dysza mgłowa DMS sprawdzi się szczególnie w zastosowaniach zewnętrznych, bo duża energia kinetyczna wypływu sprawia, że struga mgłowa jest odporna na powiewy wiatru, a także na zanieczyszczenia i niesprzyjające warunki klimatyczne.

 

system mgły wodnej supo cerber system mgły wodnej supo cerberfot. SUPO Cerber Sp. z o.o.

 

Woda oraz instalacje gaśnicze wodne są powszechnie wykorzystywane do gaszenia pożarów, jednak dziś wiadomo już, że to nie ilość metrów szcześciennych wody decyduje o skuteczności, ale wielkość powierzchni styku cieczy ze strefą spalania, co prowadzi do szybszej wymiany ciepła wody z otoczeniem, a tym samym – do szybszego odebrania energii fazie płomieniowej.
Rozproszony do postaci mgły wodnej strumień wody jest obecnie najlepszym sposobem na ochronę przeciwpożarową budynków drewnianych (np. kościołów i dworków), obiektów przemysłowych (rozdzielni elektrycznych, elektrowni wiatrowych, linii produkcyjnych, silników i generatorów), jak również biur, hoteli, szkół, bibliotek, galerii i muzeów.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stornie: www.supo.com.pl


Liczba odwiedzin: 8 | Data publikacji: 2017-06-28

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


Drewno to jeden z najbardziej popularnych materiałów wykorzystywanych do produkcji mebli i podłóg. Jednak w domach można spotkać również meble i parkiety wykonane z materiałów drewnopochodnych, np. sklejki. Jak sklejka sprawdza się we wnętrzach? Jaka sklejka na meble i podłogi jest najlepsza?

05.07.2018 | Kominki

Ognisko domowe to miejsce, wokół którego od zarania dziejów koncentrowało się życie całej rodziny, a pochłaniający kolejne szczapy drewna ogień stał się symbolem ciepła, bezpieczeństwa, światła i rodziny. Budowa kominka w domu to wspaniały pomysł, jednak dla wielu z nas pozostają do rozstrzygnięcia trudne kwestie techniczne, a przede wszystkim – czy wybrać kominek wodny czy powietrzny. O tym, jak palić w kominku wodnym i powietrznym oraz zaletach i wadach płynących z eksploatacji każdego z nich mówi Mirosław Aniserowicz, właściciel firmy Marpol, która działa w branży już od 17 lat.

29.06.2018 | Natryski pianki

Izolacja budynku pozwala na znaczną redukcję kosztów zarówno ogrzewania, jak i klimatyzowania pomieszczeń. Aby rachunek ekonomiczny był jak najbardziej korzystny, warto zastosować sprawdzony produkt najwyższej jakości. Piana poliuretanowa to znany i ceniony materiał termoizolacyjny, który dzięki swojej uniwersalności zyskuje coraz większe grono zadowolonych obiorców. Zalety wynikające z zastosowania piany poliuretanowej omawia firma Optimum, która od 2009 roku specjalizuje się w technologii dociepleń i otrzymuje bardzo pozytywne informacje od swoich odbiorców, dla których wykonała termoizolacje z wykorzystaniem piany poliuretanowej.

Budujesz dom i zastanawiasz się, jaki kolor dachu wybrać? Masz problem z dopasowaniem koloru dachu do elewacji? Ten poradnik jest dla Ciebie! Wraz z firmą Dachy rustykalne, dostawcą ceramicznych dachówek w stylu śródziemnomorskim podpowiadamy, jak dobrać kolor dachu do elewacji i stworzyć modną aranżację domu.

Betoniarnie mobilne to przyszłość branży budowlanej. Do ich uruchomienia nie potrzeba pozwoleń na budowę, a same urządzenia bardzo łatwo się przestawia, co znacznie przyspiesza wszelkie prace i pozwala wygenerować znaczne oszczędności. Rozwiązanie docenili już użytkownicy w Polsce oraz na całym świecie.

28.06.2018 | Ogrzewanie

23 kwietnia 2018 rozpoczęła się EkoDotacja STOP SMOG, którą przyznaje swoim klientom Stiebel Eltron. Do 31 października br. lub do wyczerpania zapasów skorzystać można z dofinansowania w wysokości 5 000 zł oraz nabyć w promocyjnej cenie wybrane pakiety pomp ciepła z osprzętem. Dotacja, której celem jest poprawa jakości powietrza w Polsce, skierowana jest do wszystkich, którzy chcą pozytywnie wpłynąć na swoje otoczenie i zainstalować nowoczesne oraz ekonomiczne urządzenie grzewcze w użytkownym przez siebie domu. Wśród urządzeń objętych promocją znajdują się także znane i cenione inwerterowe pompy ciepła.

28.06.2018 | Oświetlenie

Miasto nie zasypia wraz z zapadnięciem zmierzchu. Gdy zachodzi słońce, zapalają się latarnie, które oświetlają drogi, ulice, parki, skwery i chodniki. Rola oświetlenia miejskiego ewoluowała na przestrzeni dziejów. Gazowe lampy zapalane kiedyś przez latarnika pełniły przede wszystkim funkcje użytkowe, zapewniając lepszą widoczność na ulicach i chodnikach. Dziś ich rola jest jeszcze bardziej doniosła, bo nie tylko rozświetlają ciemności, ale i stanowią często jeden z najpiękniejszych elementów zdobiących przestrzenie miejskie. Dekoracyjne latarnie współczesne i klasyczne oraz elementy małej architektury znajdziemy w ofercie firmy Art-Metal, która regularnie poszerza ofertę o produkty wpisujące się w najnowsze trendy w architekturze.

27.06.2018 | Budowlane inwestycje

Ściany szczelinowe, wykorzystywane w obiektach budowlanych, stanowią doskonałe zabezpieczenie stateczności ścian głębokich, pionowych wykopów. Sprawdzają się w budownictwie komunikacyjnym (np. w robotach tunelowych) oraz wszędzie tam, gdzie z uwagi na brak naziemnych miejsc parkingowych konieczne jest zbudowane garaży podziemnych. Technologia ścian szczelinowych, obok ścianek berlińskich, ścianek szczelnych czy przesłon gruntowych, należy do specjalistycznych prac geotechnicznych i jest uznawana za trudną. Od wykonawcy wymaga wiedzy, umiejętności oraz wyposażenia w specjalistyczny park maszynowy. Wszystkie powyższe wymagania posiada firma Greifbau, przedsiębiorstwo, w którym innowacyjny sprzęt najnowszej generacji łączy się z wieloletnim doświadczeniem pracowników.

25.06.2018 | Chemia budowlana

Końcowy efekt prac glazurniczych w kuchni lub łazience może zaskoczyć mieszkańców remontowanej przestrzeni. Czasem jest to miłe oczarowanie pięknem starych pomieszczeń w nowej odsłonie, jednak czasami zdarza się też nieprzyjemne i rozczarowujące uczucie fuszerki. Od czego zależy prawidłowe układanie płytek? Podpowiadają specjaliści z firmy Weber Saint-Gobain, która wyspecjalizowała się w dostarczaniu na rynek remontowy systemów i produktów, które są nie tylko funkcjonalne i trwałe, ale również łatwe i przyjazne w zastosowaniu.

25.06.2018 | Natryski pianki

Izolacje posadzek, dachów, poddaszy, ścian w budownictwie mieszkaniowym to zaledwie ułamek możliwości, jakie dają ocieplenia z pianki poliuretanowej. Traktowane początkowo przez polskich inwestorów z pewną dozą nieufności, dziś już na dobre zadomowiły się w naszym kraju, znajdując zastosowanie również w sektorze przemysłowym, rolniczym, sadowniczym. Przedsiębiorstwem, które może pochwalić się jednym z najdłuższych staży w dziedzinie izolacji natryskowych pianami poliuretanowymi PUR na polskim rynku jest firma Izolacje Pluimers Sp. z o.o. z Kutna, która doświadczenia zdobywa już od 20 lat. Pluimers wykonuje izolacje pianą zamknięto komórkową i otwarto komórkową Baymer Spray wiodącego producenta – firmy Covestro/Bayer.

Coraz więcej mówi się o inteligentnych domach – wyposażonych w nowoczesną automatykę, która integruje ze sobą różne urządzenia z możliwością zdalnego sterowania, ułatwiającą użytkownikowi codzienne życie i funkcjonowanie w przestrzeni własnego domu. Wiele osób jednak obawia się stosowania inteligentnych technologii, uznając je jedynie za drogi gadżet, który nie jest całkowicie bezpieczny. Czy rzeczywiście warto bać się inteligentnego domu?

21.06.2018 | Ogrzewanie

Gaz płynny LPG to jedno z podstawowych paliw, wykorzystywanych w XXI w. do celów grzewczych i technologicznych oraz jako alternatywne paliwo samochodowe. Popularności przysparza mu niska cena, wysoka kaloryczność, dostępność, a także ekologiczność. Wraz ze wzrostem popytu na gaz płynny, zaczęło rosnąć zapotrzebowanie na ciśnieniowe zbiorniki LPG w wersji naziemnej i podziemnej. Znajdziemy je w ofercie firmy CHEMET, która przez 70 lat działania na rynku urosła do rangi wiodącego producenta w Polsce i w Europie. Wieloletnie doświadczenie, wykwalifikowana kadra, nacisk na innowacyjność i inwestycje w modernizacje parku maszynowego sprawiają, że oferowane przez CHEMET zbiorniki na gaz odpowiadają najwyższym wymaganiom pod względem jakości, spełniając zarazem surowe normy polskie i europejskie.

21.06.2018 | Ogrzewanie

Niekontrolowany wzrost temperatury po dorzuceniu opału do kotła i jej gwałtowny spadek, gdy paliwo się kończy, wyziębiony dom po dłuższej nieobecności mieszkańców, brak kontroli nad procesem spalania… Takie niedogodności związane z obsługą kotłów na paliwa stałe to przeszłość. Dostępne dziś na rynku urządzenia są nie tylko ekologiczne, ale także wygodne i proste w obsłudze, umożliwiając jednocześnie pełną kontrolę nad parametrami pracy kotłów. Przedsiębiorstwem, które kładzie duży nacisk na komfort eksploatacji i oferuje szeroki pakiet rozwiązań usprawniających obsługę jest Metal-Fach Technika Grzewcza.

Sezon ogrodowy w pełni. Trwa przycinanie żywopłotów, koszenie traw, układanie skalniaków, sprzątanie. Wielu z tych prac już od dawna nie musimy wykonywać siłą własnych mięśni, bo wyręczają nas w tym akumulatorowe narzędzia ogrodowe: m.i. nożyce do żywopłotu, kosiarki, samobieżne wózki transportowe, podkaszarki i kosy. Urządzenia te bardzo odciążają człowieka i zwiększają komfort pracy w ogrodzie. Pełen asortyment akumulatorowych narzędzi ogrodowych znajdziemy w ofercie firmy Makita. Narzędzia zasilane są akumulatorami 10,8 V, 14,4 V, 18 V, oraz najmocniejsze – 2 x 18 V. Dzięki możliwości użycia akumulatora 18 V mamy możliwość pracy z ponad 200 narzędziami z oferty firmy Makita.

19.06.2018 | Domy prefabrykowane

Prefabrykowane domy drewniane cieszą się w Polsce coraz większą popularnością wśród inwestorów. Nad innymi technologiami przeważają zalety takie jak, zamknięty kosztorys, szybkie tempo wykonywania prac budowlanych i użycie nowoczesnych naturalnych materiałów do budowy.

Producenci maszyn budowlanych stoją dziś przed dużymi wyzwaniami, bo branża nieustannie ewoluuje, a klienci stają się coraz bardziej wymagający, oczekując rozwiązań efektywnych, ekonomicznych i wygodnych w obsłudze. W ciągu czteroletniego okresu rozwojowego firma JCB stosowała program intensywnego testowania komponentów oraz produktów, a cel był jeden: osiągnięcie podwyższonych poziomów jakości i niezawodności budowania z korzyścią dla klientów. W efekcie ten znany producent opracował nowe, zaawansowane koparki gąsienicowe 220X, pierwsze modele z nowej generacji maszyn gąsienicowych JCB dla globalnego rynku budowlanego.

Budownictwo energooszczędne to przyszłość – takie zdanie wypowiedziane jeszcze dwie dekady temu na nikim nie zrobiłoby wrażenia. Dziś jednak, gdy w związku z coraz mniejszą ilością zasobów naturalnych rosną ceny energii i paliwa, nieuchronnie musieliśmy postawić na energooszczędność. Świetnym przykładem są domy prefabrykowane i modułowe. Popularne kiedyś głównie w USA, Kanadzie i na zachodzie Europy, obecnie coraz częściej wybierane są też przez Polaków. Jednym z producentów o ugruntowanej na naszym rynku pozycji jest firma Hatek z Pułtuska, która zajmuje się projektowaniem, produkcją i montażem konstrukcji drewnianych od 2003 roku.

Jeśli z jakichkolwiek przyczyn nasza działka, na której budujemy dom, pozbawiona jest dojścia do wody, a najbliższy Zakład Wodociągów i Kanalizacji nie jest w stanie wykonać przyłącza wodociągowego – sami musimy zadbać o dostęp do wody. W tym celu najlepiej przeprowadzić budowę studni głębinowej. Jednak sama studnia nie wystarczy. Potrzebna jest również odpowiednia pompa głębinowa, która będzie bezpośrednio dostarczać wodę do naszego domu. Jaką pompę wybrać i jak ją zamontować w studni, aby uniknąć usterek?

W ostatnich latach polskie budownictwo przechodzi ogromną przemianę. Obok pojawiającej się coraz ciekawszej architektury biurowej, mieszkaniowej, czy użyteczności publicznej dzieje się też tak za sprawą budownictwa przemysłowego. Brzmi nieprawdopodobnie? Tylko pozornie. Dziś wizualna strona obiektów takich jak hale produkcyjne czy magazynowe podporządkowana jest często równie surowym zasadom wysmakowanej architektury, co nowoczesne budynki widywane w centrach średnich i dużych miast. Obecnie atrakcyjna architektonicznie hala przemysłowa coraz częściej staje się nieodzownym elementem wizerunku firmy, co każdym kolejnym obiektem ze swojego portfolio udowadnia firma CoBouw.

Jeżeli jesteś właścicielem psa, który ma przebywać tylko na zewnątrz, nie w domu i pilnować posesji, powinieneś zadbać o wygodny kąt dla niego, gdzie będzie mógł się schronić przed burzą, zimnem i deszczem oraz odpocząć po zabawie czy długim spacerze. W tym celu warto, abyś zainwestował w solidny kojec z wygodną budą, w którym twój pupil będzie czuł się dobrze i bezpiecznie. Jaki kojec będzie najlepszy dla Twojego psa?

Gotowe studnie wodomierzowe z tworzyw sztucznych sprawdzają się wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości zainstalowania na parterze budynku wodomierza (np. w domach niepodpiwniczonych), umożliwiając dokonywanie odczytu zużycia wody. Przez długi czas jedynym rozwiązaniem stosowanym w takiej sytuacji były studnie prefabrykowane z betonu. Coraz częściej jednak tradycyjne, ciężkie studnie wodomierzowe z kręgów betonowych zastępowane są przez ich lżejszą alternatywę, produkowaną z tworzyw sztucznych. Studnie wodomierzowe plastikowe przeznaczone do różnych zastosowań znajdziemy w ofercie firmy Gama Plastic.

12.06.2018 | Domy ekologiczne

Gdy kurczące się zasoby naturalne sprawiają, że koszty życia rosną, kwestie energooszczędności zaczynają nabierać coraz większego znaczenia. Najczęściej to właśnie argument ekonomiczny skłania inwestorów do budowy energooszczędnych budynków, choć oprócz finansów jest jeszcze cały szereg czynników przemawiających na korzyść domów pasywnych, z czego na pierwsze miejsce wysuwają się względy prozdrowotne i prośrodowiskowe. O tym, z czego buduje się domy pasywne i dlaczego to się opłaca rozmawiamy z Ireną Łobocką – Prezes Zarządu firmy Dom Plus, oferującej zdrowe, murowane budynki pasywne.

05.06.2018 | Wykańczanie wnętrz

Niedogodności, kurz, brud, chaos, a także nieplanowane wydatki i przekroczenie budżetu… właśnie takie skojarzenia u większości z nas wywołują słowa „remont” i „wykańczanie wnętrz”. Przyczyn takiego stanu rzeczy nie trzeba szukać daleko, bo wielu z nas ma złe doświadczenia związane z usługami remontowymi i wykończeniowymi oraz niesolidnymi wykonawcami. Nie brakuje też jednak osób, dla których przejście przez remont czy wykończenie wnętrz okazało się bezbolesne. Takie osoby znajdziemy wśród klientów firmy Prace Budowlane i Towarzyszące Szymański, działającej na terenie Trójmiasta. Szybko, fachowo, solidnie to słowa, które w tej firmie są czymś więcej niż tylko deklaracją.

05.06.2018 | Grzejniki

Kwestia ogrzewania w domu jest bardzo ważna. Do wyboru jest wiele rozwiązań, m.in. kocioł CO, kominek, ogrzewanie gazowe czy elektryczne. Inwestorzy często obawiają się jednak tego ostatniego, sądząc, że jest ono najdroższe w eksploatacji. Nic bardziej mylnego! Ogrzewanie elektryczne może być wydajne i energooszczędne. Wystarczy zainwestować w odpowiednio dobrane do pomieszczenia grzejniki elektryczne z niskim poborem energii.

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. zachodniopomorskie
woj. dolnośląskie
woj. wielkopolskie

Słowa kluczowe: