Co to jest i do czego przyda się czujnik gazu i dymu?

Czujnik gazu monitoruje poziom gazów wybuchowych w pomieszczeniu. Odgrywa on istotną rolę wśród urządzeń elektronicznych służących do zabezpieczenia domu, gdyż w momencie przekroczenia dopuszczalnych stężeń wysyła sygnały alarmowe, które pomogą ci szybko zareagować.

Dzięki temu nie ma obaw, że dojdzie do zagrożeń, które mogłyby spowodować zniszczenie mienia, a nawet śmierć domowników. Dotyczy to:

• zatrucia mieszkańców tlenkiem węgla lub metanem – to gazy bezbarwne, a do tlenek węgla jest bezzapachowy, dlatego w zasadzie niemożliwe jest wykrycie ich obecności w powietrzu bez specjalnego urządzenia;
• wybuchu i szybkiego rozprzestrzenienia się pożaru – wykrywacz gazu może być połączony z czujnikiem zadymienia.

Czujnik gazu po wykryciu przekroczenia norm wysyła sygnały akustyczne o wysokim natężeniu dźwięku, na poziomie 70–80 dB, i/lub optyczne, na przykład za pomocą diody LED, do momentu zaniku niebezpiecznych stężeń. W razie zagrożenia możesz więc szybko zareagować, zarówno w dzień, jak i w nocy.

Urządzenie jest przydatne, jeśli:

• używasz gazowego kotła, w tym dwufunkcyjnego, albo podgrzewacza wody czy kuchenki;
• do celów grzewczych stosujesz kocioł zasilany węglem, drewnem bądź olejem opałowym;
• korzystasz ze zbiornika bądź butli z LPG – w tym wypadku potrzebny będzie detektor do propanu butanu.

Do prawidłowego działania sprzęt elektryczny nie wymaga instalacji żadnych dodatkowych urządzeń – wystarczy podłączyć go do sieci. Wśród zalet można wymienić jeszcze niewielki pobór prądu, a także kompaktową konstrukcję, dzięki czemu wykrywacz gazu zamontujesz nawet w malutkiej łazience albo kuchni.

Gdzie zamontować czujnik gazu?

Wykrywacze gazu to sygnalizatory alarmowe montowane w pomieszczeniach, w których znajdują się urządzenia zasilane gazem ziemnym. Może to być:

• kuchnia;
• łazienka;
• kotłownia;
• budynek gospodarczy;
• salon, w którym postawiłeś kominek.

Gdy samochód jest zasilany LPG, czujnik gazu warto zamontować również w garażu. Pamiętaj, że jeśli w domu lub mieszkaniu działa 2 albo więcej urządzeń gazowych (na przykład w łazience znajduje się kocioł dwufunkcyjny, a w kuchni kuchenka), do każdego pomieszczenia trzeba kupić oddzielny detektor.

W przypadku budynku z instalacją gazową działającą na kilku piętrach detektory warto umieścić na wszystkich kondygnacjach, najlepiej w pobliżu salonu, pokoju dziecięcego lub sypialni. Dzięki temu szybciej otrzymasz informację o zagrożeniu. Z kolei wykrywacze dymu powinno się zamontować w każdym pomieszczeniu – nigdy nie wiesz, w jakiej części domu lub mieszkania wybuchnie pożar.

Jeśli zastanawiasz się, gdzie zamontować czujnik czadu – w małej łazience lub dużej kuchni, pamiętaj, aby zawsze umieścić go:

• z dala od paleniska, a także miejsc z dużym przepływem powietrza, jak okna, drzwi albo kratki wentylacyjne – dzięki temu nie pojawi się fałszywy odczyt i zapobiegniesz sytuacji, że w kryzysowej sytuacji alarm się nie włączy;
• w miejscu niedostępnym dla dzieci – mogą przypadkowo wyłączyć urządzenie, co sprawi, że pozostaniesz bez ochrony w przypadku wzrostu stężenia tlenku węgla i metanu.

Wykrywacz gazu nie powinien znaleźć się w tzw. martwej strefie. Dotyczy to narożników pomieszczenia czy przestrzeni wokół szafek, a także wszystkich innych miejsc, w których urządzenie mogłoby zostać zasłonięte, nawet tylko częściowo.

Montaż wykrywacza gazu – na jakiej wysokości czujnik czadu powinien zostać umieszczony?

Jeśli nie wiesz, gdzie zamontować czujnik gazu, pod uwagę weź przede wszystkim to, jaki rodzaj paliwa wykorzystujesz. Decyduje to o tym, na jakiej wysokości kumulują się niebezpieczne gazy.

Gaz ziemny i tlenek węgla są lżejsze od powietrza, dlatego w przypadku rozszczelnienia instalacji bądź awarii kotła ich największe stężenie wystąpi w górnej części pomieszczenia. Gdy w twoim domu znajduje się piec gazowy lub węglowy, wykrywacz gazu umieść powyżej górnej krawędzi okien oraz drzwi, na wysokości:

• 15–30 cm od sufitu w przypadku gazu ziemnego – warto zachować minimum 1,5 m odległości od urządzenia gazowego;
• 1,5–2 m od podłogi, gdy zastosujesz wykrywacz tlenku węgla – właściwa odległość od urządzenia gazowego to 2–4 m; taką samą wysokość i odległość trzeba zachować, jeśli kupiłeś urządzenie wykrywające zarówno metan, jak i tlenek węgla.

A co, gdy chcesz zamontować czujnik gazu LPG? Pamiętaj, że propan butan ma wysoką gęstość i jest cięższy od powietrza, dlatego jego największe stężenie będzie nieco powyżej podłogi. Detektor umieść 15–30 cm nad posadzką, na ścianie, w odległości nie większej niż 3 m od urządzenia gazowego. Powinien znaleźć się nie tylko z dala od źródeł ciepła czy urządzeń wentylacyjnych, ale także miejsc powstawania wilgoci.

Jeśli kupiłeś czujnik dymu, zamontuj go w centralnej części sufitu. Dzięki temu pozwoli szybko wykryć zagrożenie bez względu na to, czy przyczyną zadymienia będzie awaria instalacji elektrycznej w roku pokoju, czy niedomknięty kominek stojący w środku salonu.

Jaki czujnik gazu wybrać?

Chcesz zapewnić sobie skuteczną ochronę przed zagrożeniami związanymi z nadmiernym stężeniem metanu czy tlenku węgla? Musisz wiedzieć nie tylko to, jaki wykrywacz zamontować, ale również jaki sprzęt kupić. Polecamy czujnik gazu, który wyposażono w:

• sensory półprzewodnikowe i elektrochemiczne, które gwarantują wysoki wskaźnik wykrywalności i niewielkie zużycie energii, do 2 W;
• zarówno sygnalizację głosową, jak i wizualną – alarm powinien włączyć się już przy stężeniu gazu ziemnego na poziomie mniej niż 10%;
• niezależne czujniki tlenku węgla i metanu;
• wskaźniki informujące o prawidłowej pracy czy awarii urządzenia.

Najlepiej kupić wykrywacz gazu, który działa w szerokim zakresie temperatur, od około +5 do około +40°C, oraz wilgotności względnej na poziomie 10–90% RH. Przed wyborem urządzenia sprawdź, czy wyprodukowano go zgodnie z normami EN50194-1:2009 oraz EN 50291-1:2018, które potwierdzają skuteczność sprzętu w wykrywaniu gazów wybuchowych.

W sprzedaży dostępny jest czujnik gazu na prąd lub na baterie. Pierwszy jest bardzo wygodny w użyciu, gdyż wystarczy go podłączyć do gniazdka i nie trzeba pamiętać o wymianie akumulatora. Drugi z kolei zapewni ciągłość działania, jeśli pojawią się przerwy w dostawach prądu. Jest dobrym rozwiązaniem wówczas, gdy w budynku nie ma energii elektrycznej – przykładem jest domek letniskowy.

Pamiętaj, że nawet w przypadku wysokiej klasy urządzeń nie można ich użytkować przez zbyt długi czas. Średnia żywotność wewnętrznego sensora wynosi 5–7 lat. Po tym okresie jego wykrywalność znacznie się obniży, w związku z czym należy kupić nowy wykrywacz gazu.

02-180 Warszawa, al. Krakowska 102, woj. mazowieckie
tel. 800 624 624,