Za dynamiką zmian we współczesnej architekturze trudno nadążyć, bo oprócz coraz bardziej wygórowanych wymagań odnośnie estetyki, ważne są też kwestie typowo użytkowe (w przypadku mobilnych ścian działowych i akustycznych będzie to np. izolacja dźwiękowa, bezpieczeństwo eksploatacji, odporność na ogień czy żywotność produktów). Coraz częściej architekci, projektanci oraz osoby samodzielnie urządzające swoje domy szukają rozwiązań, które zapewnią możliwość łatwej reorganizacji przestrzeni, gdy zajdzie taka potrzeba. W takie oczekiwania idealnie wpisują się produkty opracowane przez firmę Komandor Walls, która bardzo dynamicznie reaguje na zmieniające się trendy, przepisy oraz oczekiwania klientów. To właśnie odbiorcy produktów tej marki niezmiennie dostarczają inspiracji do wdrażania nowych, innowacyjnych rozwiązań, szytych na miarę XXI wieku.

fot. Komandor Walls

Mobilna ściana akustyczna – nie tylko w biurowcu!

Trwałe oddzielanie przestrzeni za pomocą ścian działowych z pustaków czy płyt g-k to trend, który powoli odchodzi do lamusa. Szybkie tempo życia, mobilność, konieczność ekspresowego wdrażania zmian – to elementy, które wpisały się w nasze czasy, a rynek musi za nimi nadążać. Nic dziwnego, że szczególnie w przestrzeniach komercyjnych (biura, obiekty usługowe, handlowe, centra szkoleniowe, hotele i in.), coraz częściej widujemy mobilne ściany działowe. Pozwalają one na czasową reorganizację wnętrza i stosuje się je najczęściej w miejscach, w których użytkuje się na co dzień całe pomieszczenie, a zarazem doraźnie zachodzi potrzeba wydzielenia dźwiękoszczelnego pomieszczenia dla grupy osób.

Ciekawą propozycją Komandor Walls jest na przykład system MAW48 – lekkie, mobilne ściany szklane, które przed kreatywnymi projektantami otwierają nieskrępowane możliwości aranżowania otwartych, funkcjonalnych i pełnych światła przestrzeni.

fot. Komandor Walls

Flagową linią produktów i wisienką na torcie w ofercie producenta są mobilne ściany akustyczne MAW110 Plus, o potwierdzonej certyfikatami ITB dźwiękoszczelności nawet do 53 dB. Obecnie dostępne są one w wersji podstawowej, w której przesuwanie po aluminiowym torze jezdnym odbywa się ręcznie, jednak już wkrótce na rynku pojawi się też wariant elektryczny (MAW110E Plus). W tym ostatnim adaptowanie przestrzeni do potrzeb odbywać się będzie błyskawicznie, bo blokowanie panelu mobilnej ściany akustycznej nastąpi automatycznie po naciśnięciu przycisku. Wyeliminowanie konieczności ręcznego dokręcania panelu ściany sprawia, że system ten sprawdzi się szczególnie tam, gdzie często trzeba zmieniać układ pomieszczeń.

fot. Komandor Walls

W systemie MAW110 Plus producent zachował wyjątkową estetykę, a zarazem – w porównaniu do dotychczas dostępnych rozwiązań – poprawił parametry izolacyjności akustycznej. Tak doskonałe wyniki udało się uzyskać dzięki innowacyjnym rozwiązaniom konstrukcyjnym, jak np. nowe belki rozpierające i zderzaki, a także maskownice pionowe wyposażone w uszczelki gumowe i paski magnetyczne, poprawiające szczelność między modułami.

W zależności od wymagań i potrzeb konkretnego inwestora, do wyboru są cztery rodzaje okładzin, które pozwalają uzyskać izolacyjność akustyczną Rw równą: 48, 50, 51 lub 53 dB (na podstawie badań przeprowadzonych w Instytucie Techniki Budowlanej).

fot. Komandor Walls

Szklane ściany akustyczne

Oprócz mobilnych ścian działowych z linii MAW, Komandor Walls oferuje też szklane ściany akustyczne TAW, które bez ograniczania przestronności wnętrza pozwalają oddzielić od siebie różne strefy w biurze, domu czy obiekcie usługowym.

TAW1 to przestawne, szklane ściany działowe, w których doskonałe parametry użytkowe i aspekty funkcjonalne nie wymusiły najmniejszych kompromisów na rzecz designu. Ten jednoszybowy system, oparty na wytrzymałym profilu aluminiowym, montuje się na stałe do podłogi i stropu pomieszczenia, wydzielając w ten sposób strefy o doskonałej izolacyjności akustycznej. Dzięki temu, że produkt spełnia bardzo restrykcyjne wymagania wytrzymałościowe i bezpieczeństwa, można montować go w obiektach użyteczności publicznej.

fot. Komandor Walls

Elastyczność zastosowań zwiększa ponadto możliwość zamontowania w dowolnym miejscu drzwi (pojedynczych bądź podwójnych) wyposażonych w zamki, które skutecznie zabezpieczają przed przedostaniem się do wewnątrz niepowołanych do tego osób. Gdy pojawi się natomiast konieczność szybkiego przearanżowania pomieszczenia, jednoszybowe ściany przestawne TAW 1 można zdemontować bez naruszania konstrukcji budynku i zainstalować w innym miejscu – bez konieczności wstrzymywania prac w danym obiekcie, a także bez kurzu, pyłu i hałasu.

Jeszcze większe korzyści mogą czerpać inwestorzy, którzy zdecydują się na bardziej zaawansowane pod względem parametrów akustycznych rozwiązanie – przestawne ściany działowe TAW 2. W obrębie tej linii produktowej Komandor Walls oferuje dwa podsystemy: szprosowy i bezszprosowy. Pierwszy wyróżnia się bardzo dużą sztywnością ściany oraz dużym światłem, w drugim uzyskuje się jeszcze większe światło, przy wciąż bardzo dobrej sztywności ściany.

fot. Komandor Walls

W obu systemach rama ma tylko 4 cm wysokości, przez co powstają bardzo duże przeszklenia, bez zaburzania estetyki całości. Z tego powodu TAW 1 i TAW 2 szczególnie dobrze sprawdzają się w biurowcach i przestrzeniach użyteczności publicznej, jak hotele, restauracje, lokale usługowe, w których wykorzystywane są do wydzielania pomieszczeń lub np. klatek schodowych. Możliwość zamontowania drzwi w dowolnym miejscu ściany otwiera duże możliwości w zakresie aranżacji wnętrz, a pole do popisu daje też możliwość wyboru kilku rodzajów drzwi wyposażonych w zamki.

fot. Komandor Walls

Przestawne czy mobilne ściany działowe (również akustyczne) to rozwiązanie, które szturmem podbiło przestrzenie biurowe i użyteczności publicznej. Z jednej strony takie ściany dają poczucie prywatności wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba, a z drugiej nie zamykają pomieszczeń na światło słoneczne, szczególnie, gdy w danej realizacji zastosowany jest system szklanych ścian mobilnych / przestawnych. Nic więc dziwnego, że coraz częściej widujemy je w domach prywatnych, gdzie służą do oddzielania różnych stref (np. sypialni i salonu). Wychodząc naprzeciw rosnącym oczekiwaniom klientów, Komandor Walls sukcesywnie poszerza ofertę w zakresie mobilnych ścian działowych, a także rozbudowuje sieć autoryzowanych dilerów oraz współpracujących biur projektowych i architektów, co zwiększa dostępność innowacyjnych produktów tej marki na rynku.

Z ofertą firmy oraz możliwością współpracy można zapoznać się na stronie: www.komandorwalls.com

26-600 Radom, ul. Potkanowska 50, woj. mazowieckie
tel. +48 603 666 350,