Beton w budownictwie

Dlaczego warto stosować membranę EPDM na tarasie oraz dachu płaskim? Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu.

Większość dachów płaskich w Polsce zbudowana jest w systemie tradycyjnym lub w systemie odwróconym (np. dach balastowy, zielony) przy użyciu betonu.

Beton znany jest z porów lub przewodów kapilarnych, a w zależności od zaprojektowanej wytrzymałości, gęstości i technik instalacji liczba tych porów może być różna. Pamiętajmy, że pory w betonie są wzajemnie połączone. Oznacza to, że woda przenika przez te przewody włosowate, co jest wspomagane działaniem osmotycznym. Dodatkowo, beton jest z natury słaby w napięciu, a same pęknięcia i puste przestrzenie mogą również tworzyć się z powodu rozszerzalności cieplnej, skurczu i napięć. W rezultacie woda przedostanie się także przez powstałe puste przestrzenie w betonie. Dlatego właśnie konieczne jest uszczelnienie dachu i nadanie mu cech wodoszczelności, aby nie był już narażony na działanie warunków atmosferycznych.

fot. Alphadam 

Projektowanie i konstrukcja dachu płaskiego

Odpowiednia konstrukcja spadów w płaskim dachu jest niezbędnym czynnikiem w ogólnym odwodnieniu dachu.

Spadki tworzą ścieżki przepływu, co pozwala skierować odprowadzaną wodę deszczową z dachu do odpowiednich punktów wyładowczych. Dla pełnej skuteczności, konieczne jest jak najszybsze oczyszczanie wody powierzchniowej z płaskiego dachu, co pozwala uniknąć zastojów lub stagnacji wody na dachu. Zastoiny wody na płaskim dachu są podstawową przyczyną niedogodności, ponieważ zmienność temperatury między mokrymi i suchymi obszarami dachu może powodować różny ruch termiczny. Wraz z gromadzeniem się kwasów, pozostających po odparowaniu deszczu, spowodowałoby to uszkodzenie na powierzchni dachu. Aby uniknąć tego typu uszkodzeń dobrą praktyką jest zastosowanie rozwiązania AlphaThor – elastycznej samoprzylepnej membrany EPDM na dach płaski, odpornej na działanie warunków atmosferycznych.

Ogólnie rzecz biorąc, minimalny spadek wynoszący 2% pomoże zapobiec zaleganiu wody na dachu. Jednak dla pewności, że nasz dach przetrwa deszcze i burze, przyda się zastosować AlphaThor, idealną na płaskie konstrukcje dachowe, ale warto pamiętać, że jest to także doskonała membrana EPDM na taras.

fot. Alphadam 

O czym warto pamiętać?

Jakie ważne kwestie należy mieć na uwadze, aby instalacja membrany zakończyła się sukcesem?

Podczas budowy należy przedsięwziąć środki ostrożności, aby zapobiec uwięzieniu nadmiernej wilgoci między wzmocnioną konstrukcją stropową, a membraną. Jest to jeden z najczęstszych problemów związanych z uszczelnieniem dachu płaskiego. Pamiętajmy, że duża ilość pary wodnej może wyparować z betonu zbrojonego lub z mokrego jastrychu. Po ułożeniu membrany hydroizolacyjnej wysychanie płyty strukturalnej odbywa się głównie od spodu pokładu. Wentylacja krzyżowa pod stropem jest zwykle dość ograniczona ze względu na wzniesione ściany działowe. Każda uwięziona wilgoć poddana zwiększonej presji ze strony słońca będzie pochodzić z oparów, które będą tworzyć się bezpośrednio pod membraną hydroizolacyjną. Jeśli ciśnienie pary nie zostanie uwolnione lub wystarczająco wydmuchane, będzie narastać i zacznie tworzyć się pęcherz na samej membranie, a resztkowa wilgoć osiądzie na spodniej stronie dachu. W przypadku gdy będzie zastosowana tradycyjna papa bitumiczna ulegnie ona nieodwracalnemu rozciągnięciu i uszkodzeniu, a późniejsze chłodzenie nie spowoduje powrotu kieszeni powietrznej do pierwotnego rozmiaru. W związku z tym, jeśli nie można uzyskać suchej powierzchni w rozsądnym czasie, należy odłożyć na późniejszy czas adhezję membrany lub rozważyć alternatywne metodę układania.

Odpowiednio założona elastyczna samoprzylepna membrana EPDM na taras i dach płaski AlphaThor pomogła już wielu inwestorom osiągnąć zadowalające rezultaty.

fot. Alphadam 

Systemy membran dachowych

Membrana hydroizolacyjna jest uważana za najważniejszy element systemu pokryć dachowych, ponieważ jej główną funkcją jest zatrzymywanie wody w dotarciu do wnętrza budynku. Wybór odpowiedniej hydroizolacji ma istotne znaczenie dla żywotności dachu.

Jakie membrany można spotkać na rynku?

a. Płynne membrany – nakłada się je na miejscu. Po nałożeniu osadzają się i formują warstwę nieprzepuszczalną dla wody. Płynne membrany są półelastyczne, łatwe do zastosowania, dobrze sprawdzają się przy detalach, cechują się łatwą konserwacją i naprawą. Konieczny jest jednak dokładny nadzór i kontrola podczas nakładania, szczególnie w celu zapewnienia odpowiedniego utwardzenia preparatu, stałej grubości i równomiernego zastosowania. Ponieważ membrany nakładane płynnie nie są bardzo elastyczne i nie przenikają przez szczeliny, dobrą praktyką jest mocowanie luźnej membrany na szczeliny dylatacyjne budynku i szczeliny ruchome.

b. Wstępnie uformowane membrany arkuszowe – jednym z pierwszych rodzajów wstępnie uformowanych membran są membrany bitumiczne, tzw. papy, które są instalowane uciążliwą techniką ciepła, pochodzącego z otwartego ognia. Ten modyfikowany produkt asfaltowy jest związany z wytrzymałą tkaniną z poliestru lub włókna szklanego i wytwarzany jest w postaci zwojów. Niektóre z tych produktów modyfikuje się polimerami w celu zwiększenia ich elastyczności. Pomimo modyfikacji, w głównej mierze zbudowane są z bitumów, które jak wiadomo nie są odporne na długotrwałe działanie warunków atmosferycznych i wymagają stałej konserwacji. Innym rodzajem wstępnie uformowanych membran są te wykonane z polichlorku winylu (PVC). Chociaż PVC jest twardą żywicą, modyfikuje się go przez dodanie plastyfikatorów, aby uczynić go bardziej elastycznym i giętkim do zastosowania jako membrany dachowe. Membrany PVC są wytwarzane głównie w procesie kalandrowania lub wytłaczania. W procesie kalandrowania zwykle do membrany wprowadza się warstwę wzmacniającą z włókna szklanego lub siatki poliestrowej, aby zapewnić większą wytrzymałość i stabilność wymiarową. Poddana działaniu warunków atmosferycznych pozbywa się plastyfikatorów, staje się twarda i nieodporna na działanie UV. Dodatkowo, w przypadku niskiej temperatury twardnieje, stając się podatna na pęknięcia, a tym samym nieszczelna.

Dzięki wykorzystaniu zaawansowanej wiedzy inżynierii materiałów polimerowych, powstała najnowsza generacja materiałów do izolacji budynków. Współcześnie, folie budowlane zastępowane są membranami High-Tech, a tradycyjne papy – systemami High-End.

Nowoczesna samoprzylepna membrana EPDM na dach płaski może przynieść o wiele więcej korzyści. Dotyczy to także membrany EPDM na taras.

Membrana EPDM na dach płaski

Hydroizolacyjna membrana EPDM na dach płaski, balkon czy taras o nazwie AlphaTor firmy Alpha Dam Sp. z o.o. to zdecydowanie nowoczesny produkt, który odpowiada na aktualne potrzeby rynku.

Ta solidna i stabilna wymiarowo membrana cechuje się grubością 1,3 mm.

AlphaThor to trójwarstwowa membrana, której wierzchnią i spodnią warstwę stanowi kauczuk EPDM, zbrojony siatką z włókna szklanego. Całość tworzy warstwę trwałą, miękką, odporną na czynniki atmosferyczne oraz działanie promieniowania UV i ozonu.

Co ważne, membranę AlphaThor można układać na każdym rodzaju podłoża. Sprawdza się do montażu w systemie balastowym, mechanicznym czy też klejonym.

Dzięki temu produktowi, każdy z wykonawców i projektantów będzie mógł dopasować i wykorzystać najbardziej optymalny sposób hydroizolacji. Wstępnie uformowane membrany hydroizolacyjne EPDM AlphaThor na ogół będą działać lepiej niż membrany płynne, ponieważ mogą one lepiej przenosić naprężenia pomiędzy szczelinami. Ponadto, będąc bardziej odporne na działanie warunków atmosferycznych i zmienność temperatury, AlphaThor świetnie sprawdza się do nowych dachów, jak i do renowacji starych pokryć z pap, folii PVC i innych. Zastosowane komponenty są obojętne chemicznie i nie wchodzą w reakcję z innymi materiałami budowlanymi, stosowanymi do wykonywania pokryć dachowych. Nie ma przeszkód w projektowaniu dowolnych warstw dachu, a stosowanie powłok rozdzielających pokrycie EPDM AlphaThor od podłoża jest niepotrzebne.

AlphaThor jest już znana wśród wielu wykonawców, zarówno do dachów płaskich, jak też doskonała samoprzylepna membrana EPDM na taras i balkon. Mocuje się ją mechanicznie za pomocą łączników do konstrukcji dachowych. Można ją także kleić do różnych powierzchni, nawet w niskich temperaturach. Dobrze sprawdza się także zgrzewanie za pomocą gorącego powietrza. Sam sposób układania oraz łączenia jest podobny do membran PVC oraz pap. Praca z membraną nie wymaga specjalistycznych narzędzi i nie sprawia kłopotów.

fot. Alphadam 

O czym warto pamiętać

Membrana EPDM na dach płaski będzie jeszcze skuteczniejsza, jeśli w trakcie jej aplikacji będziemy przestrzegać pewnych zaleceń. O czym pamiętać przy wstępnie uformowanej membranie AlphaThor?

– Wzdłuż krawędzi, pionów i przejść rury odpowietrzającej, warto jest przedłużyć membranę AlphaThor min. 150 mm powyżej gotowego poziomu dachu i odpowiednio ułożyć zakładki na rogach.

– Dobrą praktyką jest formowanie rowka na ścianie, aby krawędź membrany AlphaThor mogła zostać w niego „włożona”. Sam rowek na ścianie parapetowej oraz membrana kończąca się w pozycji poziomej mogą doskonale chronić przed wodą, która spływa po powierzchni ściany, a także przed przesączaniem przez osłabione połączenie między membraną, a powierzchnią ściany.

– Do zakończenia membrany AlphaThor przy ścianie parapetowej można użyć specjalnej listwy aluminiowej. Najpierw przykleja się membranę AlphaThor do ściany za pośrednictwem taśmy, np. APP40H, a następnie wzmacnia połączenie przez przykręcenie listwy aluminiowej do ściany przy krawędzi membrany. Na koniec połączenie może być doszczelnione specjalnym uszczelniaczem do EPDM.

– Wszystkie narożniki wewnętrzne i zewnętrzne należy dodatkowo wzmocnić za pomocą prefabrykowanych elementów narożnych.

– W celu poprawy penetracji rur, dobrą praktyką jest stosowanie dodatkowej części membrany AlphaThor NZB do „mostkowania” pomiędzy membraną poziomą i pionową, aby zapobiec przesączaniu się wody na słabym złączu rury / płyty.

Membrana EPDM na taras i dach – to się opłaca!

Okazuje się, że naprawdę opłaca się zastosować właściwą samoprzylepną membranę EPDM na taras oraz płaski dach. Zabezpieczenie przeciw wodzie może sprawić, że nasze budynki będą służyły nam bez potrzeby konserwacji przed długie lata.

Pamiętajmy, że w tworzeniu ścieżek przepływu do odpowiednich punktów zrzutowych na dachu płaskim niezbędna jest właściwa konstrukcja. Aby dach był skuteczny, woda powierzchniowa powinna być szybko usuwana bez powstawania zastoin. Równie ważne jest, aby wybrać odpowiednią membranę hydroizolacyjną, ponieważ dach jest stale narażony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych i deszczu. Długotrwałe obciążenia termiczne, mogą wpłynąć na właściwości fizyczne dachu. Warto w tym miejscu przypomnieć, że żadna inna budowla nie wymaga takiej staranności jak ta, która ma się oprzeć wodzie. Dlatego też, przy tego rodzaju konstrukcjach konieczna jest sumienność w każdym szczególe, wszystko musi być wykonane zgodnie z regułami, które co prawda wszyscy znają, ale tylko nie wielu przestrzega.

Z pełną ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.alphadam.com

87-207 Dębowa Łąka, , woj. kujawsko-pomorskie
tel. 566 462 007,