Obróbka blacharska dachu płaskiego, jednospadowego, dwuspadowego – podstawowe funkcje

Odpowiednio dobrane i zamontowane obróbki blacharskie – zwane także opierzeniem dachu – podnoszą estetykę budynku i zapewniają jego profesjonalne wykończenie. Ale nie tylko względy estetyczne są tu istotne. Główną funkcją obróbek jest zabezpieczenie dachu przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Deszcz, śnieg oraz wilgoć mogą przenikać przez najmniejsze szczeliny, co prowadzi do uszkodzenia konstrukcji dachowej, a także do problemów wewnątrz budynku, takich jak zawilgocenie ścian i sufitów, a nawet rozwój pleśni i grzybów. Obróbki przy kominach, okapach, kalenicach czy lukarnach skutecznie uszczelniają miejsca najbardziej narażone na przecieki, zapewniając ochronę w newralgicznych punktach pokrycia.

Obróbki blacharskie dachu płaskiego, jednospadowego czy dwuspadowego pomagają również chronić pokrycie przed silnym wiatrem. Prawidłowo zamontowane elementy stabilizują dach, dzięki czemu jest on bardziej odporny na ekstremalne warunki pogodowe, co zwiększa bezpieczeństwo całego budynku.

Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości obróbek blacharskich, znacząco zwiększa się trwałość dachu. Ochrona przed wodą, wiatrem i innymi czynnikami atmosferycznymi sprawia, że jego konstrukcja jest mniej podatna na uszkodzenia. Inwestycja w dobrej jakości opierzenia to więc także oszczędność na przyszłych kosztach napraw i konserwacji.

Cel obróbek blacharskich dachu płaskiego, jednospadowego oraz dwuspadowego jest jednakowy: skuteczna ochrona budynku przed warunkami atmosferycznymi i zapewnienie trwałości konstrukcji.

Choć funkcjonalność obróbek jest najważniejsza, ich estetyka również odgrywa istotną rolę. Dostępne są różne rodzaje blach, wykończeń i różnorodne warianty kolorystyczne, dzięki czemu opierzenie można dopasować do każdego stylu architektonicznego budynku.

Obróbki blacharskie – trwała ochrona każdego dachu

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z dachem płaskim, jednospadowym, czy dwuspadowym, obróbka blacharska jest wręcz niezbędna do jego ochrony przed działaniem warunków atmosferycznych oraz zapewnienia trwałości. Wymienione niżej opierzenia stosuje się w przypadku wszystkich pokryć dachowych.

Istotnym zadaniem każdego dachu jest skuteczne odprowadzanie wody, z czym płaski dach może mieć większy – w porównaniu do dachów jednospadowych i dwuspadowych – problem, dlatego tak ważne jest wsparcie tej funkcji poprzez odpowiednie obróbki. Pomogą w tym pasy nadrynnowe i podrynnowe. Mocuje się je wzdłuż krawędzi dachu. Jak podpowiadają same nazwy, pas nadrynnowy – nad rynną, zaś podrynnowy – pod nią. Ten pierwszy nie tylko wspomaga odprowadzanie wody, ale też chroni przed jej wnikaniem pod pokrycie dachowe i zabezpiecza listwę czołową oraz ścianę budynku. Pas podrynnowy zapewnia odpowiednią ochronę ściany okapowej przed zachlapaniem przez wodę opadową, wypadającą poza obręb rynny. Dopiero na tak przygotowanym dachu dekarze montują samą rynnę.

Bardzo istotne są obróbki blacharskie stosowane przy kominach, stanowiących jedne z najbardziej newralgicznych miejsc na każdym dachu. Obróbka zabezpiecza przestrzeń pomiędzy pokryciem a kominem i pomaga odprowadzać wodę, która przy nim spływa. Jej zwieńczeniem jest blaszana listwa, którą montuje się w specjalnie do tego przygotowanym nacięciu. Daje ona pewność, że woda nie przedostanie się pod obróbkę.

Wiatrownice, kalenice, rynny – szczelny i bezpieczny dach

Powszechnie stosowaną obróbką blacharską na dachach jednospadowych i dwuspadowych jest wiatrownica. To obowiązkowy element zabezpieczający dach, stosowany przy każdym rodzaju pokrycia (ceramicznym, blaszanym, z gontu bitumicznego). Opierzenie to – tu chyba nikogo nie zaskoczymy – chroni dach przed uszkodzeniem, a nawet zerwaniem, podczas mocnych podmuchów wiatru. Stanowi też zabezpieczenie przed innymi warunkami atmosferycznymi, nawiewaniem śniegu pod pokrycie i wwiewaniem deszczu w głąb jego konstrukcji. Jej rodzaj w dużej mierze zależy od pokrycia, ale również od inwencji wykonawcy i potrzeb inwestora.

Fot. Przykładowe obróbki blacharskie Blachy Pruszyński

Jeśli mowa o wiatrownicy, to warto wspomnieć też o rynience odpływowej. To element montowany przy wiatrownicy, który dodatkowo wspiera system odprowadzania wody z dachu.

Kolejną obróbką blacharską dachu jednospadowego i dwuspadowego jest kalenica – zwana też gąsiorem – montowana na łączeniu dwóch połaci dachowych o przeciwstawnym nachyleniu. Kalenica zapewnia szczelność oraz odpowiednią wentylację zadaszenia.

Jeśli konstrukcja dachu jest bardziej skomplikowana, to przyda się też rynna koszowa. To element montowany na wewnętrznym połączeniu połaci dachu o różnym nachyleniu. Stosuje się ją, aby w łatwy sposób odprowadzać wodę opadową z wielu połaci jednocześnie.

Czy warto rozważyć typowe obróbki z oferty producenta?

Dawniej obróbki blacharskie wykonywane były tylko ręcznie, bezpośrednio na dachu. Dziś jednak rynek oferuje gotowe rozwiązania – zarówno uniwersalne, jak i przeznaczone do konkretnych pokryć dachowych.

Współcześnie dekarze korzystają z obu rozwiązań. Wykorzystują zarówno typowe obróbki, jak i wykonują je własnoręcznie z blachy płaskiej. Ten drugi przypadek ma miejsce szczególnie wtedy, gdy dach jest nietypowy i dość skomplikowany.

Istotnym czynnikiem w kontekście kompletnych rozwiązań systemowych jest funkcjonalność obróbek blacharskich. Wykonawcy cenią gotowe elementy za ich szybszy i prostszy montaż oraz za możliwość zredukowania do minimum ryzyka popełnienia błędów.

Kompleksowe instrukcje montażowe, dostarczane przez producentów, pozwalają na precyzyjne i efektywne wykonanie prac, co przekłada się na oszczędność czasu i zasobów, zarówno po stronie wykonawcy, jak i inwestora. Korzystanie z wysokiej jakości typowych obróbek minimalizuje ryzyko powstania nieszczelności dachu, co jest kluczowe dla jego trwałości, a także dla długoterminowej ochrony konstrukcji całego budynku. Wśród gotowych rozwiązań znajdziemy zarówno obróbki blacharskie dachu płaskiego, jednospadowego, jak i dwuspadowego.

Typowe obróbki blacharskie – Blachy Pruszyński

Firma Blachy Pruszyński to jeden z liderów wśród producentów stalowych pokryć dachowych. Posiada też jedną z najszerszych ofert w zakresie obróbek standardowych, a ostatnio wprowadziła na rynek nowoczesną wiatrownicę panelową. Kompleksowość oferty sprawia, że kupując materiały do pokrycia dachu, możemy jednocześnie “w pakiecie” dobrać wszystkie akcesoria dachowe, idealnie pasujące do wybranego pokrycia.

Fot. Nowości wśród obróbek blacharskich Blachy Pruszyński

Oferta jest naprawdę rozbudowana – znajdziemy w niej rozmaite obróbki blacharskie dachów płaskich, jednospadowych, dwuspadowych i innych. Są to m.in. – oprócz wspomnianych wiatrownic – rynienki odpływowe, listwy podkalenicowe, łaty okapowe wentylacyjne, rozmaite rynny koszowe i kalenice, pasy nadrynnowe oraz podrynnowe, pasy okapowe do membrany, bariery śniegowe i inne elementy. Tak szeroka oferta sprawia, że chyba nie sposób nie znaleźć w niej czegoś dla siebie.

Fot. Taśma kalenicowa siatkowa Blachy Pruszyński

Typowe obróbki producenta dzielą się na dedykowane oraz uniwersalne. Te pierwsze stworzone zostały przede wszystkim z myślą o konkretnych pokryciach dachowych. Obróbki uniwersalne z kolei – jak sama nazwa wskazuje – pasują w zasadzie do większości pokryć.

Nie tylko obróbki typowe

Mamy jednak możliwość zakupu nie tylko obróbek standardowych. Jako że indywidualny projekt może wymagać niestandardowych rozwiązań, firma Blachy Pruszyński realizuje również zamówienia na obróbki nietypowe – o zmienionych parametrach – oraz przemysłowe, przeznaczone do budynków wielkokubaturowych.

Wiatrownica panelowa – nowość w ofercie firmy Blachy Pruszyński

Firma Blachy Pruszyński posiada w ofercie różne modele wiatrownic, które można dopasować do rozmaitych stylów dachówek lub blachodachówek. Warto jednak pamiętać, że powinny one być stosowane w zestawie z rynienką odpływową, która zapewni odpowiednie odprowadzenie wody z połaci. Jak już wspomnieliśmy, wiatrownica to istotna obróbka blacharska dachu jednospadowego i dwuspadowego.

Fot. Wiatrownica panelowa Blachy Pruszyński

Wiatrownice panelowe produkowane przez firmę Blachy Pruszyński stanowią estetyczne wykończenie każdej połaci dachowej. Co odróżnia je od klasycznych wiatrownic? Tłoczone są one maszynowo z wykorzystaniem nowoczesnej linii produkcyjnej, co gwarantuje powtarzalność kształtu, precyzję wykonania oraz łatwość realizacji nawet dużych zamówień.

Wykonane są z blachy o matowej strukturze, w kolorach RAL 7016 oraz R033. Pasują do wszystkich dostępnych w ofercie blachodachówek dwumodułowych i ciętych na wymiar. Można je stosować nawet na dachach krytych pokryciami ciężkimi.

Podsumowując, obróbki blacharskie to nieodzowny element każdego dachu, których głównym zadaniem jest zabezpieczenie go przed czynnikami atmosferycznymi, co bezpośrednio wpływa na trwałość i funkcjonalność całego budynku. Ponadto, odpowiednio dobrane i zamontowane opierzenia podnoszą estetykę konstrukcji i zapewniają jej profesjonalne wykończenie. Wybór wysokiej jakości obróbki blacharskiej dachu płaskiego, jednospadowego czy dwuspadowego to inwestycja w długowieczność i bezpieczeństwo każdego pokrycia.

Z całą ofertą producenta można zapoznać się na stronie: https://pruszynski.com.pl/

05-806 Komorów, ul. Sokołowska 32b, woj. mazowieckie
tel. (48-22) 738 60 00,