Ubezpieczenie mieszkania w bloku – najważniejsze informacje
Średnie mieszkanie na przedmieściach, malutka kawalerka, a może obszerny apartament pośrodku miasta? Zostając właścicielem nowej nieruchomości, masz wiele na głowie – począwszy od wykonania remontu, skończywszy na wykupieniu niezbędnego wyposażenia i mebli. Podczas urządzania lokum warto zastanowić się nad wykupieniem ubezpieczenia, które uchroni Cię przed nieplanowanymi wydatkami,
Co obejmuje ubezpieczenie mieszkania w bloku lub kamienicy? Firmy ubezpieczeniowe dysponują różnymi pakietami ochrony nieruchomości, dzięki którym zabezpieczysz swoje lokum i pokryjesz koszty związane z różnymi nieprzewidzianymi wydarzeniami, które mogą wynikać m.in. z:
• zdarzeń losowych – będących następstwem zarówno gwałtownych zjawisk atmosferycznych, jak i nieuwagi mieszkańców lokum;
• włamań i kradzieży – wiążących się niekiedy ze zniszczeniem mienia i uszkodzeniem różnych sprzętów oraz urządzeń.
Nie masz czasu na spotkania z agentami towarzystw ubezpieczeniowych lub osobiste wizyty w placówkach? Wszystkie formalności załatwisz za pomocą przeglądarki, bez wychodzenia z domu – wybierzesz zakres ubezpieczenia, a także dobierzesz pakiety dodatkowe. Korzystając z oferty ubezpieczenia mieszkania dostępnego w PKO BP możesz zdecydować się na aktywację m.in. Assistance dla domu 24/7 oraz OC w życiu prywatnym, a formularze wypełnisz za pośrednictwem serwisu iPKO lub za pomocą aplikacji IKO.
Chcesz ubezpieczyć mieszkanie? Sprawdź ofertę dostępną w Banku PKO BP, którą dostosujesz do własnych potrzeb: https://www.pkobp.pl/klienci-indywidualni/ubezpieczenia/ubezpieczenie-mieszkania/ubezpieczenie-mieszkania-i-domu/
fot. PKO Bank Polski
Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w bloku i kto może je wykupić?
Ubezpieczenie mieszkania uchroni Cię przed nieplanowanymi wydatkami, a także wpłynie pozytywnie na Twój komfort życia oraz poczucie bezpieczeństwa. Wybraną ofertę towarzystwa ubezpieczeniowego może zakupić każda osoba, która ukończyła 18. rok życia i posiada własną nieruchomość. Ktoś z Twoich bliskich potrzebuje pomocy przy formalnościach związanych z ubezpieczeniem? Nie ma problemu – wielu ubezpieczycieli umożliwia wykupienie wybranego pakietu np. dla członków rodziny, będących właścicielami mieszkań.
Jaki jest koszt ubezpieczenia mieszkania w bloku? Przy obliczaniu składki ubezpieczenia bierze się pod uwagę kilka różnych czynników m.in.:
• zakres ubezpieczenia – dodatkowe opcje i usługi wpływają na wysokość składki;
• położenie mieszkania – zarówno okolica, w której znajduje się nieruchomość, jak i jej położenie w kondygnacji budynku;
• zastosowane zabezpieczenia – np. zainstalowane alarmy, kraty antywłamaniowe czy ilość zamków w drzwiach.
Istnieje jeszcze kilka innych czynników, które mogą wpłynąć na stawkę wykupionego ubezpieczenia. Jeżeli nie wiesz, jaki pakiet wybrać, warto zgłosić się na infolinię wybranego ubezpieczyciela – dzięki temu zyskasz pewność, że ubezpieczenie mieszkania w pełni pokryje koszty np. zalania lub pożaru.
fot. PKO Bank Polski
Kiedy ubezpieczenie mieszkania w bloku nie pokrywa zaistniałych szkód?
Warto pamiętać, że w niektórych przypadkach firma ubezpieczeniowa może odmówić pokrycia kosztów wyrządzonych szkód. Wliczane są do tego te zdarzenia, gdy ubezpieczyciel stwierdzi, że np.:
• wynikają ze świadomego działania właściciela nieruchomości lub jego bliską osobę;
• są następstwem zachowania ubezpieczonego będącego pod wpływem alkoholu lub środków odurzających;
• szkody powstały na skutek usiłowania popełnienia przestępstwa przez osobę ubezpieczającą;
• powstały w wyniku wydania decyzji administracyjnych.
Przed zawarciem umowy ubezpieczenia warto dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia – znajdziesz w nich inne opisy zdarzeń, których nie pokrywa polisa, ale także zakres ochrony oraz procedury związane ze zgłaszaniem szkód. W warunkach ubezpieczenia znajdziesz też informacje na temat pakietów dodatkowych oraz o wysokości limitów odszkodowania wypłacanych przez ubezpieczyciela.