Jak się buduje dom pasywny w XXI wieku?

Dlaczego dom pasywny się opłaca, czyli ekonomia w duecie ze zdrowiem

Gdy kurczące się zasoby naturalne sprawiają, że koszty życia rosną, kwestie energooszczędności zaczynają nabierać coraz większego znaczenia. Najczęściej to właśnie argument ekonomiczny skłania inwestorów do budowy energooszczędnych budynków, choć oprócz finansów jest jeszcze cały szereg czynników przemawiających na korzyść domów pasywnych, z czego na pierwsze miejsce wysuwają się względy prozdrowotne i prośrodowiskowe. O tym, z czego buduje się domy pasywne i dlaczego to się opłaca rozmawiamy z Ireną Łobocką – Prezes Zarządu firmy Dom Plus, oferującej zdrowe, murowane budynki pasywne.

O budownictwie pasywnym zrobiło się głośno już kilkanaście lat temu, jednak jak każda nowość, również ta potrzebowała czasu, aby zadomowić się w naszym kraju. Dziś budowę domów pasywnych oferuje wiele firm, choć stosowane przez nie technologie często bardzo znacząco się od siebie różnią, co ostatecznie przekłada się na komfort użytkowania. Czym są domy pasywne i jak się je buduje?
– Mówiąc najkrócej, domy pasywne – i jest to cecha wspólna wszystkich obiektów należących do tej grupy – to takie budynki, w których minimalizujemy straty i maksymalizujemy zyski energii. Poprzez ukształtowanie bryły i rozmieszczenie okien, wysoką termoizolacyjność i szczelność przegród oraz dzięki systemom wentylacji z odzyskiem ciepła w sposób bierny (pasywny) wykorzystujemy energię słoneczną i wewnętrzne źródła ciepła do celów grzewczych – mówi Irena Łobocka.
Ta definicja świetnie odzwierciedla istotny aspekt ekonomiczny tego typu inwestycji – mianowicie bardzo niskie koszty eksploatacyjne, niewyobrażalne dla mieszkańców domów wzniesionych tradycyjnymi metodami. W precyzyjnie zaprojektowanym i dobrze zbudowanym domu pasywnym, a więc w takim, w którym nie ma mostków termicznych, rachunki za ogrzewanie mogą być nawet o 90% niższe niż w zwykłym domu. Biorąc pod uwagę fakt, że koszt zbudowania takiego domu jest zaledwie o 5-8% wyższy od standardowego budynku, jest to inwestycja, która może bardzo szybko się zamortyzować.

 

Jak się buduje dom pasywny w XXI wieku?

 

Domy pasywne w technologii murowanej
Na rynku nie brakuje dziś firm, które oferują budowę domów pasywnych, jednak zanim podejmiemy decyzję o tym, komu powierzymy realizację inwestycji, warto zorientować się, jakie warianty mamy do wyboru i co może najbardziej zaprocentować przy ewentualnej odsprzedaży.

 

Jak się buduje dom pasywny w XXI wieku? Jak się buduje dom pasywny w XXI wieku?

 

– Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, z jakich materiałów dom pasywny będzie zbudowany. Mają one nie tylko wpływ na jego parametry techniczne, ale także – o czym często zapomina się na etapie kupna – również na jego wartość rynkową w momencie odsprzedaży – podkreśla Irena Łobocka.
W firmie Dom Plus wszystkie obiekty są wznoszone w tradycyjnej murowanej technologii, co gwarantuje ich trwałość przez wiele lat. Niezaprzeczalnie też obiekty wykonane właśnie w takiej technologii są szczególnie popularne w naszym kraju, przywiązanym do tradycyjnego budownictwa murowanego. Stosowane w firmie Dom Plus ekologiczne i zdrowe materiały oraz doskonała filtracja powietrza zapewniają mieszkańcom zdrowy mikroklimat wewnątrz.

Dom pasywny kompleksowo
Niezaprzeczalnie to materiały z jakich zbudowany jest dom pasywny pełnią ogromną rolę, dlatego nie ma tu miejsca na półśrodki i kompromisy, jednak nawet najlepszy budulec wymaga fachowej wiedzy dotyczącej jego użycia. Dlatego obok samej technologii budowy warto dobrze przemyśleć kwestię, komu powierzyć budowę i jaki zakres usług oferuje wybrany wykonawca.
Decydując się na ofertę DOM PLUS możemy być pewni obsługi kompleksowej- firma wykona zarówno projekt, jak i zbuduje dom, co daje gwarancję najlepszego z możliwych efektu końcowego, potwierdzonego próbą szczelności Kluczem do sukcesu jest też ogromne doświadczenie firmy DOM PLUS, którą współtworzy zespół architektów, kierowników budów oraz wykonawców. Połączyła ich wspólna pasja do zdrowego, komfortowego i przystępnego cenowo wysokoefektywnego budownictwa pasywnego. To zarazem zespół ludzi, którzy jeszcze przed utworzeniem spółki DOM PLUS uczestniczyli w realizacji pierwszych w Polsce wielkogabarytowych budynków pasywnych, zdobywając wiedzę i doświadczenie.
– Są to najlepsi w naszym kraju architekci i certyfikowani mistrzowie budownictwa pasywnego, którzy doskonale wiedzą jak się buduje dom pasywne na miarę XXI wieku. Stoją za nimi lata doświadczeń, fachowa wiedza i wielu zadowolonych klientów – mówi Irena Łobocka.

 

Jak się buduje dom pasywny w XXI wieku?

 

Zdrowy dom pasywny – jakie materiały wybrać
Jak się buduje dom pasywny w firmie Dom Plus?
Podstawowym materiałem jest zdrowy i ekologiczny bloczek silikatowy, który składa się z piasku, wapna i wody. Jego zaletą jest zdolność do akumulacji ciepła i wilgoci, co zapewnia zdrowy mikroklimat w domu. To materiał, który pod względem promieniotwórczości naturalnej zaliczany jest do najbezpieczniejszych budulców, a poziom stężenia pierwiastków radioaktywnych w wyrobach silikatowych jest trzy razy niższy niż w wyrobach ceramicznych. Trudno też przecenić zdrowe mury, neutralną w smaku wodę pitną czy świeże, wolne od pyłów i alergenów powietrze zwłaszcza dziś, gdy tak wiele osób boryka się z problemem alergii i uczuleń, a powietrze jest coraz bardziej zanieczyszczone – podkreśla Irena Łobocka. Do ocieplenia w Dom Plus stosowany jest z kolei uszlachetniony styropian firmy Termoorganika oraz wełna mineralna. Brak mostków termicznych zagwarantowany jest przez montaż stolarki okiennej w systemie tzw. „ciepłego montażu”.
Do produktów zdrowych należą także stosowane jako izolacje pionowe i poziome fundamentów produkty antyradonowe firmy IZOHAN. Temat radonu jest w Polsce stosunkowo mało znany, choć według raportu Światowej Organizacji zdrowia ten pierwiastek gazowy jest najgroźniejszym czynnikiem powodującym raka płuc dla niepalących i drugim dla palących. Występuje w glebie, skałach i wodach gruntowych i migruje ku powierzchni, przedostając się także do naszych domów, głównie przez źle zaizolowane fundamenty.
– Z tego powodu warto zabezpieczyć się przed jego przenikaniem do pomieszczeń poprzez papy antyradonowe, których skuteczność została potwierdzona przez Instytut Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk. Sprawdzają się one nie tylko przy izolacji ścian fundamentowych oraz piwnicznych, ale także jako izolacja posadzek na gruncie dzięki posiadanym atestom higienicznym – mówi Irena Łobocka.
– Również wewnątrz stosujemy naturalne, zdrowe materiały, które są świetną alternatywą dla tradycyjnych materiałów wykończeniowych. Na ściany działowe i wewnętrzne okładziny możemy wykorzystać np. cegły z gliny niepalonej, które (jako niewykończony, surowy materiał) są dziś zresztą bardzo modne, bo wprowadzają do wnętrz „industrialnego ducha” – mówi Irena Łobocka. Wśród innych materiałów do domów pasywnych, jakie stosowane są w firmie Dom Plus, znajdują się m.in. tynki gliniane wykonane wyłączenie z naturalnych składników bez dodatku metylocelulozy (w tym tynki z dodatkiem ziół: lawendy, rozmarynu, chabra).

 

Jak się buduje dom pasywny w XXI wieku? Jak się buduje dom pasywny w XXI wieku?

Jak się buduje dom pasywny w XXI wieku? Jak się buduje dom pasywny w XXI wieku?

 

Materiały naturalne wspaniale regulują wilgotność powietrza. Dodatkowo komfort przebywania w środku zapewnia zastosowanie nowoczesnej technologii, np. systemy ogrzewania powierzchniowego oparte o pompy ciepła, które zapewniają komfort termiczny przez cały rok. Są one bezobsługowe oraz gwarantują zeroemisyjność budynków. Z kolei systemy wentylacji mechanicznej z rekuperacją i filtracją powietrzną zapewniają czyste, wolne od smogu, pyłów i alergenów powietrze dla mieszkańców, bez dodatkowych klimatyzatorów, nawilżaczy czy oczyszczaczy – podkreśla Irena Łobocka.

 

Jak się buduje dom pasywny w XXI wieku?

 

Odpowiadając na tytułowe pytanie, dlaczego dom pasywny się opłaca, najczęściej pamiętamy właśnie o aspektach ekonomicznych. Relatywnie niski koszt budowy, nieznacznie tylko przewyższający tradycyjne budownictwo murowane, szybka amortyzacja inwestycji i minimalne nakłady ponoszone na utrzymanie to bez wątpienia aspekty trudne do przecenienia.
Warto jednak pomyśleć też o swoim zdrowiu, bo murowany dom pasywny zbudowany z naturalnych materiałów to także budynek, w którym będziemy dobrze się czuć dzięki panującemu wewnątrz korzystnemu mikroklimatowi.
To także świetny wybór dla osób, którym na sercu leżą kwestie ekologii. To, z jakich materiałów buduje się domy pasywne oraz aspekty związane z ich użytkowaniem dziś, w dobie ekspansywnej gospodarki, coraz częściej stają się równie istotnym argumentem, jak stan naszego portfela i zdrowie.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.domplus.org.pl

32-002 Kokotów, Kokotów 752, woj. małopolskie
tel. 603 525 634,


Liczba odwiedzin: 5386 | Data publikacji: 2018-06-12

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


07.12.2015 | Stolarka otworowa
Kiedyś drzwi wejściowe do domu miały przede...
Dach STEICO to sprawdzone, kompleksowe rozwiązanie, spełniające...
22.10.2021 | Domy prefabrykowane
Zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego budynku, to główny cel...
21.10.2021 | Stolarka otworowa
Drzwi wejściowe to coś więcej niż otwór...
21.04.2021 | Domy drewniane
Doskonale znane w surowym klimacie Skandynawii i...
23.07.2020 | Automatyka domowa
Technologia stała się myślą przewodnią w nowoczesnym...
Fakt, że słowo energooszczędność jest dziś jednym...
02.04.2020 | Domy ekologiczne
„Dom skandynawski” to hasło, które elektryzuje każdego...
Kiedy już zapadnie decyzja o wybudowaniu własnego...
15.01.2020 | Domy prefabrykowane
Budowa domów drewnianych szkieletowych, choć jest technologią...
24.09.2019 | Domy drewniane
Przyjazne środowisku naturalnemu oraz bezpieczne i oszczędne...
05.08.2019 | Domy ekologiczne
W Polsce wokół domów z prefabrykatów narosło...
13.03.2018 | Domy drewniane
Domy o konstrukcji szkieletowej od kilku lat...
23.01.2018 | Stolarka otworowa
Wybór domu pasywnego oznacza inwestycję w poprawę...
09.01.2018 | Domy drewniane
Dawniej budowa domu była przedsięwzięciem na skalę...
29.11.2017 | Domy ekologiczne
Każde dziecko zna bajkę o trzech świnkach,...
24.11.2017 | Domy drewniane
Domy szkieletowe to szybki i opłacalny sposób...
30.10.2017 | Domy drewniane
Dla tych, którym nieobca jest tematyka szeroko...
25.10.2017 | Ogrzewanie
W nowoczesnych domach odchodzi się od tradycyjnych...
25.10.2017 | Domy drewniane
Zdrowy dom to marzenie chyba każdego z...
13.07.2017 | Domy drewniane
Optymalizacja kosztów utrzymania domu to zdecydowanie więcej...
04.04.2017 | Domy drewniane
Pierwsze skojarzenie związane z pojęciem dom drewniany?...
13.02.2017 | Domy drewniane
Drewno jako materiał budowlany kojarzone jest zazwyczaj...
03.01.2017 | Ogrzewanie
Naszym przodkom nawet nie śniło się, że...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
bee logo
woj. mazowieckie

Słowa kluczowe: dom pasywny, jak się buduje dom pasywny, dom plus, dlaczego dom pasywny się opłaca, budownictwo pasywne, domy pasywne w technologii murowanej
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy