Dach w domu pasywnym

Dachy w technologii STEICO

Dach STEICO to sprawdzone, kompleksowe rozwiązanie, spełniające nawet najbardziej rygorystyczne wymogi w budownictwie. Bogaty wybór przekrojów belek dwuteowych, będących podstawowym materiałem konstrukcyjnym dachów oraz jeden z najbardziej wydajnych energetycznie systemów termoizolacyjnych na świecie, pozwala na projektowanie oraz wznoszenie dachów w standardzie pasywnym.

Polska jest największym w Europie producentem najbardziej ekonomicznych materiałów konstrukcyjnych dla budownictwa energooszczędnego (w tym pasywnego). Ten materiał to tzw. belki dwuteowe, produkowane z certyfikowanego drewna, m. in. na konstrukcję dachów. Ich produkcja odbywa się w zakładzie STEICO w Czarnkowie (Wielkopolska), gdzie od prawie
60-ciu lat wytwarza się również materiały termoizolacyjne. W stosunku do powszechnie znanych produktów termoizolacyjnych w Polsce, te z Czarnkowa są produkowane z naturalnego włókna drzewnego. Czerpią zatem swoje właściwości z naturalnych zalet drewna. W rezultacie firmie STEICO udało się stworzyć doskonały kompromis dla budownictwa, jakim są gotowe rozwiązania dla dachu, spełniające aktualne i przyszłe prawne wymogi energooszczędności oraz dbające o zdrowie i dobre samopoczucie mieszkańców.

 

Montaż belek STEICO + płyta STEICOuniversalMontaż belek STEICO + płyta STEICOuniversal

 

Belki dwuteowe STEICO
Podstawą konstrukcji dachu STEICO są ekonomiczne belki dwuteowe, będące sprawdzonym i cenionym na całym świecie materiałem konstrukcyjnym o najwyższej jakości. Belki te produkowane są z suchego, skandynawskiego drewna świerkowego.
Na czym polega ekonomika takiego rozwiązania? Na całym świecie dąży się do projektowania i budowania przegród o coraz większej zdolności do zatrzymania ciepła mierzonej współczynnikiem przenikania ciepła „U”. Im grubsza warstwa materiału termoizolacyjnego, tym współczynnik przenikania ciepła jest lepszy (niższy).

 

Montaż belek STEICO do kalenicyMontaż belek STEICO do kalenicy

Standardowe przekroje drewna, stosowane w Polsce jako krokwie dachowe, są zbyt niskie, aby stworzyć przestrzeń do termoizolacji, spełniającą wymogi standardu pasywnego. Z pomocą przychodzą na szczęście belki dwuteowe. Wysokość belek dwuteowych reguluje się wysokością bardzo wytrzymałego środnika. Środnik jest wykonany z wytrzymałego, a jednocześnie taniego w produkcji materiału. W rezultacie przy wzroście wysokości krokwi dachowej STEICO, maleje jej cena w stosunku do krokwi z drewna litego czy klejonego. Dzięki temu warstwa izolacji cieplnej o odpowiedniej grubości w łatwy sposób montowana jest między krokwiami, bez potrzeby stosowania izolacji od wewnątrz. Jednocześnie redukujemy tzw. liniowe mostki termiczne (miejsca, przez które ucieka ciepło). Dzięki temu przenikanie ciepła przez przekrój belek STEICO jest o 40% mniejsze w porównaniu do drewna litego. Powoduje to dodatkowe oszczędności na kosztach ogrzewania. System ten otrzymał certyfikat Niemieckiego Instytutu Budownictwa Pasywnego w Darmstadt.

 

Montaż belek STEICOjoist do kalenicy z STEICO LVL Montaż belek STEICOfot. 1. Montaż belek STEICOjoist do kalenicy z STEICO LVL / fot. 2. Montaż belek STEICO

 

Dach otwarty dyfuzyjnie
Dach STEICO jest dachem otwartym dyfuzyjnie, co oznacza, że pozwala na odprowadzenie nadmiaru wilgoci zmagazynowanej wewnątrz, na zewnątrz przegrody. To bardzo istotne, jeśli zależy nam na uniknięciu w przyszłości kosztownych szkód budowlanych, związanych z nieprawidłowym odprowadzaniem wilgoci. Otwartość dyfuzyjna przyczynia się także do regulacji zdrowego mikroklimatu w domu. W celu zapewnienia swobodnego przepływu wilgoci na zewnątrz budynku, bezpośrednio na krokwiach dachowych montuje się otwarte dyfuzyjnie płyty STEICOuniversal. To o wiele bezpieczniejsze i ekonomiczniejsze rozwiązanie niż np. deskowanie i papa, czy płyty OSB i papa. Zastosowanie płyt STEICO z naturalnego włókna drzewnego przede wszystkim zapewnia natychmiastową ochronę przed warunkami atmosferycznymi, takimi jak deszcz, wiatr, promieniowanie UV itd. . Dodatkowo płyta STEICOuniversal pełni funkcję wiatroizolacji oraz stanowi warstwę izolacji cieplnej po zewnętrznej stronie dachu. Taka warstwa sprawia, że zewnętrzna powierzchnia krokwi jest cieplejsza, dzięki czemu ograniczona zostaje kondensacja wilgoci. Ponadto warstwa izolacji ponad krokwiami redukuje efektywnie liniowe mostki termiczne, co jest kluczowym aspektem w budownictwie pasywnym. Duża gęstość płyty oraz specjalna struktura sprawia, że płyta STEICOuniversal chroni dach także przed hałasem z zewnątrz.

 

STEICO systemSTEICO – system

 

Dach jak naturalna klimatyzacja
Zadaniem dachu STEICO jest doskonała ochrona przed stratami ciepła w okresie zimy oraz ochrona budynku przed przegrzewaniem się nawet w najbardziej upalne dni lata. Taka ochrona jest możliwa dzięki wykorzystaniu naturalnych właściwości drewna –  ściślej, dużej właściwej pojemności cieplnej. Wszystkie materiały izolacyjne STEICO wyróżniają się na rynku bardzo dużą właściwą pojemnością cieplną. Dzięki temu dach ocieplony systemowo sprężystymi matami STEICOflex oraz wspomnianą już płytą nakrokwiową, jest perfekcyjnym akumulatorem ciepła w zimie i w lecie. Efekt: ciepło pozostaje wewnątrz w zimie, w lecie natomiast upał panuje tylko na zewnątrz budynku. Dach STEICO działa zatem jak naturalna klimatyzacja. Głównym materiałem termoizolacyjnym stosowanym w przegrodzie dachu STEICO są maty STEICOflex. Maty wciska się pomiędzy krokwie dachowe. Podobnie jak płyty nakrokwiowe, również maty STEICOflex są otwarte dyfuzyjnie, czyli regulują zdrowy mikroklimat wewnątrz domu oraz chronią trwale konstrukcję. W dodatku produkty STEICO podobnie jak drewno mają charakter higroskopijny. Potrafią zatem magazynować i odprowadzać nadmiar wilgoci bez utraty właściwości izolacyjnych. To bardzo rzadka zdolność materiałów izolacyjnych, występująca tylko w przypadku włókien naturalnych, jak np. drewno.

 

Przekrój dachu STEICO Przekrój belki dwuteowej STEICOrys. 1. Przekrój dachu STEICO / rys. 2. Przekrój belki dwuteowej STEICO

 

Trwała konstrukcja dachu
Belki STEICO są naturalnie zabezpieczone przed szkodnikami i nie wymagają dodatkowej impregnacji. Najlepszą metodą impregnacji drewna jest suszenie komorowe. Podczas suszenia giną wszystkie larwy pasożytów. Dodatkowo w procesie tym dochodzi do ścinania się protein, które mogłyby stanowić źródło pożywienia dla pasożytów. Dlatego też, nawet jeśli w przyszłości do takiego drewna dostanie się robak, to zginąłby z głodu.

 

STEICOdach modelowy STEICOflexrys. 1. STEICOdach modelowy / rys. 2. STEICOflex

Dzięki stałemu poziomowi wilgotności i mniejszemu przekrojowi belek (w stosunku do drewna litego) materiał zachowuje stabilne rozmiary i z biegiem lat nie „pracuje”, gwarantując bezpieczeństwo konstrukcji dachu i ograniczając choćby ilość spękań na płytach gips-karton.
Belki dwuteowe STEICO posiadają prestiżową Europejską Aprobatę Techniczną. Podlegają stałej kontroli zewnętrznej British Board of Agrément (BBA). Wg tego dokumentu minimalny okres żywotności materiału w drugiej klasie użytkowej wynosi aż 50 lat.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.steico.com/pl

 

64-700 Czarnków, ul. Przemysłowa 2, woj. wielkopolskie


Liczba odwiedzin: 1533 | Data publikacji: 2014-10-01

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


02.03.2021 | Beton komórkowy
Jaki beton na strop wybrać, gdy konstrukcja...
15.09.2020 | Energia ekologiczna
Fotowoltaika na dachu bloku to rozwiązanie coraz...
20.08.2019 | Termoizolacja
Doskonała termoizolacja budynków to nie tylko moda,...
Zielone dachy to coraz powszechniejszy widok w...
Izolacja nakrokwiowa ma swoje niepowtarzalne zalety i...
Nowoczesne technologie produkcji prefabrykowanej więźby dachowej to...
Swoboda projektowa, większe bezpieczeństwo oraz jeszcze lepsza...
Budowane masowo u schyłku ubiegłego wieku srebrne...
15.01.2020 | Domy prefabrykowane
Budowa domów drewnianych szkieletowych, choć jest technologią...
08.01.2020 | Altany, pergole
Inwestorzy, którzy cenią sobie wyjątkowość i jakość...
Dachówka ceramiczna płaska to jedno z najchętniej...
14.08.2018 | Termoizolacja
Ceny energii sukcesywnie rosną, co zmusza właścicieli...
26.10.2017 | Izolacje
Ocieplenie poddasza jest niezbędne dla utrzymania komfortu...
Trio, jakie współtworzy dach, elewacja i zadbane...
Dach z blachy jest jednym z najpopularniejszych...
03.06.2016 | Termoizolacja
W obliczu rosnących wydatków na ogrzewanie termomodernizacja...
Z dachem jest jak z powietrzem –...
Kwestię przechowywania maszyn, płodów rolnych czy towaru...
Efektywność. Wytrzymałość. Natura. Innowacyjność. Te słowa najlepiej...
12.09.2014 | Termoizolacja
W związku z rosnącymi cenami energii właściciele...
21.04.2021 | Domy drewniane
Doskonale znane w surowym klimacie Skandynawii i...
29.03.2021 | Izolacje
Membrana EPDM samoprzylepna AlphaThor to skuteczna bariera...
Nowoczesne rolety i bramy garażowe Fart Produkt...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. mazowieckie
woj. mazowieckie
woj. mazowieckie
woj. mazowieckie
woj. śląskie
woj. wielkopolskie
woj. wielkopolskie
woj. łódzkie
woj. łódzkie
woj. śląskie
woj. śląskie
woj. mazowieckie

Słowa kluczowe: konstrukcja dachu, dach do domu pasywnego, izolacja domu ekologicznego, izolacja domu pasywnego, termoizolacja domu ekologicznego, termoizolacja domu pasywnego, naturalna izolacja poddasza, naturalne izolacje poddaszy
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy