Konstrukcja balastowa pod panele fotowoltaiczne Sun Smart – specyfikacja

System balastowy bazujący na bezprofilowych podporach to ułatwienie dla instalatorów, oszczędności dla inwestorów i gwarancja niezawodnej, solidnej konstrukcji dla użytkowników. Poznajmy bliżej to rozwiązanie.

Czym są podpory balastowe Sun Smart?

Klasycznym rozwiązaniem w zakresie budowy konstrukcji balastowej pod moduły fotowoltaiczne na dachu płaskim o nachyleniu około 5° są tzw. „ekierki” z kątowników, czyli trójkątne stelaże, na których montowane są aluminiowe profile stanowiące ramę dla paneli. Nie jest to jednak w pełni rozwiązanie bezinwazyjne. Dlatego eksperci Sun Smart opracowali oprawę, która zakłada eliminację obu tradycyjnych elementów i montaż paneli bezpośrednio do konstrukcji wykonanej z aluminiowych podpór wspieranych balastowymi bloczkami betonowymi. System ten przeznaczony jest do paneli o szerokości 955 – 1150 mm montowanych w układzie poziomym o nachyleniu 15 °. Wykorzystasz go zarówno do budowy nowej instalacji od podstaw, jak i rozbudowy istniejącej konstrukcji.

Wykonanie

Podpory Sun Smart do konstrukcji balastowej pod panele fotowoltaiczne wykonane są z aluminium o szerokości 80 mm i grubości aż 5 mm, co niezwykle istotne dla utrzymania trwałości konstrukcji przy stałym nacisku paneli. Dostępne powszechnie podpory o grubości 3 mm, choć tańsze, stwarzają większe ryzyko odkształcenia ramy, a nawet pęknięcia całego stelaża i uszkodzenia samych paneli. Aluminium to materiał lekki, ale niezwykle wytrzymały. Aby maksymalnie wykorzystać te właściwości, Sun Smart zadbał o optymalizację kątów wygięcia elementów konstrukcyjnych podpór. Wyprofilowano je tak, by zapewnić idealne przyleganie elementów do podłoża oraz paneli. Pozwala to uniknąć odchyleń, a w konsekwencji nadmiernych napięć między panelem a konstrukcją.

fot. SUN SMART

Cena (stan na październik 2023 r.)

Sun Smart prezentuje także przejrzysty cennik aluminiowych podpór balastowych. Im większe zamówienie, tym więcej oszczędzisz. Aktualny na jesień 2023 roku koszt 100 sztuk to cena netto 76,82 zł za 1 sztukę. Przy zamówieniach >1000 sztuk, cena spada do 69,99 zł za sztukę. W ofercie firmy znajdziesz też akcesoria montażowe (klemy, śruby imbusowe, nakrętki kołnierzowe) niezbędne w konstrukcjach balastowych pod panele fotowoltaiczne. Do każdej podpory producent rekomenduje użycie 2 bloczków betonowych. Bloczki o zalecanej wadze 22 kg należy dokupić osobno, nie są częścią zestawu.

Podpory balastowe Sun Smart – zalety

• Oszczędność kosztów – średnia cena konstrukcji „ekierkowej” dla instalacji 10 kW to 7000 zł netto. W przypadku systemu balastowego to koszt ok. 4000 zł netto.
• Szybszy montaż konstrukcji – bezprofilowy system oznacza wyeliminowanie czasu potrzebnego dotąd na skręcanie „ekierek” niezbędnych do posadowienia profili.
• Bezinwazyjny i komfortowy montaż – nie wymaga ingerencji w powierzchnię dachu w celu zamocowania konstrukcji.
• Odporność na uszkodzenia mechaniczne, działanie wilgoci, wiatru, nasłonecznienia czy wahań temperatur.
• Lekkie aluminium to niższe obciążenie dachu.
• Wszystkie oferowane produkty posiadają niezbędne atesty i certyfikaty.

fot. SUN SMART

Gotowy zestaw do montażu instalacji 10 kW na dachu płaskim – przykład zastosowania

Jak montować konstrukcję balastową pod panele PV Sun Smart w przypadku jednej z popularniejszych instalacji w zakresie mocy i wielkości? Prezentujemy system do montażu 22 paneli fotowoltaicznych o mocy 450-470 W, szerokości 955 – 1150 mm i grubości 35 mm o łącznej mocy ok. 10 kW.

Jakich elementów potrzebujesz?

• 45 sztuk podpór balastowych,
• 90 sztuk klem końcowych do paneli o gr. 35 mm,
• 90 sztuk śrub imbusowych M8/30,
• 90 nakrętek kołnierzowych M8,
• 90 bloczków betonowych po 22 kg.

Jeśli układasz podpory w kilku rzędach, pamiętaj, by dodać 1 podporę i po 2 klemy, śruby, nakrętki oraz bloczki na każdy rząd. Zobacz, jak wygląda gotowa instalacja.

fot. SUN SMART

Konstrukcja baslastowa jest także odpowiednia dla instalacji w układzie wsch-zach.

fot. SUN SMART

Jak montować?

Rozstaw

Montaż konstrukcji balastowej pod panele fotowoltaiczne z podporami na dachu płaskim zaczynamy od optymalnego rozstawu podpór, co oznacza ułożenie 3 podpór i 6 bloczków betonowych na pierwszym panelu (na obu krawędziach i w środku panelu). Trzecia podpora jest równocześnie pierwszą podporą dla kolejnego panelu, czyli układając konstrukcję dalej, wystarczą nam już 2 podpory na panel (np. 5 podpór przy 2 sztukach, 7 podpór przy 3 panelach itd.). Pamiętajmy też, by zachować odległość 800 mm od krawędzi dachu.

Łączenia

Podpory mają gotowe otwory na górze i na dole elementu. Do nich przykręcamy klemy odpowiednimi dla średnicy śrubami imbusowymi (klema 35 mm śruba M8/30, klema 30 mm śruba M8/25). Panele układamy pod klemą w pozycji poziomej w odstępach co 2 cm. Całość mocujemy nakrętkami kołnierzowymi M8. I gotowe.

fot. SUN SMART

Wszystkie elementy kupisz online bezpośrednio od producenta.

Sun Smart – technologie jutra już dziś w Twoim domu

Nowoczesna, bezprofilowa konstrukcja balastowa pod panele fotowoltaiczne to jedno z innowacyjnych rozwiązań w ofercie polskiego producenta technologii montażowych do instalacji OZE. Poza własną produkcją elementów konstrukcji pod panele PV firma dostarcza także kompleksowe zestawy asortymentu niezbędnego do korzystania z zielonej energii. Dzięki temu zintegrujesz całą instalację fotowoltaiki z urządzeniami elektrycznymi, by przekierować nadwyżki energii tam, gdzie jej aktualnie potrzebujesz. W ofercie znajdziesz: panele PV, falowniki, pompy ciepła, magazyny energii renomowanych marek, a także klasyczne elementy konstrukcji oparte o profile aluminiowe i stelaże „ekierki”.

fot. SUN SMART

Skorzystaj z doświadczenia ekspertów od nowoczesnych rozwiązań na rynku OZE. Poznaj szczegóły i wybierz swój zestaw na www.sunsmart.pl.

30-415 Kraków , ul. Wadowicka 6, woj. małopolskie
tel. +48 608 345 622,